Si të vihet në Ulqin me çmim të vogel

February 18, 2011   | Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti

Si të vihet në Ulqin me kosto të vogel
Arsyeja e udhëtimeve drejt Ulqinit nga turistët e huaj ka qenë para së gjithash turizmi kulturor. Edhe reklamat mbi turizmin të financuar nga qeveria janë përqendruar te pasuritë kulturore të vendit të Malit të Zi. Por këtë vit, edhe pushimet në bregdet kanë hyrë në listën e ofertave, pavarësisht se sistemi i transportit publik apo vetë bregdeti nuk ofron ndonjë gjë të madhe përveç bukurisë natyrore. Për këtë arsye, kompanitë turistike në Europ ofrojnë vetëm udhëtime me guidë, gjë që rrit kostot. Përveç faktit se udhëtimet ajrore drejt Malit të Zi kushtojnë më shtrenjtë se në çdo vend tjetër të  rajonit, ndërsa nuk ka as një linjë të rregullt autobusi nga Europa me Malin e Zi.

Shumica dërrmuese e ofertave për turistët përfshijnë udhëtimin me avion drejt Dubrovnikut dhe ardhjen në Ulqin me traget, për shkak se fluturimet ajrore drejt Tivatit dhe Podgoricës  janë shumë më të shtrenjta sesa ato drejt Dubrovnikut.

Ulqini ofron pushimet më të lira në detin e Malit të Zi,prej 5€ deri  10€ bujtjet pa ushqim(çmimi mvaret nga komoditeti ), megjithëse ka shumë turistë që ankohen se çmimet nuk përfaqësojnë siç duhet cilësinë e shërbimit të përfituar. Pavarësisht kësaj, askund tjetër në Mal të Zi dhe as në rajon nuk mund të gjesh më dhomë hoteli privat në bregdet për 20-30 euro/nata me  gjysmë pansioni,kjo dukuri ashtë vetëm në Ulqin dhe askund tjetër.

Agjencitë turistike europiane dhe vetë shtypi  europian janë angazhuar këtë pranverë në identifikimin e mundësive për “pushime në kohë krize”, pra për pushimet më të lira të mundshme ne ballkan.

Si të rezervoni biletat linjë ajrore me kosto të ulët për Ulqin

Pra, nëse ju jeni planifikimin e udhëtimit tuaj dhe po kërkojni  bileta ajrore me kosto të ulët, atëherë Easy Jet.com është destinacioni juaj më i përsosur për Dubrovnik. Një gamë të gjerë opsionesh janë në dispozicion me ta për rezervimin e biletave të lirë ajrore. Faqja e internetit është duke u bërë të njohura për shkak se ata ofrojnë cheap airline duke e bërë udhëtimin e klientëve të tyre të përballueshme, të rehatshme dhe duke kursyer kosto. objektive 24 orë tyre prenotim online e bën të lehtë për pasagjerët për planin e udhëtimit të tyre në çdo kohë.

Nëse keni ndërmend të udhëtimit me familjen tuaj, ose duhet të udhëtojnë për disa arsye biznesi, Easy Jet.com bën të sigurt që ju të merrni bileta më të arsyeshme ajrore dhe nuk përballen me ndonjë vështirësi.Ata  ju ndihmojnë në gjetjen e tarifat më ekonomike e biletave ajrore dhe  kujdesem për nevojat tuaja të udhëtimit duke ju dhënë një qasje në një gamë të gjerë të fluturimeve.Për të udhëtuar për në destinacion të preferuar, shqetësimi i tyre kryesor ashtë për të siguruar një prenotim të shpejtë të biletave ajrore me kosto të ulët deri në Dubrovnik  nga Bazeli,Zheneva,Parisi,Brukseli,Hamburgu,Dormundi,Londoni,Amsterdami etj.

Por, para se ta bëni prenotim e fluturimit online lirë, ju këshillojmë që të krahasoni normat e disa web faqe që ofrojnë bileta ajrore me kosto të ulët.
EasyJet.com është aviokompania lider në Evropë me çmimet më të lira.
Biletat e kësaj aviokompani nga Zvicra në Dubrovnik ose anasjelltas kanë qënë në shitje që prej disa muajsh dhe sipas zyrtarëve të kësaj kompanie rreth 20 përqind të biletave janë shitur me çmim fillestar duke filluar nga 50 franka.
 Kompanitë low cost si EasyJet.com shesin bileta vetëm online dhe sa më herët që rezervohet dhe paguhet ajo, aq më lirë kushton.

Si të mbritësh në Ulqin

Ulqini është vendi i fundit në Mal të Zi pa asnjë lidhje hekurudhore ndërkombëtare, si dhe pa linjë autobusësh me fqinjin e vet si Kroacia/ Dubrovniku. Nëse kërkon në internet, rezulton praktikisht e pamundur të gjesh informacion të vlefshëm për udhëtimin në Ulqin nëpërmes Dubrovnikut.

Prandaj agjensit turistike europiane duke folur me to kosiderojn se për zhvillimin turistik për  tanë vitin,Ulqini duhet të gjejë  resurse të reja të komunikacionit ndërmjet ajroportit të  Dubrovnikut dhe Ulqinit,së pakti 5  herë në ditë.

Ulqini, destinacioni më i shtrenjtë për turistët e huaj

Problemi më i madh që turistët e huaj hasin kur mendojnë të udhëtojnë për në Ulqin, duket se janë biletat e shtrenjta të aeroplanëve. Për të udhëtuar nga Suedia për në Dubrovnik, Split apo qytete të tjera turistike të zonës, një linjë ajrore me kosto të ulët, të kërkon 40 deri në 70 euro biletë. Për të udhëtuar nga Londra për në Dubrovnik, të duhet të paguash 100 euro ose më pak.

Dhe kur turisti i huaj mbërrin në Dubrovnik, ka një linjë autobusi për në Hercegnovi, por nuk ka linjë për në Ulqin. Një udhëtim ajror për në Mal të Zi nga kryeqytetet e Europës Perëndimore, kushton minimalisht 300 euro.Shiko web faqen e Montenegro Airline.

Reklamat mbi turizmin në Mal të Zi paraqesin bukuritë natyrore dhe arkeologjike të vendit, por mjetet për të arritur dhe shijuar këto bukuri, duket se mungojnë.

Prandaj na mbetet shumë të bejmë,për të arritur rezultatet e kërkuara.
http://video.zoover.nl/media/play/2010/01/20100125130811_025.flv
Ada Bojana, Copacabana, deti, deti ulqinit, dhoma me qera ulqin, dhoma per pushime ulqin, dhoma te lira ulqin, Dulcigno, Dulcinea, Kosova, mali i zi, maqedoni, Montenegro, plazhi, Plazhi MijamiPlazhi Kopakabana, plazhi MSM, plazhi Safari, plazhi Tropikana, Pushime, Pushime ne det te ulqinit, Pushime ne plazh, Pushime te kendshme, pushime te lira ulqin, Pushime Verore ulqin, Pushimet ne Ulqin, shqiperi, Ulkinon, Ulqin, Ulqini

1