Lukshiq – Bushati: Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Malit të Zi të shkëlqyera
Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, i cilësoi sot marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Malit të Zi si të shkëlqyera. Ministri Bushati priti sot në MPJ zv/ Kryeministrin dhe Ministrin e Punëve të Jashtme të Malit të Zi, Igor Lukshic, Pas përfundimit të takimit, dy ministrat mbajtën një konferencë të perbashkët për shtyp, ku ministri Bushati theksoi se, “duhet të kemi një situatë ndërlishmërie shumë më të mirë seç e kemi sot, në një kohë kur të dyja vendet po punojmë që Ballkani Perëndimor të... Vazhdo

December 15, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Lukshiq – Bushati: Marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe Malit të Zi të shkëlqyera
Tags:

Lejet e drejtimit të automjeteve njihen nga sot edhe në Malin e Zi
Shqipëri – Mal i Zi, firmosja e marrëveshjes për njohjen e ndërsjellë e lejeve të drejtimit të automjeteveTiranë, 15 Dhjetor 2014 NOA.al – Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës të Shqipërisë Edmond Haxhinasto dhe Zv.Kryeministri dhe Ministër i Punëve të Jashtme dhe për Çështjet Evropiane të Malit të Zi z. Igor Luksic nënshkruan ditën e sotme marrëveshjen e njohjes së ndërsjellë të lejeve të drejtimit të automjeteve mes dy vendeve. Nga pala shqiptare, proçesi i negocimit është ndjekur nga... Vazhdo

December 15, 2014  :: Bota, Real Estate :: Comments Off on Lejet e drejtimit të automjeteve njihen nga sot edhe në Malin e Zi
Tags:

”Përtej lajthitjes”, i Flutura Mustafës u promovua në Ulqin
Poezia e Flutura Mustafës ka mbledhur adhuruesit e librit në Ulqin ku për veprën e saj kanë folur: Jaho Kollari, Gazmend Çitaku, Ismet Kallaba e Liridona Sinishtaj ”Përtej lajthitjes”, është libri me poezi i Flutur Mustafës që është promovuar në Ulqin, e që është botuar nga Diti&Oli-Libraria ARTI, Ulqin. ”Kur lexuesi e merr në dorë këtë përmbledhje dhe lexon poezinë hyrëse të saj, duke e njohur paraprakisht moshën e autores, mbase i shtrembërton turinjtë tek mendon se të gjitha poezitë janë mbase... Vazhdo

December 15, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on ”Përtej lajthitjes”, i Flutura Mustafës u promovua në Ulqin
Tags:

Omer Bajraktari: Që në Ulqin të Formohet Parking Shërbimi me pagesë
Kumtesa për opinion e funksionarit të listës “Me zemër për Ulqin” Omer Bajraktari: Në shërbimin e Kuvendit ndodhen dy vendime të cilët janë të nevojshëm për themelimin e ndërmarrjes “Parking shërbimi” Ulqin, e të cilët kanë kaluar të gjithë procedurat e parashikuara me ligj. Mendoj se është më se e nevojshme që këto dy vendime të vendosen në rend të ditës në të cilin do të diskutohet për buxhetin e vitit 2015, raporton Portali Ul.info. Nuk guxojmë të lejojmë që në vitin e ardhshëm të hyjmë... Vazhdo

December 15, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Omer Bajraktari: Që në Ulqin të Formohet Parking Shërbimi me pagesë
Tags:

Omer Bajraktari: Formirati Parking servis u Ulcinju
U skupštinskoj službi nalaze se dvije odluke koje su potrebne za osnivanje preduzeća “Parking servis” Ulcinj, a koje su prošle sve zakonom predviđene procedure (Odluka o javnim parkiralištima i Odluka o osnivanju DOO Parking servis). Mislim da je više nego neophodno da se ove dvije odluke uvrste u dnevni red sjednice na kojoj će se takođe raspravljati o budžetu za 2015. godinu, kazao je funkcioner liste “Srcem za Ulcinja“ Omer Bajraktari. “Ne smijemo dozvoliti da u narednu godinu uđemo bez usvajanja ovih... Vazhdo

December 15, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Omer Bajraktari: Formirati Parking servis u Ulcinju
Tags:

Klubi i Taekwondo-së  sjell në Ulqin 4 medalje ari dhe 2 argjendi
Gjatë vikendit të kaluar me datë 07.12.2014 në Durrës u mbajtë turneu ndërkombëtarë në sportin e Taekwondo-së kupa e Durrësit. Në këtë turne morrën pjesë rrethë 120 garues  nga vendet rajonale, poashtu në këtë turne morri pjesë edhe klubi i Taekwondo-së Ulqini me 4 garues dhe një refer. Klubi i Taekwondo-së pati këtët suksesë, 4 medalje të arta dhe dy të argjendit.   Me medalje u shpërblyen këto garues: Ardiana Karamanaga shpërblehet dy medalje të arta e cila konkurroj në dy kategori, në kategorinë... Vazhdo

December 15, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Sporti / Sport :: Comments Off on Klubi i Taekwondo-së sjell në Ulqin 4 medalje ari dhe 2 argjendi
Tags:

Reagim ndaj kërkesës së ambasadorit të Malit të Zi në Tiranë Ferhat Dinosha për status të ri të dhjetëra ardhacakëve “malazez” në Shqipëri
Nga Frashër Racaj & Tahir Veliu Kërkesa e ambasadorit të Malit të Zi në Tiranë Ferhat Dinosha për një status të ri për pakicën ardhacake “malazeze”, që nuk numëron më shumë se dhjetëra familje nuk është veqse një kërkes e një hyzmeqari sahanlepirës të qeverisë malazeze të Podgoricës, që për një kohë të gjatë i shërben me devotëshmeri regjimit malazez dhe vazhdimisht është shprehur kundër interesave të përgjithshme të shqiptarëve nën Mal të Zi. Përderisa, Podgorica pushtuese e trojeve... Vazhdo

December 15, 2014  :: Real Estate :: Comments Off on Reagim ndaj kërkesës së ambasadorit të Malit të Zi në Tiranë Ferhat Dinosha për status të ri të dhjetëra ardhacakëve “malazez” në Shqipëri
Tags:

Sot u shënua 70 vjetori i çlirimit të Tuzit
Me një manifestim  të rastit sot në QIK  Malësia  u shënua dita e KU  të Tuzit me ç,rast u ndanë edhe çmimet e kësaj KU. Çmimet iu ndanë  SHKA  Besa nga Trieshi, për kontributin kulturor dhe Vlladan Vuçeliq  për angazhim në zgjidhjen e problemeve komunale . Juria  të cilin e kryesoi  Mark Camaj  solli vendimin për ndarjen e këtyre çmimeve,  kurse ato sot ua dorëzoi kryetari i KU të Tuizit  Abedin Axhoviq.  Kryetari i Komunës  Abedin Axhoviq në fjalën përshëndetëse përkujtoi se për kohen që lidhet... Vazhdo

December 15, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Sot u shënua 70 vjetori i çlirimit të Tuzit
Tags:

Ulcinj Rotari klub: Veče pod sloganom „Paul Harris Fellow“
Rotari klub Ulcinj je u „Palati Venezia“ u Ulcinju organizovao veče pod sloganom „Paul Harris Fellow“ druženje, na kojem su poklonili nekoliko PHF značaka svojim prijateljima Rotarijancima za razvoj Rotari pokreta u Distriktu 2483. Rotari klub Ulcinj je za projekat „Matične ćelije“, označenim kod Rotary Fondacije pod brojem MG 64321, odlikovan vrijednim priznanjem – pravom na raspolaganje sa 50 „Paul Harris Fellow“ značaka u vrijednosti od 50 000 poena za projekat vrijedan oko 175000 USD , za doprinos u zajedničkom... Vazhdo

December 15, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Ulcinj Rotari klub: Veče pod sloganom „Paul Harris Fellow“
Tags:

Prijave ekokriminala telefonom, zagarantovana anonimnost
Oni su pozvali građane da takozvani ekokriminal prijave na telefon 020 609 375 ili da opis problema sa eventualnim dokaznim materijalom dostave na e-mail kontakt: prijave@greenhome.co.me. Navodi se da je građanima u ovom procesu zagarantovana anonimnost. “Sve potkrijepljene i detaljne prijave biće procesuirane kroz raspoložive postupke uključujući i sudske, za šta je dugoročno obezbijeđena pomoć advokata koji će zastupati interese građana”, kaže se u saopštenju. Izvor: RTCG  Vazhdo

December 15, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Prijave ekokriminala telefonom, zagarantovana anonimnost
Tags:

Page 10 of 214« First...89101112...203040...Last »