“AMBASADOR PËR PAQEN” edhe ne Ulqin
“AMBASADOR PËR PAQEN” – “AMBASSADOR FOR PEACE” nga organizata UPF, (Federata e Paqes Universale), një Organizatë me status të veçantë në Këshillin Ekonomik dhe Social të Kombeve të Bashkuara (OKB). Ky takim u organizua me rastin e punimeve të Asamblesë së Këshillit Kombëtar të Federatës së Paqes Universale në Malë të Zi më 26 nëntor 2011,në hotel Mediteran në Ulqin. Federata e Paqes Universale është një aleancë globale e udhëheqësve të jetës politike, akademike, fetare, të shoqërisë civile,... Vazhdo
Një njeri i kulturës Dr.Nail Draga
Më në fund në “Qendrën e kulturës” të Ulqinit një njeri i kulturës dr.Nail Draga. Duke pasur parasysh “tmerrin” e dy dekadave të kaluara, nga vitet e 90 e deri me sot, dhe ato, të cilët e kanë udhëheqë kulturën e qytetit tonë, themë se dr. Nail Draga, është një shpresë e madhe… Një shpresë për të gjithë ato, të cilët vite me radhë kanë qenë të lënën pas dore.. Por, edhe një shpresë për ato punëtorët e kulturës mbrenda Qendrës dhe jasht saj,… Naili nuk ka sjellë... Vazhdo
Gëzim Hajdinaga rimerr postin e ministrit?
Me largimin e Ferhat Dinoshës në pozitën e ambasadorit të Malit të Zi në Shqipëri mbeten dy poste të pambuluara: ai i kryetarit të UDSH-së dhe ai i ministrit i të drejtave të njëriut dhe pakicave. Në postin e pare, atë të kryetarit të UDSH-së nga pardje është ulur Mehmet Zenka, ndërsa postin e dytë, sipas gazetës DN pritet që ta marrë Gzim Hajdinaga, të cilin funksion e kam pasur në mandatin e kaluar. Kryetari i ri i UDSH-së Mehmet Zenka, në një intervistë për të njëjtën të përditshme, shpreh bindjen... Vazhdo

November 28, 2011  :: Politika :: Komente (17)
Tags: , , ,

Dinosha jep dorëheqje,shkon për ambasador në Tiranë
Kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve (UDSH), Ferhat Dinosha ka dhënë dorëheqje në këtë funksion, pas qeveria malaziase e propozoi atë për postin e ambasadorit në Republikën e Shqipërisë. Sipas agjencisë Srna, në UDSH kanë thënë se funksioni i ambasadorit dhe i liderit partiak janë të papajtueshëm, për ç’arsye Dinosha ka dhënë dorëheqje. Këshilli kryesor i kësaj partie ka emëruar nënkryetarin e deritashëm, Mehmet  Zenka për ushtrues detyre të kryetarit të partisë deri në kongresin e  ardhshëm... Vazhdo

November 28, 2011  :: Rajoni / Region :: Komente (6)
Tags:

Lajme nga Ulqini me rastin e 28 Nëntorit,uron gjithë shqiptarëve Ditën e Flamurit
Me rastin e 28 Nëntorit ditës së Flamurit Kombëtarë Shqiptarë,Lajme nga Ulqini, ua uron gjithë shqiptarëve Ditën e Flamurit Kombëtar. Kjo ditë e bekuar e historisë sonë kombëtare është dhe do të mbetet përgjithmonë pika më e shendritshme e referencës së idealeve të shqiptarizmit, të atyre idealeve të cilat u mbrojtën me flijime të mëdha që në kohën e Motit të Madh të Gjergj Kastriotit, u ringjallën fuqishëm në kohën e Rilindjes dhe kulmuan më 28 nëntor 1912, me aktin historik të ngritjes së Flamurit... Vazhdo
Dardan Ceka u shpall garuesi ma i mire i turneut te XII mbarekometare
Turne mbarëkombëtar për Ditën e Flamurit Per nder te 28 Nentorit – Dites se Flamurit, te dielen ne Shkollen fillore “Mareshali Tito” ne Ulqin u  mbajtë  Kampionati i XII Mbarekombetar i Karatese. Turneu u organizua nga Klubi i Karatese “Ulqini” nen patronatin e Keshillit Nacional te Shqiptareve ne Mal te Zi. Ne turne marrën pjese karateiste shqiptare nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Lugina e Presheves, Mali i Zi dhe Diaspora. Dardan Ceka , njeri nder trenerat e klubit te karates ” ULQINI ”... Vazhdo

November 28, 2011  :: Ngjarjet - Events, Sporti / Sport :: Comments Off on Dardan Ceka u shpall garuesi ma i mire i turneut te XII mbarekometare
Tags: ,

Forca e Re Demokratike uron  festën e 28 Nëntorit
Me rastin e 28 Nëntorit ditës së Flamurit Kombëtarë Shqiptarë, Forca e re demokratike, ua uron gjithë shqiptarëve Ditën e Flamurit Kombëtar.  Vazhdo

November 28, 2011  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Forca e Re Demokratike uron festën e 28 Nëntorit
Tags: , , , , ,

Urime 28 Nëntori – Dita e Flamurit nga Unioni Demokratik i Shqiptarëve
UNIONI DEMOKRATIK I SHQIPTARËVE DEMOKRATSKA UNIJA ALBANACA THE DEMOCRATIC UNION OF ALBANIANS Ulqin, më 28 nëntor 2011   Unioni Demokratik i Shqiptarëve iu uron festën e madhe gjithëkombëtare ,,Ditën e Flamurit” të gjithë shqiptareve kudo që janë. Ne shqiptarët na bashkon gjithçka dhe nuk na ndan asgjë. Na bashkon gjaku, gjuha, flamuri dhe identiteti i njëjtë; na bashkon historia dhe vlerat kombëtare. UDSH uron që festa tjetër e Flamurit të na gjejë me  implementim të plotë të drejtave të shqiptarëve... Vazhdo

November 28, 2011  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Urime 28 Nëntori – Dita e Flamurit nga Unioni Demokratik i Shqiptarëve
Tags: , , ,

Port Milena sot – Imazhi i pakëndshëm
Enver Mollabeqiri – Eno Duke shëtitur trotuareve të Plazhit të Shtojit në Ulqin dhe duke iu afruar urës së vjetër mbi Port Milenë, të zë frymën era e rëndë e mbeturinave që kanë vërshuar këtë pjesë dikur piktoreske, me shtëpiza të vogla peshkatarësh dhe me kalimerat karakteristike. Tani gjithçka ka ndryshuar. Shtëpizat dhe kalimerat janë të rrënuara dhe krejt peizazhi është një pellg i ndyrë, i mbushur me mbeturina, me pak apo aspak gjallesa. Krejt kjo ndodh në zemër të Plazhit të Shtojit, në qendrën... Vazhdo

November 27, 2011  :: Opinione :: Comments Off on Port Milena sot – Imazhi i pakëndshëm
Tags: , ,

Priznanja za Daliborku Pejović i Dritana Abazovića
Ovogodišnji dobitnici priznanja Siguran kompas su direktor Agencije za zaštitu životne sredine Daliborka Pejović, politikolog Dritan Abazović, američka Ambasada u Podgorici, Fakultet za državne i evropske studije i Partner-mjesečnik o evroatlantskim integracijama, odbrani i Vojsci Evroatlantska asocijacija mladih, prenosi Mina. Iz nevladine organizacije (NVO) Alfa centar saopšteno je da je priznanje, kao jedinstveno u regionu, ustanovljeno 22. januara prošle godine, a dodjeljuje se drugi put, za izuzetan doprinos u promociji... Vazhdo

November 27, 2011  :: news :: Komente (1)
Tags: ,

Page 20 of 170« First...10...1819202122...304050...Last »