Kroaci, policet jepen me qera
Ne Kroaci po te kesh nevoje per truproje, qofte edhe per disa ore, mund te marresh nje efektiv policie me qera. Qeveria ka miratuar nje liste cmimesh, nga policet e thjeshte, deri tek policet e forcave speciale, per sherbimet qe mund te kete nevoje qytetari. Ministria e Brendshme njoftoi se huazimi i nje polici te zakonshem kushton 6 euro, nje tjeter i nderhyrjes se shpejte, 8 euro, ndersa policet e njesive speciale jane me te shtrenjte. Policet mund te perdoren per qellime private, te ruajne mallrat gjate transportit, te verifikojne vendet... Vazhdo

December 31, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Kroaci, policet jepen me qera
Tags: ,

Mal i Zi, 70 % e qytetareve, pro anetaresimit ne BE
Mbi 70 per qind e qytetareve te Malit te Zi jane pro anetaresimit te vendit ne Bashkimin Evropian. Keshtu thote nje sondazh i organizates joqeveritare “Levizja Evropiane ne Mal te Zi”, sipas te ciles 41 % e qytetareve aprovojne edhe hyrjen ne Aleancen e Atlantikut te Veriut. Sipas anketes, 60 % e malazezeve besojne se anetaresimi ne Bashkimin Evropian do te sjelle standarte me te mira te jeteses, por edhe heqjen e regjimit te vizave. Kunder anetaresimit ne strukturat evropiane jane vetem 15 per qind e qytetareve, te cilet mendojne... Vazhdo

December 31, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Mal i Zi, 70 % e qytetareve, pro anetaresimit ne BE
Tags:

Shikoni Video më të reja Shqiptare 2009
www.insomniadiscoclub.ch/ Cima si CIA 2009 http://video.google.com/videoplay?docid=5444643121277454289 Cimë  Baksuzi http://video.google.com/videoplay?docid=1263476948984805772 Gezuar me Shtupcat 2009 Pjesa  1 http://video.google.com/videoplay?docid=2361029711783240309 Gezuar me Shtupcat 2009: Pjesa 2 http://video.google.com/videoplay?docid=-3702185078444755437 Festoni me Shtupcat 2009 :Pjesa 3 http://video.google.com/videoplay?docid=-5643816811153299854 Qumili në Velipoje – 2 http://www.dailymotion.com/video/x7jtrg  Vazhdo

December 31, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Shikoni Video më të reja Shqiptare 2009
Tags:

Crna Gora: O?ekuju ve?e prihode od turizma
Prihodi od turizma naredne godine iznosi?e, prema procjenama, 613 miliona eura, što je za pet odsto više u pore?enju sa godinom na izmaku. “To zna?i da ?e biti zadržan pozitivan trend rasta prihoda od turizma”, istakao je za Pobjedu nedjeljom ministar turizma i zaštite životne sredine Predrag Nenezi?. Naime, u ovoj godini je ostvareno 552 miliona eura prihoda, što premašuje iznos koji je predvi?ao Svjetski savjet za turizam i putovanja WTTC 375 miliona. “O?ekujemo da ?e se nastaviti pozitivan trend bržeg rasta finansijskih... Vazhdo

December 31, 2008  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Crna Gora: O?ekuju ve?e prihode od turizma
Tags:

Video – Gjendje e trazuar në Mitrovicën e Kosovës
Në veri të Kosovës, në Mitrovicë ka pasur trazira. Qindra serbë kanë gjuajtur me gurë dhe kanë shkatëruar makina me targa të Kosovës. Agjensia Reuters raporton se qindra serbë u kanë vënë zjarrin disa dyqaneve të shqiptarëve. Më parë  policia e Kosovës kishte njoftuar se dy shqiptarë ishin arrestuar si të dyshuar për një sulm me thikë ndaj një serbi në veri të Mitrovicës. Zëdhënësi i policisë, Besim Hoti, tha se incidenti i ka “rritur tensionet” në këtë qytet. I lënduari është në spital. DW http://shqiphost.top-channel.tv/18754796/flv/kronika/sulminemitroviceee.flv  Vazhdo

December 31, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Video – Gjendje e trazuar në Mitrovicën e Kosovës
Tags: , , , ,

Isat Jakupi, specijalista interne medicine iz Ulcinja:
Šta bi bili prioriteti gra?anima da su ministri? – Crna Gora se, po svemu sude?i, samo deklarativno zalaže za poštovanje svih prava manjina. Kada to kažem mislim prije svega na nedovoljnu implementaciju Zakona o manjinskim pravima i slobodama. Kada bih bio u poziciji ministra za manjine, moj prioritet bio bi, prije svega, da manjine budu proporcionalno zastupljene u organima državne uprave, što nažalost, mora se priznati, danas nije slu?aj. Sve dok se to ne dogodi ne može se govoriti o poštovanju manjinskih prava u Crnoj... Vazhdo

December 31, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Isat Jakupi, specijalista interne medicine iz Ulcinja:
Tags: ,

Mungon Miloti, hallakatet Genta
Këngëtarja Genta Ismajli është hallakatur të shtunën në mbrëmje në klubin “Flirt” të Prishtinës. E shoqëruar me një grup vajzash ajo këtë rradhë ka qenë e vetmuar dhe pa të dashurin e saj Milotin. Mirëpo për Genten nuk është hera e parë që del në mbrëmje të tilla e pashoqëruar me të dashurin e saj, edhe pse disa herë nëpër intervista ka treguar se është e dashuruar marrëzisht në të. Përveç kësaj, këtë herë vihej re edhe një rënie e madhe nga pesha, dhe me siguri bëhet fjalë për ndonjë... Vazhdo
Hapja solemne e “disko-klubit” të parë në Tuz me Alban Skenderaj
Mbrëmë më 25 dhjetor,  të rinjtë malësorë festuan festen e madhe të Krishtlindjeve,  poashtu pikërisht për këtë natë u bë edhe hapja solemne e “disko-klubit” të parë në “Night-Club ECLIPSE”. Ideja e hapjes së një ambienti të tillë nuk ishte e vështirë, ajo erdhi fal mungesës që kishte Tuzi dhe Malësia për një vend ku do i dedikohet kulturës muzikore, argëtimit të të rinjëve nga Malësia dhe vendi, ku të rinjët do të gjejnë vetvetën. Kudo në çdo vend të botës ndër të parat... Vazhdo
Ulcinj: Porodice Rudovi? i Deli? odgovorile Lutovcu
Ulcinj – Porodice Dede, ?oke i Marka Rudovi?a i Zefe Deli?a pozvale su „Ulcinjsku rivijeru“ da ne svojata njihovu imovinu oduzetu 1950. godine i da se ne miješa u spor koji povodom toga one vode sa državom. U reagovanju na tekst „Argumenti se iznose u institucijama“ objavljenom u „Vijestima“ u ponedjeljak, porodice mole ovlaš?ene i upravu „Ulcinjske rivijere“ „da se ne bave neistinama“. -Imovina naših predaka ne vodi se na „Ulcinjsku rivijeru“ nego na državu. Stoga ta firma nema pravo na imovinu koju... Vazhdo

December 30, 2008  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Ulcinj: Porodice Rudovi? i Deli? odgovorile Lutovcu
Tags: , , , , , , , ,

Ulcinj: Otvorena stara ?esma Tophana
Sve?anost u starom gradu u najjužnijoj opštini Ulcinj – Predsjednik ulcinjskog Rotari kluba Gani Resulbegovi? ju?e je prvi nato?io i popio ?ašu vode sa obnovljene ?esme Tophana u Starom gradu i tako na najbolji na?in najavio povratak starim i tradicionalnim vrijednostima najjužnije opštine. Na sve?anosti povodom otvaranja Tophane, Resulbegovi?ev kolega, Ibrahim Mila, podsjetio je prisutne da je Ulcinj svojevremeno bio grad ?esama. – Samo u užem dijelu grada, bilo ih je 11. Danas je Ulcinj grad bez ?esmi, ali za to nije... Vazhdo

Page 1 of 21112345...102030...Last »