Stari prijatelji Lezo i Čigi sa Pristana
Lezo i Čigi su stari prijatelji sa Solane, bolje rečeno sa nekadašnje Solane, jer nje više nema. Solana danas liči na Vukovar. Možda i nije umjesno upoređenje , međutim, zaista izgleda tako. Razlika je u tome, što se Vukovar koliko – toliko obnavlja, dok naša Solana, tone sve više i više, ili je već okupira divljina i insekti. U njoj nema više ničega, čak nijesam siguran, dali neko više tamo ide i u ribolov. Nekad se na njenim kanalima lovila jegulja … Veliki kanal kojim je nekad jednom moćnom pumpom dovođena... Vazhdo

August 28, 2014  :: news :: Comments Off on Stari prijatelji Lezo i Čigi sa Pristana
Tags:

Genc Selita një sportist që premton shumë + Foto
  Genc Selita është vetëm 16 vjeç dhe në të ardhmen pritet të na bëj krenar të gjithë ulqinakët me suksesin e tij. Sipas Gencit vështirsi ka kudo në jetë, por me vullnet dhe punë ai do arrin ti kalon të gjitha pasi çelësi i suksesit në tenis dhe jetën në përgjithësi është të kesh guxim, gjë që e kanë ulqinakët shprehet ai. Ai në një intervistë për “Lajme nga Ulqini” ka rrëfyer për sukseset e tij në përgjithësi dhe për planet e tij në të ardhmen. Ky djalosh 16 vjeçar nga Ulqini,... Vazhdo

August 28, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Sporti / Sport :: Comments Off on Genc Selita një sportist që premton shumë + Foto
Tags:

Nika: Si plaçkitet rana e Bunës në Ulqin
Kjo fotografi satelitore tregon për sistemin ujor të lumit Buna para gërrmimeve 2007 në të dy krahët…   Shkruan Muhamet Nika :     Në kohën e komunizmit, kuvendi i atëhershëm i komunës së Ulqinit , për shfrytëzimin e rërës në Ulqin, si njëri nga potencialet më të mëdha minerare të komunës së Ulqinit, çështjen e shitjes së saj ia kishte besuar ndërmarrjes “Primorje”, për ndërtim nga Ulqini. Ajo me drejtorinë e saj , kish filluar ta eksplatonte atë në mënyrë të pakontrolluar, përgjatë... Vazhdo

August 27, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Si plaçkitet rana e Bunës në Ulqin
Tags:

Dritero Agollit i jepet çmimi “Teuta”
Shoqata Rajonale e Shkrimtarëve “Teuta”, e themeluar nga shkrimtarë nga Kosova, Shqipëria dhe Mali i Zi, me 27 dhe 28 gusht, në Rugovë të Kosovës dhe në Kotorr të Malit të Zi, do të organizojë manifestimin letrar “Muzat e Alpeve 2014″. Gjatë këtyre ditëve, sipas burimeve nga kjo shoqatë, do të organizohet një tryezë e rrumbullaket me temën: “Bashkëpunimi ndërkufitar Kosovë-Shqipëri-Mal i Zi dhe integrimet evropiane në fushën e letërsisë”, si dhe do të promovohet libri i autorit të mirënjohur... Vazhdo

August 27, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Dritero Agollit i jepet çmimi “Teuta”
Tags:

Informate per proceduren e regjistrimeve ne Universitetet e Shqiperise
Informat per procedurat e regjistrimit ne Universitetet e Shqiperise per vitin akademik 2014-2015 Nga takimi qe zhvilluam me 26.08.2014 ne Ministrin e Arsimit dhe Sportit ne Tirane, ju informojme se deri me 28.08.2014, duhet qe secili kandidat i interesuar per te ndjekur studimet ne Universitetet e Shqiperise ne vitin akademik 2014-2015, duhet te dorzoj prane Ministrise keto dokumente: 1. Fotokopje e leternjoftimit ose pasaportes se kandidatit (e noterizuar ne Republiken e Shqiperise) 2. Fotokopjen e deftesave te 4 viteve te shkolles se... Vazhdo

August 27, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Informate per proceduren e regjistrimeve ne Universitetet e Shqiperise
Tags:

Dubrovnik ostaje bez autoceste
Vlada odustaje od autoceste do Dubrovnika, gradit će se pravac preko BiH ZAGREB – Umjesto preko Dubrovnika, Crnu Goru i Albaniju sa zapadnom Europom autocesta će najvjerojatnije povezivati preko područja susjedne Bosne i Hercegovine. Informacija je to koju je Jutarnjem listu potvrdio dobro upućeni sugovornik iz Vladinih krugova, koji ističe da je načelna odluka o tome zapravo već donesena. – Dio Jadransko-jonske autoceste na južnom Jadranu gradit će se kao nastavak A1, ali najvjerojatnije ne preko Neuma i Dubrovnika,... Vazhdo

August 26, 2014  :: news :: Comments Off on Dubrovnik ostaje bez autoceste
Tags:

Top Channel:  Kosovarët preferojnë më shumë Ulqinin – Video
Në prag të mbylljes së sezonit turistik veror, Shoqata Shqiptare e Turizmit thotë se këtë vit tregu është dominuar nga turistë ndërkombëtarë ndërsa prurjet nga Kosova kanë pësuar ulje. “Tregu kosovar ka një shfryrje krahasuar me një vit më parë, ata kanë preferuar më shumë Ulqinin, e kundërta ndodh me tregun ndërkombëtar, veçanërisht atë të europës juglindore që për shkak të marketingut të mirë kanë dominuar”, u shpreh Mehmeti, Shoqata Shqiptare e Turizmit. Harta e pushuesve është zgjeruar me... Vazhdo

August 26, 2014  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Top Channel: Kosovarët preferojnë më shumë Ulqinin – Video
Tags:

Nora është gati për martes
Këngëtarja super sexi, Nora Istrefi pak ditë para martese ka publikuar një foto në profilin e saj në Facebook, ku duket shumë hot. Ajo sic duket nga fotoja po bëhet gati për të kënduar, edhe pse veshja e saj është shumë transparente, sidomos gjoksi i saj është shumë i zbuluar. Gazeta Blic  Vazhdo

August 25, 2014  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Nora është gati për martes
Tags:

Pozitivna: Policija i Morsko dobro odgovorni za krađu motora u Ulcinju
Opštinski odbor Pozitivne Crne Gore Ulcinj najoštrije osuđuje krađu vanbrodskih motora ribarima iz Starog grada i Pristana i poziva policiju da preduzme sve aktivnosti kako bi se počinioci ovog djela priveli pravdi. U saopštenju PCG Ulcinj se navodi da treba sačekati da se istraga završi u cjelosti, ali da ukoliko ona ponovo ne urodi plodom, “jasno je da za policiju nema oprvadanja”. “Na taj način i svaka sumnja koja implicira na povezanost kradljivaca sa istražnim organima postaje osnovana. Pozitivna Crna... Vazhdo

August 24, 2014  :: news :: Comments Off on Pozitivna: Policija i Morsko dobro odgovorni za krađu motora u Ulcinju
Tags:

Ulcinj: Lopovi ukradu barke, pa vlasnicima nude motore povoljno
Foto: Ismet Karamanaga Ulcinjska policija traga za lopovima koji su juče ujutru iz lučice Kacema, ispod zidina Starog grada, ukrali motore sa barki Nasera Bušatlića, Alberta Nimanbegua i Šuća Alibegovića. Bušatlićev radnik sa Kosova, juče tokom uviđaja prepoznao je dva od, kako je rekao, tri lopova, ali, prema informacijama “Vijesti”, policija nije imala dovoljno dokaza da ih nakon ispitivanja zadrži ili eventualno podnese prijave. “Radi se o Ulcinjanima koji su od ranije poznati policiji”, kazao je Bušatlić. Krađa... Vazhdo

August 24, 2014  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Ulcinj: Lopovi ukradu barke, pa vlasnicima nude motore povoljno
Tags:

Page 69 of 214« First...102030...6768697071...8090100...Last »