Ferhat Dinoša: Tirana treba da nas štiti
Tirana – Nakon kosovske nezavisnosti, zvani?na Tirana bi trebalo da bude angažovanija na zaštiti interesa Albanaca u Crnoj Gori, ocjenio je ministar za zaštitu ljudskih i manjinskih prava Ferhat Dinoša. On je u intervjuu za uticajnu albansku televiziju “Top Chanel” kazao da bi predstavnici vlasti u Albaniji trebalo da pogledaju i na sunarodnike koju su van njihovih granica. “Albanci su imali pauzu u važnom pitanju kao što je pitanje Albanaca u Crnoj Gori, ali kada je pitanje Kosova završeno, mislim da naša mati?na država... Vazhdo

December 24, 2009  :: news :: Komente (37)
Tags: , ,

Geti: Unë bëj jetën që shihni në klipet e mia
Alkimia mes tij dhe këngëtareve në klipe ndihet nga të gjithë. Ashtu siç i takon një reperi edhe ai i këndon jetës reale. Në këtë intervistë tregon më shumë rreth jetës që bën, thashethemeve në lidhje me femrat, kundërshtarëve në muzikë, dhe surprizat e albumit të ri që pritet të publikojë: Jemi në dimër, është stina e duhur për Getoarin, ku do e festosh ndërrimin e viteve? Po fiks stina e duhur për Getoarin.Unë dimrin e dua shumë dhe nuk mund t’i imagjimoj pushimet pa dëborë dhe ski. Natën e parë... Vazhdo

December 24, 2009  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Geti: Unë bëj jetën që shihni në klipet e mia
Tags:

Altuna Sejdiun, mjeku e diagnostikon me kancer
Rezultatet ishin të ngatërruara me pacienten 83- vjeçare Altuna Sejdiun, e cila ka arritur në spital në të njëjtin moment me këngëtaren Altuna Sejdiu. Duhet ta imagjinoni se këngëtarja ka lënë spitalin pas disa orëve, e gjitha në depresion. Nuk kishte mundësi të bëheshin analiza të tjera që të mund të zbulohet gabimi. “Tuna, je duke vdekur, ishte refreni me të cilin zgjohesha dhe shtrihesha në shtrat gati çdo natë, prej kur mjeku në Tiranë më tregoi diagnozën e rrejshme”, thekson këngëtarja. Për shkak... Vazhdo

December 24, 2009  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Altuna Sejdiun, mjeku e diagnostikon me kancer
Tags:

Rasprodaja Valdanosa – Video
“Do kraja godine trebalo bi da se potpiše ugovor za Valdanos”, najavio je potpredsjednik crnogorske Vlade Vujica Lazovi?. Ta vijest iznenadila je sve u Ulcinju, iako je Lazovi? sa gradona?elnikom i ?lanom Tenderske komisije Gzimom Hajdinagom prije tri nedjelje u Londonu razgovarao sa predstavnicima firme Cubus lux, koja se interesuje da u tridesetogodišnji zakup uzme najljepšu uvalu na Crnogorskom primorju. Javnost o tome nije obaviještena. Krah javnih finansija naprosto tjera Vladu Crne Gore da povla?i ovakve rizi?ne poteze... Vazhdo

December 24, 2009  :: Ekonomia / Ekonomija :: Komente (10)
Tags: ,

Škrelja odgovorio Perovicu: Prošlost je moje najjace oružje
Ulcinj – Šef ulcinjskog DPS-a Ljui? Škrelja odbacio je optužbe Džemala Perovi?a iz teksta “Krivi ste što je grad poharan”, objavljenom prošlog ponedjeljka. “Poharali ste ga i uništili vi i vaši istomišljenici, oni koji vas podržavaju, a koji divlje grade, koji su oplja?kali društvena preduze?a i oni koji su zauzeli trotoare, a time i prostor za vaše politi?ko djelovanje, proglasili industrijske zone bez planova i odobrenja, pretvorili poljoprivredno u gra?evinsko zemljište i štošta još. Ali o takvim pojavama,... Vazhdo
Genc Nimanbegu i benë pyetje nenkryetarit te qeverise Vujica Lazovic
Nënkryetari i Qeverisë malazeze Vujica Llazoviq para më se dy javësh u dërgoi ulqinakëve, “urimin i vitit të ri”. “Deri në fund të vitit do të duhej të nëshkruhej kontrata për Valdanosin”, tha ai. Sihariqin ende nuk ka kush për ta marrë në Ulqin. Atyre që mbajnë mend mirë do t’u kujtohet se Llazoviq në gusht të këtij viti premtoi nga Shasi se nga vjeshta do të vijë në Ulqin. Nuk e kemi parë. Mbase nuk po i vihet. Duhet t’i shikojë drejt në sy ata njerëz të ndershëm nga Këshilli për Kthimin e... Vazhdo
Gëzim Hajdinaga ka marrë telegram urimi nga ministri i jashtëm Ilir Meta
Kryetari i Komunës së  Ulqinit z. Gëzim Hajdinaga ka marrë telegram urimi nga zëvendëskryeministri i Shqipërisë dhe ministri i jashtëm z. Ilir Meta. Në telegram z. Meta falenderon kryetarin Hajdinaga për angazhimin e tij në avansimi e marrëdhënieve ndërmjet dy vendeve, si dhe shpreh konsideratë për pritjen që i është bërë atij dhe delegacionit shqiptar gjatë qëndrimit në vizitën zyrtare në Mal të Zi. Në attach: Telegram urimi i z. Meta Municipality of Ulcinj / Ulqin Montenegro  Vazhdo

December 23, 2009  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Gëzim Hajdinaga ka marrë telegram urimi nga ministri i jashtëm Ilir Meta
Tags: , , ,

Delegacioni  parlamentar i Komunës së Ulqinit bëri vizit zyrtare në Distriktin 23 të Vjenës
Delegacioni  parlamentar i Komunës së Ulqinit vlerëson shumë të sukseshme vizitën zyrtare në Distriktin 23 të Vjenës e realizuar nga data 17 deri më 20 dhjetor. Këshilltarë të  pozitës dhe opozitës dhe kryeparlamentari Nika të kryesuar nga kryetari i Komunës së Ulqinit z. Gëzim Hajdinaga fillimisht u prit nga z. Malfred Vurm, kryetar i Distriktit 23 të Vjenës. Duke i dëshiruar mirëseardhje delegacionit tonë z. Vurm që njëherit është dhe kryetar i shoqatës austriako-malazeze, vlerësoi marrëdhëniet ndërmjet... Vazhdo
Intervistë me Shuquri Resulbegoviq kryetar i Rotary Club Ulqin – Video
“Pesë Ulqinakë (Gani Resulbegoviq, Dino Ramoviq, Jusuf Lika, Ibrahim Milla, Jovan Nikollaidis), anëtarë të Rotary Clubit Budva inicuan iniciativën për formimin e edhe një klubi në Mal të Zi, Rotary Clubi Ulqini. Deri te inicimi i kësaj iniciative erdhi pas interesimit të madhë të shumë qytetarëve prestigjoz nga Ulqini për punë dhe anëtarësim në bashkësinë Rotary. Duke i vlerësuar parashikimet e anëtarëve të vet nga Ulqini, Këshilli drejtues i RC Budva mori vendimin për fillimin e punëve për fomimin... Vazhdo
Sesion shkencor të dymdhjetë vjetorit pas vdekjes së Gjergj Gjokaj-t – Video
Kaluan dhjete vjet prej qe se u nda prej nesh intelektuali, profesori,dhe me se miri te them njeriu i madh Gjergj Gjokaj. Nuk besoj se ka shqiptar ne Mal te Zi por edhe me gjer qe nuk din se kush ka qene Gjergj Gjokaj. Njeriu qe me fjale te bukura dhe te urta luftoi qe te ruhen gjuha dhe tradita, por edhe qe te shuhen gjera te prapambetura qe nuk i takonin kohes, si ajo per gjakmarrje. Njeriu i cili luftoi per te drejten e fjales shqipe ne radio Titograd ne vitin 1965. Njeriu qe i pari botoi revisten e pare shqipe ne Mal te Zi, pra ate... Vazhdo

December 23, 2009  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Sesion shkencor të dymdhjetë vjetorit pas vdekjes së Gjergj Gjokaj-t – Video
Tags:

Page 4 of 307« First...23456...102030...Last »