Horizonti i ri organizoi seminarin Integrimet evropiane për qytetin tim – Video
Të premten me 18 dhjetor 2009, në Hotelin “Mediteran” në Ulqin, Organizata e Shoqërisë Civile HORIZONTI I RI organizoi seminarin me titull “INTEGRIMET EVROPIANE PËR QYTETIN TIM”. Nevoja e forcimit të kapaciteteve të administratës publike, që me sukses t’i përballojë punët dhe obligimet që sjellin proceset integruese, është një prej prioriteteve edhe të Planit Nacional të integrimeve, por edhe një prej kërkesave të vazhdueshme të Komisionit evropian. Në këtë kontekst, OJQ “HORIZONTI i RI” ka konceptuar... Vazhdo

December 23, 2009  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Horizonti i ri organizoi seminarin Integrimet evropiane për qytetin tim – Video
Tags: , , , , , , , , , , ,

Në Ulqin u mbajt edicioni i pestë i Festivalit të këngës për fëmijë – Video
Me datat 14 dhe 15 dhjetor në Pallatin e kulturës në Ulqin u mbajt edicioni i pestë i Festivalit të këngës për fëmijë. Ky manifestim tradicional mbahet nën përkudesjen e Kryetarit z. Gëzim Hajdinaga dhe Komunë së Ulqinit. Për këtë edicion në adresë të komisionit kanë mbërritur 32 këngë të kompozitorëve nga Ulqini, Shkodra, Prishtina, Prizreni, Durrësi etj. Juria e Festivalit edhe këtë vit do të ndajë çmimet për interpetim, tekst dhe muzikë, ndërkohë që çmimi special edhe këtë vit do të jetë ai... Vazhdo

December 23, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Në Ulqin u mbajt edicioni i pestë i Festivalit të këngës për fëmijë – Video
Tags: , , , , , , , , , , , ,

Në Ulqin u mbajt sesioni shkencorë – Video
Në organizim të shoqatës së krijuesve Art-klub fundjavën që lamë pas u mbajt në Ulqin sesioni shkencor “Pozita e sotme në gjuhen shqipe në Mal të Zi “. U referuan 11 kumtesa , autorë të cilave ishin nga shoqata e krijuesve , nga Universiteti i Shkodrës i Tiranës, i Prishtinës nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Universiteti i Podgoricës. TVCG  Vazhdo

December 23, 2009  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Në Ulqin u mbajt sesioni shkencorë – Video
Tags:

Çiljeta: Ne janar ju tregoj se cfare behet me Romeon
E bukur, seksi, joshëse dhe prej mbi 10 vjetësh një nga femrat më të mikluara të ekranit. Por, uragani Çiljeta nuk di të ndalet. Ashtu si edhe ky vit i ngjeshur me koncerte të pafundme, edhe ndërrimi i viteve do ta gjejë në shesh duke kënduar. Këtë herë në qytetin e Durrësit. E ndërkaq, festa do të jetë pranë familjes. Po Romeo? Çili këtë herë ka vendosur të mos flasë për të. Në fakt, pas Vitit të Ri ajo ka vendosur të ndajë shapin nga sheqeri. Megjithatë, ajo është optimiste dhe entuziaste më shumë... Vazhdo

December 22, 2009  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Çiljeta: Ne janar ju tregoj se cfare behet me Romeon
Tags:

Dafina realizon foto të reja
Këngëtarja Dafina Zeqiri, pasi ka promovuar spotin e saj, ka realizuar edhe një sesion të ri të fotografive. Këngëtarja kohëve të fundit realizoi këngën “Amazing Girl”, e cila ishte shpërblyer në “Polifest 2009”. Po ashtu, një burim ka thënë se këngëtarja është shumë e zënë me punë kohëve të fundit. Ajo pritet të këndojë në disa koncerte si brenda dhe jashtë Kosovës gjatë festës së Vitit të Ri, por edhe Krishtlindjeve. Gazeta Express #gallery-4 { margin: auto; } #gallery-4 .gallery-item... Vazhdo
Đakonovic Odgovorio Škrelji: Budite na pravoj strani
Ulcinj – Predsjednik Udruženja za povra?aj imovine u Valdanosu Luka Đakonovic kazao je da nevoljno polemiše sa šefom ulcinjskog DPS-a Ljui?om Škreljom. “?inim to samo zato što sam na ?elu jednog ?asnog udruženja koje brani pravo na imovinu i dostojanstvo Ulcinjana. I zato što sam odgovoran prema njima, unucima i precima”, navodi se u reagovanju ?akonovi?a na tekst “U politici ste bili, pa ništa” objavljenom u “Vijestima” prošlog petka u kome ga je Škrelja optužio da svojevremeno, kao predsjednik Opštine Ulcinj,... Vazhdo
Dinosha: Shqipëria, më shumë vëmendje për pakicat jashtë kufijve
Pas pavarësisë se Kosovës, kauza tjetër e Tiranës zyrtare duhet të jetë mbrojtja e interesave të shqiptarëve të Malit të Zi. Ferhat Dinosha, ministër i Pakicave Kombëtare në shtetin fqinj dhe njëkohësisht kreu i Unionit Demokratik të, kërkon që politikëbëresit e shtetit amë të drejtojnë sytë nga pakicat jashtë kufirit. “Shqiptarët kanë pasur pauzë më të rëndësishme se çështjen e shqiptarëve në Mal të Zi, por kur tani që dhe çështja e Kosovës ka marrë të mbarën, mendoj se shteti ynë amë,... Vazhdo

December 21, 2009  :: Shtypi / Mediji :: Komente (2)
Tags:

Perovi? odgovorio Škrelji: Krivi ste što je grad poharan
Ulcinj – Organizator protesta za povra?aj maslinjaka u Valdanosu Džemal Perovi? rekao je da je šef ulcinjskog DPS-a Ljui? Škrelja odgovoran što je Ulcinj “poharan i zaustavljen u vremenu i prostoru”. Perovi? je reagovao na tekst “U politici ste bili, pa ništa” objavljen u “Vijestima” prošlog petka. U tom tekstu Škrelja je podsjetio Perovi?a da je, kao potpredsjednik Skupštine Crne Gore, odbornik i dio vlasti, mogao da ispravi nepravde “o kojima sada sa toliko emocija govori i optužuje druge ili makar pokrene bilo... Vazhdo
Nuk ka shkelje te drejtave te njeriut
Në Mal të Zi nuk ka shkelje sistematike të drejtave të njeriut por ende ekzistojnë disa fusha në të cilat gjendja është shqetësuese, vlerësohet në raportin për këtë viti të iniciativës së të rinjve për të drejtat e njeriut. Hulumtimet në bazë të cilit është hartuar edhe raporti i ka bërë ekipi 6 anëtarësh prej 1 janarit deri më 15 të këtij muaji me mbështetje të Organizatës ndërkombëtare Civil Rajts Defenders. Drejtori i programit të kësaj organizate Boris Raoniq tha se në fokus të raportit për... Vazhdo
Nuk u shqyrtua propozim ligji për qeverisjen lokale
Këshilli parlamentar për çështje kushtetuese dhe legjislacion nuk e shqyrtojë sot propozimin për ndryshimin dhe plotësimin e ligjit mbi vetëqeverisjen lokale, sepse në mbledhje nuk ishte i pranishëm propozuesi i këtij akti. Propozim ligji parasheh që kryetarët e të gjitha komunave në Mal të Zi të zgjedhën nga parlamentet lokale, e jo drejtpërdrejt, si deri tani nga qytetarët në zgjedhje. Është propozuar po ashtu që Qeveria e Malit të Zi të mund të shkarkojë kryetarët e komunave nëse ata në afatin prej 6 muajsh... Vazhdo

December 21, 2009  :: Rajoni / Region :: Komente (1)
Tags:

Page 5 of 307« First...34567...102030...Last »