Intervista / Intervju

Rinia e pashpresë për papunësin në Ulqin, kërkojnë rrugëdaljen në perëndim
Shkruan Shkelqim Hoxha Dikur rinia shqipetare ne Malin e Zi imigronin ne gurbet nga presioni i regjimit te Millosheviqit edhe nga friga se do ti vrasin. Por sot çfare po ndodhe! Te rinjet ikin prej nga merzija e politikes se flliqet te figurave te vjetra politike dhe deshperimit se nuk  munde te krijojne nje falimlje se nuk do te jene ne gjendje qe buken e gojes ti siguroje femijeve dhe familjes. Mire po shume politikane te viteve te kaluara deshirojne akoma te jene ne qender te vemendjes dhe ti kena nga tre rroga, por ky eshte kulmi... Vazhdo

December 6, 2014  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Rinia e pashpresĂ« pĂ«r papunĂ«sin nĂ« Ulqin, kĂ«rkojnĂ« rrugĂ«daljen nĂ« perĂ«ndim
Tags:

Rebeka Rexhepi: Kur kanceri tĂ« “pushton” jetĂ«n tĂ«nde
TĂ« thyesh muret e heshtjes Kur kanceri tĂ« “pushton” jetĂ«n tĂ«nde e bĂ«nĂ« atĂ« pothuajse tĂ« padurueshme, tĂ« izoluar dhe tĂ« rrethuar nga heshtja. Por kjo Ă«shtĂ« njĂ« histori tjetĂ«r, ku pĂ«r protagonist ka dy persona jo njĂ«. Rebeka dhe Xheraldina, nĂ«na e saj, e cila nĂ« gjithĂ« kĂ«tĂ« betejĂ« tĂ« madhe ishte mburoja dhe arma e saj. NjĂ« shembull qĂ« shkon pĂ«rtej tĂ« pĂ«rditshmes, kur shpesh pĂ«r kĂ«tĂ« sĂ«mundje nuk flitet as brenda familjes dhe jo mĂ« shoqĂ«risĂ«, dhe heshtja duket se tĂ« vret dyfish. Xheraldina Rexhepi na... Vazhdo

November 24, 2014  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Rebeka Rexhepi: Kur kanceri tĂ« “pushton” jetĂ«n tĂ«nde
Tags:

Draga: Diskriminimi malazez! Shqiptarët po humbin territoret
Dr.Nail Draga:” Diaspora shqiptare, ka dhĂ«nĂ« kontribut mĂ« vlerĂ« gjatĂ« gjithĂ« kohĂ«s pĂ«r çështjen kombĂ«tare shqiptare” IntervistĂ« pĂ«r “Bota sot” me Dr.Nail DragĂ«n, drejtor i QendrĂ«s Kulturore nĂ« Ulqin Intervistoi: Beqir Sina NEW YORK : I ndodhur nĂ« SHBA- javĂ«n e kaluar, Dr. Nail Draga, drejtor i QendrĂ«s Kulturore nĂ« Ulqin, si i ftuar nĂ« KonferencĂ«n e dytĂ« ndĂ«rkombĂ«tare, kushtuar shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi, e cila Ă«shtĂ« mbajtur nĂ« Universitetin Oakland – Michiganit – mbajti kumtesĂ« “ShqiptarĂ«t... Vazhdo

November 21, 2014  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Draga: Diskriminimi malazez! ShqiptarĂ«t po humbin territoret
Tags:

Gjonaj: PrĂ«tash Zeka – nderi i MalĂ«sisĂ« sĂ« Madhe
GjekĂ« Gjonaj Thuhet se vendet e vogla nuk nxjerrin njerĂ«z tĂ« mĂ«dhenj dhe se njerĂ«zit e vendeve tĂ« vogla, sado tĂ« mĂ«dha t’i kenĂ« meritat rrallĂ«herĂ« vendosen nĂ« krye tĂ« historisĂ«. Por historia e popullit shqiptar krijoi dhe prodhoi figura e personazhe   tĂ« atillĂ« qĂ« i kapĂ«rcejnĂ« natyrshĂ«m dimensionet e vendeve tĂ« tyre. NdĂ«r personalitetet me peshĂ« qĂ« prodhoi historia e MalĂ«sisĂ« PrĂ«tash Zeka Ulaj Ă«shtĂ« njĂ« emĂ«r plotĂ«sisht i dallueshĂ«m midis tĂ« tjerĂ«ve. Trim i edukuar nĂ« votrĂ«n shqiptare PrĂ«tash Zeka... Vazhdo

November 13, 2014  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Gjonaj: PrĂ«tash Zeka – nderi i MalĂ«sisĂ« sĂ« Madhe
Tags:

Gjekë Gjonlekaj, faqja e bardhë e Trieshit  në Amerikë
GjekĂ« Gjonaj UnĂ« personalisht nuk e kam takuar asnjĂ«herĂ« protagonistin e kĂ«tij shkrimi.Me kĂ«tĂ« bashkĂ«vendas nuk kam zhvilluar asnjĂ« bisedĂ«. Si emĂ«r e mbaj mend qysh se ai punonte gazetar i ZĂ«rit tĂ« AmerikĂ«s, nĂ« vitet 80-tĂ« tĂ« shekullit tĂ« kaluar. NĂ«se nuk gabohem ishte shqiptari i parĂ« nga trevat etnike shqiptare nĂ« Mal tĂ« Zi qĂ« pĂ«rmes valĂ«ve tĂ« kĂ«tij radiostacioni prestigjioz ndĂ«rkombĂ«tar informonte opinionin pĂ«r problemet e shqiptarĂ«ve nĂ« Ballkan dhe diasporĂ«. Prej atĂ«herĂ« kam fituar bindjen se fjala... Vazhdo

November 5, 2014  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on GjekĂ« Gjonlekaj, faqja e bardhĂ« e Trieshit nĂ« AmerikĂ«
Tags:

Nika: Pushtetarëve lokalë  nuk u shkohet në shpi
Shkruan : Muhamet Nika A e dini se nĂ« KomunĂ« tĂ« Ulqinit, njĂ«ri   nga tĂ« punĂ«suarit mbushi plot 48 vjet pune e shtatĂ« muaj dhe akoma i punohet. Ka mundĂ«si qĂ« atij , ia kanĂ« keqinterpretuar ligjin juristĂ«t, duke menduar se nĂ« pension shkohet, mbase, mĂ« 62vjet pune .Ose gjithashtu sekretarĂ«t, kanĂ« qĂ«lluar “ zemĂ«rdhimshĂ«m” e nuk mund tĂ« zbatojnĂ« normĂ«n ligjore pĂ«r pension tĂ« dhunshĂ«m- serb.(po sili zakona)…?!!! Numri i atyre qĂ« i plotĂ«sojnĂ« kushtet pĂ«r pension i kalon 20 vetat, por siç thuhet , nuk... Vazhdo

October 24, 2014  :: Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Nika: PushtetarĂ«ve lokalĂ« nuk u shkohet nĂ« shpi
Tags:

Zeneli: Serbet duan të përfitojnë nga rasti, që të manipulojnë me shqiptarët
Shkruan Haxhi Zeneli A Ă«shtĂ« ky manipulimi politikĂ« i rredhĂ«s nga e Serbet?tĂ« cilĂ«t po fajĂ«sojnĂ« shqiptarĂ«t pĂ«r provokime,ndaj popullit tĂ« tyre,duke injoruar emocionet e shqiptarĂ«ve. Po ju rikujtojmĂ« ngjarjĂ«t,atyre qĂ« kanĂ« harruar,qĂ« para disa muajĂ«ve u ftua nĂ« mes tĂ« TiranĂ«s,kryeshkopi i Kishes Ortodokse Serbe,ku ky Serb,jo qĂ« nuk i rrespektojĂ« shqiptarĂ«t por edhe i ofendojĂ« mu nĂ« shtĂ«pin e tyre,ku sĂ« bashku me disa rrugaç serb dolĂ«n para kishĂ«s me flamurin serb duke brohoritur”Rroft Serbia”,Kosova... Vazhdo

October 17, 2014  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on Zeneli: Serbet duan tĂ« pĂ«rfitojnĂ« nga rasti, qĂ« tĂ« manipulojnĂ« me shqiptarĂ«t
Tags:

Intervistë: Rrezart Cungu, njëri ndër teniserët më të mirë botëror
IntervistĂ« eskluzive e teniserit mĂ« tĂ« mirĂ« nĂ« Malin e Zi Rrezart Cungu Nga Besim Toska   “Toskanapress.info”: Jeni teniseri mĂ« i miri nĂ« Malin e Zi, si arritĂ«t kĂ«to rezultate? Rrezart Cungu: VetĂ«m me vullnet, punĂ« tĂ« madhe dhe pĂ«rkrahje familjare. “Toskanapress.info”: KĂ«to ditĂ« keni marr pjesĂ« nĂ« turneun e TiranĂ«s, ku keni fituar dy shpĂ«rblimet e vendit tĂ« parĂ« singel dhe dubel, e patĂ«t tĂ« vĂ«shtirĂ« tĂ« arrini kĂ«to rezultate? Rrezart Cungu: NĂ« TiranĂ« kam kĂ«naqĂ«si tĂ« madhe pĂ«r tĂ« marr pjesĂ«.... Vazhdo

September 22, 2014  :: Intervista / Intervju :: Comments Off on IntervistĂ«: Rrezart Cungu, njĂ«ri ndĂ«r teniserĂ«t mĂ« tĂ« mirĂ« botĂ«ror
Tags:

Komuna Ulqinit pranon kĂ«rkesĂ«n e “Star of Montenegro” pĂ«r hotelin shum kateshe + Foto + Video
Kryetari i komunĂ«s sĂ« Ulqinit Fatmir Gjeka i dĂ«rgoi pĂ«rpunuesve tĂ« Planit hapĂ«sinor-urbanistik tĂ« kĂ«saj komunĂ« kĂ«rkesĂ«n e kompanisĂ« “Star of Montenegro” me tĂ« cilĂ«n kĂ«rkohet rritja e numrit tĂ« kateve pĂ«r hotelin e ardhshĂ«m “Servantes”, raporton portali informativ Ul-info. NĂ« pushtetin lokal tĂ« Ulqinit nuk e kundĂ«rshtojnĂ« atĂ« kĂ«rkesĂ« meqenĂ«se bĂ«het fjalĂ« pĂ«r investim me vlerĂ« tĂ« pĂ«rgjithshme prej 50 milion euro. Siç thanĂ« investitorĂ«t, kompania “Nedfact” nga Hollanda dhe “Starline engineering”... Vazhdo

September 22, 2014  :: Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Komuna Ulqinit pranon kĂ«rkesĂ«n e “Star of Montenegro” pĂ«r hotelin shum kateshe + Foto + Video
Tags:

PĂ«rfundon Ekspozita “Ulqini nĂ« telajo” + Foto + Video
ShumĂ« piktorĂ« kanĂ« bashkĂ«punuar pĂ«r tĂ« hapur njĂ« ekspozitĂ« me 30 piktura nĂ« qytetin e Ulqinit. Kjo ekspozitĂ« mban titullin “Ulqini nĂ« Telajo” dhe nĂ« tĂ« dominojnĂ« pikturat me peizazhe dhe motive nga Ulqini. Çelja e ekspozitĂ«s u ba nĂ« hotelin “Albatros” nĂ«n kujdesin e kryetarit tĂ« komunĂ«s Fatmir Gjeka i cili ka shprehur kĂ«naqĂ«sinĂ« qĂ« piktorĂ«t nga disa vende tĂ« regjionit u mblodhĂ«n me kĂ«tĂ« rast nĂ« Ulqin. Çelja e saj Ă«shtĂ« njĂ« inisiative e Institutit tĂ« Librit dhe Promocionit te ekspozitĂ«s... Vazhdo

September 9, 2014  :: Intervista / Intervju, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on PĂ«rfundon Ekspozita “Ulqini nĂ« telajo” + Foto + Video
Tags:

Page 10 of 32« First...89101112...2030...Last »