Marrëdhënie diplomatike me Kosoven para vendimit të GJND-së
Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka deklaruar të premten se vendi i tij nuk duhet të presë vendimin e Gjykatës Ndërkombëtare të Drejtësisë për Kosovën, për të vendosur marrëdhënie diplomatike me Prishtinën. Në një konferencë për gazetarë, siç transmeton Politika, Gjukanoviq ka bërë të ditur se Mali i Zi ende nuk ka caktuar datën konkrete për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike me Kosovën, por ka thënë se nuk duhet hezituar në këtë drejtim. Kryeministri malazez është shprehur se nuk duhet... Vazhdo

December 29, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Marrëdhënie diplomatike me Kosoven para vendimit të GJND-së
Tags: , ,

Danas ulcinjska skupština : Cifre pred praznike
Ulcinj – Odbornici u ulcinjskom parlamentu danas ?e raspravljati o budžetu za narednu i njegovom rebalansu za ovu godinu. Od ambicioznog budžeta za ovu godinu, planiranog u iznosu od 16.220.000 eura, realizovano je svega 5,5 miliona ili 33,35 odsto. U opštinskom Sekretarijatu tvrde da je za nerealizaciju budžeta kriva kriza “zbog koje nijesu ostvareni prihodi od prodaje zemljišta planirani u iznosu od 8,2 miliona eura”. U opštinsku kasu nije se slilo ni 2,7 miliona eura planiranih po osnovu naknade za ure?ivanje i izgradnju... Vazhdo

December 29, 2009  :: news :: Comments Off on Danas ulcinjska skupština : Cifre pred praznike
Tags:

Bardhi: Vlast duguje Albancima
Bardhi požuruje podgoricu da pošalje ambasadora u prištinu uz podsje?anje na referendum Predsjednik Demokratskog saveza Mehmet Bardhi rekao je ju?e da Crna Gora ne treba da oklijeva sa uspostavljanjem diplomatskih odnosa sa Kosovom. Kako je kazao, Podgorica i Priština treba što prije da razmijene ambasadore, jer je to u interesu i Crne Gore i Kosova. – Potrebno je rješavati veliki broj životnih pitanja izme?u Crne Gore i Kosova, a to nije mogu?e bez uspostavljanja punih diplomatskih odnosa – ocijenio je on u izjavi agenciji... Vazhdo

December 29, 2009  :: news :: Comments Off on Bardhi: Vlast duguje Albancima
Tags:

Velika plaža i Ada Bojana u pet modula
Ministarstvo ure?enja prostora i zaštite životne sredine uskoro ?e objelodaniti novi projekat tenderske podjele 13 kilometara duge plaže u pet cjelina, saznaje Portal Analitika Oktobarska propast tendera za zakup Velike plaže i Ade Bojane uslovila je novi pristup Vlade Crne Gore valorizaciji zna?ajnog crnogorskog turisti?kog kompleksa. Prema informacijama Portala Analitika uskoro ?e biti objelodanjen plan za parcelizaciju tog prostora i oglašavanje tendera za pet cjelina u zakup na 99 godina. To bi istovremeno zna?ilo i modifikaciju... Vazhdo

December 29, 2009  :: news :: Comments Off on Velika plaža i Ada Bojana u pet modula
Tags: , , , ,

Rovena Stefa pa te brendshme ne kalendarin 2010
Nganjëherë ajo që duket në sipërfaqe nuk arrin të na tregojë shumëçka nga brendësia e saj. Në rastin konkret, ne kemi disa foto të këngëtares Rovena Stefa, me të cilat ka vendosur të realizojë një kalendar për vitin 2010, por nuk mund ta imagjinojmë se si janë realizuar ato. Disa prej atyre fotove, ku Rovena përshfaq gjithë sensualitetin e saj me veshje transparente dhe pa të brendshme, nuk janë bërë në një ditë të nxehtë vere, por vetëm pak ditë më parë tek Liqeni Artificial i Tiranës, ku temperatura... Vazhdo

December 29, 2009  :: Zbavitje / Zabava :: Komente (4)
Tags:

Maroviq kundër “nxitimit” për marrëdhënie diplomatike me Kosovën
Nënkryetari i qeverisë së Malit të Zi  Svetozar Maroviq, ka përsëritur, siç thotë, qëndrimin e tij personal, që Mali i Zi të jetë i gatshëm që të rishqyrtojë vendimin për njohjen e pavarësisë së Kosovës nëse Gjykata Ndërkombëtare e Drejtësisë do të marrë vendimin se shpallja e pavarësisë ishte e paligjshme. Megjithatë, Maroviq tha se nuk beson që gjykata e Hagës do të bëjë formulime të tilla të precize. Duke komentuar paralajmërimet e kohëve të fundit për vendosjen e marrëdhënieve diplomatike... Vazhdo

December 29, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Maroviq kundër “nxitimit” për marrëdhënie diplomatike me Kosovën
Tags: , , , ,

Dinosha: Shqipëria t’i ndihmoj shqiptarët në Mal të Zi
Ministri për të drejta të njeriut dhe të pakicave, Ferhat Dinosha, ka deklaruar se Shqipëria do të duhej materialisht t’i ndihmonte shqiptarët në Mal të Zi. “Deri tani Tirana nuk ishte e pranishme në aspektin e mbështetjes materiale për ndonjë projekt të shqiptarëve në Mal të Zi dhe mendoj se kjo nuk është mirë”, i tha ministri Dinosha, gazetës “Vijesti”. Ai përkujtoi se Hungaria dhe Kroacia, këtë e bëjnë për bashkëkombësit e tyre në vendet e tjera dhe theksoi se kështu do të... Vazhdo

December 29, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Komente (1)
Tags:

Kokteji i Fundvitit 2009 i Forces –  Video Foklori i vjeter i Ulqinit,Valle Kranjane
Mbrëmë në Hotelin “Mediteran” Forca organizoi koktejin e fundvitit. Në këtë takim tashmë tradicional morrën pjesë një numër i madhë i qytetarëve, pjesëtarëve të jetës publike të Ulqinit. Të pranishmëve në emër të Forcës Rinore të rinjve u drejtua Iliriana Sula dhe Genc Nimanbegu, në emër të grave këshilltarja e Forcës ne Kuvendin e Komunës së ulqinit Ilmira Lika dhe më në fund kryetari i Forcës Nazif Cungu. Forca e re demokratike #gallery-2 { margin: auto; } #gallery-2 .gallery-item... Vazhdo
Filloi faza e dytë e konservimit të eksponateve të gjetura gjatë gërmimeve arkeologjike në Shas
Shoqata “Ora” në bashkëpunim me Muzeun e Ulqinit ka filluar realizimin e fazës së dytë të projektit të konservimit të eksponateve të gjetura gjatë gërmimeve arkeologjike në Shas në vitin 1985. Konservimi i eksponateve, që përbëjnë objekte të ndryshme, do të kryhet nga sektori për konservim pranë Entit për Mbrojtjen e Monumenteve Kulturore – Historike në Cetinë. Procesi i konservimit parashikohet të zgjasë 4-6 muaj. Projekti realizohet me ndihmën e një granti prej 2500 eurosh të akorduar nga Fondi për... Vazhdo

December 27, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Filloi faza e dytë e konservimit të eksponateve të gjetura gjatë gërmimeve arkeologjike në Shas
Tags: , , ,

Dasma me e shikuara nga Ulqini ne YouTube
Dasma ma e shikuar ne You tube gjatë ktyre ditëve asht bere hit,prandaj simbas kerkeses së juaj ne Facebook duhet që kjo dasem të kaloje neper websajtin e jon.Prandaj ne do ta paraqesim vetem një pjesë të dasmes kurse pjesët tjera mund ti ndiqni në You Tube,dhe per të qen ma i sakt do provoj ta beje nje permbledhje se sa her eshet klikuar ne youtube kjo dasem, me qenese eshte postuar disa here . Ndërkohë poshtë në të djathtë të videos shfaqet numri i shikimeve që nga lançimi në internet i kësaj dasme në You Tube... Vazhdo

December 27, 2009  :: Shoqëria / Društvo :: Komente (2)
Tags: , ,

Page 2 of 30712345...102030...Last »