Kulturë / Kultura

Kronika e Ismet Karamanages mbi gur
Mâ ne fund Kronikani Kryesor i ULQINIT, sidomos në FB i ketyre 5 viteve te fundit të jetes tij’ përplotë ngjarje e peripeci, me LIBRIN E TIJ ULQINI, vjenn para lexuesit në gjitha ngjyrat, e gjuhet; sfida te llojllojshme, momente te SHKREPURA me fotoaparatin e TIJ, menyra inteligjente e PARAQITJES SË JETES TË QYTETIT TONE, të rrefyera e te kapura e deshmuara duke ece, hap pase hapi, dita dites!, si vargu duke i lidhe HISTORIT E GJITHA KOHRAVE, e rreshtuar pa prites, çast mbas çastit, jave mbas jave, ne tëra... Vazhdo

August 26, 2016  :: Kulturë / Kultura, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Kronika e Ismet Karamanages mbi gur
Tags:

Sutki Malohodzić: Me rastin e përurimit të librit të autorit Ismet Karamanaga
Në Kala qe kemi ardh na ka pru zemra e bardh, unë si miku i çyshkurë i du bejtet si në furrë. Edhe pse t’kam mik kaherë shpesh herë këtu takohemi n’verë, sonte unë me fol nuk du par disa rreshta i kam saju. Tesh sa ditë edhe sa netë n’libër tan’e men’t i kam, me shoqninë tonë që gjashtëdhjetë vjet disa fjalë pa du me t’thanë. Këtu ke Sheshi i Servetit bajmë përurimin e librit t’ismetit, në Kala u njit mileti për me ndigju çka ka shkru Ismeti. Njikta Zonja edhe Zatni pa... Vazhdo

August 25, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Sutki Malohodzić: Me rastin e përurimit të librit të autorit Ismet Karamanaga
Tags:

Udhëheqësit komunal takohen me Drejtorat e shkollave fillore
Sot, kryetari I komunës Nazif  Cungu dhe kryetari I kuvendit Loro Nrekiqi  u takuan me Drejtorët e shkollave fillore. Aty  krahas   njoftimit  që komuna do të sigurojë kompletet për nxënësit e klasave të para u prekën dhe  një sërë cështjesh të tjera që përcjellin  arsimin. Drejtorët përshëndetën  nismën e inicuar nga komuna.Sipas  evidencës së ofruar  nga ana e tyre , komuna këtë  vit  të ri shkollor do të sigurojë  mbi 250 komplete për filloristët.Zyrtarët komunal me vëmëndje përcollën... Vazhdo

August 22, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Udhëheqësit komunal takohen me Drejtorat e shkollave fillore
Tags:

Fondacioni Lukaj mbështet financiarisht studentët nga Ulqini
Asociacioni i ish-studentëve të RIT Kosovë (A.U.K) ka krijuar fondin e bursave nga të Diplomuarit me qëllim që të mbështesin studentët e talentuar që kanë nevojë për ndihmë financiare për të vazhduar studimet në RIT Kosovë (A.U.K). Asociacioni i ish-studentëve mbështet këtë iniciativë pasi që besojnë që çdo student qe vendos të ndjek të njëjtin arsimim që kanë ndjekur vetë ata, detyrimisht do të ketë të njëjtin sukses. Gjatë këtij viti, kryetari i bordit të RIT Kosovë ™ (A.U.K), Richard S. Lukaj,... Vazhdo

August 20, 2016  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Fondacioni Lukaj mbështet financiarisht studentët nga Ulqini
Tags:

Aida Llunji Lika: Libra falas për filloristët
Kryetarja e Forumit të gruas të LQ URA në Ulqin, profesoresha Aida Llunji-Lika, ka deklaruar se, duke marrë shembull disa komuna tjera në shtetin tonë, edhe vetëqeverisja lokale në Ulqin duhet të sigurojë librat për nxënësit e klasës së parë të të gjithë shkollave fillore në territorin e komunës sonë,raporton portali Ul.info. Ajo tha se bëhet fjalë për iniciativë fisnike dhe të dobishme. “Për disa prindër dhe nxënës kjo është surprizë e këndshme, e për të tjerët, për fat të keq, nevojë e madhe”,... Vazhdo

August 15, 2016  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Aida Llunji Lika: Libra falas për filloristët
Tags:

Udhzimi per procedurat dhe afatet e regjistrimeve ne universitetet e Shqiperise per 2016/17
Udhezimi i Ministrise se Arsimit dhe Sportit te Republikes se Shqiperise, per procedurat dhe afatet e aplikimeve per regjistrimet ne universitete per vitin akademik 2016-2017 Udhezimi i Ministrise se Arsimit dhe Sportit te Republikes se Shqiperise – PDF Udhezimi i Ministrise se Arsimit dhe Sportit te Republikes se Shqiperise – PDF KËSHILLI KOMBËTAR I SHQIPTARËVE NË MAL TË ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN  NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO 85360 Ulqin-Ulcinj, bul. Gjergj Kastrioti Skenderbeu p.n-b.b,... Vazhdo

August 13, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Udhzimi per procedurat dhe afatet e regjistrimeve ne universitetet e Shqiperise per 2016/17
Tags:

Njoftim mbi shpërndarjen e kuotave në universitetet e Republikës së Shqipërisë, për vitin akademik 2016-2017
Ministria e Arsimit dhe Sportit e Republikës së Shqipërisë ka bërë shpërndarjen e kuotave të pranimit për kandidatët shqiptarë nga trojet jashtë kufijve të Shqipërisë, në programet e studimit të ciklit të parë të studimeve, me kohë të plotë, në universitetet publike dhe private, për vitin akademik 2016 – 2017 Kuotat e pranimit për vitin akademik 2016 – 2017 – Cikli I – IAL Publike, IAL Private Për procedurat dhe afatet e aplikimeve për regjistrim të interesuarit do të njoftohen me udhëzim të posaçëm... Vazhdo

August 6, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Njoftim mbi shpërndarjen e kuotave në universitetet e Republikës së Shqipërisë, për vitin akademik 2016-2017
Tags:

Mbremje autoriale me Ag Apollonin dhe ekspozita e Qazim Mujes
Kalimera Poetike 2016 – Nata e dyte – Mbremje autoriale me Ag Apollonin dhe ekspozita e Qazim Mujes Ju rikujtojmë se sonte në natën e dytë të manifestimit “Kalimera Poetike”, në orën 21.00, në Galerinë “Kulla e Balshajve” do të hapet ekspozita e piktorit Qazim Muja, ndërsa në orën 21.30 në mjediset e Muzeut në Kalanë e Ulqinit do të mbahet mbrëmje autoriale me shkrimtarin Ag Apolloni nga Kosova.  Vazhdo

August 3, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Mbremje autoriale me Ag Apollonin dhe ekspozita e Qazim Mujes
Tags:

Hapet edicioni i 24-t i manifestimit letrar “Kalimera Poetike”
Ju rikujtojmë se sonte në orën 21.00, në mjediset e Muzeut në Kalanë e Ulqinit, hapet edicioni i 24-t i manifestimit letrar “Kalimera Poetike”, ku do të mbahet mbrëmje autoriale me shkrimtaren Flutura Açka nga Shqipëria.  Vazhdo

August 2, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Hapet edicioni i 24-t i manifestimit letrar “Kalimera Poetike”
Tags:

Libri “Kërcimi i Drenushës” i Nexhat Halimit botohet në Ulqin
E veçantë e këtij libri është ajo se jo vetëm se janë të botuara në Ulqin, por të gjitha poezitë janë kushtuar qytetit të Ulqinit. Botimi i librit të Nexhat Halimit paraqet urë bashkëpunimi mes Ulqinit dhe Kosovës si dhe forcimin e lidhjeve kulturore mes Ulqinit, si sinonim i detit, dhe qendrave tjera të Kosovës, shkruan KultPlus. Në kuadër të veprimtarisë botuese SHB Diti&Oli ULQIN nga planet për vitin 2016 sot nxori nga shtypi librin më të ri me poezi të Nexhat Halimit me titull “Kërcimi i Drenushës”. Libri... Vazhdo

July 29, 2016  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Libri “Kërcimi i Drenushës” i Nexhat Halimit botohet në Ulqin
Tags:

Page 10 of 90« First...89101112...203040...Last »