In Memoriam: Aldin Kurti

September 13, 2012   | Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti

Familja Kurti me rastin e vdekjes së djalit të tyre Aldinit,më 11 shtatorë në një aksident në aksin rrugor Lezhë-Shkodër,që të markuren kan pranuar ngushëllime të shumta nga të afërmit, miqtë e qytetarët e shumtë nga Ulqini dhe nga diaspora e mbarë botës.Kryefamiljarin e kësaj familje, babain Kabilin dhe nanës Havos por edhe anëtarët tjerë të familjes motres dhe vëllait,që ky rast i ka prekur shumë.

Mbetëm pa frymë, të shtangur gati edhe pa çehre, kur morëm lajmin se njëri nga anëtarët  e familjes së Kabil Kurtit kishte vdekur sot, në orët e pasnatës  në një aksident komunikacioni, në aksin rrugor Lezhë-Shkodër,e ai ishte djali Arlind Kurti. Ai u godit teksa po u kthente në shtëpin e tijë,vdiq derisa po tentonte të përjetonte jetën, ajrin dhe tokën.

E kam shumë të vështirë ti gjejë fjalët që do ta përshkruajnë dhimbjen e madhe që e kemi për ty Aldin . Aq më rëndë është që unë – dashamiri i babait të juaj, duhet të shkruaj një përkujtim për ty, një përkujtim që më lëndon thellë në shpirtë, një përkujtim që do të doja kurr të mos e shkruaj.
E kobshme ishte dita e 11 shtatorit, kur vdekja e hershme të ndau prej familjes. Ti shkove në moshën më të mirë të jetës duke i  lënë të pikëlluar, familjarët, nxënësit e shkollës , fare e fisin si dhe të gjithë shokët e dashamirët që të kanë njohur në Ulqin e më gjërë në diaspor.

Të gjithë ne djem e vajza, të rinj e të moshuar. Ne mburremi me Aldinin. Gëzohemi që patëm mundësi ta njohim. Që nuk mund të ishim më të mirë se që ishim me të.
Ti më nuk je në mesin tonë por prehesh i qetë në amshim. Në zemrat tona dhe shpirtin tone shembulltyra, krenaria dhe bujaria e jote do të mbeten të paharruara përgjithmonë.

Në emër të stafit Lajme nga Ulqini! Aldin shihemi në parajsë!

In memoriam Aldin Kurti Facebook

 

Per Aldinin nga Aii Da
Gjithmonë do të kujtojmë Aldi !!!
– Të pakta janë fjalët për të shprehur dhembjen për ty,mungesa jote u bë boshllëku më i madh,zbrazëti që nuk plotësohet kurrë,ndërsa kujtimi yt do të jetë cdoherë pjesë e jetës tonë.Sa rëndë na i goditi zemrat vdekja jote vetëm Zoti e di,loti rrjedh nga syri se di kur do ndalojë,ti tani Engjëll mbrojtës,dhe një dritë që ndricon do të jeshë për ne.
– Asnjë moment s’të ndajmë,ty në shpirt e zemër të mbajmë,të kërkojmë në cdo hap,por është e kotë ti vetëm në ëndrra rri pranë.Ah..jetë e poshtër ti njerëzit i ndanë.
– Fytyra jote e dashur dhe e ëmbël nuk do të harrohet kurrë,do të kujtojmë aq sa jeta të na zgjasë,ti do të jetosh i gjallë për jetë në shpirtin e cdokujt,gjithmonë do të kujtohet buzqeshja e vecantë,kujtimi që na le është dhurata më e bukur prej së cilës nuk do të mund të ndahemi asnjëherë,vdekja jote na la një dhembje që askush nuk mund të na shërojë,ndërsa dashuria jote një kujtim që askush nuk mund të na e marrë.Thonë që koha shëron plagët,po jo…koha ndoshta i zbut ato,por nuk i shëron krejtësisht,sepse mungesa jote tek shoqëria dhe familja në vecanti ,në cdo hap që do të bëjnë,do të ndihet për cdo ditë e më shumë,mbetemi duke të kujtuar ashtu sic ishe fjalëmirë dhe plot humor ndaj të gjithëve.
ATË QË E DUAM NUK VDES,AI EC BASHKË ME NE CDO DITË,I PA VËREJTUR,I PA DËGJUAR,POR GJITHMONË PRANË NESH!

ALLAHU TE SHPËRBLEFTË ME XHENET…

In memoriam Aldin Kurti Facebook

Suzana Dushku

Vdekja jote ALDIN Ishte një tragjedi e papërshkrueshme që tronditi zemrat e shumë njerëzve,na i ligështoj fort zemrat dhe lotët nuk pyesnin askënd,dhëmbje kishin dhe njerëzit që stë kishin njohur kurr me parë,një foto e jotja dhe buzëqeshja jote që ka mbetur në fotot e shumëta dhe në zemrat e shumë njerëzve familjes dhe shoqëris krijuan një dhëmbje që nuk harrohet dhe që kurr nuk do të shërohet.La

rgimi yt është një humbje dhe një dhëmbje shumë e madhe . Të gjithë jemi në pikëllim askush se pranon largimin tënd. Ngushëllime të sinqerta familjes Kurti edhe pse e dim që me ngushëllimin ton nuk mund të shërojm zemrat tuaja për humbjen e Aldit !!! Allahu Jua lehtësoft dhëmbjen !!!
Edhe pse tash më i larguar por kurr i harruar Cdo njeri do dëshironte që ta kthenin m’brapa dhe ta kenë pran vehtes përsëri.

Ishe një Engjëll në tokë dhe vazhdon të jesh Engjëll në qiell ..

Pac Rahmet Allahu të Shpërbleftë Me Xhenet Inshallah !!!

♥ ALDIN ♥ NEVER TOO FAR AWAY BECAUSE NOBODY WON’T LET THE TIME ERASE ♥

In memoriam Aldin Kurti Facebook

Mesazhe nga FLORIN KURTI ne perkujtim te te dashurit tone Aldinit!!!

“Ne gjithsesi do t`ju sprovojmë me diçka nga frika dhe uria madje edhe me humbje të pasurisë,të jetës e të fryteve. Dhe ti (O Muhammed) përgëzoji durimtarët, ata, që kur u bie ndonjë fatkeqësi thonë:Vërtet të Allahut jemi dhe pa dyshimtek Ai do të kthehemi.Këta janë nga ata mbi të cilët derdhen salavatet (bekimet, faljet) nga Zo

ti i tyre, dhe këta janë ata mbi të cilët zbret mëshira e Allahut, pikërisht këta janë të udhëzuarit ne rrugën e drejtë.” [Bekare, 155-157]
O ALLAH I LARTËSUAR! KY ROB TË ERDHI TY.HAPJA DYERT E QIELLIT SHPIRTIT TË TIJ DHE PRANOJE SI ËSHTË MË MIRË!
O ZOT,i lutem me sinqeritet madhnisë tande,falja gabimet Aldit tonë,pranoja, shumëfishoja dhe zmadhoja veprat e mira,zbrit mëshirën tande mbi te, o Zot i gjithësisë,vërtetë ti je Falës, e don faljen, andaj fale këtë djalosh!Forcoje ate, mos e lërë në frikën e vetmisë,gostite dhe caktoja vendin me të zgjedhurit e tu,shoqëroje me shpirtëra te mirë e me melekë,ndriçoja dhe zbukuroja varrin atij,zgjeroja varrin aq sa sheh syri në horizont,bëja varrin kopësht prej kopshteve të Xhennetit!
Na ndihmo dhe neve, o Zot, të jemi më të kujdesshëm në respektimin e urdhërave të Tua në këtë botë, sepse vërtetë edhe ne një ditë do të kthehemi tek Ti.Lavdia të takon Ty o Krijues bujar!Na fal neve, o Fisnik!Pranoje lutjen tonë me mëshirën Tënde, o Mëshirues i mëshiruesve!Amin!El-Fatihah!

In memoriam Aldin Kurti Facebook

This life is filled with pain and sorrow,
I always wonder if I’ll make it through tomorrow.
I don’t know what we’re going to do,
we’ll always miss you.

I think about the joy, laughter, and tears,
and try not to have any fears.
I close my eyes and take a deep breath,
But once again I start thinking about your death.

I know you will always be in oury hearts,
and hearts starts slowly breaking apart.
we always loved having you near,
and now I wish you were here.Linda K.

In memoriam Aldin Kurti Facebook

You can shed tears that he is gone, or you can smile because he has lived. You can close your eyes and pray that he’ll come back, or you can open your eyes and see all he’s left. Your heart can be empty because you can’t see him, or you can be full of the love you shared. You can turn your back on tomorrow and live yesterday, or you can be happy for tomorrow because of yesterday. You can remember him only that he is gone, or you can cherish his memory and let it live on. You can cry and close your mind, be empty and turn your back. Or you can do what he’d want: smile, open your eyes, love and go on !!!

Allahu E Shperblefte Me Xhenet Inshallah !!!
ps.nje nga mesazhet e shumta qe vijne per Aldin!!! ♥

In memoriam Aldin Kurti Facebook

Besart Luka
******** ALDIN KURTI ********
Dicka në shpirt ndjej nji pengesë
Veshet e mi degjojn nji mungesë
Mungon shoku Aldin me emër
Por veq këtu, e jo në zemër

Tash po shkruaj e më shoqëron loti
Vallë pse kaq të ri të mori zoti
Prind te kishin krenari

E di se jeta është matematikë
Qofshë mallkuar moj Amerikë
Qe smle tja hedh një grusht dhe në kët dit.E mbaj prej teje mend cdo kujtim
Ne at konvikt ku u rritem si dy te rinj
Nuk pate në zemër vend për ofendim
Pushofsh në xhehnet o miku im.

In memoriam Aldin Kurti Facebook

Pas 5vitesh perseri,
ndodh e njejta tragjedi
21vjecar,ne studime
sot ai mbetet ne kujtime…
Pse o Zot kaq te ri?

Pse familja te mbetet ne zi?
T’jetojm me dhimbje e kemi te veshtire,
ndoshta pran teje jane me mire?
Tash dhe Aldi erdhi pran teje
dhe nje engjull ke me shum
t’lutem o Zot nga afer ta mbrosh,
familjes se tij te dashur
atje nga larg t’ju ndihmosh.
Nje lutje Aldi per ty e kam:
Gimin tim kur ta takosh,
te lutem shum t’ma perqafosh!PACIN RAHMET E QOFSHIN LULET ME TE BUKURA NE XHENET!!! ♥♥

In memoriam Aldin Kurti Facebook

We wake up in the morning
And we look up to the sky
We wonder why he took you
before we said good-bye

We look up to the stars at night
And know you’re looking down
We would like to think you’re proud of us
But were just stumbling aroundWe crawl in bed and close our eyes
And realize that you’re gone
Then comes the fears and then the tears
And life just seems so wrongWe glance up at the heavens
And we know you’re flying by
Our Angel watching over us
Were happy as we cry.Aldush ♥ :*-/

In memoriam Aldin Kurti Facebook

Vete fakti i humbjes te nje moshatari te ben te gulcoje zemra nga dhimbja, nje jete e sapo nisur qe ndahet ne mes, fat i shkruar nga Allahu por qe vret shume shpirtra, ishte dicka teper e shpejtuar, jeta shpesh e padrejte e te rremben njerez qe i do prane vetes, ti qenke lindur qe te jesh i Zotit.Vdekja nuk pyet kur vjen,sikur te na pyeste te gjithe masivisht do ngriheshim kunder udhetimit tend pe

r ne ate bote te perjetshme. Zemrat nuk jane te pergaditura per ndodhi kaq te medha. Ti nuk duhet te shkoje, sepse u mungon shume personave. KUR TE VIJE KOHA E RITAKIMIT LE TE JESH TI AI I CILI DO NA E HAPE PORTEN E XHENETIT SEPSE I TILLE ESHTE ALDINI I XHENETIT.. Respekte dhe ngushellimet me te thella familjes Kurti, Allahu ua forcofte zemrat kurse Aldi qofte engjulli juaj mbrojtes.
Engjelli jone ne qiell, lule Xheneti!
♥♥♥
Nje djal t’vetem,nana e shkret;
Hala s’din se ca e ka gjet;
Hala smunet me e besu;

Rrin n’krye tvorrit tuj vajtu.
Lot’t i rrjedhin sikur lumi;
Naten s’asht ka e merr ma gjumi;
Rrin e lutet ne vetmi;
E ka djalin ne dhé t’zi
Ma me sy skena me e pa;
Gjithmon n’zemer tkena o vlla…..???
SHOKUT TIM KABIL KURTIT DHE BASHKËSHORTËS SË TIJ, HAVO:
Është tepër e vështirë të përshkruhet me fjalë , humbja e madhe që Ju si prind keni përjetuar me rastin e vdekjes tragjike te djalit tuaj në lulen e rinisë. Dhimbjen e madhe e ndjeni vetëm Ju.
Lutemi Zotit që t’ju lehtësojë plagën në zemër dhe t’ju sjell paqën në mendjen tuaj.
Ndajmë dhimjen e madhe me Ju.

Musa Pali

Të tronditur nga kjo ngjarje tragjike, ky lajm i tmerrshëm na goditi thellë në zemrat tona. Të jeni të sigurt se do të keni mbështetjen tonë të fortë, duke qenë pranë jush me shpirt të pikëlluar. Duke marrë pjesë në dhimbjen tuaj, FAMILJA KURTI, pranoni ngushëllimet tona të sinqerta.

In memoriam Aldin Kurti Facebook

Ilir Muja

Nji dit e lutmtur nji dit plot gzim ,
Paprit erdh nji lajm plot trishtim
Nji djal te rii npik triniss beri aksident pi pakujdesis
Si do ajo nan me shkuu nvorrim me i than dajlit lamtumir o shpirtii im.
Jeta vazhdon
Po kujtimet mbeten djalit trii qe naksident e humbii jeten…
Skam cka me than skamm si me e pershkru ama Zoti ishalla Nxhenet ka me e Cu..:(((

In memoriam Aldin Kurti Facebook

Per Aldinin nga Axh Imer Kurti

Me eshte bllokuar truri ,
me eshte bllokuar zemra vetem te qaj di
kur mendoj per ty
prandaj nuk di te lidh fjalet e bukura
e te shkruaj nji poezi…

Di vetem qe
derisa gjethet e vogël fluturojne

gjersa fllad i ftofte kalon
gjersa bota te rotullohet rreth diellit
gjersa bubullimat te shprethejne brenda stuhi
ne mendjen e zemrat tona gjithmone do te jetosh TI!Derisa ora te beje tik taket e veta
derisa rete te qarkullojne neper qiell
derisa koha te kaloje e mbrapate mos kthehet
humbja e te dashurit tone sdo te pushoje te ndjehet e verehet. SHPIRTI JOT NE PAQE PUSHOFTE
ZOTI TE RUAJTE PRANE VETES DHE NE PERJETESI TE MBROFTE!

In memoriam Aldin Kurti Facebook

By Chun Chan

♥♥♥♥ A L D I ♥♥♥♥
Eshte e pamundur te harrosh nje person qe ka qene si nje vella per ty..
Nje person qe e ke dashur me gjithe qenien tende..
Nje person me te cilin ke qeshur e ke qare..
Nje person qe ke kaluar gjithe diten me te duke luajtur e duke qeshur…
Nje person qe eshte i ngulur thelle ne zemren tende dhe qe kurre sdo dal..
Eshte e pamundur te harrosh nje person te pazevendesueshem sepse ashtu ke qene per mua dhe ashtu do mbetesh gjithmone…
♥♥ LOVE U ALDI & I WILL MISS U ♥♥

In memoriam Aldin Kurti Facebook

By ‘Shpresa Kaleziq

Me 11 shtator na u xu dielli
Nji lajm i zi ne Ulqin ja mrrini
Lajm i zi he raft ne mal te shkret
Nje djal i ri ne aksident ka mbet.
Djal i ri porsi zana
Tmjert per te nana e baba
Ne Tiran ishte tuj studiu
Por per prind u permallu

E mur rrugen n’shpi me u kthy’
Se ka dite se zemrat ka me na i thy’
Na theu zemrat na vrau ne shpirt
Tmjert na qe e pritem kete dite
Te mjert nana edhe baba
Zoti iu rujt kto dy qe i kan mrapa
E Aldini past rahmet
Shpirti i tij fjet ne xhennet. :((( Ne zemrat e familjes do jetoje per jet’..:((

In memoriam Aldin Kurti Facebook

Në shkollën fillore bashkë kemi mësuar
sa kujtime pa kufi që kurr skam për t’i harruar..
Ishe një shok i besës, një shok i vërtetë
përse o vëllau im ti ndërrove jetë?
Përherë me buzëqeshje në fytyrë dhe i gatshëm për të ndihmuar

O VËLLA i dashur sa shumë më ke trishtuar..
Sa shumë kam për të thënë
por fjalë nuk gjej dot..
a është e mundshme, e BESUESHME?..
vëllau im nuk jeton më në këtë botë..
Allahu i lartësuar në këtë moshë të bëri për vete
mua më mbetet të lutem, të bëj sabër..
që të gjeshë paqe n’botën tjetër..
Lotët më rrjedhin nga sytë mbi poezinë që po shkruaj
shpresoj që një ditë në XHENNET kemi për t’u takuar..
Derisa po shihja keto foto, po me mbusheshin syte me lote dhe me cdo pjese te shpirtit tim po ndjeja nje dhimbje te pafund per mungesen e Aldit.
Edhepse kemi pasur nje diference ne moshe, akoma kujtoj ditet kur bashke luanim “kuksi” te “shpia e vjeter” e lagjes tone. Camarrok i vecante, nuk humbiste rastin per te me gjetur gjithmone te paren, por sikur kuptonte paaftesine time ne kete loje, vazhd

onte me kerkimin e te tjereve duke bere sikur s’me shihte…
Kete vere rastesisht pata fatin ta takoj edhe nje here. Ishte bere nje goxha djale, i bukur si drite dielli, i qeshur dhe me nje qendrim tejet pozitiv. Folem shkurt, por fliste ne nje menyre te drejperdrejte dhe me sinqeritet. Buzeqeshi kur me pa, a thuase iu kujtua ndonje epizod nga komplotet tona te heshtura te diteve te femijerise.
Paska qene e shkurter koha e tij ne kete bote. Me sa duket shpesh ndodh keshtu me ata me te miret… E prape them, shihe bote vepren e ketij djali, se te jetosh 20 vjet dhe te ngjallesh respekt e dashuri tek te tjeret duhet te jesh nje njeri i madh.
Une besoj qe Aldi ishte i madh. Si te tille do ta mbaj mend dhe do ta dua kujtimin e tij.
Pusho i qete miku im! Pusho i qete se kete rradhe une do bej sikur s’pashe. Do ta kapercej 11 shtatorin e cdo viti, e do te them Aldi eshte me ne. Se per mua miresia yte tashme ka zene vend pertej prezences fizike. Ti je pjese e zemrave te te gjithe neve qe kemi pasur fatin e mire te te njohim.
Familja per djalin e humbur:
TI DO JETOSH PERGJITHMONE,Perjetesia ne Parajse ka rendesi …
Qofsh nder engjujt me te perzgjedhur atje lart ne qiell!!!

Te kemi dasht me zemet e me shpirt
Qe ti prej nesh do largoheshe
kurr se kemi prite

Ne thellsine e zemrave tona
eshte vendos nje emer

Pergjithmone kete emer
do ta mbajme ne zemer

Ne , i madh e i vogel e beme tashme tradite
qe te te duam edhe me tutje me zemer e me shpirt!

Rruget behen te gjata kurse netet jane pa fund
Qendrojme larg teje e ste gjejme askund,…
do donim te te ndjenim prane, mos me le ne vetmi
te te perqafonim njeher dhe te largojme ket merzi.

Të gjitha publikimet gjinden  në In memoriam Aldin Kurti Facebook