Tri Varzat 18 vjeçare organizojn në Ulqin “Rinfest 2008”

May 20, 2008   | Kulturë / Kultura, Zbavitje / Zabava

rinfest ulqin 2008Një festë e madhe rinore
Për dallim prej dy edicioneve të mëparshme, edicioni i sivjetshëm nuk kishte vetëm karakter lokal, pasi që në të morën pjesë edhe grupe të rinjësh nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, gjë që bëri që konkurrenca të jetë më e madhe dhe i dhanë Festivalit karakter rajonal.
Të shtunën mbrëma, skena e “Rinfest 2008” i bashkoi të gjithë të rinjtë në një vend, në Pallatin e Kulturës në Ulqin. Maratona e kërcimeve, këngës, interpretimeve dhe emocioneve i mbajti të ngërthyer nga kurreshtja për të parë sa më shumë për dy orë të plota.
Festivali për të rinj, i njohur tashmë si “Rinfest”, që organizatorët preferonin ta quanin më shumë “festë e madhe rinore”, u organizua këtë vit nga grupi i përbërë nga Arbra Avdiu, Arben Kalabrezi, Learta Hollaj dhe Xhenana Mehmedoviq, me mbështetjen e Komunës së Ulqinit.learta holli
Si rrallë herë në Ulqin, salla e Pallatit të Kulturës ishte e mbushur plot me të rinj, por edhe njerëz të moshave të ndryshme që interesohen dhe duan të shohin prurjet e “Rinfest”-it. Ajo që ia shtoi madhështinë mbrëmjes ishte prezantimi mjaft dinjitoz i dy të rinjve, Learta Hollaj dhe Kristian Dusheviq.
Për dallim prej dy edicioneve të mëparshme, edicioni i sivjetshëm nuk kishte vetëm karakter lokal, pasi që në të morën pjesë edhe grupe të rinjsh nga Shqipëria, Kosova dhe Maqedonia, gjë që bëri që konkurrenca të jetë më e madhe dhe i dhanë Festivalit karakter rajonal.
Pas prezantimit të të gjitha grupeve pjesëmarrëse, juria e “Rinfest” vendosi që Çmimin e Parë të Festivalit t`i japër grupit “Bluepidamnus” nga Durrësi, Çmimin e Dytë grupi vendas Tri Jazz nga Ulqini, kurse Çmimin e Tretë grupit “Sevens” nga Kërçova.
xhenana mehmedoviq Përveç këtyre çmimeve, me çmime speciale u vlerësuan edhe interpretuesit më të mirë, Herolinda Osmanaj nga Kosova, Endri Karaboja nga Shqipëria dhe interpretuesi më i mirë i mbrëmjes, Mirsad Suloviq nga Ulqini.
“Rinfest 2008” ishte një përmbledhje e plotë e zhanreve të ndryshme artistike. Publikut iu dha mundësua të shijonte frymën e një kinemaje të vërtetë pasi që këtë mbrëmje u transmetua premiera e filmit “Historia e një dërrase”, e regjisorit të ri ulqinak, Henor Halili.
Në kohën e pritjes së rezultateve, skena u pushtua nga ngjyra të ndryshme dhe publiku u përshëndet nga ritmet e muzikës live nga grupi “Barbaros”, një etyd që bashkoi rininë durrsake dhe ulqinake dhe transmetoi një mesazh të veçantë dhe po ashtu fryma orientale e sjellur nga interpretimi i tre të rinjve ulqinakë: Adrian Peroviq, Alldin Zhygjeli dhe Virgjina Zadrima.

arbëra avdiu
“Rinfest” arriti jo vetëm të tërheqë të rinjtë, por edhe t`i nxisë të marrin guximin e tyre dhe të shprehin talentin e të pranojnë sfidën e skenës. “Rinfest” përfshiu vrullshëm të rinjtë e Ulqinit dhe i bëri ata të besojnë te vetja dhe te mundësia për ndryshimin e një “monotonie” të jetës artistike, dhe u tregoi që ajo që dinë dhe bëjnë është tepër emocionuese dhe e vlerësuar.
Kohapress

rinfest ulqin 2008

YouTube Preview Image
Apatin, Aran?elovac, ?uprija, ?a?ak, ?apljina, ?itluk, Šabac, Šipovo, Široki Brijeg, Žep?e, Živinice, Ba?ka Palanka, Banja Luka, Banovi?i, Be?ej, beograd, Biha?, Bijeljina, Bor, Bor?a, Bosanska Gradiška, Bosanska Krupa, Bosanski Šamac, Bosanski Brod, Bosanski Novi, Br?ko, Bužim, Bugojno, Cazin, Crna Gora, Derventa, Doboj, Donji Vakuf, Drvar, Dubrovnik, Fo?a, Fojnica, Glamo?, Goražde, Gornji Milanovac, Gornji Vakuf, gostivar, Gra?anica, Grada?ac, Gradiska, Grahovo, Hadži?i, Ilidža, In?ija, Jablanica, Jagodina, Jajce, Kakanj, Kalu?erica, Kikinda, Klju?, Konjic, Kotor Varoš, Kragujevac, Kraljevo, Kruševac, Kula, Kupres, Laktaši, Lazarevac, Leskovac, Livno, Ljubinje, ljublana, Ljubuški, Loznica, Lukavac, Maglaj, Mladenovac, Modri?a, montenegro erlajnz, mostar, Mrkonji? Grad, Neum, Niš, Novi Pazar, Novi Sad, Novi Travnik, Obrenovac, Odžak, ohrid, Orašje, Pale, Pan?evo, Para?in, Pirot, Požarevac, Podgorica, Priboj, Prijedor, Prokuplje, Prozor, pula, rijeka, Ruma, Sanski Most, Sarajevo, Senta, serbija, sibenik, skopje, Smederevo, Smederevska Palanka, Sokolac, Sombor, split, Srebrenica, Srebrenik, Sremska Mitrovica, Stolac, Struga, Subotica, Temerin, Tesli?, tetovo, Travnik, Trebinje, tuzla, Užice, ulcinj, Valjevo, Velika Kladuša, Višegrad, Visoko, Vitez, Vogoš?a, vojvodina, Vranje, Vršac, Vrbas, zadar, Zagreb, Zaje?ar, Zavidovi?i, Zenica, Zrenjanin, Zvornik,copacabana ulcinj, hôtels, hotel ulqin, Kosova, Mali i Zi, Maqedonija, Montenegro, montenegro tourisme plage, montenegro ulcinj, Shpallje Falas, Shpallje Falas per shitjen e shtepis se juaj, Shpallje Falas per villat e juaj, Shpallje Falas Real Estate, Shpallje Falas turistike, shqiperija, tourisme, Ulci?, ulcinj, ulqin, ulqin hotel, ulqini, ulqini 2007,Ada Bojana, Alba?czyk, Cita di Dolcino, Copacabana, Czarnogóra, Czarnogórzec, Don Kichota, Ma?a Pla?a, Mandra, MIGUEL DE SERVANTES, pó?wyspy Marjan, Pla?a Valdanos, Rzeka Bojana, Shas / Šas / Sva?, Ulci?, Ulcinjsk? Riwier?, Wielka Pla?a, Wyspa Bojana,GORA,??????????,???????,??????????, ?erná Hora,TO ULCINJ / ULQIN,MONTENEGRO, Czarnogóra, Muntenegru, ????? ????, Montenegró,Adelina Isamajli, Albaniku, Artana, Bujanoci, Burimi, Dardana, Dardanë, Deçan, Dibra, Drenas, Drenasi, Ferizaj, Ferizaji, Fushë Kosova, Fushë Kosovë, Gjakova, Gjakovë, Gjilan, Gjilani, Gostivari, Istog, Istog·, Kaçanik, Kaçaniku, Kastrioti, Kërçova, Klina, Klinë, Kumanova, Leposaviq, Leskovci, Likova, Lipjan, Lipjani, Malisheva, Malishevë, Manastiri, Medvegja, Mitrovica, Mitrovicë, Novobërdë, Obiliq· Rahovec, Ohri, Peja, Pejë, Podujeva, Podujevë, Presheva, Prishtina, Prishtinë, Prizren, Prizreni, Rahoveci, Sharri, Sharri (Kosovë), Shkupi, Shtërpca, Shtërpcë, Shtime, Skënderaj, Struga, Tetova, Theranda, Therandë, Triumf Riza, Veleshta, Viti, Vitia, Vushtrri, Vushtrria, Zubin Potok, Zubin Potoku, Zveçan, Zveçani,villa à louer à ulcinj, location de vacance, location saisonnières, louer villa,location de vacance, Locations vacance, hébergements vacances, locations villa, logements de vacances, location maison avec piscine, Location vacance, locations de vacance, hébergements de vacances, location villa, locations entre particulier, logements vacance, vacances à Monténégro - location à Ulcinj ,location de bigorre.

1