Tahiri u takua në Ulqin me kryetaret e këshillave nacionale në Mal të Zi
Kryetari i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi, z. Tahir Tahiri  priti të marten  në Ulqin në një takim pune  kryetarët e të gjitha këshillave nacionale në Mal të Zi: prof.dr. Sherbo Rastoder , kryetar i Këshillit Nacional të Boshnjakëve, dr. Miroslav Mariq, kryetart i Këshillit Nacional të Kroatëve, Sabria Vuliq, kryetar i Këshillit Nacional të Muslimanëve dhe Muhamed Ukoviq, nënkretar i Këshillit Nacional të  Romëve dhe Egjiptianëve, të cilët mbështetën  nismën e nikoqirit për një bashkëpunim... Vazhdo
Shqiptarët kërkojnë ndryshimin e ligjit për simbole
Ministri shqiptar për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave në Qeverinë e Malit të Zi, Fuad Nimani, tha të hënën se ligji ekzistues për përdorimin e simboleve kombëtare ka defekte, por tha se është duke punuar për ta ndryshuar ligjin e vitit 2000. “Kjo ministri është duke punuar në ndryshimin e Ligjit për përdorimin e simboleve kombëtare dhe do te ndodh brenda një kohe shumë të shkurtër”, tha ai, duke shtuar se këto ndryshime kanë për qëllim avancimin e të drejtave të përdorimit të simboleve kombëtare. Ministri... Vazhdo

December 17, 2008  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Shqiptarët kërkojnë ndryshimin e ligjit për simbole
Tags: , , ,

Albërie Hadërgjonaj i këndon Ibrahim Rugovës
Një këngë kushtuar ish-presidentit kosovar, të ndjerit Ibrahim Rugova, është përfshirë në albumin më të ri të këngëtares Albërie Hadërgjonaj, i cili do të nxirret në shitje gjatë 2009-ës. Këngëtarja këtë e ka bërë të ditur për mediat në Shqipëri. Albëria ka thënë se publiku nuk duhet ta kuptoj këtë si diçka politike, por që ka qenë thjesht dëshira e saj për t’ia dedikuar një këngë ish-presidentit, ngase, siç ka thënë ajo, “Rugova do të mbetet për të një mit”. Albumi i ri i këngëtares... Vazhdo

December 17, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Albërie Hadërgjonaj i këndon Ibrahim Rugovës
Tags: , ,

Leonora vitin tjetër duet me Danin
Këngëtarja Leonora Jakupi pritet të realizojë një duet me këngëtarin e muzikës popullore Ramadan Krasniqi-Dani. Këngëtarja që u bë e njohur me këngën “Po vritet pafajësia”, Leonora Jakupi tha për Kosovapress se pritet të jetë ky bashkëpunim, por në një kohë më të largët. “Ky bashkëpunim pritej të realizohej së shpejti, por për shkak se të dyve nuk na pëlqeu teksti i këngës, ky bashkëpunim nuk pritet të realizohet gjatë këtij viti”, ka thënë Jakupi. Mos realizimin e këtij dueti, Leonora e... Vazhdo

December 17, 2008  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Leonora vitin tjetër duet me Danin
Tags: ,

Predsjednici savjeta manjina održali radni sastanak u Ulcinju
Srbi dobrodošli u manjine ULCINj – Predsjednici savjeta manjina u Crnoj Gori predsjednik Bošnja?kog savjeta prof. dr Šerbo Rastoder, predsjednik Albanskog savjeta Tahir Tahiri, predsjednik Muslimanskog savjeta Sabrija Vuli?, predsjednik Hrvatskog savjeta dr Miroslav Mari? i potpredsjednik Romskog savjeta Muhamed Ukovi? pozdravili su ju?e u Ulcinju osnivanje Srpskog savjeta i ocijenili da manjinske zajednice u Crnoj Gori imaju istovjetan interes “da na adektvatan na?in participiraju u izgradnji crnogorskog multietni?kog društva”. –... Vazhdo
Reagovanje pravnog zastupnika HTP “Ulcinjska Rivijera” – Video
Pravi vlasnici zemlje bez brige Podgorica – Povodom teksta „I Ulcinjska rivijera nišani smetlište“ objavljenog u ju?erašnjim „Vijestima“ reagovao je pravni zastupnik Rivijere, advokat Branislav Lutovac. – Ulcinjska rivijera, vode?e hotelsko-turisti?ko preduze?e na podru?ju Ulcinja, u posljednje vrijeme izložena je snažnim napadima na imovinu i objekte. Vrši se bespravno oduzimanje njenih parcela, devastiraju se i ruše njeni objekti, vrši se nezakonito priklju?enje na njenu vodovodnu i elektroinstalaciju i nezakonito... Vazhdo

December 17, 2008  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Reagovanje pravnog zastupnika HTP “Ulcinjska Rivijera” – Video
Tags: , , , , ,

Zapisi Mustafe Canke
Promocija u Ulcinju Podgorica – Promocija knjige “Grad – komentari” Mustafe Canke, bi?e održana ve?eras u 19 sati u restoranu “Hollegro” na ulcinjskoj Maloj plaži.A :“Iako pisani u formi novinskog i TV komentara, kao ultimativne literarne forme savremenog svijeta, u kojem ljudi nemaju ni vremena ni intelektualne radoznalosti za duga prou?avanja debelih spisa, napisani onako kako se kreiraju parfemi (dakle, mnogo sastojaka, mnogo pažnje i mnogo vještine da bi se dobila bo?ica dragocjene te?nosti), ovi tekstovi... Vazhdo
OEBS vratio televiziju državi
U skupštini završena rasprava o javnom servisu, ministar Mi?unovi? tvrdi: Podgorica – Novi zakon o javnim radio-difuznim centrima ne?e donijeti ništa novo, jer Demokratska partija socijalista ne želi da prepusti kontrolu nad Radio televizijom Crne Gore (RTCG), ocijenili su ju?e opozicioni poslanici u Skupštini. Oni su tokom rasprave o tom predlogu zaklju?ili da budu?e finansiranje RTCG iz budžeta, ne korespondira sa konceptom javnog servisa i evropskim standardima, konstatuju?i da se ponovo „vra?a“ državna radio televizija. Ministar... Vazhdo

December 17, 2008  :: Politika :: Comments Off on OEBS vratio televiziju državi
Tags: , , , ,

Kushtrim, T V  BoiN në rrezik
Në emisionin me po këtë titull të transmetuar në televizionin Boin të dielën në orën 20:00. Malësia dhe opinioni i gjerë i shqiptarve në Mal të Zi përfundimisht kuptoi dyshimin që shikuesit kishin që kur për herë të parë panë reklamën për këtë emision. Që nga dita e parë kur në valet e tv Boin u transmetua reklama, në këtë medium nuk ndaleshin telefonatat duke pyetur se për çfarë është Boini në rrezik dhe pse ky medium mund të shuhet. Stresi psikologjik, dhe dysihmet e tjera se për çfarë burimi... Vazhdo

December 16, 2008  :: Shtypi / Mediji :: Komente (3)
Tags: , , , , ,

Zbulohen të dashurit e vajzave të presidentit Topi
Të jesh fëmija i njeriut më të rëndësishëm të një vendi, do të thotë të jesh me fat. Është një nga ato raste fatlume që të kujton përrallat me princër të kaltër ku personazhet jetojnë të lumtur përgjithnjë. Ndërkohë vajzat e presidentit Topi, ishin në moshën e adoleshencës kur i jati u zgjodh president i vendit. Natyrisht ishin në moshën e duhur për të kuptuar se në çfarë realiteti të ri duhej ta përshtasnin jetën e tyre e cila deri dje ishte si ajo e çdo bashkëmoshatari të kryeqytetit. Megjithatë... Vazhdo

Page 9 of 211« First...7891011...203040...Last »