Ekonomia / Ekonomija

Cungu apelon për investime në Ulqin në Forumin Ekonomik të Pejës – Video
Në Pejë u mbajt forumi ekonomik shqiptarë. Ky forum  i organizuar nga prodhuesit shqiptarë të Malit të Zi, Maqedonisë, Kosovës dhe Shqipëria mblodhi shumë prodhues nga vendi, rajoni dhe diaspora., raporton portali TV Teuta. Forumi ekonomik i prodhuesve shqiptare I cili u mbajt me 21 prill ne Peje grumbulloi afariste dhe prodhues te shumte mbarekombetare, te cilet shpalosen nevojat e tyre per zhvillimin e prodhimeve te veta si dhe sfidat me te cilat ballafaqohen ne tregun vendas dhe te huaj. Ne forum ishin te  pranishem edhe... Vazhdo

April 26, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Cungu apelon për investime në Ulqin në Forumin Ekonomik të Pejës – Video
Tags:

Biznesmenët nga Jordania dhe Kuvajti interesohen për tregun e Ulqinit
Kryetarji Komunës së Ulqinit, Nazif Cungu, ka pritur sot për vizitë një delegacion me përfaqësues të biznesit nga Jordania dhe Kuvajti, të cilët ishin për të parë nga afër mundësitë e investimit në Komunën e Ulqinit, shkruan kryetari i Ulqinit Cungu në rrjetin social Facebook. Së bashku me nēnkryetarin e Qeverisë së Malit të Zi, z. Milutin Simoviq patëm një takim shumë të frytshëm me biznesmenë të rëndësishëm nga Jordania dhe Kuvajti të cilët janë të interesuar të investojnë në Ulqin. Në takim... Vazhdo

April 20, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Biznesmenët nga Jordania dhe Kuvajti interesohen për tregun e Ulqinit
Tags:

Nika: Kontrolli i buxheteve 2014 dhe 2015 nga inspektorët pritet të vazhdojë
Shkruan Muhamet Nika KONTROLLI  I KOMUNËS  NGA  INSPEKTORËT   TË  MOS BËHET I NJË ANSHËM- POR  TË  VAZHDOJË – Sepse  ka  pasur kohë kur punohej  edhe më keq se sot?! Qeveria nuk guxon të jetë e një anshme në këto situata. Mos harroni , se ka  pasur periudha  të abuzimit me buxhet  edhe  shumë  më   keq se aktualisht. Ishte koha kur krejt  buxheti i një viti, fjala bie, pa u miratuar fare  në kuvend , u pat bërë   rrush e kumbulla. E  për këtë  as gjë askujt, shih ai i vitit 2005... Vazhdo

April 12, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Nika: Kontrolli i buxheteve 2014 dhe 2015 nga inspektorët pritet të vazhdojë
Tags:

Banka Gjermane KfW viziton Komunën e Ulqinit
Kryetari I Komunës Nazif Cungu me bashkëpunëtorë priti sot përfaqësuesit e Bankes Gjermane për Zhvillim (KfW) dhe konsultantit Vodacom në lidhje me projektin për ujësjellës dhe kanalizim. Në takim u diskutua mbi mbarëvajtjen e projektit, sfidat, detyrimet, projektet dhe në përgjithësi mbi aktivitetet të cilat ShPK Ujësjellësi dhe Kanalizimi po realizon në kuadër të përgaditjes për investimin kryesor në infrastrukturë. Ky lloj investimi i cili pritet te fillojë të realizohet deri ne fund të këtij viti kalendarik... Vazhdo

April 4, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Banka Gjermane KfW viziton Komunën e Ulqinit
Tags:

Vizita e Edi Ramës në Ulqin dhe takimi me Nazif Cungun
Vizita e delegacionit shqiptar në krye me kryeministrin e Shqipërisë z.Edi Rama vijojë më pas me një ndalesë në Ulqin, ku parashikohej një takim me kreun e komunës, Nazif Cungu dhe me faktorët politikë shqiptarë të Malit të Zi ku po bëhet një progres i madh hapash konkretë në të mirë të komunitetit shqiptar thuhet në faqen Twitter të Edi Ramës. Kryetari i Ulqinit z.Nazif Cungu  nëpërmjet rrjetit social Facebook ka publikuar lajmin se gjate pasdites së sotme u takova me kryeministrin e Shqipërisë z.Edi Rama,... Vazhdo

April 3, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Vizita e Edi Ramës në Ulqin dhe takimi me Nazif Cungun
Tags:

Sot në Ulqin përfundoi punimet konferenca e nëntë shkencore ndërkombëtare
Shkruan Muhamet Nika Ashtu  siç është bërë tashmë traditë ,   në prag të ditës së Ulqinit, sot në Ulqin u organizua konferenca  e nëntë   shkencore që organizon Instituti për Kërkime Shkencore dhe Zhvillim   në Ulqin i prirë nga Dr. Elez Osmani.  Për ndryshe profesor  në disa  universitetet. Konferenca ishte e organizuar nga instituti  i cekur ndërsa  i përkrahur nga  Qeveria  e Malit të Zi , Komuna e Ulqinit në bashkëpunim me Universitetin e Shkodrës , Kolegjin Dukagjini dhe Organizata Turistike... Vazhdo

March 31, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Sot në Ulqin përfundoi punimet konferenca e nëntë shkencore ndërkombëtare
Tags:

Muriqan: Pa leje pune, malazezët kthejnë shtetasit shqiptarë – Video
Policia malazeze nuk ka lejuar kalimin 100 shtetasve shqiptarë  në pikën kufitare të Muriqanit këtë të enjte. Shumë prej tyre nga zona e Shkodrës tregojnë jashtë kamerave se autoritetet malazeze u kishin kërkuar leje pune dhe që të kenë me vete para në shumën deri në 50 euro. Burime nga dogana malazeze thanë për Top Channel se bëhet fjalë për kthimin e atyre  personave të cilët prej vitesh hyjnë në Malin e Zi  për të punuar, pra janë punëtorë ditorë apo sezonalë, të cilët sipas këtyre pohime, janë... Vazhdo

March 30, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Muriqan: Pa leje pune, malazezët kthejnë shtetasit shqiptarë – Video
Tags:

Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare për herë të parë ne Ulqin
Siç shkruan kryetari i Ulqinit z.Nazif Cungu në rrjetin social Facebook, janë takuar sot në Ulqin me drejtorin për investime kapitale në ministrin e diasporës Dr. Naim Dedushaj, ideatori dhe themeluesi i Rrjetit të Bizneseve Shqiptare në Diasporë. Me drejtorin e Rrjetit të Bizneseve të Diasporës, Z. Naim Dedushaj, patëm një takim shumë të frytshëm ku morën pjesë edhe afaristë të Ulqin Bisnes Asociacionit (UBA) dhe Klubit të Biznesit Ana e Malit (BKA). Rrjeti i Bizneseve te Diasporës është një organizatë që... Vazhdo

March 27, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Rrjeti i Bizneseve të Diasporës Shqiptare për herë të parë ne Ulqin
Tags:

Refuzohet bartja administrative e pronës NHT “Riviera e Ulqinit” nga Xhevdet Çapriqi
“Vijesti”: ÇAPRIQ NUK IA JEP ADËN “RIVIERËS SË ULQINIT” Ndërmarrja hotelerike turistike “Riviera e Ulqinit” ka dorëzuar ankesën e re në vendimin e Njësisë zonale të Drejtorisë për patundshmëri në Ulqin, me të cilin refuzohet kërkesa e tyre që të ju regjistrohet e drejta e pronësore e tokës në Ishullin e Bunës, shkruan “Vijesti”, raporton portali Ul.info. Shefi i Kadastrës Xhevdet Çapriq thirret në vendimin e zëvendësit të mbrojtësit të marrëdhënieve pronësore – juridike në bazë të... Vazhdo

March 25, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Refuzohet bartja administrative e pronës NHT “Riviera e Ulqinit” nga Xhevdet Çapriqi
Tags:

Cungu prezantoi potencialet e Ulqinit për investime para bizneseve në MIPIM 2017
Komuna e Ulqinit mori pjese ne panairin me te madh boteror te investimeve MIPIM , i cili mbahet ne Kane te Frances. Mali i Zi merr pjese ne kete panaire cdo vit ndersa Komuna e Ulqinit kthehet pas pothuajse 3 viteve ne nje panaire te tille, ku mori pjese se bashku me Ministrinë e Turimit dhe Zhvillimit te Qendrueshem. Ne stenden e Malit te Zi pervec komunes se Ulqinit u prezantua edhe Porto Novo si dhe Porto Montenegro, raporton portali TV Teuta. Kryetari i komunes se Ulqinit Nazif Cungu mbajti konference per media ku shpalosi aktivitetet... Vazhdo

March 20, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Cungu prezantoi potencialet e Ulqinit për investime para bizneseve në MIPIM 2017
Tags:

Page 2 of 7012345...102030...Last »