Koreodrama “Kalendari” mahniti edhe kosovaret – Video
MĂ« 26.11.2012 Ne Teatrin KombĂ«tarĂ« tĂ« Prishtines u shfaq koreodrama “Kalendari” nga shqipĂ«taret ne Malin e Zi .Me regji te Munib Abazit,tekst te Valbona Hoxhes,koreografi te Musa Hoxhes,muzikĂ« te Ardian Hasanages,skenografi te Agron Ujkashit si dhe udheqĂ«s artistik Basri Milla.Koreodrama perfshinte tri pjesĂ«, nje zinxhir vallesh trAdicionale dhe bashkohore, duke vĂ«nĂ« ne qendĂ«r te vemendjes nje pjese tragjike te njĂ« familjes sĂ« ndarĂ« nĂ« dy shtete, nga vija kufitare me ShqipĂ«rine.Interpretuan Atif Hasanaga,... Vazhdo

November 27, 2012  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Koreodrama “Kalendari” mahniti edhe kosovaret – Video
Tags: , ,

Urime Dita e Flamurit nga Dritan Abazoviq
TĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi si dhe bashkatdhetarĂ«ve anembanĂ« botĂ«s u dĂ«rgoj pĂ«rgĂ«zime tĂ« sinqerta me rastin e 28 nĂ«ntorit “DitĂ«s sĂ« Flamurit ” dhe festĂ«s sĂ« 100 vjetorit tĂ« shpalljes sĂ« pavarĂ«sisĂ«. Ky pĂ«rvjetor Ă«shtĂ« mundĂ«si e mirĂ« ta kujtojmĂ« historinĂ« e lavdishme, tĂ« gjitha momentet e bukura dhe tĂ« vĂ«shtira qĂ« karakterizuan shekullin qĂ« kaloj dhe nga to tĂ« nxjerrim mĂ«sim. ËshtĂ« me rĂ«ndĂ«si tĂ« madhe qĂ« pikĂ«risht nĂ« themelet e historisĂ« sĂ« lavdishme dhe atmosferĂ«s festive qĂ« Ă«shtĂ«... Vazhdo
KNSH-ja do të bëjë homazhë te varri Ymer Prizreni me 27.11.2012 ora 14:00
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO 25.11.2012     NJOFTIM KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI, NJOFTON TË GJITHË ANËTARËT E KËSHILLIT DHE QYTETARË TË TJERË TË INTERESUAR,SE NË KUADËR TË MANIFESTIMIT QENDROR PËR NDER TË DITËS SË FLAMURIT DHE 100 VJETORIT TË SHTETIT SHQIPTARË , ME 27.11.2012 ( e martĂ«) NË ORËN 14.00. DO TË BËJË HOMAZHË TE VARRI I VEPRIMTARIT TË MADH TË ÇËSHTJES KOMBËTARE, YMER... Vazhdo

November 26, 2012  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on KNSH-ja do tĂ« bĂ«jĂ« homazhĂ« te varri Ymer Prizreni me 27.11.2012 ora 14:00
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Mbjellja e100 ullinjve për 100 vjetorin e pavarësisë në Shas + Foto
NĂ« qytetin e lashtĂ« tĂ« Shasit u be mbjellja e100 ullinjve pĂ«r 100 vjetorin e pavarĂ«sisĂ«. TĂ« pranishem ishin njĂ« numĂ«r i madh pjesĂ«marrĂ«sish, por edhe figura tĂ« rĂ«ndĂ«sishme tĂ« kulturĂ«s, arsimit dhe politikĂ«s vendase tĂ« Ulqinit. PĂ«r begatinĂ« dhe mbarĂ«vajtjen e kĂ«tij manifestimi u interesuan anĂ«tarĂ«t e ShoqatĂ«s “ORA”. Si personalitete politike qĂ« asistuan nĂ« kĂ«t manifestim janĂ«:Nazif Cung,kryetari i KĂ«shillit Nacional tĂ« ShqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi – Tahir Tahiri, Fatmir Gjeka,Luigj Shkrela,Genci... Vazhdo

November 25, 2012  :: KulturĂ« / Kultura :: Komente (1)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Studentët e Ulqinit organizojnë sot,100 vjetorin e Pavarësisë,ora 18:00
Me rastin e 100-vjetorit tĂ« PavarĂ«sisĂ« sĂ« ShqipĂ«risĂ«, festimet u ndjenĂ« edhe tek studentĂ«t nga Ulqini,Ana Malit dhe viseve tjera nga Mali i Zi nĂ« PrishtinĂ«. Pra mos mungoni sotĂ« me 26.11.2012 nĂ« Qender per kulture ne Ulqin nĂ« ora 18:00 StudentĂ«t e Ulqinit nĂ« PrishtinĂ«  Vazhdo

November 25, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on StudentĂ«t e Ulqinit organizojnĂ« sot,100 vjetorin e PavarĂ«sisĂ«,ora 18:00
Tags: , , ,

Ulqini feston 100 vjetorin e pavarësisë së Shqipëris + Foto
Me nje program te begatĂ«shem artistik, Keshilli Nacional i Shqiptareve ne Mal te Zi festoi ditĂ«n e flamurit dhe 100 vjetorin e Pavaresise se Shqiperise. Edhe pse gjate gjithe dites ne Ulqin dhe ne vendet tjera ku jetojne shqiptare ne Mal te Zi, atmosfera ishte e zymte, nje dite si te gjithe te tjerat, pa asnje flamur apo ndonje zbukurim tjeter qe te tregonte se shqiptaret kane festen e Flamurit dhe po festojn 100 vjetorin e Pavaresise se Shqiperise. Manifestimi qe organizoi KNSH thuajse e zbukuroj dhe i dha ngjyrat kuq e zi tere kesaj... Vazhdo

November 25, 2012  :: Ekonomia / Ekonomija :: Komente (2)
Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Rukovodstvo obrazovne ustanove „Bedri Elezaga” u Vladimiru izazvalo skandal
U ĆĄkoli slavili nezavisnost Albanije ukovodstvo Osnovne ĆĄkole „Bedri Elezaga” u Vladimiru prije par dana organizovalo je proslavu stogodiĆĄnjice drĆŸavnosti Republike Albanije i nacionalni praznik te zemlje, Dan zastave, ĆĄto, po ocjeni stručnjaka, predstavlja krĆĄenje Zakona o nacionalnim simbolima. Prema saznanjima „Dana”, u ovoj osnovnoj ĆĄkoli, uz prisustvo dijela nastavnika, roditelja i učenika, organizovan je kulturno-umjetnički program u kome su učestvovali učenici. Uz isticanje nacionalni simbola druge drĆŸave i... Vazhdo

November 25, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Komente (1)
Tags: , ,

KoĆĄarkaĆĄi Ulcinja su pobijedili ekipu Teoda sa 85-80
KoĆĄarkaĆĄi Ulcinja su pobijedili ekipu Teoda sa 85-80 u Derbiju 6.Kola Crnogorske Lige.Ulcinj je čitavom utakmicom dominirao bilo je i prednos od 27 razlike 60-33 ali krajem treće i početkom četvrte četvrtine Teodo je stigao na  minus 3 razlike. Pobjedničku seriju Teoda prekinuo je Ulcinj, koji je timu iz Tivta nanio prvi poraz u sezoni. Ulcinj je vodio tokom čitavog meča, na poluvremenu je imao prednost od 13 poena (46:33), koju je sačuvao do kraja i doĆĄao do pobjede. Najefikasniji u pobjedničkom timu bio je DuĆĄan MiloĆĄević... Vazhdo

November 25, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on KoĆĄarkaĆĄi Ulcinja su pobijedili ekipu Teoda sa 85-80
Tags:

Na GP Sukobin – Murićani zaplijenjeno 36 kilograma skanka
SluĆŸbenici Uprave policije su, u saradnji sa sluĆŸbenicima Uprave carina i policijom Republike Albanije sinoć na graničnom prelazu Sukobin – Murićani zaplijenili oko 36 kilograma skanka, koji je bio sakriven u putničkom vozilu. SluĆŸbenici Ispostave granične policije Bar – Ekspozitura granične policije Ulcinj su, 24. novembra 2012. godine oko 17,30 časova, postupajući po informaciji albanske policije, na ulazu u Crnu Goru izvrĆĄili detaljan pregled putničkog vozila „Mercedes“, albanskih registarskih oznaka, kojim je upravljao... Vazhdo

November 25, 2012  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Na GP Sukobin – Murićani zaplijenjeno 36 kilograma skanka
Tags: , , , ,

Në SHBA manifestime për 100 vjetorin e Pavarësisë
Nga Beqir Sina Duke iu rikthyer historisĂ« bashkĂ«sia shqiptare nĂ« AmerikĂ« kĂ«tĂ« 100 – VjetorĂ« tĂ« DitĂ«s sĂ« Flamurit – Shpalljes sĂ« PavarĂ«sisĂ«, kudo nĂ« qendrat mĂ« tĂ« populluara me shqiptarĂ« nĂ« AmerikĂ«, kĂ«tĂ« ditĂ« tĂ« shenjtĂ« – 28 Nandori – 1912-, Ă«shtĂ« pĂ«rgatitur pĂ«r t’a shĂ«nuar me njĂ« madhĂ«shti tĂ« pashoqe. NĂ« AmerikĂ« ka ditĂ« qĂ« kanĂ« filluar pĂ«rgatitjet e mĂ«dha – ato i sheh me njĂ« interesim tĂ« jashtĂ«zakonshĂ«m  kudo nĂ« klubet shqiptare, shoqatat dhe organizatat shqiptare... Vazhdo

November 24, 2012  :: Bota :: Comments Off on NĂ« SHBA manifestime pĂ«r 100 vjetorin e PavarĂ«sisĂ«
Tags:

Page 20 of 165« First...10...1819202122...304050...Last »