Cungu – Gjekes: Ashensori po ta luhat postin e kryetarit të Komunës së Ulqinit – Video
Kryetari i Forcës së Re Demokratike Nazif Cungu sot në një deklaratë për shtyp tha se ky subjekt politik nuk do të lejojë në asnjë mënyrë devastimin e Kalasë si monument kulturoro-historik, dhe se ndërtimi i ashensorit në lokacionin e paraparë i jep fund mbështetjes së kësaj partie për kryetarin Gjeka i cili më heret si kryetar i Komunës dhe si kryetar i komisionit ka marr vendimin për ndërtimin e ashensorit në vendin në të cilin devastohet kalaja. Kryetari Cungu ndër të tjera i drejtohet kryetarit  Gjeka... Vazhdo

October 16, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Politika :: Comments Off on Cungu – Gjekes: Ashensori po ta luhat postin e kryetarit të Komunës së Ulqinit – Video
Tags:

Takim letrar në Qendren Kulturo- Informative “Malësia” në Tuz
Qendra Kulturo- Informative “Malësia” nga Tuzi dhe  Fondi për realizimin e të drejtave të popujve pakicë, në bashkëpunim me Bashkimin e Krijuesve Shqiptarë në Mal të Zi, nesër paradite, me fillim në ora 10, siç na njoftuan nga kjo qendër për kulturë, organizojnë Takim letrar, në të cilin do të marrin pjesë Mustafa Canka, nga revista “Dija”, pastaj Liridona Sinishtaj, studiuese letrare, e cila do të mbajë një ligjëratë për romanin e Edita Nimanbegut, “Shtigjet e fatit” dhe Argzon Sulejmani e Gani... Vazhdo

October 16, 2015  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Takim letrar në Qendren Kulturo- Informative “Malësia” në Tuz
Tags:

Abazoviq: Bojkotimi i  parlamentit nuk është metodë e mirë
Klubi i deputetëve të pavarur, siç ka kumtuar Dritan Abazoviq, akoma nuk ka qëndrim përfundimtar lidhur me bojkotimin e parlamentit. Abazoviq ka theksuar për “Antena M”, se nuk konsideron se bojkotimi është metod me të cilën mund të arrihet diçka, por mbetet i hapur për marrëveshje me kolegët tjerë opozitar. “Nuk konsideroj se bojkotimi është metod e mirë që të arrihet diçka dhe nuk mendoj se do ta bojkotoj atë. Megjithatë, mbetem i hapur për njëfarë marrëveshjeje me deputetet tjerë opozitar. Ditëve... Vazhdo

October 16, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Politika :: Comments Off on Abazoviq: Bojkotimi i parlamentit nuk është metodë e mirë
Tags:

Ministar Bošković i Muzafer Čauši: Dodijeljene didaktičke knjige za barske predškolce – Video
Ministar prosvjete mr Predrag Bošković i autor dvojezične didaktičke knjige „Ko je izliječio slončića“ Muzafer Čauši dodijelili su danas direktorici JPU „Vukosava Ivanović-Mašanović“ Gordani Mijović primjerke knjige koje će koristiti predškolci ove ustanove. Ministar Bošković je rekao da ova knjiga treba da spaja i pokaže da je uz saradnju i dobre odnose moguće ostvariti kvalitetan iskorak u suživotu i međusobnim odnosima u duhu najboljih tradicija crnogorskog i albanskog naroda. On je objasnio da će knjiga... Vazhdo

October 16, 2015  :: news :: Comments Off on Ministar Bošković i Muzafer Čauši: Dodijeljene didaktičke knjige za barske predškolce – Video
Tags:

NPCG pripremili program upravljanja Solanom
Nacionalni parkovi Crne Gore (NPCG) pripremili su Nacrt programa upravljanja Ulcinjskom solanom za ovu i narednu godinu, koji sadrži šest strateških oblasti koje se tiču unaprjeđenja prirodnih i stvorenih vrijednosti i turističkih potencijala Solane, kao i pokretanja proizvodnje soli. Nacrt programa predstavljen je na drugoj sjednica Savjetodavnog tijela za Solanu, koja je danas održana u Ulcinju. Iz NPVG su podsjetili da je Vlada ranije usvojila Informaciju Ministarstva održivog razvoja i turizma (MORT) o stanju na Solani sa predlogom... Vazhdo

October 16, 2015  :: news :: Comments Off on NPCG pripremili program upravljanja Solanom
Tags:

Nika: D’olcinium International Festival” në formë  një mut me lule   që duhet të injorohet  ?!
“ ….Këtë aktivitet kulturoro-artistik, i cili u zhvillua në kuadër të manifestimit treditësh  “ D’olcinium International Festival” nga Organizata Turistike e Ulqinit në bashkëpunim me Komunën e Ulqinit,   u dëshmua se ky qytet jo vetëm se afirmon kulturën dhe traditën e vet kombëtare, por tregoi se në Ulqin ka vend edhe për kultura të tjera, të cilat gërshetohen   mjaft bukur me njëra-tjetrën , pra edhe me kulturën shqiptare…” Këto ishin vlerësimet që shkëputëm nga një reportazh për... Vazhdo

October 16, 2015  :: Opinione :: Comments Off on Nika: D’olcinium International Festival” në formë një mut me lule që duhet të injorohet ?!
Tags:

Ura Ulqin: Ne jemi në gjendje të ndryshojmë Malin e Zi
Në sallën e mbushur plotë të hotelit “Mediteran” të enjten u mbajt tribuna e parë publike e Lëvizjes qytetare URA në Ulqin. Mbi situatën aktuale politike dhe ekonomike në Mal të Zi dhe në Ulqin folën drejtuesit e këtij grupimi politik: kryetari Zharko Rakçeviq, nënkryetarët Dritan Abazoviq, Bozhena Jellushiq dhe dr. Sherbo Rastoder, si dhe shkrimtari Ballsha Brkoviq. Të mbledhurve iu drejtuan edhe funksionarët e URA-së në nivel komunal: kryetari Omer Bajraktari, Sasha Pogjanin, Aida Llunji-Lika, Nevryz Shaptafi... Vazhdo

October 16, 2015  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Ura Ulqin: Ne jemi në gjendje të ndryshojmë Malin e Zi
Tags:

Dritan Abazović: Bojkot parlamenta nije dobar metod
Klub nezavisnih poslanika, kako je saopstio Dritan Abazović, još nema konačan stav u vezi sa bojkotom parlamenta. Abazović, za Antenu M, kaže da ne smatra da je bojkot metoda kojom nešto može da se postigne, ali navodi da ostaje otvoren za dogovor sa ostalim opozicionim kolegama. „Ja ne smatram da je bojkot dobra metoda da se nešto postigne, tako da ne vjerujem da ću bojkotovati. Ostajem, međutum, otvoren za neki dogovor sa ostalim opozicionim poslanicima. Ovih dana nijesam učestvovao u radu Skupštine jer su mnoge stvari... Vazhdo

October 16, 2015  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Dritan Abazović: Bojkot parlamenta nije dobar metod
Tags:

Rakčević: U Ulcinju od sticanja nezavisnosti stopa nezaposlenosti porasla dva puta
Svako moderno društvo počiva na sposobnostima mladih, dok se aktuelna vlast oslanja isključivo na partijske drugove koji ne umiju da iskoriste poklonjene resurse, kazao je sinoć predsjednik Građanskog pokreta URA Žarko Rakčević na tribini URA u Ulcinju “Svega čega se dohvate oni osuše. Da ne bi njemačke ambasadorke, ne bi danas imali ni Solanu, pa makar kao stanište ptica”, kazao je Rakčević. On smatra da Crnoj Gori treba drugačiji model razvoja. “Ne špekulantski, niti model njihovih ortaka sa bjelosvjetskih potjernica”,... Vazhdo

October 16, 2015  :: news :: Comments Off on Rakčević: U Ulcinju od sticanja nezavisnosti stopa nezaposlenosti porasla dva puta
Tags:

Nikola Batrićević: Prodajom parcela u naselju Pinješ i Ulcinjani na gubitku
Prodajom parcela u elitnom naselju Pinješ i grad i građani Ulcinja biće na gubitku, izjavio je potpredsjednik ulcinjskog odbora Pozitivne Nikola Batrićević. “Prodaja dvije parcele površine oko 3000 m2, već se pokazala kao nepromišljen postupak čelnika Opštine i resornog ministarstva koje je dalo saglasnost za prodaju istih, jer trpe i grad i građani. Već su vidljivi problemi stanara obližnjih zgrada i kuća, koji su te površine koristili kao sportsko igralište i parking prostor, koji su Ulcinju prijeko potrebni”,... Vazhdo

October 15, 2015  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Nikola Batrićević: Prodajom parcela u naselju Pinješ i Ulcinjani na gubitku
Tags:

Page 30 of 167« First...1020...2829303132...405060...Last »