Kulturë / Kultura

Instituti IDEA: Mesazh urimi me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit
Instituti IDEA, me rastin e Muajit të Madhërueshëm të Ramazanit, të gjithë besimtarëve të fes Islame, ju urojmë që të kaloni një agjërim të lehtë dhe të pranueshëm nga Zoti i Plotëfuqishëm, ju urojmë që këtë muaj ta kaloni në harmoni, lumturi e mirëqenie të përgjithshme. Duke ju dëshiruar të gjitha të mirat, ju urojmë dhe ngrohtësisht ju përshëndesim. Në këtë muaj dhe si çdo herë, ju ftojmë që në zemrat dhe shpirtin tuaj të shëndritë besimi i sinqertë, që me veprat tuaja të jeni mirëbërës,... Vazhdo

June 27, 2014  :: Kulturë / Kultura, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Instituti IDEA: Mesazh urimi me rastin e fillimit të muajit të Ramazanit
Tags:

Historia e fshatit Kravar me ikonen e saj, xhamin e vjeter – Video
Historia e Fshatit Kravar Ndër vendbanimet më të vjetra të Komunes se Ulqinit është edhe vendi ku sot gjendet fshati ynë Kravar. Lokaliteti ku sot shtrihet fshati Kravar u formua dhe u zhvillua në rrugën e vjetër tregtare e cila lidhte Shkodren me Ulqinin si dhe më gjerë. Kravari perbehet prej dy pjesëve. Kravari i poshtëm dhe Kravari i epërm. Kravari gjendet në lindje te Anës Malit, rrëzë maleve të Rumise dhe Taraboshit, në një lartësi mbidetare prej 300 metrave. Fshati sot është i lidhur, apo korrespondon... Vazhdo

June 23, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Historia e fshatit Kravar me ikonen e saj, xhamin e vjeter – Video
Tags:

SHA Tradita në Gjilan kurorëzohet me Çmimin për punë në kontinuitet dhe ruajtjen e tradites + Foto
Nën patronatin e kryetarit të Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri, kanë nisur aktivitetet në shënim të 15-vjetorit të çlirimit të Gjilanit nga pushtuesi agresor serb, ku sonte është  mbajtur nata e parë e festivalit të këngëve dhe valleve “Gurra Popullore”. Fillimisht tetë ansamblet e të gjitha trojeve shqiptare kanë defiluar në sheshin “Agim Ramadani” për të nisur nata e pare e festivalit, i cili mbahet për herë të 11-të. I pranishëm në këtë eveniment ka qenë kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi... Vazhdo

June 17, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on SHA Tradita në Gjilan kurorëzohet me Çmimin për punë në kontinuitet dhe ruajtjen e tradites + Foto
Tags:

Interviste “Tonight Ilva Tare” – Andrej Nikolaidis në Ora News: Shkrimtari malazez me gjak shqiptari
Andrej Nikolaidis një nga shkrimtarët më premtues të Malit të Zi sipas “The Economist” në një intervistë për emisionin “Tonight Ilva Tare” në Ora News thote se nacionalizmi në Ballkan është një kërcënim i madh. Shkrimatri malazez me gjak shqiptari rrëfen jetën e tij. Fituesi i çmimit europian për letërsinë në vitin 2011 për librin “Bir”tregon emocionet kur mori këtë çmim. Ai nuk nguron të jape edhe opinionin e tij për situatën në aktuale në Ballkan. Intervista e plotë me shkrimtarinAndrej Nikolaidis   Andrei... Vazhdo

June 4, 2014  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Interviste “Tonight Ilva Tare” – Andrej Nikolaidis në Ora News: Shkrimtari malazez me gjak shqiptari
Tags:

Një provim kushton 100 euro në Shkodër! – Video
Një provim kushton 100 euro! Është ky investigimi i radhës i emisionit “Fiks Fare”, që bën publik rastin më të fundit të korrupsionit në sistemin arsimor. Investigimi është kryer në Universitetin e Shkodrës, “Luigj Gurakuqi”, përmes teknikës së infiltrimit dhe kamerave të fshehta. Pedagogu i lëndës, pasi merr pagesën prej 100 eurosh nëpërmjet sekserit, firmos notën kaluese për studentin e vitit të dytë të masterit. / Top Channel Pjesë në fjalë është nga minuti 17:22 deri 17:48  Vazhdo

June 3, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Një provim kushton 100 euro në Shkodër! – Video
Tags:

“Art Club” boton monografinë “Të menduarit është formë” të piktorit Rudi Goga
Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” ka botuar ditë më parë monografinë e piktorit Rudi Goga “Të menduarit është formë”. Pjesën kryesore të monografisë e përbëjnë punimet e autorit. Në hyrje të saj janë katër kritika (në gjuhën shqipe dhe angleze) mbi krijimtarinë e piktorit, nga prof. dr. Hivzi Muharremi, prof. dr. Ruzhdi Ushaku, studiuesja e artit Suzana Varvarica – Kuka dhe Lilana Zekoviq, historiane e artit. Pjesë përbërëse e monografisë janë edhe artikujt në gazetat e huaja mbi... Vazhdo

May 29, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on “Art Club” boton monografinë “Të menduarit është formë” të piktorit Rudi Goga
Tags:

Pensionistët e Kosovës në Ulqin i kërkojnë Thaçit pensionet
Ulqin, 28 maj – Pensionistët e Kosovës në Ulqin, rreth 50 sish,shtetas të Malit të Zi,ish- të punësuar në ndërmarrjet e Kosovës në kohën e shtetit të përbashkët jugosllav, nëpërmjet një komunikate për opinion, i janë drejtuar kryeministrit aktual të Kosovës,z. Hashim Thaçi që të finalizojë Marrëveshjen me Malin e Zi lidhur me njohjen reciproke të stazhit të punës.   Sipas pensionistëve kosovarë, Mali i Zi i ka përfunduar të gjitha veprimet juridike edhe pret Prishtinën që të bëjë të... Vazhdo

May 28, 2014  :: Kulturë / Kultura :: Comments Off on Pensionistët e Kosovës në Ulqin i kërkojnë Thaçit pensionet
Tags:

Edicioni i 11-të i manifestimit „Pranvera në Anë të Malit“ – Video
Organizata joqeveritare „Ora“ do të organizojë më 23-25 maj 2014 edicionin e 11-të të manifestimit „Pranvera në Anë të Malit“. Të ftuar të veçantë të edicionit të sivjetshëm janë Ansambli Kombëtar i Këngëve dhe Valleve „Shota“, i cili do të prezantohet me programin e vet ditën qendrore të manifestimit, dhe aktori Mirush Kabashi, i cili natën e parë do të prezantohet me një koncert recital poetik. Ndërkaq, cikli „Ana e Malit nëpër vite“ do të vazhdojë këtë vit traditën me ekspozitën me... Vazhdo

May 22, 2014  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Edicioni i 11-të i manifestimit „Pranvera në Anë të Malit“ – Video
Tags:

Festivali i poezisë “Pranvera Poetike Durrsake” merrë pjesë “Art Club” nga Ulqini
Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” ka marrë pjesë të shtunën, më 17 maj 2014, në Festivalin e Poezisë “Pranvera Poetike Durrsake”, ku poeti Hajredin Kovaçi fitoi Çmimin e Tretë. Bashkëlidhur keni Njoftimin për media mbi këtë veprimtari, poezinë fituese të Çmimit dhe disa fotografi nga veprimtaria dhe ceremonia e ndarjes se çmimeve. #gallery-1 { margin: auto; } #gallery-1 .gallery-item { float: left; margin-top: 10px; text-align: center; width:... Vazhdo

May 19, 2014  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Festivali i poezisë “Pranvera Poetike Durrsake” merrë pjesë “Art Club” nga Ulqini
Tags:

Premiera e dramës “Servantes dhe Dulcinea” prej nesër në Ulqin
Nesër në Ulqin premiera e dramës “Servantes dhe Dulcinea” Drama nën udhëheqjen e Munib Abazit, e cila tash dy muaj të tëra po punon shfaqjen teatrale “Servantes dhe Dulcinea”, nesër të enjtën në Galerinë e Qendrës kulturore, do të mbahet konferenca për shtyp e grupit teatral i cili përgatit dramën “Servantes dhe Dulçinea” njofton media elektronike e internetit Ul.info. Me këtë projekt gazetarët do ti njoftojë regjisori i dramës Munib Abazi, si dhe personazhet kryesorë Muho Uruçi (Servantesi) dhe Flutur... Vazhdo

May 15, 2014  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Premiera e dramës “Servantes dhe Dulcinea” prej nesër në Ulqin
Tags:

Page 30 of 90« First...1020...2829303132...405060...Last »