Kulturë / Kultura

Rexhep Lleshi: Jubile i ndritur përkujtimor – 30 vjet të ndarjes nga jeta e Junuz Divanoviqit
P I SH T A R I QË J E T O N   DH E   N D R I Ç O N   ”Është gjë e madhe të dish ta duash punën dhe të punosh, por gjë më e madhe është të dish të mësosh të tjerët që ta duan punën e të punojnë, siç dinte Junuz Divani”. Mr. Riza Rexha, Akademia solemne ”50-vjetori i ardhjes së Junuz Divanoviqit në Anë të Malit”, Katërkollë, 12.9.1997   Më 6. korrik 1985 u nda nga jeta mësuesi, pedagogu, pishtari i arsimit të Anës së Malit dhe Ulqinit, ish drejtori i Shkollës fillore ”Bedri Elezaga”... Vazhdo

July 6, 2015  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Rexhep Lleshi: Jubile i ndritur përkujtimor – 30 vjet të ndarjes nga jeta e Junuz Divanoviqit
Tags:

Schmitt: Noel Malcolm në librin “Agents of Empire” shkruan për familjen shqiptare nga Ulqini – Video
Mendimi se historia e Ballkanit filluaka me paraqitjen e elementit sllav dhe se ardhja e sllavëve paska krijuar një tabula rasa, për historianin Oliver Jens Schmitt është përfundim i gabuar. Pos kësaj, për studiuesin e shquar zviceran pak dihet në lidhje me pozitën e Ballkanit në Perandorinë Osmane, ani pse studiues francezë kanë përpiluar një bibliografi mbi islamizimin në Ballkan. Në mënyrë që kjo çështje të definohet, Schmitt ka thënë se duhet të studiohet më thellësisht konkurrenca e myslimanëve shqiptarë... Vazhdo

July 2, 2015  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Schmitt: Noel Malcolm në librin “Agents of Empire” shkruan për familjen shqiptare nga Ulqini – Video
Tags:

Artistët e Ulqinit shprehen

June 26, 2015  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Artistët e Ulqinit shprehen
Tags:

Iliriana Gjoni spielt Clara Faisst und Frederic Chopin in Karlsruhe – Video
Zu Karlsruhes 300. Geburtstag, Iliriana Gjoni spielt Clara Faisst und Frederic Chopin Such an honor to be part of Karlsruhe’s 300th Birthday Manifestations! For those living in KA, this video shall be played at the “Laborbühne” in Kronenplatz, today and tomorrow between 1.30 and 5 PM. Live performance, Saturday June20th – Eröffnungsshow at our beautiful Karlsruhe Schlossplatz… Fingers crossed for the weather. It seems like 40.000 people have paid for their ticket already and it’s been raining cats... Vazhdo

June 25, 2015  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Iliriana Gjoni spielt Clara Faisst und Frederic Chopin in Karlsruhe – Video
Tags:

Ministria e Arsimit e Malit të Zi lejon Abetaren unike në gjuhën shqipe
Alternativa Shqiptare pranoj përgjegjësin për të punuar në avancimin e arsimit shqip në Mal të Zi. Fillimisht morëm iniciativën për formimin dhe pastaj e bëmë realitet drejtorinë për arsimin e pakicave pranë Ministrisë së Arsimit në gusht të vitit 2013. Me krijimin e kësaj drejtorie vendosem themelet për punë profesionale në avancimin e arsimit shqip shqip në Mal të Zi. Në muajt e parë të krijimit të kësaj drejtorie mu dha mundësia dhe ishte një kënaqësi për mua të isha në krye të kësaj drejtorie.... Vazhdo

June 20, 2015  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Ministria e Arsimit e Malit të Zi lejon Abetaren unike në gjuhën shqipe
Tags:

Fondi Zekat i Bashkesise islame ne Mal te Zi shperndau ndihma në Ulqin
Dje ne oret e mbremjes Fondi Zekat i Bashkesise islame ne Mal te Zi shperndau ndihma per pesedhjete familje ne nevoje ne Ulqin. Kjo ndihme u  mundesua duke i’u falenderuat Gjysemhenes se Kuqe te Katarit dhe Shoqates IHH nga Turqia ndersa shperndarjen e beri komisioni Bereqeti i Mexhlisit te Bashkesise islame ne Ulqin. Cdo familje ka perfituar 25 kg miell, detergjent dhe nje pako me artikuj tjere ushqimore qe perben nevojat e perditshme te nje familjeje. Fondi Zekat ka paralajmeruar edhe aktivitete tjera humanitare gjate muajit te madheruar... Vazhdo

June 18, 2015  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Fondi Zekat i Bashkesise islame ne Mal te Zi shperndau ndihma në Ulqin
Tags:

Mesianizmi në trashëgimin intelektuale të botës: Sabbatai Zevi dhe Ulqini
Mbremë Shoqata Almanah, Komuna e Ulqinit, shoqata “Kalaja dhe kompanija “Real Estate” në hapsirat e “Palatit VENECIJA” kanë organizuar lëgjeratën për mesian e fundit të rrejshëm Shabtaj Cvin, i cili vitet e fundit të jetës së tij i ka kaluar në Ulqin, në Kalanë tonë, më emrin Mehmet Efendia. Një ndër intelektualet më të njohur në Evropë akademiku z. Rusmir MAHMUTQEHAIQ në ligjeratën tij ka folur për Shabtaj Cvin, duke na evokuar disa ngjarje dhe disa aspekte nga jeta dhe filosofia... Vazhdo

June 13, 2015  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Mesianizmi në trashëgimin intelektuale të botës: Sabbatai Zevi dhe Ulqini
Tags:

Ulqin:  Nënshkruhet Memorandumi për ndërtimin dhe paisjen e objektit shkollorë në Sukobinë –IP SHF,, Bedri Elezaga ,,
Sot, në kabinetin e Kryetarit   të Komunës  Z. Fatmir Gjeka  u nënshkrua  Memorandumi  me Ministrinë  e arsimit , Drejtorinë  për  punë  publike  dhe disporës  tonë  në  ShBA  për ndërtimin e objektit shkollor  në Sukobinë  që   funksionin  në  kuadër   të IP.SHF ,,Bedri Elezaga ,, Me  këtë , merr udhë  zgjidhjeje një  projekt  i kahmotshëm  i cili  do të  jetësohet falë  komunës , disporës  tonë  dhe Ministrise së arsimit ,ndërkohë  që  punimet do  ti  kryej Drejtoria ... Vazhdo

June 9, 2015  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Ulqin: Nënshkruhet Memorandumi për ndërtimin dhe paisjen e objektit shkollorë në Sukobinë –IP SHF,, Bedri Elezaga ,,
Tags:

Ambasada Gjermane:  Garat e leximit në gjuhën gjermane
Sot me 09.06.2015 në Biblioteken e Ulqinit do të mbahet „GARA E LEXIMIT NË GJUHEN GJERMANE” Shkolla fillore „Marshal Tito“ nga Ulqini, si dhe shkollat fillore „Vuk Karaxhiq“ dhe „Vukashin Radunoviq“ nga Berana marrin pjesë në „Garën Mbarëballkanike të Leximit në Gjuhën Gjermane“. Në raundin e parë janë zgjedhur Fituesit e Shkollave. Të martën, më 9 qershor do të mbahet raundi i dytë, për të zgjedhur fituesin/fituesen nga Mali i Zi. Fituesi gjegj. fituesja do të shkojë në tetor në Beograd për... Vazhdo

June 8, 2015  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Ambasada Gjermane: Garat e leximit në gjuhën gjermane
Tags:

U mbajtë promovimi i librit “Zhdukja e heshtur” e autorit Hajredin Kovaçi në Turqi
Në Stamboll u përurua libri ”Zhdukja e heshtur” Në Qendrën Kulturore të Kosovës në Stamboll u mbajt një mbrëmje artistike-letrare ku u bë përurimi i librit me poezi “Zhdukja e heshtur” të autorit nga Ulqini Hajredin Kovaçi. Nën moderimin e gazetares Ida Lila u bë hapja e kësaj mbrëmje: ‘’Sonte, në këtë mbrëmje artistike letrare do të flasë poezia e bukur shqipe, do të lëkundet në valët e Detit Marmara krijimtaria poetike e një poeti nga radhët e shqiptarëve në Malin e Zi, poetit nga Ulqini,... Vazhdo

May 30, 2015  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on U mbajtë promovimi i librit “Zhdukja e heshtur” e autorit Hajredin Kovaçi në Turqi
Tags:

Page 20 of 90« First...10...1819202122...304050...Last »