Ekonomia / Ekonomija

Ulqini me ndërtime pa leje e pa shije nga CANKA
Nga Mustafa CANKA NjĂ« nga problemet mĂ« tĂ« mĂ«dha nĂ« Ulqin Ă«shtĂ« ndĂ«rtimi i egĂ«r. KohĂ«n e fundit ai ka pĂ«rshkallĂ«zuar. Edhe pse ka filluar sezoni turistik, nĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« paligjshme po ndĂ«rtohen rreth pesĂ«dhjetĂ« objekte nĂ« tĂ«rĂ« territorin e komunĂ«s – nga Krruçi nĂ« AdĂ«. Po ndĂ«rtohen shtĂ«pi tĂ« mĂ«dha, nuk paguhen detyrimet, kaosi urbanistik mbizotĂ«ron nĂ« komunĂ« edhe pse tashmĂ« ka mijĂ«ra objekte pa leje. TĂ« kĂ«naqur janĂ« vetĂ«m spekulatorĂ«t dhe ndĂ«rmjetĂ«sit nĂ« kĂ«to punĂ« tĂ« paligjshme. ShĂ«rbimet e... Vazhdo

June 12, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Ulqini me ndĂ«rtime pa leje e pa shije nga CANKA
Tags:

Qytetaret e Ulqinit do paguan 137.000€, gabimet e OrganizatĂ«s Turistike – Video
GjatĂ« emisionit ” Robin Hud” i prezantuar  nga Darko Ivanoviq emituar me 30.05.2014, u be njĂ« analizĂ« e zgjeruar duke u shprehur si i paqart se kush do paguan 137.000€, gabimet e OrganizatĂ«s Turistike tĂ« Ulqinit. NĂ« pllato tĂ« emisionit ishin prezent dy jurista, si dhe drejtoresha e OrganizatĂ«s Turistike tĂ« Ulqin zonja Zana Hollaj Sarvan e lidhur online me emisionin Robin Hud. Duhet cekur pĂ«r çka behet fjalĂ«: GjykatĂ«sja nĂ« GjykatĂ«n themelore tĂ« Ulqinit Lirije Buzuku dĂ«noi OrganizatĂ«n turistike dhe drejtorin... Vazhdo

May 31, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Qytetaret e Ulqinit do paguan 137.000€, gabimet e OrganizatĂ«s Turistike – Video
Tags:

Gjukanoviq: Kriporja e Ulqinit tĂ« ruhet pĂ«r prodhimin e kripĂ«s sĂ« detit – Video
Kryeministri Millo Gjukanoviq, ka theksuar se do ti pĂ«rgjigjet ftesĂ«s sĂ« prokurorisĂ« kryesore tĂ« shtetit nĂ« kuadĂ«r tĂ« hetimeve pĂ«r vrasjen e kryeredaktorit tĂ« gazetĂ«s DAN Dushko Jovanoviq. Lideri i Malit tĂ« Zi pozitiv Darko Pajoviq e ka pyetur kryeministrin nĂ« parlament, se çka ka bĂ«rĂ« si kryeministĂ«r qĂ« ti njoftojĂ« institucionet kompetente tĂ« shtetit pĂ«r rrethanat lidhur me vrasjen e Jovanoviqit. Gjukanoviq ka theksuar se kryeprokuroria e shtetit ka iniciuar dĂ«gjimin e njĂ« numri  tĂ« madh tĂ« individĂ«ve nĂ« rolin... Vazhdo

May 28, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Gjukanoviq: Kriporja e Ulqinit tĂ« ruhet pĂ«r prodhimin e kripĂ«s sĂ« detit – Video
Tags:

Rana dhe Zana…2013; AnalizĂ« e veprĂ«s “Lulet e verĂ«s” Ulqin
Nuk jam nĂ« dijeni, a ka pas ndonjĂ« herĂ« Ulqini nĂ« njĂ« vend kaqĂ« “delikatĂ«”, siç Ă«shtĂ« kjo ndĂ«rmarje publike, ndonjĂ« femĂ«r. Kjo organizatĂ« Ă«shtĂ« nĂ«nĂ« ingerencĂ«n e KomunĂ«s, dhe politika e cila vendosĂ«, qĂ« nĂ« vende kryesore tĂ« ven kuadrat tĂ« cilat i takojn atyre, mĂ« duket se kĂ«saj radhe ka bĂ«rĂ« njĂ« zgjedhje tĂ« mirĂ«. Pa dyshim, Zana, ka qenĂ« zgjedja mĂ« e mirĂ«, nga tĂ« gjithĂ« ato “ekspertat” tĂ« cilĂ«t i kemi pritur nga pushteti i fundit. Organizata, tĂ« cilĂ«n e udhĂ«heqĂ« ajo, Ă«shtĂ«... Vazhdo

May 25, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Rana dhe Zana…2013; AnalizĂ« e veprĂ«s “Lulet e verĂ«s” Ulqin
Tags:

Gjeka priti perfaqesuesit e “Stroj servis gradnja” te kryesuar nga Rajko Pezhurica
Kryetari I Komunes se Ulqinit Fatmir Gjeka  dhe bashkepunetoret e tij  priten sot ne nje takim  pune  perfaqesuesit e,, Stroj servis gradnja,, te kryesuar nga  Z.Rajko Pezhurica   te cilet jane te  interesuar  qe te invstojne ne fushen  e turizmit. Ata  bene prezantimin  e projektit   I cili parasheh  ndertimin e tete   vilave luksoze  me pese  yje  dhe ndertimin e nje hoteli me objekte percjellese  me kater  yje , ne nje siperfaqe prej  tetmbedhjete mije  metra katrore  ne lokalitetin e Krrucit. Theksojme qe ... Vazhdo

May 19, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Gjeka priti perfaqesuesit e “Stroj servis gradnja” te kryesuar nga Rajko Pezhurica
Tags:

Ministri turk Idris Gulluce vizitoi Ulqinin + Foto
Ministri i mjedisit dhe urbanizmit tĂ« TurqisĂ« Idris Gulluce i shoqĂ«ruar nga ambasadori i Republikes sĂ« TurqisĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi Mehmet Nijazi Tanilir ndaluan pĂ«r njĂ« vizitĂ« tĂ« shkurter nĂ« qytetin e Ulqinit. Ministri turk u prit nga kryetari i komunĂ«s sĂ« Ulqinit Fatmir Gjeka tĂ« cilĂ«t e shoqĂ«ruan ate pĂ«r tĂ« vizituar xhaminĂ« e detarĂ«ve ku shfrytĂ«zuan rastin ta njoftojnĂ« ministrin pĂ«r historinĂ« e ndertimit tĂ« kĂ«saj xhamije si dhe shkurtimisht pĂ«r historin e qytetit tĂ« Ulqinit. Pas vizitĂ«s nĂ« xhaminĂ« e detarĂ«ve... Vazhdo

May 1, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Ministri turk Idris Gulluce vizitoi Ulqinin + Foto
Tags:

Call for proposals to promoting the development of the project “BojaNaTour”
Promoting sustainable development through responsible tourism and nature conservation pilot actions The overall objective of the call is to show ICZM concrete benefits in a given area, Ulcinj, particularly focusing on pilot actions that bring together nature conservation and responsible tourism. The aim is to financially support concrete sustainable tourism actions, promoting green entrepreneurship. The call aims to sponsor between 5 and 8 projects addressing the following types of actions: ‱    Development/enhancement of nature-based... Vazhdo

May 1, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Call for proposals to promoting the development of the project “BojaNaTour”
Tags:

Ngecin punimet nĂ« parkingun perballĂ« Restorantit Hollegro – Video
Rreth 3 muaj mĂ« parĂ« punimet nĂ« rrugĂ«n e qĂ« tĂ« çonĂ« nĂ« plazhin e vogĂ«l pĂ«rball restorantit Hollegro duhet tĂ« kishin pĂ«rfunduar, por pavarĂ«sisht tejkalimit tĂ« afateve kĂ«to punime thuajse kanĂ« mbetur nĂ« vend. Tre muaj mĂ« parĂ« nĂ« kĂ«tĂ« rrugĂ« u pre shiriti i inaugurimit i njĂ« parkingu dhe lojrave pĂ«r fĂ«mi, ndĂ«rsa punimet herĂ« avancojnĂ« e herĂ« ngecin, shkaku i mos pagesĂ«s tĂ« obligimeve nga komuna e Ulqinit, projekt ky qĂ« kushton 90 mijĂ« euro.   MegjithĂ«se pĂ«rfundimi i punimeve nuk Ă«shtĂ« ende brenda... Vazhdo

April 27, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Ngecin punimet nĂ« parkingun perballĂ« Restorantit Hollegro – Video
Tags:

Ulqini, gati për pushuesit kosovarë, oferta speciale për 1 Maj
Ulqini tashmĂ« ka bĂ«rĂ« tĂ« gjitha pĂ«rgatitjet pĂ«r ata qĂ« preferojnĂ« t’i kalojnĂ« pushimet nĂ« kĂ«tĂ« bregdet. Madje, Ulqini kĂ«saj vere ka oferta speciale pĂ«r pushuesit kosovarĂ«, tĂ« cilĂ«t preferojnĂ« qĂ« edhe festĂ«n e 1 majit ta kalojnĂ« atje. E drejtues tĂ« kĂ«saj komune janĂ« tĂ« bindur se kosovaret edhe kĂ«tĂ« verĂ« do ta vizitojnĂ« Ulqinin i cili sipas tyre ofron kushte tĂ« mira pĂ«r turistĂ«t qĂ« e zgjedhin kĂ«tĂ« bregdet pĂ«r t’i kaluar ditĂ«t e nxehta. Ata kĂ«to ditĂ« po shpalosin ofertat turistike nĂ« KosovĂ«, pasiqĂ«... Vazhdo

April 23, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on Ulqini, gati pĂ«r pushuesit kosovarĂ«, oferta speciale pĂ«r 1 Maj
Tags:

Turoperatorët dhe gazetarët nga Rusia njoftohen me mundësitë që i ofron Ulqini
NĂ« organizimin e OrganizatĂ«s Nacionale Turistike tĂ« Malit tĂ« Zi prej periudhes 23 deri me 28 prill do tĂ« qendroje grupa e turoperatorĂ«ve dhe gazetarĂ«ve nga Rusia. TUI Russia Ă«shtĂ« turoperator i cili ofron rreth 20 destinacione pĂ«r pushim me mĂ« shumĂ« se 600.000 klijentĂ« GjatĂ« qĂ«ndrimit tĂ« tyre Ă«shtĂ« e planifikuar vizita nĂ« CetinĂ«, Kotor, Tivat, Tivar dhe Ulqin. Ardhja e tyre nĂ« Ulqin do tĂ« bĂ«het tĂ« shtunen me 26 prill, ku do tĂ« kenĂ« mundĂ«sine tĂ« vizitojnĂ« vinarinĂ« Miloviq dhe tĂ« provojnĂ« verĂ«rat nga Ulqini,... Vazhdo

April 23, 2014  :: Ekonomia / Ekonomija :: Comments Off on TuroperatorĂ«t dhe gazetarĂ«t nga Rusia njoftohen me mundĂ«sitĂ« qĂ« i ofron Ulqini
Tags:

Page 20 of 70« First...10...1819202122...304050...Last »