Guida e Restaurantit të Shasit

November 14, 2009   | Reportazh / Reportaža

Restaurant ShasiShasi eshte fshati më turistik buze liqenit te mrekullueshem te Shasit.
Ky fshat ” shqiptar” – siç thonte njië historian i madh, “i futur ne gjirin e maleve si truri ne kafken e njeriut”, eshte i bukur jo vetem prej natyre (vendosja prane syrit te kalter te Liqenit te Shasit), por eshte edhe nje fshat i lashte e me tradita te hershme kulturore, artistike.
Shasi eshte qyteti i luleve, i veres, i peshkut te rralle të Shasit qe nuk gjendet ne asnje vend tjeter,fshat ku endrrat behen realitet .
Shasi eshte fshat ku natyra nuk ka kursyer asgje, per te arritur te perkryeren, Liqeni Shasit ku njerezit me mikpritjen e çiltersine e tyre nuk te lene te largohesh pa marre me vete dashurine e mallin per t`u rikthyer perseri.
Pellgu i Shasit eshte i mbyllur nga malet perreth dhe me liqenin e tij perben nje zone mikroklimatike te veçante. Kjo zone ka mbi 2.400 ore me diell gjate vitit, pra mbi 300 dite ne vit.
Flora dhe fauna e liqenit jane shume te pasura dhe e bejne kete liqen unikal ne Ballkan dhe Evrope. Shasi eshte dhe do bahet nje nga qendrat turistike me te rendesishme te Ulqinit dhe të anës malit
Shasi eshte nje rajon me mundesi te pafund per çlodhje dhe argetim. Eshte vendi i duhur per turistet e te gjitha moshave, si per ata qe mendojne ta vizitojne per nje dite ashtu edhe per ata qe preferojne te qendrojne me gjate.Vend i paharruar ngelet Restauranti i Shasit që ua ven ne dispozicion apartamentet e saj  per çiftet, qe e zgjedhin per te kaluar muajin e mjaltit.
Banoret jane te sjellshem dhe mos u çudisni nese ju ftojne per nje pije apo nje pjate recel, qe amvisat e Shasit dine ta pergatisin ne menyre aq te persosur.
Duke shetitur neper Shas ju mund ta zbuloni ate vete, por ne po ju bejme disa sugjerime: .
Restauranti i Shasit asht i pajisur me te gjithe aksesoret dhe te pergatitur me se miri per te kenaqur shijet tuaja.
Restoranti i Shasit  ofrone nje shumllojshmeri gatimesh tradicionale dhe moderne.
Krenaria e Liqenit te Shasit eshte peshku i Shasit qe gjendet vetem në kete liqen dhe qe eshte tradite dhe veçori gatimi i kesaj zone. Pas nuk ngelet edhe belushka dhe peshqit e eger te liqenit si Krapi, Kleni, Karasi, Ngjala etj. Restoranti i Shasit zakonisht asht i  specializuar ne peshk, mish ose te dyja se bashku.
Ju mund te provoni gatimet me fantazi dhe shije te kuzhines te Shasit, duke vizituar  restorantin e Shasit.
Restauranti me fantazi, atmosfera festive, kokteilet e pergatitura me shije te holle, ju garantojne momente te paharruara ne Restaurantin e Shasit..

YouTube Preview Image