Nagra?en holandski projekat za projekat Velike plaže
Klikni u Foto: Projekat holandske kompanije “Van Den Oever Zaaijer & Partners” proglašen je danas u Londonu za najbolje plansko rešenje za izgradnju hotelsko-turisti?kog kompleksa u zale?u ulcinjske Velike plaže, saopštilo je ve?eras crnogorsko ministarstvo ekonomije. Na konferenciji za novinare, koja je održana u okviru sajma turizma “World Travel Market”, sedmo?lani žiri je saopštio da je drugo mesto osvojila kompanija “PRP Ar?itects” iz Velike Britanije, a tre?e “Croford ar?itects”... Vazhdo

November 11, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Nagra?en holandski projekat za projekat Velike plaže
Tags: , ,

Partitë politike i dhanë mbështetje të plotë deklaratës së Presidentit Sejdiu dhe Kryeministrit Thaçi
Presidenti i Republikës së Kosovës, dr. Fatmir Sejdiu, Kryetari i Kuvendit të Republikës, z. Jakup Krasniqi dhe Kryeministri z. Hashim Thaçi, patën sot një takim të përbashkët me përfaqësuesit e partive politike që janë pjesë e Parlamentit të Republikës së Kosovës, nga të cilët morën mbështetjen e plotë për qëndrimin e shprehur dje nga Presidenti dhe Kryeministri sa i përket ecurisë së bisedimeve të deritanishme lidhur me shtrirjen e EULEX-it. Në këtë takim ishin të pranishëm edhe z. Eqrem Kryeziu, nënkryetar... Vazhdo

November 11, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Partitë politike i dhanë mbështetje të plotë deklaratës së Presidentit Sejdiu dhe Kryeministrit Thaçi
Tags: ,

Njohja e Kosovës dhe rikomponimi i skenës politike në Mal të Zi
Cilat janë interesat e shqiptarëve Eshtë koha që liderët e partive politike shqiptare ta ngrisin vetëdijen e tyre intelektuale në një nivel më të lartë, atë strategjik. Hapi i parë në këtë drejtim do të kishte qenë simbolik, por, i rëndësishëm: të pushojnë të shahen përmes gazetave të cilat i lexon mbarë opinioni shqiptar, pra, jo vetëm ai në Mal të Zi. Rikomponimi Këto ditë, lideri i Alternativës Shqiptare, V. Sinishtaj, në një deklaratë për opinion, konstatoi se “pasi që Qeveria e ka njohur... Vazhdo

November 11, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Njohja e Kosovës dhe rikomponimi i skenës politike në Mal të Zi
Tags:

?ukanovi?: Crna Gora kazahstanska baza za ekonomske interese na Balkanu
ASTANA – Crna Gora može biti baza za ostvarenje ekonomskih interesa Kazahstana na zapadnom Balkanu, s obzirom na ostvareni nivo makroekonomske stabilnosti, povoljan poslovni ambijent i odli?ne odnose sa susjedima, ocijenio je crnogorski premijer Milo ?ukanovi?. On je, tokom prve posjete Kazahstanu, sa premijerom te zemlje, Karimom Masimovim, razgovarao o mogu?nostima koje Crna Gora pruža investitorima u oblastima energetike, infrastrukture i turizma i kazao da su kazahstanski ulaga?i dobrodošli. ?ukanovi? i Masimov razgovarali su... Vazhdo

November 11, 2008  :: Politika :: Comments Off on ?ukanovi?: Crna Gora kazahstanska baza za ekonomske interese na Balkanu
Tags:

Blagodeti zenske plaže u Ulcinju
?uda prirode U najjužnijijem crnogorskom primorskom gradu, Ulcinju, u uvali izme?u hotela Albatros i Galeb nalazi se „ženska plaža“ koju ljekari zbog ljekovitog dejstva sumporno – mineralnog izvora preporu?uju za lije?enje steriliteta. Primarijus doktor  Stevan Matijaževi?, u bogatoj ginekološkoj praksi bavio se lije?enjem sterliteta i uz medicinske tretmane redovno preporu?ivao nerotkinjama boravak na nudisti?koj “ženskoj plaži” u Ulcinju. Kao što naziv plaže upu?uje, na nju dolaze isklju?ivo žene. Ulcinjska... Vazhdo

November 11, 2008  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Blagodeti zenske plaže u Ulcinju
Tags: , ,

Feston ditëlindjen në ditën e Halloween
Ka vendosur prej shumë kohësh që të mbajë gojën kyçur për median dhe këtë e respekton në mënyrën më korrekte. Show-girli i mirënjohur Inis Gjoni ka muaj që nuk shfaqet nëpër faqet e gazetave ndërsa në ekran të gjithë shikuesit e panë vetëm për disa minuta të ftuar në emisionin e Ardit Gjebreas “E diela shqiptare”. E teksa mundohet t’i shmanget çdo paparaci të mundshëm nëpër ambientet që ndodhet, apo çdo pyetje të ndonjë gazetari që e kërkon për intervistë, ja tek ka rënë në kurthin e paparacit... Vazhdo

November 11, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Feston ditëlindjen në ditën e Halloween
Tags:

Si theri lapraksja Ingridin me thikë
Zbulohet skenari i sherrit të dy muajve më parë që çoi në spitalin ushtarak Ingrid Gjonin pas një debati shumë të fortë që degjeneroi në rrahje mes vajzash. E gjithë ngjarja është zhvilluar ditët e para të muajit Tetor pranë një lokali në Tiranën e re, ku këngëtarja Gjoni është përballur me një vajzë nga Lapraka. Kjo e fundit ishte nën shoqërinë e 2 vajzave të tjera të cilat dhe argumenti ka qenë një djalë. I dashuri aktual i Ingrid Gjonit kishte qenë më parë i dashuri i vajzës nga Lapraka, Violës,... Vazhdo

November 11, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Si theri lapraksja Ingridin me thikë
Tags:

Flet për Kosovën sikur pavarësia e saj është meritë ekskluzive e Ferhatit
T`i kthehemi halleve që na brengosin brënda. Para disa ditësh në Ulqin, një klub sportiv zyrtarisht e humbet lojen vetëm se në muret e shkollës figuronte flamuri shqiptar. Edhe kjo meritë e juaja. Çdo ditë rrahni tupanin se ju e sollët flamurin shqiptar në Mal të Zi. Po si u humbaska loja për flamur të cilin vetë Dinosha na e siguroi?! Të falenderojmë edhe për këtë meritë. Ulqinit i keni sjellur edhe merita të tjera për të cilën gjë ata duhet t`ju falendërojnë, nëse një gjë të tillë nuk e kanë bërë... Vazhdo

November 10, 2008  :: Politika :: Comments Off on Flet për Kosovën sikur pavarësia e saj është meritë ekskluzive e Ferhatit
Tags:

Dinosha:Politika shqiptare dhe mesazhi amerikan
Koha e telekomandave po skadon Shqiptarët, si entitet i veçantë nacional në Ballkan, qysh ilirëve e këndej, nuk kanë qenë kurrë më mirë sot. Me Shqipërinë në NATO, me Kosovën shtet, me miqësinë shqiptaro-amerikane, nuk guxojmë të vëjmë pyka në rrotën e historisë që ka marrë ecje të mbarë. Dy kanë qenë projektet në rrjedhën e deritashme të pluralizmit në Mal të Zi të cilat janë bërë mollë sherri ndërmjet partive shqiptare të këtushme, ose kanë nxjerrë në sipërfaqe edhe grupacione politike që... Vazhdo

November 10, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Dinosha:Politika shqiptare dhe mesazhi amerikan
Tags:

Intervistë me aktorin e teatrit kombëtar të prishtinës, Selman Lokaj
Pozita e aktorit në Kosovë është mjaft e palakmueshme Selman Lokaj është njëri ndër aktorët e njohur të Teatrit Kombëtar të Prishtinës. Që nga viti 1967 ai ka filluar të luajë në skenën e këtij teatri me aktorë më të njohur të Kosovës. Përveç në teatër, ai ka luajtur edhe në filma dhe drama televizive. Numri i roleve që Lokaj ka luajtur deri më tani është mjaft i madh dhe e ka shumë vështirë tzi mbajë mend. Për zgjuarsinë dhe profesionalizmin e rrallë, regjisorët kosovarë shpesh atij edhe ia kanë... Vazhdo

November 10, 2008  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Intervistë me aktorin e teatrit kombëtar të prishtinës, Selman Lokaj
Tags: ,

Page 40 of 211« First...102030...3839404142...506070...Last »