Salaj: Krishtlindja në Mal të Zi
Në kishat dhe famullitë katolike në Mal të Zi, besimtarët e krishterë kanë festuar Krishtlindjen duke u lutur për paqe dhe qetësi, dashuri dhe mirëkuptim. Në kishën e Shën Markut, në Shtoj të Ulqinit, festa e shenjtë e Krishtlindjes mblodhi besimtarët e të gjitha feve. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj sjell hollësi nga Ulqini. VAO  Vazhdo

December 26, 2015  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Salaj: Krishtlindja në Mal të Zi
Tags:

Art Club: Ndarja e çmimit Tradicional me rastin e shënimit të 25-vjetorit
Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” do të bëjë ndarjen e Çmimit Tradicional me rastin e shënimit të 25-vjetorit të saj. Ceremonia do të mbahet të hënën, më 28 dhjetor 2015, në orën 12:00, në mjediset e Bibliotekës së Qytetit në Ulqin.  Vazhdo

December 26, 2015  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Art Club: Ndarja e çmimit Tradicional me rastin e shënimit të 25-vjetorit
Tags:

Zapalio se autobus na starom putu za Ulcinj u Dobroj Vodi
Na starom putu za Ulcinj kroz Mrkojeviće, u Dobroj Vodi jutros oko 4 sata se zapalio i potpuno izgorio autobus albanske registracije u kojem su bila 52 putnika. Na svu sreću, u požaru nije bilo povrijeđenih. Načelnik barske Službe zaštite Velizar Čađenović kazao je da je dojava požara u dežurnu službu stigla oko 4 časa, te da je na teren izašla kompletna smjena sa tri vozila, prenosi portal Jedro.me. “Gasili smo požar i pjenom, no, ipak je trebalo vremena dok se dođe iz Bara do Dobre Vode“, dodao je on. Istraga... Vazhdo

December 25, 2015  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Zapalio se autobus na starom putu za Ulcinj u Dobroj Vodi
Tags:

Digjet autobusi me targa shqiptare duke shkur për në Ulqin
Foto: CDM Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një autobus me targa shqiptare është djegur pasditen e djeshme në rrugën e vjetër që çon për Ulqin. Ngjarja ka ndodhur tek ish-reparti ushtarak në “Dobre Vode”, ku në mjet udhëtonin 52 persona. Ndërkohë, mësohet se në autobus ka shpërthyer zjarri dhe është djegur plotësisht. Ndërsa, është bërë e ditur se fatmirësisht nuk ka pasur asnjë të lënduar.  Vazhdo

December 25, 2015  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Digjet autobusi me targa shqiptare duke shkur për në Ulqin
Tags:

Fatmir Đeka: Za raspad koalicije u Ulcinju krivac Cungu
Glavni krivac za raspad koalicije u Ulcinju je sam predsjednik Force Nazif Cungu i nekolicina njegovih saradnika, koji su privatizovali partiju. Inicijativa za smjenu predsjednika opštine je potekla od njih bez ikakve najave i upozorenja. Umjesto da nakon pokušane izdaje, u kojoj su uhvaćeni i spriječeni, spuste glave i zatraže oprost od građana Ulcinja i svojih birača, oni nedostojno nastavljaju da se ponižavaju, kazao je u intervjuu Pobjedi Fatmir Đeka, predsjednik opštine Ulcinj i lider Demokratske partije odgovarajući na... Vazhdo

December 25, 2015  :: news :: Comments Off on Fatmir Đeka: Za raspad koalicije u Ulcinju krivac Cungu
Tags:

Nika: Përse duhet të shpërndahet kuvendi i Ulqinit?!
Muhamet Nika Ka shumë arsye përse duhet të ndodhë kjo, por arsyeja fillestare është se kuvendi me tempon dhe dinamizmit e punës së vet nuk është duke punuar fare dhe nuk është duke realizuar pikat të cilat ia propozon kryetari i kuvendit me kërkesë të ekzekutivit. Pastaj ndodhë edhe kjo që , edhe nëse ia kandidon pikat , atëherë pasi i vë në rend të ditës, nuk hapë debatë për të tillat dhe i qet në harresë . Kuptohet nëse nuk u përshtaten bosave politikë të Forcës…?! Kjo është një dhunim i ligjit... Vazhdo

December 25, 2015  :: Opinione :: Comments Off on Nika: Përse duhet të shpërndahet kuvendi i Ulqinit?!
Tags:

Porosia e Partisë Demokratike: Askush nuk ka dobi nga Cungu
Kurrfarë mësimi politik Forca nuk ka treguar gjatë verprimeve të saja politike. Vetëm bredhje nga Medojeviqi deri tek debakli i plotë. Sepse vetëm atyre i ka shkuar për dore të defaktorizojnë shqiptarët në Mal të Zi, ti grindin dhe ti ndajnë e në të njëjtën kohë me votën e tyre të forcojnë komunitet tjera nacionale, raporton portali Ul.Info. Ky subjekt politik menjiherë pas zgjedhjeve ka harruar që shqiptarët janë komunitet i veçantë i cili dallohet për kulturën dhe gjuhën dhe ka kërkesa dhe interesa të... Vazhdo

December 24, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Porosia e Partisë Demokratike: Askush nuk ka dobi nga Cungu
Tags:

10 vite me Forcen e Re Demokratike 26. dhjetor hotel Mediteran
Festimi i 10-vjetorit të themelimit dhe kokteji tradicional i fundvitit Të shtunën me 26. dhjetor, Forca e Re Demokratike organizon një festim modest me rastin e 10 vjetorit të themelimit. Festimi do të bëhet në hotel Mediteran në ora 19.00, me ç’rast do ti bashkangjitet edhe kokteji tradicional i fundvitit.    Vazhdo

December 24, 2015  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on 10 vite me Forcen e Re Demokratike 26. dhjetor hotel Mediteran
Tags:

Nika: Kultura në kohë ( 1985- 2005 – 2015 )?!
( Fotografi me pak koment…) Një foto-montim: Dukë folur mbrëmë në përurimin e promovimit të librit të Fadil Kromës- shënimet e një bibliotekisti , drejtori aktual i qendrës Nail Draga, pasi e cilësoi atë” si libër që e meriton të ruhet në vitrinën e librit” ai foli për disa lëshime teknike dhe gjuhësore…, kur se në fund duke ndarë dhuratën për autorin e librit , nuk mundi të lërë (edhe në fund fare), Cufë Likën, pa e falënderuar për meritat e tij rreth përpunimit të fotografive dhe që... Vazhdo

December 24, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Kultura në kohë ( 1985- 2005 – 2015 )?!
Tags:

Mesazhe Urimi me rastin e Krishtlindjes nga FORCA
FORCA E RE DEMOKRATIKE MESAZH URIMI ME RASTIN E FESTËS SË KRISHTLINDJEVE Në emrin e Forcës së Re Demokratike dhe në emrin tim personal, të gjithë besimtarëve të konfesionit katolik u dërgojmë urimet më të përzemërta me rastin e Festës së madhe të Krishtlindjeve. Le të shërbejë kjo festë për të ngritur ndjenjat dhe tolerancën në mes njerëzve, për të treguar se ne si shqiptarë kemi vlera dhe virtyte të larta shoqërore, dhe se jetojmë në paqe e harmoni me njëri tjetrin pavarsisht nga përkatësia fetare. Urojmë... Vazhdo

December 24, 2015  :: Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Mesazhe Urimi me rastin e Krishtlindjes nga FORCA
Tags:

Page 1 of 16712345...102030...Last »