KK “Ulqini”kater medalje te arta ne kampionatin e Elbasanit
KLUBI I KARATESË “ULQINI” MORI PJESË NË TURNEUN E XI TË KARATESË “ELBASANI OPEN 2011” KATËR MEDALJE TË ARTA Të hënën, më 19 dhjetor 2011 në Elbasan, Shqipëri, u mbajt Turneu i 11-të i karatesë “Elbasani Open 2011”, në të cilin morën pjesë garues nga Shqipëria, Maqedonia, Kosova dhe ne nga Ulqini. Klubi i Karatesë “Ulqini” mori pjesë me 3 garues, të cilët u kurorëzuan me gjithsej 5 medalje: 4 të arta dhe 1 të argjendtë. Në disiplinat individuale (kata dhe luftëra) me nga dy medalje të arta... Vazhdo

December 20, 2011  :: Sporti / Sport :: Comments Off on KK “Ulqini”kater medalje te arta ne kampionatin e Elbasanit
Tags: ,

Kupio za 800.000, prodaje za 257 miliona
Podgorički biznismen Vesko Barović prodaje imovinu  Ulcinjske solane Stečajna uprava Solane „Bajo Sekulić”, kojom upravlja Eurofond podgoričkog biznismena Veselina Barovića, objavila je poziv za prodaju imovine tog ulcinjskog preduzeća po početnoj cijeni od 257,8 miliona eura. U imovinu spadaju nepokretna imovina u opštini Ulcinj, koju čine zemljište, objekti za upotrebnu vodu, zgrade u industriji i rudarstvu, poslovne zgrade u privredi, elektroenergetski objekti i objekti gasovoda i kanali, tehnološka oprema građevinska... Vazhdo

December 19, 2011  :: news :: Komente (2)
Tags:

Ferhat Dinoša: Odlazim mirne savjesti
Moja deviza: zaštita-da, afirmacija-ne, očito nije bila dovoljna. Zato se povlačim nešto ranije s ministarske na drugu funkciju, odakle ću pomno da pratim dalji razvoj događaja. Moram reći da odlazim mirne savjesti. Što se homofobije tiče, mislim da je i to krivo postavljeno. Da li je homofob onaj ko ne haje za djecu ili onaj ko u njima vidi sve? U važećoj postavci, više je homofobičnosti proizveo jedan nedavni LGBT spot, nego sve moje izjave i svi moji stavovi, ističe Dinoša. Dosadašnji ministar za ljudska i manjinska... Vazhdo

December 19, 2011  :: news :: Comments Off on Ferhat Dinoša: Odlazim mirne savjesti
Tags:

100-vjetori i lindjes, Ulqini përkujton poet Migjenin
Pas shumë debatesh mediatike mbi harresën që i bëhet poetit të mjerimit Millosh Gjergj Nikolla Migjeni, në Ulqin,organizatorët Fondacioni Studenti,shoqata Ora dhe biblioteka Ulqin kanë mbajtur konferencën shkencore me rastin e 100-vjetorit të lindjes së poetit. Për krijimtarinë e Migjenit ka folur prof. dr. Alfred Çapaliku, pedagog i letërsisë në Universitetin “Luigj Gurakuqi” në Shkodër dhe mr. Haxhi Shabani, shkrimtar dhe studiues i gjuhës. Gjatë mbrëmjes u lexuan pjesë nga krijimtaria e Migjenit. Me një mbrëmje... Vazhdo

December 19, 2011  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on 100-vjetori i lindjes, Ulqini përkujton poet Migjenin
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Dinosha: Ata që ikën nga UDSH dëshirojnë ti largohen Podgoricës
Ish ministri dhe ish kryetari i UDSH-së Ferhat Dinosha, në një intervistë dhënë portalit Analitika shprehet rreth situatës aktuale politike të shqiptareve në Mal të Zi por jo vetem, duke mos harruar të përmend edhe hapat e rëndësishëm politik të ndërrmarrë nga partia e tij gjatë kohës që kemi lënë pas. “Jemi partia e parë e pakicave që ka hyrë në qeverinë e parë demokratike të Malit të Zi. Më vonë na u bashkuan edhe boshnjakët dhe kroatët kurse sot do të dëshironin edhe disa parti shqiptare“, shprehet... Vazhdo

December 19, 2011  :: Shtypi / Mediji :: Komente (5)
Tags:

Ismet Karamanaga Intervju za TVT – Suzana Ganić
Ismet Karamanaga Intervju za TVT – Suzana Ganić Izvjestaj u toku……….  Vazhdo

December 19, 2011  :: news :: Comments Off on Ismet Karamanaga Intervju za TVT – Suzana Ganić
Tags:

Kriporja u ble për 800 000€, shitet për 257 milion euro
Administrata e falimentimit e kripores “Bajo Sekuliq”, me të cilën drejton Eurofond nga Podgoricë me pronar  biznesmenin Veselin Baroviq, ka shpallur një ankand publik për shitjen e aseteve të ndërmarrjes së kësaj kompanie nga Ulqini me  çmim fillestar prej 257.800.000 €. Asetet përfshijnë pasuritë e patundshme në komunën e Ulqinit, të përbërë nga toka, objekte, ndërtesa industriale, ndërtesat tregtare në ekonomi, objekte elektroenergjetike, tubacione dhe kanale, pajisje teknologjike, pajisje transporti... Vazhdo

December 19, 2011  :: Ekonomia / Ekonomija :: Komente (9)
Tags: ,

Sukses i Taekwondo-së Ulqini në Beograd
U mbajtë kampionati Ballkanit në sportin olimpik të Taekwondo-së për të gjitha kategoritë si dhe kampionati për forma Garuesit e taekwondo-së Ulqini me suksesë  e përfaqësuan Malin e Zi në kampionatin Ballkanit i cili u mbajtë gjatë këtij vikendi me datë 17-18.12.2011 në Beograd. Dymbëdhjetë  medalje për përfaqësuesen e Malit të Zi në kampionatin ballkanit prej tyre  shtatë medalje u takuan garuesve të klubit të taekwondo-së Ulqini.  Në kampionatin Ballkanit u paraqiten 8 shtete me 380 garuesë, në mesin... Vazhdo

December 19, 2011  :: Ngjarjet - Events, Sporti / Sport :: Comments Off on Sukses i Taekwondo-së Ulqini në Beograd
Tags:

Dželal Hodžić protiv gradnje golf terena kod Šaskog jezara
Upravo kada građani Ulcinja očekuju početak rješavanja najvećeg ekološko-ambijentalno problema, Port Milene, uz očekivanje da će se u budućim prostorno-planskim dokumentima sprodoviti  principi EU u usklađivanju zakonodavstva i upravljanja eko-sistemima, na pomolu je novi atak na ovaj jedinstven prostor. Naime, u želji da se što prije valorizuje lokalitet Briska gora predviđena je izgradnja turističkog kompleksa i golf-terena sa 18 rupa, i to tik uz Šasko jezero!?, navodi se u saopštenju koji je potisao Dželal Hodžić... Vazhdo

December 18, 2011  :: news :: Comments Off on Dželal Hodžić protiv gradnje golf terena kod Šaskog jezara
Tags: , , , , , , ,

Emigrimi, si po shpopullohen trevat shqiptare në Malin e Zi
Nga Anila Dushi Në Krajë të Malit të Zi u mbajt për të pestin vit radhazi “Festa e gështenjave”, një manifestim i cili tashmë ka hyrë në traditën e tij për këtë zonë. Në qendër të Ostrosit, që është edhe qendra e zonës së Krajës, organizatorët kishin vendosur që të mbanin edhe panairin me produktet e banorëvevendas, ku dominonte gështenja, peshku dhe duhani, por edhe produkte tjera të zonave bregdetare të Malit të Zi. Në këtë zonë të populluar nga shqiptarë autoktonë, qenë të pranishëm një... Vazhdo

Page 10 of 170« First...89101112...203040...Last »