AAK, qeveria Thaçi si ajo Musolini
Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e konsideron vitin 2008 si vit të qeverisjes së degraduar dhe ka vlerësuar se vendi është duke shkuar rrugës për t’u shndërruar në një regjim diktatorial. Shefi i grupit parlamentar të AAK-së, Ardian Gjini, ka pohuar se shembull për këtë është kontrollimi i plotë i Kuvendit nga Qeveria edhe frikësimi i medias. Gjini e ka quajtur ironi të thartë dhe të panevojshme mënyrën e reagimit të institucioneve të Kosovës ndaj vizitave të ministrave të qeverisë serbe në Kosovë. KTV  Vazhdo

December 23, 2008  :: Rajoni / Region :: Comments Off on AAK, qeveria Thaçi si ajo Musolini
Tags: , , ,

Bosnja u ndalon femijeve Babagjyshin e Vitit te Ri
Babagjyshi i Vitit te Ri shpallet persona non grata ne Sarajeve. Nje urdher i dhene ne kryeqytetin boshnjak e ka nxjerre ate jashte ligjit, pasi nuk cilesohet pjese e tradites islamike. OSBE ka reaguar duke thene se nje vendim i tille rrezikon te politizoje arsimin dhe te radikalizoje islamin ne nivel rajonal. Drejtuesja e 24 instituteve ne Bosnje, Arzia Mahmutovic, ka deklaruar se Babagjyshi nuk mund te hyje ne shkollat fillore, pasi nuk ka lidhje me traditen boshnjake. Aktualisht ne Sarajeve jetojne kryesisht myslimane boshnjake, por... Vazhdo

December 23, 2008  :: Rajoni / Region :: Komente (1)
Tags:

Libia ndalon fluturimet e “Swiss”
Kompania ajrore “Swiss” nuk mund te fluturoje me ne Libi. Autoritetet lokale kane anuluar fluturimin e fundit te kompanise ne fjale, te linjes Zyrih-Tripoli. Libia deklaron se per shkaqe teknike, te lidhura me nje projekt ne aeroportin e Tripolit, “Swiss” nuk mund te veproje me ne territorin e saj. Marredheniet mes Libise dhe Zvicres jane tensionuar qe prej muajit korrik, kur policia e Gjeneves arrestoi nje nga djemte e liderit libik Gheddafi me bashkeshorten e tij, te cilet dyshoheshin se keqtrajtonin dy sherbyes ne shtepine e... Vazhdo

December 23, 2008  :: Bota :: Comments Off on Libia ndalon fluturimet e “Swiss”
Tags: , ,

Eliza Dushku zhvishet në “The Alphabet Killer”
Aktorja shqiptaro- amerikane është zhveshur në filmin e saj më të fundit “The Alphabet Killer, ku ajo luan rolin e Megan Paige. Filmi “The Alphabet Killer” është i bazuar në një vrasës të dyfishtë nga Rochester të Neë York-ut, gjatë viteve 1980. Aktorja Eliza Dusku luan rolin e Megan Paige, një oficereje të policisë e cila është shumë e përkushtuar për punën. Por ajo sëmuret nga skizofrenia, e cila zgjatë më shumë se gjashtë muaj, dhe përfshin një muaj të simptomave aktive të iluzioneve, halucinacioneve... Vazhdo

December 23, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Eliza Dushku zhvishet në “The Alphabet Killer”
Tags: ,

Putin: Mori fund epoka e gazit te lire – Video
“Epokes kur cmimi i gazit ishte i lire, po i vjen fundi”. Me keto fjale u eshte drejtuar kryeministri rus Putin pjesemarresve ne takimin e eksportuesve me te medhenj te gazit. Putin theksoi se kostoja e prodhimit te gazit eshte rritur, keshtu qe periudhes se burimeve te lira te energjise, apo gazit te lire po i vjen fundi. Forumi i vendeve prodhues te gazit synon krijimin e nje organizate, te ngjashme me OPEC-un. Putin deklaroi se Rusia eshte gati te mireprese zyrat e organizates ne Shen Peterburg dhe t’i jape asaj status te plote... Vazhdo

December 23, 2008  :: Bota :: Comments Off on Putin: Mori fund epoka e gazit te lire – Video
Tags: , , , ,

Ndërtesa e re e komunës urbane të Tuzit pritet të jetë e gatshme për funksionim javën që vjen – Video
Një pjesë e segmentit të komunës hapet sot? Tuz- “Mobilimi në objektin e KU të Tuzit është duke vazhduar, ndonëse për të pritur këtë kohë është dashur tepër gjatë”, ka deklaruar për “Kohën javore” kryetari i Kuvendit të KU të Tuzit, Nikollë Camaj. Ai shpreson se brenda këtyre ditëve adminstrata lokale dhe Kuvendi i KU të Tuzit do të kalojnë në objektin e vet të paraparë dhe kështu në të ardhmen për të punësuarit e kësaj komune do të krijohen kushte edhe më të mira. Sipas... Vazhdo

December 23, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Ndërtesa e re e komunës urbane të Tuzit pritet të jetë e gatshme për funksionim javën që vjen – Video
Tags: , , , ,

Mbi librin e Mustafë Cankës “qyteti” (komente)
Kronikë filozofiko-sociologjike për qytetin Pa dyshim mund të thuhet se libri “Qyteti – komente” i autorit Mustafë Cankës është rrëfim në vete të vet mbi lindjen e arsyes së shëndoshë. Duke përpunuar tipologjinë e mentalitetit shoqëror, Canka në mënyrën e vet ka krijuar profilin estetik, psikologjik dhe ideologjik të bashkëqytetarëve të tij, të elitës politike dhe asaj intelektuale, ka regjistruar modelet e kapaciteteve të tyre etike, morale dhe intelektuale, virtytet dhe aftësitë e tyre për... Vazhdo

December 23, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Mbi librin e Mustafë Cankës “qyteti” (komente)
Tags: , , , ,

Dinosha: Komuna urbane e Tuzit, dy vjet pas – Video
Pse digjen katër milionë euro? Përgjegjësinë për realizimin e buxhetit, kudo në botë, e mban pushteti. Por, ky i Tuzit, ka filluar të flasë për buxhetin (planin financiar) e vitit të ardhshëm, pa u shpjeguar qytetarëve të Malësisë pse digjen 4 milionë euro të këtij viti. A është shkak i mosrealizimit të planit financiar paaftësia e pushtetit lokal apo arroganca e pushtetit qendror të Podgoricës. Sido që të jetë, dikush e ka shkelur ligjin, dikush e ka dëmtuar Malësinë dhe dikush duhet të japë llogari. Kanë... Vazhdo

December 23, 2008  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Dinosha: Komuna urbane e Tuzit, dy vjet pas – Video
Tags: , , , ,

Fuad Nimani, mori pjesë në Forumin e Kombeve të Bashkuara mbi çështjen e pakicave në Gjenevë
Hapa të rëndësishëm pozitivë në arsim Ministri për Mbrojtjen e të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Fuad Nimani, mori pjesë në Forumin e Kombeve të Bashkuara mbi çështjen e pakicave në Gjenevë të Zvicrës. Në fjalën e tij, ministri Nimani theksoi se kur bëhet fjalë për arsimin e pakicave nacionale në Mal të Zi, mund të thuhet me siguri se Mali i Zi ka bërë viteve të fundit hapa të rëndësishëm pozitivë në këtë drejtim, qoftë sa i përket miratimit të rregullativës së re ligjore që rregullon këtë... Vazhdo

December 23, 2008  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Fuad Nimani, mori pjesë në Forumin e Kombeve të Bashkuara mbi çështjen e pakicave në Gjenevë
Tags: , ,

Kryeministri i Malit të Zi Millo Gjukanoviq vizitoi Ulqinin – Video
Diskutohet mbi perspektivat dhe planet zhvillimore Ulqin – Kryeministri i Malit të Zi Millo Gjukanoviq, i shoqëruar nga ministri për Zhvillim Ekonomik Branimir Gvozdenoviq, ministri i Turizmit dhe Mbrojtjes së Mjedisit Jetësor, Predrag Neneziq dhe drejtori i Drejtorisë për Punë Publike, Zharko Zhivkoviq, qëndroi dje në vizitë pune në komunën e Ulqinit. Ai u takua me kryetarin e Komunës së Ulqinit Gëzim Hajdinaga me të cilin diskutuan mbi çështjet aktuale të funksionimit dhe punës së admistratës lokale, perspektivat... Vazhdo

December 23, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Kryeministri i Malit të Zi Millo Gjukanoviq vizitoi Ulqinin – Video
Tags: , , , , ,

Page 6 of 211« First...45678...203040...Last »