Na zimowy sezon turystyczny Czarnogóra przeznaczy 40 000 euro

November 26, 2014   | Pushimet në Ulqin

Sajam-turizma-Berlin-_ITB-2012Czarnogórska Organizacja Turystyczna (NTOCG) na przygotowania do tegorocznego zimowego sezonu turystycznego przeznacza 40 000 euro. By nie powtórzył się scenariusz z ubiegłego roku, kiedy brak śniegu zmniejszył liczbę gości w północnej części kraju, część środków zostanie przeznaczona na organizację imprez i wydarzeń, które przyciągną turystów do ośrodków zimowych.

Podczas gdy pracownicy branży turystycznej czekają na sezon zimowy, NTOCG promuje Czarnogórę w kraju i za granicą, przekazując tym samym ofertę ośrodków narciarskich i pobytów noworocznych zarówno na północy, jak i na wybrzeżu.
Ośrodki narciarskie Žabljak, Kolašin i Vučje przygotowały w tym roku bogatą i różnorodną ofertę dla miłośników śniegu, sportów zimowych i odpoczynku w górach.
Jak poinformowano z NTOCG, ceny hoteli i kwater prywatnych są podobne jak w zeszłym roku, podczas gdy obniżono ceny karnetów na Savin Kuku, a także opłaty parkingowe w Kolašinie. – Žabljak wzbogacił swoją ofertę chociażby poprzez otwarcie nowoczesnej hali sportowej, a w naprawę istniejących wyciągów narciarskich zainwestowano tam 800 000 euro z Funduszu Rozwoju Inwestycji, który obecnie zarządza ośrodkiem.
Środki wygospodarowane na zimowy sezon turystyczny, będą przeznaczone na szereg działań promocyjnych zaplanowanych przez NTOCG, a które będą realizowane we współpracy z Ministerstwem Zrównoważonego Rozwoju i Turystyki. Będą to m.in.: spoty telewizyjne, kampania online, materiały promocyjne, bilbordy w najbardziej ruchliwych miejscach w regionie itp.
Z całkowitego budżetu przeznaczonego na promocję sezonu zimowego, część środków przeznaczona zostanie na zorganizowanie wydarzeń i imprez, które przyciągną turystów do obiektów, w przypadku braku śniegu. Zabawy z dj-em i programy dla najmłodszych to tylko niektóre z zaplanowanych atrakcji.
Zgodnie z zapowiedziami, jeśli warunki pogodowe będą korzystne i będzie wystarczająco dużo śniegu, ośrodki narciarskie będą wypełnione. – Organizowane będą wycieczki z krajów sąsiadujących, najwięcej z Albanii i Serbii. Spodziewamy się pewnej liczby turystów z krajów europejskich, w tym około 300 gości z Francji. Nie należy zapominać o lokalnych gościach, którzy jak zwykle będą stanowić znaczną grupę, ogłoszono.
NTOCG będzie zapraszać turystów z regionu do odwiedzenia Czarnogóry m.in. w ramach targów Expo Zim, w Belgradzie, a także planowanych wydarzeń promocyjnych w Szkodrze, Trebinje, Dubrowniku, Tiranie, gdzie przedstawi ofertę czarnogórskich kurortów narciarskich i propozycje noworoczne.
– Oprócz tego organizujemy wizyty studyjne przedstawicieli mediów z regionu, aby w ten sposób zapoznać turystów z naszą zimową ofertą. Specjalne wycieczki stworzyliśmy w celu promowania tzw. miękkich sportów i nowych ofert turystycznych. Dla tych, którzy są miłośnikami innych aktywności, proponujemy m.in. chodzenie na rakietach śnieżnych w Parku Narodowym Biogradska Gora czy snowkiting (zimowa odmiana kitesurfingu), informuje się w sprawozdaniu.

Niektórzy już zarezerwowali miejsca

Przygotowania do nadchodzącego sezonu w miejscowości Žabljak idą planowo, a lokalne przedsiębiorstwa w pełnej gotowości czekają na jego rozpoczęcie. W miejscowej organizacji turystycznej oczekuje się w tym roku znacznie większej liczby gości niż w poprzednim sezonie. – Potwierdza to zainteresowanie i duża liczba dokonanych rezerwacji, powiedział dyrektor Turystycznej Organizacji Žabljak, Boro Nikolić.
Według niego, przygotowania w ośrodkach narciarskich Javorovača i Savin kuk zbliżają się do końca i w pierwszej połowie grudnia obiekty będą gotowe do przyjęcia pierwszych gości. W tym regionie nadal nie ma niestety opcji sztucznego zaśnieżania, ale mamy nadzieję, że nie będzie to potrzebne ponieważ wszystkie prognozy przewidują obfite opady śniegu, zakończył Nikolić.

Źródło: portalanalitika.me, balkanistyka.org