Anketë / Anketa

Masakra e Tivarit, si u vranë 8 mijë shqiptarë… Video
Shkruar nga Kreshnik Mersinllari në vitin 2010 Cili ishte roli i Miladin Popoviçit dhe përse heshti Ramiz Alia. Historia tragjike e mijëra burrave të tradhëtuar nga Enver Hoxha dhe banda e tij. Shtabi Operativ i “Kosmetit” i urdhëruar nga SHS i UNÇJ-së me qëllim të shpërbërjes së bërthamës së qëndresës shqiptare në Kosovë, gjatë muajve mars-prill 1945 mobilizon me dhunë shqiptarët për t’i dërguar në frontin e dytë të ashtuquajtur të “Adriatikut” në veriperëndim të Jugosllavisë. Skenaristët... Vazhdo

February 12, 2016  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Masakra e Tivarit, si u vranë 8 mijë shqiptarë… Video
Tags:

Në Plavë e Guci ka shtëpi qe presin bijtë e vetë
Shtëpi qe presin bijtë e vetë në Plavë Guci Në dekadën e fundit në Plavë Guci janë ndërtuar shumë shtëpi të reja nga bashkëkombësit tonë në mërgim, shtëpi këto që i japin një bukuri te rrallë natyrës piktoreske të Plavë Gucisë. Mirëpo të shiqojmë anën tjetër të medaljonit dhe një pjesë te dhimbshme te trevës tone gjegjësisht te plagës se rendë të mërgimit apo ikjes nga vendlindja e jone si rrjedhojë e jo perspektives ekonomike dhe përbuzjeve nga shteti malazias te shqiptarëve autokton. Këto... Vazhdo

February 9, 2016  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Në Plavë e Guci ka shtëpi qe presin bijtë e vetë
Tags:

Intervistë me Sekretarin e Përgjithshëm të Lidhjes së Tretë Shqiptare të Prizrenit në SHBA, studiuesin dhe publicistin Tomë Mrijaj
  Lugu i Drinit, është dhe mbetet vendi im më i dashur në botë Pyetje: Ju shpesh herë gjatë jetës tuaj si aktivist i palodhur për çështjen kombëtare dhe posaçërisht për Liritë dhe të Drejtat e Njeriut në Kosovë, në mediat në vendlindje dhe këtu në Amerikë, keni dhënë intervista me profile të ndryshme. A mendoni, se tani ka ardhur koha që të flisni për historinë e jetës dhe krysisht për rininë tuaj dhe cili ishte shkaku qe ju lat me dhimbje vendlindjen?     Tomë Mrijaj: Ju falënderoj shumë... Vazhdo

December 6, 2015  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Intervistë me Sekretarin e Përgjithshëm të Lidhjes së Tretë Shqiptare të Prizrenit në SHBA, studiuesin dhe publicistin Tomë Mrijaj
Tags:

Hydajet Hyseni-Leter e hapur Presidentes, Kryeministrit, Kryeparlamentarit…- PSE ZAJEDNICË ALA BOSNJE!
Shkruan: Hydajet Hyseni                                                                                                                                                      Pse Zajednicë “a la Bosnje”?!   (Letër e hapur Presidentes Atifete Jahjaga, Kryetarit të Kuvendit Kadri Veseli, Kryeministrit Isa Mustafa, Ministrit të jashtëm Hashim Thaçi dhe Ministres për dialog Edita... Vazhdo

December 3, 2015  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Hydajet Hyseni-Leter e hapur Presidentes, Kryeministrit, Kryeparlamentarit…- PSE ZAJEDNICË ALA BOSNJE!
Tags:

Abazoviq: “25 vite manipulonj reth komunes Tuzit”
Në mbledhjen e Parlamentit të Malit të Zi debatoi deputeti i kuvendit Dritan Abazoviqi ku kritikoi rreptë qeverinë e re të kryeministrit Milo Gjukanovi, ku ndër ku u shpreh se tash “25 vite manipulonj reth komunes Tuzit dhe ne fund prep i kan rrejt qytetart e Malesis!” Shiko Videon    Vazhdo

November 26, 2015  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Abazoviq: “25 vite manipulonj reth komunes Tuzit”
Tags:

Nacrt akta o proglašenju spomenika prirode “Ulcinjske Solane”
  Program javne rasprave Akta o proglašenju spomenika Adobe PDF – 0.44MB Zaključak: Nacrt akta o proglašenju spomenika prirode Ulcinjske solane Adobe PDF – 0.32MB      Vazhdo

November 25, 2015  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Nacrt akta o proglašenju spomenika prirode “Ulcinjske Solane”
Tags:

Nacrt Plana Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana “Ulcinjsko Polje”
PROGRAM JAVNE RASPRAVE po Nacrtu plana Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana „Ulcinjsko polje“  u okviru Zone B podzone 7 i 9 za urbanističke parcele br.50, 51 ,59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, bulevara od raskrsnice kod JP Vodovod i kanalizacija do novog mosta na Port-Mileni i u okviru Zone B podzone 3 za urbanističke parcele br.9, 10, 11 i 12 u Ulcinju   Odlukom o utvrdjivanju Nacrt plana Izmjena i dopuna detaljnog urbanističkog plana „Ulcinjsko polje“ u okviru Zone B podzone... Vazhdo

November 25, 2015  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Nacrt Plana Izmjena i dopuna Detaljnog urbanističkog plana “Ulcinjsko Polje”
Tags:

U Tuzima je sinoć održan sastanak lidera albanskih stranaka
Razgovarali o opštini Tuzi U Tuzima je sinoć održan sastanak lidera albanskih stranaka, koji su razgovarali o pitanju opštine Malesija. Sastanak je organizovao Nacionalni savjeta Albanaca. Sastanak je održan u kancelariji Albanske Alternative, a kako saznaje portal Malesia.me prisustvovali su mu poslanik Force Genci Nimanbegu, poslanik Albanske Alternative Nik Đeljošaj, predsjednik Skupštine opštine Tuzi Fadilj Kajošaj (DUA), predsjednik opštine Ulcinj Fatmir Đeka. Kako prenosi taj portal, predsjednik Građanske iniciative... Vazhdo

November 10, 2015  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on U Tuzima je sinoć održan sastanak lidera albanskih stranaka
Tags:

Lajm.me: Shpenzimet e tepruara të Gjekës abuzim me pushtetin
Kryetari i Komunës Fatmir Gjeka në intervistën e djeshme për televizionin Teuta deklaroi se akuzat për shpenzimet e tepruara të tija janë dashakeqe, dhe la të kuptohej se ato shpenzime janë të vogla në krahasim me problemet e tjera të komunës, ku theksoi sidomos bllokimin e xhiro logarisë, raporton portali Lajm.me. Gjeka tha se partnerët e koalicionit nuk duhet të merren me shpenzimet, sic i quan ai “të vogla” të tija dhe bashkëpuntorëve të tij por të zgjidhin problemet madhore të Komunës. Ai la të kuptohej... Vazhdo

November 7, 2015  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Lajm.me: Shpenzimet e tepruara të Gjekës abuzim me pushtetin
Tags:

Ulet çmimi i apartamenteve në Tiranë, ndërsa në Podgoricë rriten
Aktorët kryesorë pohojnë se tregu imobiliar i Tiranës po përballet me një rritje kërkesash për blerje, por çuditërisht, edhe me ulje çmimesh nw zonat periferike. Çfarë po ndodh? Ing. Xheni Jahja nga Tirana Real Estate pohon se, krahasuar me 6- mujorin e parë të vitit, kërkesat për blerje janë rritur me 30%. Sipas saj, arsyet lidhen me një rënie të ndjeshme në çmimet e banesave në kryeqytet, në 15%. Specialisti i tregut të imobiliarëve, Lefter Sila, tregon se ka pasur një rënie çmimi për banesa në kryeqytet,... Vazhdo

October 6, 2015  :: Anketë / Anketa :: Comments Off on Ulet çmimi i apartamenteve në Tiranë, ndërsa në Podgoricë rriten
Tags:

Page 4 of 36« First...23456...102030...Last »