Intervistë ekskluzive me profesorin Jusuf Cufo Lika ne emisionin Portreti
Në televizionin Teuta mund të ndiqni emisionin “Portreti” me Hatixhe Nelaj. Protagonist i emisionit është themeluesi dhe drejtori i shkollës së vetme të muzikës në Ulqin, Jusuf Cufo Lika. Jusuf Cufo Lika është muzikant shqiptar nga Mali i Zi. Lindi në Ulqin më 1953 dhe shkollën fillore e kreu në vendlindje, shkollën e mesme të muzikës e kreu në Dubrovnik. Akademinë e Arteve – Degën e Muzikës e kreu në Prishtinë. Merret me kompozime të këngëve popullore të cilat u intepretuan në festivale të ndryshëm... Vazhdo

December 31, 2016  :: Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Intervistë ekskluzive me profesorin Jusuf Cufo Lika ne emisionin Portreti
Tags:

Vujanoviq: Mali i Zi në NATO? Mund të ndodhë që në janar
Muajin e ardhshëm, Senati amerikan mund të votojë për ratifikimin e kërkesës së Malit të Zi për t’u bërë anëtar i 29-të i NATO-s. Aleanca zyrtarisht e miratoi kërkesën në konferencën e saj të korrikut në Varshavë. Deri tani, 19 nga 28 aleatët e NATO-s e kanë miratuar atë zyrtarisht. Miratimi nga ligjvënësit e Shteteve të Bashkuara mund t’u sinjalizojë të tjerëve për t’i dhënë dritën e gjelbër zgjerimit nëpërmjet veprimeve të tyre legjislative. Në një intervistë me shërbimin serb të Zërit... Vazhdo

December 31, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Vujanoviq: Mali i Zi në NATO? Mund të ndodhë që në janar
Tags:

Frank Shkreli: Nga fshati i humbur i Ulqinit, në ëndrrën amerikane
Cila ka qenë fëmijëria juaj? Si e mbani mend qytetin tuaj të lindjes, shkollën, mësuesit? Fillimisht, dua t’ju falënderoj për intervistën dhe për mundësinë që më dhatë për të ndarë disa hollësi nga jeta ime me lexuesit, megjithëse kanë kaluar aq shumë vite nga fëmijëria.  Fëmijëria ime ka qenë e vështirë nën rrethanat ekonomike dhe politike në të cilat jetonim në ish-Jugosllavinë e 1950-ave. Por nuk mund të them se fëmijëria ime ishte, as më e vështirë as më e mirë, në krahasim me bashkombasit... Vazhdo

December 31, 2016  :: Bota :: Comments Off on Frank Shkreli: Nga fshati i humbur i Ulqinit, në ëndrrën amerikane
Tags:

Rruga e boshatisur në Ulqin, gëzuar vitin e ri 2017
Vetëm pak orë na ndajnë nga nisja e një viti të ri 2017, ku fotot e shkrepura nga rjeti social Doo Aleksandar Ulcinj Facebook, tregojnë rrugët e boshatisura në çarshi të Ulqinit, me ndalimin e qarkullimit në disa akse dhe shumë pak qytetarë që po lëvizin për momentin . Urdhëri i Policisë Komunale të Ulqinit pati efekt imediat ku ka njoftuar se me rastin e  festës të vitit të ri, më 31dhjetor, 1 dhe 2 janar 2017  ndalohet qarkullimi të gjitha automjeteve, përveç automjeteve të Policisë dhe automjeteve emergjente... Vazhdo

December 31, 2016  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Rruga e boshatisur në Ulqin, gëzuar vitin e ri 2017
Tags:

“Lajme nga Ulqini” ju uron Gëzuar 2017!
Ky është shembulli më i mirë që duhet ndjekur nga të tjerët për informim të shpejtë,korrekt dhe të paanshëm. Lexuesit e pasionuar, të cilët nuk i ndahen për asnjë çast “ Lajmeve nga Ulqini ” shprehen se kjo uebfaqe ka arritur që për këto 9 vjet të vendosë një komunikim me të gjitha shtresat e lexuesve në Ulqin por edhe më gjërë. Mbase vetëm pak orë na ndajnë nga nisja e një viti të ri, të cilin e quajmë edhe kapitull. 2016-ta ishte një vit sa i vështirë por edhe i bukur për të gjithë ulqinakët,... Vazhdo

December 31, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on “Lajme nga Ulqini” ju uron Gëzuar 2017!
Tags:

Më 31dhjetor, 1 dhe 2 janar ndalohet qarkullimi i automjeteve në drejtim të Ranës
Foto: Gezim Mavric Komuna e Ulqinit ka njoftuar se me rastin e  festës të vitit të ri, më 31dhjetor, 1 dhe 2 janar 2017  ndalohet qarkullimi të gjitha automjeteve, përveç automjeteve të Policisë dhe automjeteve emergjente në drejtim të Ranës. Policia Komunale njofton të gjithë qytetarët se me me datat 31 dhjetor, 1 dhe 2 janar, prej orës 19.00 deri në orën 5.00 të mëngjesit, qarkullimi prej rrugës Edit Durham në drejtim të shetitores në Ranë dhe përgjatë rrugës “Detarët e Ulqinit” deri te rruga “Mujo... Vazhdo

December 31, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Më 31dhjetor, 1 dhe 2 janar ndalohet qarkullimi i automjeteve në drejtim të Ranës
Tags:

Ulqini zgjedh sportistin më të mirë të vitit 2016, Ahmed Tushi Haxhimehmedin
Në përmbyllje të aktiviteteve për këtë vit, Komuna e Ulqinit shpërbleu me mirënjohje sportistët të cilët u treguan më të suksesshmit gjatë vitit 2016. Në ambientet e hotelit Mediteran u mbajt kokteji tradicional i fundvitit i organizuar nga Komuna e Ulqinit. Në fjalën e tij kryetari i Komunës së Ulqinit Nazif Cungu vlerësoi se viti 2016 ka qenë vit me sfida të shumta për pushtetin lokal në të cilin puna është fokusuar në konsolidimin e stabilitetit financiar, por nuk janë lënë pas dore as sferat e tjera. Përveç... Vazhdo

December 30, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Ulqini zgjedh sportistin më të mirë të vitit 2016, Ahmed Tushi Haxhimehmedin
Tags:

Reagon Shoqata “Malësia e Madhe” në New York ndaj Dresheviqit
Shqiptarët e Malit të Zi janë autokton Pas deklaratave antishqiptare të Nezhat Dresheviq, Shoqata Malësia e Madhe në New York ka reaguar duke theksuar se shqiptarët e Malit të Zi janë autokton në trojet e tyre. Sipas tyre, shqipëtarët janë vazhdimësia e Ilirisë dhe Arbërisë. Ja reagimi i plotë: Reagim i Shoqatave atdhetare “Malësia e Madhe” në Detroit dhe New York lidhur me deklaratat antishqiptare të Dr. Nezhat Dresheviq Shqiptarët e Malit të Zi jetojnë në trojet e tyre etnike. Ata kane banuar ne menyre te... Vazhdo

December 30, 2016  :: Bota :: Comments Off on Reagon Shoqata “Malësia e Madhe” në New York ndaj Dresheviqit
Tags:

Nimanbegu i kënaqur me votimin e Planit Hapsinor të Komunës së Ulqinit
Të nderuar miq, Kuvendi i Ulqinit, pas shumë vitesh, me 28.12.2016. ka miratuar Planin Hapsinor Urbanistik për Komunën e Ulqinit. Për këtë plan kemi punuar shumë kohë duke i inkuadruar edhe vërejtjet e qytetarëve dhe të vetë Komunës. Dua të theksoj faktin se kjo pikë është miratuar edhe si pjesë e Marrëveshtjes së nënshkruar muajin e kaluar me partnerët e koalicionit qeverisës të Malit të Zi, sepse PHU së bashku me vërejtjet ishin pjesë e kushteve të Marrëveshtjes. Janë të mrojtura zonat kyçe: Valdanosi... Vazhdo

December 29, 2016  :: Politika :: Comments Off on Nimanbegu i kënaqur me votimin e Planit Hapsinor të Komunës së Ulqinit
Tags:

S.Ganic, TV Vijesti: PUP – NOVI POCETAK ILI POLITICKA VARKA?

December 29, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on S.Ganic, TV Vijesti: PUP – NOVI POCETAK ILI POLITICKA VARKA?
Tags:

Page 1 of 20412345...102030...Last »