S.Adrovic: ULCINJ 2020. GODINE
Ulcinj, januar, 2020– Premijer Duško Marković boravio je danas u radnoj posjeti Ulcinju i tom prilikom sa predsjednikom Opštine Nazifom Cunguom i šefom lokalnog parlamenta Ljorom Nrekićem, obišao gradilišta u Sukobinu i Polju,  gdje bi uskoro trebalo da počnu radovi na izgradnji osnovne škole i vrtića. On je izrazio uvjerenje da će objekti, ovoga puta biti završeni u roku kako bi bilo zatvoreno pregovaračko poglavlje 23, koje se tiče temeljnih prava. Nakon ručka u hotelu predsjednika Bošnjačke stranke i podpredsjednika... Vazhdo

December 29, 2016  :: news :: Comments Off on S.Adrovic: ULCINJ 2020. GODINE
Tags:

Kuvendi Komunal i Ulqinit miratoi Planin Hapësinoro-Urbanistik
Kuvendi i Kumunës së Ulqinit me shumicë votash miratoi Propozim Planin Hapësinoro-Urbanistik të përgatitur nga Qendra për Arkitekturë dhe Urbanizëm me ç’gjë krijohet baza për sjelljen e planeve detale urbanistike për territorin e Komunës së Ulqinit.   Miratimi i PHU këtij dokumeti bazë urbanistik lokal është në  kompetencë të qeverisjes lokale, por në vitin 2009 Komuna e Ulqinit i  barti kompetencat e përgatitjes së këtij dokumenti në Qeverinë e Malit të Zi, respektivisht në Ministrinë e Zhvillimit... Vazhdo

December 29, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Kuvendi Komunal i Ulqinit miratoi Planin Hapësinoro-Urbanistik
Tags:

Gjonaj: Viti 2016 pa ndonjëm ndryshim pozitiv për shqiptarët në Mal të Zi
 Gjekë Gjonaj Edhe tri ditë kanë mbetur deri në ndërrimin e moteve. Atmosfera  e Vitit të Ri vërehet  në  sheshet e  qyteteve, që  janë zbukuruar me pemë të larta, ndriçime shumëngjyrëshe  e  elemente të tjera  dekorative që u përshtaten festave të fundvitit. Populli shqiptar, që jeton në trojet e tij autoktone shekullore në Mal te Zi, si në Ulqin, Tivar, Podgoricë, Tuz (Malesi), Plavë, Guci e  Rozhajë e  po lënë pas  një vit  regresi. Mali i Zi  vijon të mbetet një vend i pazhvilluar, me borxh... Vazhdo

December 29, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Gjonaj: Viti 2016 pa ndonjëm ndryshim pozitiv për shqiptarët në Mal të Zi
Tags:

Nika: Me votim të djeshëm PD, e la Anën e Malit pa supërstradë – Edi Rama në BE – këtë e quajti veprim diskriminues për Ulqin..?!!
(Aktualisht  me  votim të djeshëm, superstrada hyn  në territorin shqiptar  nga Podgorica  e jo  më nga Ulqini, siç parashihte plani i Evropian ?! Kushdo mund të thotë se u veprua mirë apo keq  dje në kuvend , por as kush nuk mund të me bindë se prapanica e Edi Ramës ka mend  e  GUXIM  më shumë se koka e disave – Dy të vërteta nuk mund të ketë në këtë mes)..?!   Nova-trasa-jadransko-jonskog-autoputa/ ulazi u Albaniji  kroz teritoriju opštine  Ulcinja, a ne kod Božaja ( portal Analitika…)?!!... Vazhdo

December 29, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Me votim të djeshëm PD, e la Anën e Malit pa supërstradë – Edi Rama në BE – këtë e quajti veprim diskriminues për Ulqin..?!!
Tags:

Shkreli: Një urim për një fillim të ri, në vitin e ri
Nga Frank Shkreli Ja po afrohet Viti i Ri.  Një Vit i Ri, një Fillim i Ri. Një Vit i Ri prej të cilit të gjithë ne shpresojmë dhe presim realizimin e objektivave dhe ëndërrave të pa realizuara deri tashti, një Vit i Ri i mundësive të reja, i ndryshimeve pozitive për ne, si individë dhe si shoqëri, si institucione qeveritare dhe shtetërore, por edhe për botën në përgjithësi.  Një vit i shpresave, se në mos të gjitha gjërat, atëherë të pakën disa prej tyre do të ndryshojnë për më mirë, si në jetën tonë... Vazhdo

December 29, 2016  :: Bota :: Comments Off on Shkreli: Një urim për një fillim të ri, në vitin e ri
Tags:

Pullë postare për shkrimtarin Ismail Kadare
Kjo pullë postare emetohet në 80 vjetorin e lindjes së tij, në vitin që është shpallur si “Viti i shkrimtarit Ismail Kadare”, shkruan KultPlus. Në shenjë të nderimi të njërit nga shkrimtarët më të mëdhenj shqiptar dhe me famë ndërkombëtare, Posta e Kosovës ka emetuar pullën postare “Ismail Kadare”. Posta e Kosovës ndihet krenare sepse fondi i pullave postare është pasuruar edhe me imazhin dhe emrin e shkrimtarit tonë të madh. Duke marrë parasysh se një prej qëllimeve kryesore të Filatelisë së Postës... Vazhdo

December 28, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Pullë postare për shkrimtarin Ismail Kadare
Tags:

“Art Club” shënoi 26-vjetorin
Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” shënoi sot 26-vjetorin e themelimit me një takim pune të anëtarëve të saj, të mbajtur në Bibliotekën e Qytetit në Ulqin. Kryesia e Shoqatës prezantoi rezultatet e punës gjatë këtij viti, ku vlen të theksohet se është mbajtur me sukses edhe një edicion i manifestimit letrar “Kalimera Poetike”, ku kanë marrë pjesë shkrimtarët Flutura Açka, Ag Apolloni dhe Enes Haliloviq. Në fushën e veprimtarisë botuese, në vitin 2016 janë publikuar gjashtë libra, katër... Vazhdo

December 28, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on “Art Club” shënoi 26-vjetorin
Tags:

Nika: Hajro Hajdari nuk e plagosi por e vrau frikën te krijuesit shqiptar në Mal të Zi?!
Heqja e cenzurës  së regjimit që ekzistonte te shqiptarët në Mal Të Zi e vënë nga sistemi i mëparshëm , kuptohet se nuk do të nënkuptonte  vetvetiu edhe heqjen  e auto cenzures dhe auto frikës te krijuesit tanë rreth guximit për të folur haptas e duke mos e maskuar të vërtetën e hidhur që ngjau me fatin e shqiptarëve  pas Kongresit të Berlinit dhe Paqes së Shën Stefanit në këto troje. Duke përjashtuar disa nga të rrallët që edhe mund të kenë botuar libra të këtilla , por që nuk u përuruan nga shoqatat ... Vazhdo

December 28, 2016  :: Opinione :: Comments Off on Nika: Hajro Hajdari nuk e plagosi por e vrau frikën te krijuesit shqiptar në Mal të Zi?!
Tags:

SD Ulcinj: “Odbornici da odbiju povećanje boravišne takse”
Opštinski odbor Socijaldemokrata (SD) Ulcinja pozvao je odbornike u lokalnom parlamentu da odbiju predlog o povećanju boravišne takse. “Vladajuća struktura, od koje se mnogo očekivalo, je opet razočarala Ulcinjane, a posebno one koji se bave turizmom, djelatnošću od koje većina živi. Predlagač je opet pokazao maćehinski odnos prema skoro svim svojim građanima, predlažući da se iznos boravišne takse poveća sa 50 na 70 centi, ili 40 odsto”, navodi se u saopštenju Opštinskog odbora. Socijaldemokrate Ulcinja tvrde da... Vazhdo

December 28, 2016  :: news :: Comments Off on SD Ulcinj: “Odbornici da odbiju povećanje boravišne takse”
Tags:

Shoqëria Kulturore Artistike “Ana e Malit” sonte në plazhin e vogël – Video
Sonte Shoqëria jonë mori pjesë në koncertin për fundvit të organizuar nga Organizata Turistike ne plazhin e vogel në Ulqin  Vazhdo

December 28, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Shoqëria Kulturore Artistike “Ana e Malit” sonte në plazhin e vogël – Video
Tags:

Page 2 of 20412345...102030...Last »