Socialdemokratët: Rritja e taksave turistike, vendim i gabuar
Struktura qeverisёse, nga e cila pritej shumё, pёrseri ka dёshpёruar qytetarёt e Ulqinit, e sidomos ata qё merren me turizёm, veprimtari nga e cila shumica e ulqinakёve jetojnё.  Propozuesi pёrseri ka treguar marrёdhenie‘’si njerkё’’ndaj shumicёs sё qytetarёve tё vet, duke propozuar qё taksa e banimit tё rritet nga 0.50 euro nё 0.70 euro, ose per 40%. Prandaj ibёjmё thirje kёshilltarёve ta refuzojnё kёtё propozim. Kjo gjё ka ndikim tё drejtpёrdrejtё nё konkurencёn e sektorit tё turizmit nё mes... Vazhdo

December 27, 2016  :: Turizmi / Turizam :: Comments Off on Socialdemokratët: Rritja e taksave turistike, vendim i gabuar
Tags:

Mještani Totoša više od 10 godina trpe neprijatan miris fekalija, plaše se zaraze
“Sram ih bilo, sram bilo i direktora i prvog i drugog i trećeg p petog jer se svake godine mijenjaju. Sram bilo i predsjednika opštine što ovo radi. nemamo kome da se žalimo”, kazao je Ibrahim Dedović, mještanin Autor: Suzana Ganić Zbog napukle kanalizacione cijevi mještani ulcinjskog naselja Totoši više od 10 godina trpe neprijatan miris fekalija, koje im pri prvim većim kišama prodru i u kuće. Tvrde da su nadležne službe odbijale da zamijene cijev, te da problem nikad nijesu ni pokušali trajno da riješe. Najviše... Vazhdo

December 27, 2016  :: news :: Comments Off on Mještani Totoša više od 10 godina trpe neprijatan miris fekalija, plaše se zaraze
Tags:

Koristite ljekovito blato Ulcinja i so u 2017
Da se bogatstvo porodice nekada računalo po namirnicma koje smo posjedovali. Danas samo rijetki još uvjek čuvaju zalihe proizvoda nastalih sinergijom čovjeka, opstanka ptica, jakog sunca, mora i vjetra. Riječ je o soli i ljekovitom blatu sa Ulcinjske solane. I dok se blato koristilo u Institutu Simo Milošević, so iz Ulcinja je zbog izuzetno visokog procenta magnezijuma, kalijuma i kalcijuma, mogla zamijeniti sve farmaceutske suplemente koje danas koristimo… Zato vam želimo da u novoj 2017. godini čorbu solite Ulcinjskom... Vazhdo

December 27, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Koristite ljekovito blato Ulcinja i so u 2017
Tags:

Konsumoni sa më shumë vaj ulliri dhe limon, janë ilaçe natyrale
Vaji i ullirit dhe limoni janë dy ndër produktet që nuk mungojnë kurrë në tryezat e shqiptarëve. Fatmirësisht kultivohen në vendin tonë , madje mund të themi që janë ndër produktet më të mira edhe në Ballkan. Por keni menduar ndonjëherë t’i konsumoni së bashku? Duhet ta bëni. Organizmi juaj do t’ju jetë shumë mirënjohës. • Konsumi i përditshëm i vajit të ullirit dhe limonit është një ilaç natyral për ata që vuajnë nga konstipacioni (kapsllëku). Vaji i ullirit shërben si një laksativ natyral,... Vazhdo

December 27, 2016  :: Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Konsumoni sa më shumë vaj ulliri dhe limon, janë ilaçe natyrale
Tags:

Kaos në Murriqan; Qindra mjete të bllokuar në pikën kufitare
Të hënen prej disa orësh situata në pikën kufitare të Murriqanit që lidh Shqipërinë me Malin e Zi ishte kaotike. Janë me qindra mjete që presin në radhë për të hyrë në shtetin fqinj. Udhëtaret thonë se radha e mjeteve shkon deri në 3 kilometra dhe pala shqiptare punon me 2 sportele. Ndërkohe nisur nga kjo situatë, pala malazeze po lejon që të kalojnë vetëm mjetet e vogla, ndërsa rreth 12 autobusë me turistë nuk lejohen. / Top Channel   Mali i Zi bllokon lëvizjen në pikën doganore të Murriqanit Pala... Vazhdo

December 27, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Kaos në Murriqan; Qindra mjete të bllokuar në pikën kufitare
Tags:

Italiani kapet me drogë në makinë në kufirin Sukobin – Muriqan
Një tjetër sasi droge është kapur në Pikën kufitare të Muriqanit me Malin e Zi. Droga është gjetur e fshehur në brendësi të një automjeti që drejtohej nga një shtetas italian. Pas konstatimit të lëndës narkotike u vendos në pranga shtetasi italian Lorenzo Pratti, 24 vjeç, i cili e kishte futur drogën në brendësi të sediljeve dhe motorit në pjesën e përparme të automjetit “Audi”, me targa DE 090 AT. Materialet proceduriale iu referuan Prokurorisë së Krimeve të Rënda Tiranë për veprime të mëtejshme... Vazhdo

December 27, 2016  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Italiani kapet me drogë në makinë në kufirin Sukobin – Muriqan
Tags:

Ulcinj: Udruženi proizvođači mlijeka šansa za nova tržišta
Predsjednik Opštine Ulcinj, Nazif Cungu, sa svojim saradnicima, primio je proizvođače mlijeka sa područja opštine Ulcinj. Sastanku su prisustvovali i predstavnici udruženja privrednika Biznis Klub Ana Malit. Predsjednik Cungu je na sastanku konstatovao da se ulcinjski mljekari suočavaju sa brojnim problemima sa otkupom i plasmanom mlijeka, i često dolaze u situaciju da im je ugrožen i sam opstanak njihovog biznisa, i da bi potencijalno rješenje trebalo tražiti u udruživanju proizvođača kroz neku formu tržišnog privređivanja... Vazhdo

December 27, 2016  :: news :: Comments Off on Ulcinj: Udruženi proizvođači mlijeka šansa za nova tržišta
Tags:

Prodhuesit e qumështit në Ulqin kërkojnë mbrojtjen e komuës
Prodhuesit e qumështit të bashkuar – shans për suksesin e tyre Kryetari i Komunës së Ulqini Nazif Cungu me bashkëpunëtorë priti prodhuesit e qumështit në teritorin e komunës së Ulqinit. Në takim ishin të pranishëm dhe përfaqësuesit të Biznes Klubit Ana e Malit. Kryetari Cungu konstatoi që prodhuesit e qumështit ballafaqohen me probleme të shumta gjatë grumbullimit dhe shitjes së qumështit, me ç’gjë shpesh herë rrezikohet edhe vetë biznesi i tyre. Ai shtoi se zgjidhje duhet kërkuar në bashkimin e prodhuesve... Vazhdo

December 27, 2016  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Prodhuesit e qumështit në Ulqin kërkojnë mbrojtjen e komuës
Tags:

G.Karamanaga: Hfz. Jusuf Mehmed Cungu
Kartolina prej vitit 1936. Hfz Jusuf Cungu Hfz. Jusuf Mehmed Cungu me turistat nga Çekia në vitin 1936 Shkruan: Prim.dr.Gani Karamanaga U takova me avokatin e njohur ulqinak  Ibrahim Mehmed Cungun (1949 ) lidhur me disa pyetje për familjen Beroviq. Ai ishte avokati i kësaj familje  për kthimin e pronës ku ishte mëpërpara  hotel “Republika”. Ai  ma japi një kartolinë të cilën ja kishte dërguar gjyshit tij hfz.Jusuf Mehmed Cungut në vitin 1936 nga Çekia zotëri  Janosh Urban i cili ka qenë atëherë redaktori i një... Vazhdo

December 26, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on G.Karamanaga: Hfz. Jusuf Mehmed Cungu
Tags:

Nika: Ulqin – Laraklosat në  gjueti…?!
Këtyre ditëve për arsye të mos dijes dhe mos njohjes së ligjit që zakonisht  shquhen anëtarët e    bordeve  drejtues në pushtetin vendor po duket se   kësaj radhe  e   “ hëngëri …”edhe  Ndërmarrja e Gjuetisë . Kjo  në emër të kompensimit  për punë në  Këshillat Drejtues të  saj , që nga viti 2012  u detyruar të paguaj   16 mijë eur.   E të  cilat  ia morën ish drejtuesit  që e kishin  drejtuar  atë “ për marshallah …”?! Mësohet se gjithashtu , kjo ndërmarrje për... Vazhdo

December 26, 2016  :: Opinione :: Comments Off on Nika: Ulqin – Laraklosat në gjueti…?!
Tags:

Page 3 of 20412345...102030...Last »