Kulturë / Kultura

KKSH: Programet Mësimore, propozimet, sugjerimet, në kuadër të reformave për arsimin fillor
NJOFTIM DRAFTET E PROGRAMEVE MËSIMORE PËR ARSIMIN FILLOR Të nderuar, Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi  njofton opinionin se Enti për Shkolla në kuadër të reformave për arsimin fillor, ka nxjerrë në shqyrtim draftet e programeve mësimore për lëndet: Gjuhë shqipe e letërsi, Gjeografi, Histori, Kulturë figurative, Kulturë muzikore. Ftojmë të gjithë aktorët e interesuar,  që të japin propozimet, sugjerimet  e tyre lidhur me programet mësimore. Propozimet, sugjerimet Tuaja mund t’i dërgoni në... Vazhdo

June 6, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on KKSH: Programet Mësimore, propozimet, sugjerimet, në kuadër të reformave për arsimin fillor
Tags:

“Art Club” boton librin “Mediat dhe kriza e identitetit” të autorit Ali Salaj
Në kuadër të edicionit botues të Shoqatës së Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” këto ditë është botuar libri “Mediat dhe kriza e identitetit” i autorit Ali Salaj. Libri përbëhet nga dy pjesë. Në kapitullin e parë, të titulluar “Strategjia tregtare e mediave”, trajtohen problemet dhe dukuritë e mediave shqiptare, me theks të veçantë në mediat në gjuhën shqipe në Mal të Zi, kurse në kapitullin e dytë, të titulluar “Kroki”, janë përfshirë artikujt që autori i ka shkruar në formë editoriali... Vazhdo

June 1, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on “Art Club” boton librin “Mediat dhe kriza e identitetit” të autorit Ali Salaj
Tags:

Rumejsa Kaca, fituese e Garave të recituesve të rinj – Ulqin 2017
Nxënësja e klasës së katërt të Shkollës Fillore “Gjergj Kastrioti – Skënderbeu” – Ostros, Rumejsa Kaca, ka fituar vendin e parë në edicionin e 12-të të Garave të recituesve të rinj – Ulqin 2017 të organizuara nga Fondacioni “Studenti”, që u mbajt të martën mbrëma në Galerinë e Qendrës së Kulturës – Ulqin. Ajo ka recituar përrallën në vargje “Lepuri dhe iriqi” nga Niko Tyto.   Në kategorinë e shkollave fillore vendi i parë i takoi Behar Palit nga Shkolla Fillore “Bedri Elezaga”... Vazhdo

May 26, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Rumejsa Kaca, fituese e Garave të recituesve të rinj – Ulqin 2017
Tags:

Pse Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku nuk është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës?
Pse ASHA e Kosovës heshtë për Prof. Dr. Ruzhdi Ushakun? Letër e hapur Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës Të nderuar Akademikë, Ne një grup ish-studentësh të profesor Ruzhdi Ushakut pyesim me të drejtë: Pse Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku nuk është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës? Çfarë kriteresh keni ju, të nderuar Akademikë, për zgjedhjen e antarëve të Akademisë? Të vetëdijshëm se Profesor Ushaku nuk është as i “bajrakut” të Dukagjinit, as të Drenicës, as të Llapit,... Vazhdo

May 21, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Pse Prof. Dr. Ruzhdi Ushaku nuk është anëtar i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës?
Tags:

Ndërroi jetë veterani i arsimit shqip Vatë Martini Lelçaj (Elezaj)-Video
In memoriam Sot më 16 maj në orët e pas natës ndërroi jetë mësuesi veteran i arsimit shqip Vatë Martini Lelçaj (Elezaj)në moshën 96 vjeçare. Vatë Martini Lelçaj –Elezaj ishte një veteran i arsimit,edukimit dhe shkollimit në gjuhën shqipe në Katërkollë,Shtoj Reç e Shëngjergj. U lind në Shtoj në vitin 1921 .Rrjedhë nga një familje e varfër por e pasur shpirtrisht,shumë e nderuar për bujari dhe mikëpritje. Përpjekjet për ruajtjen e identitetit kombëtar dhe kulturor si dhe realizimin e së drejtës për arsimim... Vazhdo

May 16, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Ndërroi jetë veterani i arsimit shqip Vatë Martini Lelçaj (Elezaj)-Video
Tags:

Poetët Berjashi, Gjeçbritaj dhe Kovaçi morën pjesë në Festivalin “Pranvera Poetike Durrsake”
Poetët Ibrahim Berjashi, Ali Gjeçbritaj dhe Hajredin Kovaçi përfaqësuan Shoqatën e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” në edicionin VIII të Festivalit “Pranvera Poetike Durrsake”, i cili u mbajt dje (të shtunën) në Pallatin e Kulturës “Aleksandër Moisiu” në Durrës. Ata lexuan nga një poezi të papublikuar nga krijimtaria e tyre në konkursin e zhvilluar në kuadër të Festivalit. Poezitë e tyre u pëlqyen dhe u mirëpritën nga poetët dhe publiku i pranishëm. Poeti Ibrahim Berjashi ishte pjesë e jurisë... Vazhdo

May 14, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Poetët Berjashi, Gjeçbritaj dhe Kovaçi morën pjesë në Festivalin “Pranvera Poetike Durrsake”
Tags:

Kalaja e Ulqinit – Studimi dhe Planifikimi për ruajtje dhe konservim/zhvillim të qendrueshëm
Informatë rreth programit dhe arritjet    Me qëllim të ruajtjes dhe zhvillimit te mirëfilltë të Kalasë së Ulqinit, këtë verë realizohet Programi akademik ndërkombëtar “Studimi dhe Planifikimi i konservimit” sipas metodologjisë bashkëkohore për trashëgimi kulturore.   Programi i apostrofuar zhvillohet në periudhën mars-shtator 2017, dhe është vazhdimësi e punimeve të Simposiumit ndërkombëtar “Ruajtja dhe Konservimi i Qendrueshëm i Kalasë së Ulqinit”, që është mbajtur vitin e kaluar në Ulqin,... Vazhdo

May 11, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Kalaja e Ulqinit – Studimi dhe Planifikimi për ruajtje dhe konservim/zhvillim të qendrueshëm
Tags:

Kreatorja Edita Nimanbegu paraqet koleksionin më të ri në Ulqin më 6 Maj
Sonte mbahet eventi madhështor ‘Ulcinj Fashion Night’ Kreatorja e modës Edita Nimnabegu nesër më 6 Maj nxjerrë defilen në qytetin e vjetër të Ulqinit që paraqet koleksionin më të ri për vitin 2017 pranverë – verë në ora 21:00. Ajo do i prezanton publikut koleksionin e fustaneve të mbrëmjes, të titulluar “(Un)Veiled” i “She Who Fell to Earth”“ në të cilin kanë dominuar modelet futuristike të punuar nga llojet e ndryshme të materialit. Në këtë koleksion ajo ka sjellë kryesisht fustane me dizajne... Vazhdo

May 5, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Kreatorja Edita Nimanbegu paraqet koleksionin më të ri në Ulqin më 6 Maj
Tags:

Prof. Dr. Stefan Çapaliku prezanton veprën e tij të fundit në Ulqin më 6 maj 2017
Diten e shtunë, me datë 6 maj në orën 18:00 në Galerinë e Qendres Kulturore Ulqin do të bëhet promovimi i romanit “Secili çmendet simbas mënyrës së vet” i shkrimtarit, publicistit, dhe dramaturgut të njohur shqiptarë, Prof. Dr. Stefan Çapaliku. Romani zhvillon ngjarjet përgjatë një periudhe gati njëzetvjeçare, në qytetin e Shkodrës . Dy gozhdët, që mbajnë të tërhequr litarin e ngjarjeve, janë ngulur në vitin 1967, kur Shqipërinë e shpallin shtet ateist dhe në vitin 1985, kur vdes ai që e shpalli. Romani... Vazhdo

May 4, 2017  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Prof. Dr. Stefan Çapaliku prezanton veprën e tij të fundit në Ulqin më 6 maj 2017
Tags:

Promovohen traditat e detarisë së Ulqinit + Foto
03.05.2017 Detaria e ULQINIT Mbrëmë në kuadër të manifestimit “Të gjithë për turizëm” gjithashtu u organizuar një aktivitet i jashtëzakonshëm i dedikuar detarisë të famshme Ulqinake. Ishte ky një manifeastim i organizuar nga Muzeu i Ulqinit në “Kullën e Ballshajve në Kala”. Panelistët Gazmend ÇITAKU, Ibro MILLA si edhe autori kryesor i kësaj mbrëmje Gazmend KOVAÇI, folën për detarinë e famshme Ulqinake. Edhe unë në fjalën përshëndetëse në emër të Kalasë, përmenda ndërmejet të tjerash edhe... Vazhdo

May 4, 2017  :: Kulturë / Kultura, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Promovohen traditat e detarisë së Ulqinit + Foto
Tags:

Page 2 of 9012345...102030...Last »