Montenegro’s Cabinet discusses effects of 2014 tourism season
Balkans news – 27.10.2014  Montenegro Cabinet discussed the effects of the 2014 tourism season and the challenges that are to be tackled in order to boost Montenegrin tourism product. In the first 8 months, revenues from tourism amounted to EUR 643 million, which is an increase of 2.2 % compared to 2013, Minister of Tourism and Sustainable Development Branimir Govozdenović told the press earlier today. In his words, the 2014 tourism season saw the following achievements: •growth of tourism revenue and traffic; •significant... Vazhdo

October 31, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Montenegro’s Cabinet discusses effects of 2014 tourism season
Tags:

Falconara: anche Albania e Ulcinj Montenegro all’Informagiovani
Nella giornata di mercoledì 29 ottobre 2014 alle ore 15 presso l’Informagiovani di Falconara Marittima (Via Trento 24)l’Informagiovani ha coordinato una visita studio all’interno del Progetto Europeo Adriatic Welfare Mix finanziato dal Programma IPA Adriatic CBC.A tale incontro hanno partecipato Dirigenti e personale amministrativo del Comune di Falconara Marittima, le autorità dei Comuni di Tirana (Albania) e Ulcinj (Montenegro) ed il personale del Centro per l’Impiego della Federazione della Bosnia e Herzegovina.... Vazhdo

October 31, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Falconara: anche Albania e Ulcinj Montenegro all’Informagiovani
Tags:

Gena sjell këngën e re – Video
Këngëtari i mirënjohur Gena, ka bërë publike këngën më të re “Kurrë s’të thash të dua”, që do të jetë pjesë e repertuarit të tij që nga dita e djeshme. Nga vetë emri i këngës shihet se kjo ka të bëjë me dashuri. Këngëtari e ka shkruar vetë tekstin e këngës ndërsa për aranzhimin e saj është përkujdesur Edlir Begolli, raporton Indeksonline. Në linkun më poshtë mund ta ndiqni këngën “Kurrë s’të thash të dua”. /Indeksonline/  Vazhdo

October 31, 2014  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Gena sjell këngën e re – Video
Tags:

Studentët perfundojne stazhin e praktikës profesionale 9 mujore – Video
Praktika profesionale ne Hotel Mediteran Në koktelin e rastit për përfundimin e praktikës profesionale 9 mujore, të ftuar nderi ishin kryetari i komunës së Ulqinit z. Fatimir Gjeka, përfaqësuesi I entit për punësim z.Hasan Gjoni, Drejtoresha e organizatës turistike znj.Zana Sarvan dhe drejtoresha e televizionit local TVT znj. Ilmira Lika. Ndër të ftuar te tjerë ishin përfaqësues të organizatave jo qeveritare, UBA, BKA, NGO si dhe përfaqësues të mediva në Malin e Zi. Programi u kordinua dhe drejtua nga Suzana Muja,... Vazhdo

October 30, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Studentët perfundojne stazhin e praktikës profesionale 9 mujore – Video
Tags:

Bivši direktor  Ljubo Gazivoda želi Solanu u zakup
Na novi tender za zakup ulcinjske Solane još nije stigla nijedna ponuda, ali je više nego izvjesno da će u trku ući bivši izvršni direktor fabrike Ljubo Gazivoda, koji se sada bavi preradom i prodajom uvozne soli, saznaju “Vijesti”. Stečajni upravnik Solane Ognjen Jovović potvrdio je “Vijestima” da do sada nisu dobili ponudu. “Imao sam nekoliko razgovora ali ništa konkretno. Rok za prijave još traje”, kazao je Jovović. Gazivoda je kazao da nije bio u Crnoj Gori kada je raspisan tender. “Uglavnom znam o čemu se... Vazhdo

October 30, 2014  :: news :: Comments Off on Bivši direktor Ljubo Gazivoda želi Solanu u zakup
Tags:

Getting married in Ulcinj Montenegro – Mediteran Weddings
Some events in our lives are so special that nothing should be left to chance. When you host your wedding at the Hotel Mediteran Ulcinj, you won’t have to. The hotel’s experienced team of event organizers will work with you to tailor every detail to your requirements, creating an unforgettable experience for you and your guests. With its seafront location, beautiful terraces, private meeting rooms and grand dining hall, the Hotel Mediteran makes a wonderful Ulcinj venue for weddings. Or if you prefer, the events team and catering service... Vazhdo

October 30, 2014  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Getting married in Ulcinj Montenegro – Mediteran Weddings
Tags:

Ekskluzive Klan Kosova: Identifikohen eshtrat autentike të Isa Boletinit – Video
Janë identifikuar përfundimisht eshtrat e heroit kombëtar Isa Boletini. Një gjë e tillë është bërë pas analizave që u zhvilluan me kërkesë të familjes Boletini në Strasburg të Francës. Dokumentin që e ka siguruar Klan Kosova dhe i nënshkruar nga Drjetori i Institutit të Mjekësisë Ligjore Arsim Gërxaliu thekson se në laboratorin e Francës janë bërë në mënyrë klasike. “Është një moment i shumëpritur”, tha në InfoMagazinë të Klan Kosovës, Gazmend Boletini, stërnip i Isa Boletinit. Zëri  Vazhdo

October 30, 2014  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ekskluzive Klan Kosova: Identifikohen eshtrat autentike të Isa Boletinit – Video
Tags:

Mbi një miliard euro do të kushtonte ndërtimi i autostradës Adriatik-Jon në Mal të Zi
Podgoricë, 28 tetor 2014 (MIA) – Ndërtimi i rreth 95 kilometrave të autostradës Adriatik-Jon përmes Malit të Zi do të kushtonte mbi një miliard euro, kumtoi Qeveria në Podgoricë, duke shtuar se autostrada është me rëndësi strategjike për vendin. Autostrada e gjatë mbi 1.500 kilometra do ta lidhte Italinë veriore me Greqinë, përmes Sllovenisë, Kroacisë, Bosnjë e Hercegovinës, Malit të Zi dhe Shqipërisë. Autostrada Adriatik-Jon në Mal të Zi do të ishte nga vendi Nudo, në kufirin me BeH-në, më pas përmes... Vazhdo

October 30, 2014  :: Real Estate :: Comments Off on Mbi një miliard euro do të kushtonte ndërtimi i autostradës Adriatik-Jon në Mal të Zi
Tags:

Sot do të nënshkruhet kontrata me “Exim” bankën kineze për autostradën  Tivar –Bolare
Kontrata për financimin dhe projektimin e pjesës prioritare të autostradës  Tivar –Bolare ( Smokovac – Mateshevo), mes Qeverisë së Malit të Zi dhe  “Exim”  Bankës  Kineze, do të nënshkruhet  nesër  në Podgoricë, është njoftuar Portali i RTMZ në qeverinë e Malit të Zi. Projektimi dhe ndërtimi  i  pjesës prioritare të autostradës, Tivar –Bolare, do të kushtoj 809.6 milion euro. Nga kjo shumë, 85% të mjeteve do të sigurohen përmes kredisë nga banka Kineze “Exim”, kurse  pjesa  tjetër ... Vazhdo

October 30, 2014  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Sot do të nënshkruhet kontrata me “Exim” bankën kineze për autostradën Tivar –Bolare
Tags:

Në Ulqin themelohet ndërmarrja sociale ”E drejta për jetë”
Sot u organizua ceremonia e nënshkrimit të kontratës për fillimin e punës së Ndërmarrjes sociale në korniza të IPA projekteve “Sektori i tretë të zhvillimit të ndërmarrjeve socijale në Mal të Zi”. OJQ ” E drejta për jetë”, në prill të këtij viti ka marrë një grant që synon punësimin e dy të rinjëve të qytetit tonë me aftësi të kufizuara. Si pjesë e projektit është parashikuar trajnimi teorik dhe praktik me synim të kualifikimit për punë të pamvarur në ndërmarrjen sociale. Me këtë rast është... Vazhdo

October 30, 2014  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Në Ulqin themelohet ndërmarrja sociale ”E drejta për jetë”
Tags:

Page 40 of 214« First...102030...3839404142...506070...Last »