Lajmet / Vijesti

Kapet sasi e madhe droge në Ulqin, Sekuestrohet 1.5 ton drogë
Kapen 1.5 ton drogë në Ulqin Rreth 1.5 ton drogë u sekuestrua nga policia kufitare, të enjten në Ulqin të Malit të Zi. Drejtoria e policisë dhe mediat në Mal të Zi njoftojnë se lënda narkotike u sekuestrua rreth 8 milje larg bregut të detit. “Portal analitika” raporton se kjo sasi e drogës kishte ardhur nga Shqipëria. Ajo ishte e ndarë në 78 pako dhe transportohej me skaf që drejtohen nga dy shtetas shqiptarë B.T (33 vjeç) dhe E.C. (40 vjeç), të cilët u arrestuan dhe u dërguan në Gjykatën e lartë të Podgoricës. Zyrtarët... Vazhdo

May 11, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Kapet sasi e madhe droge në Ulqin, Sekuestrohet 1.5 ton drogë
Tags:

H. Zeneli: Ku shkojne ulqinaket pse n’Ulqin nuk rrinë?
Nga:Haxhi Zeneli      “KU SHKOJNE ULQINAKET PSE N’ULQIN NUK RRINË”?   -“Punuat shumë,mësuat dhe na flakët”!. -Këto ishin fjalët e një italiano/amerikani,që viteve të ’90-ta kishte influencë të madhe në bisnesin e qytetit të Nju Jorkut,ku rastësisht njëherë u takuem nëpër mes të një mikut italian.Po sa u njohem,më pyety:” -A jeni italian”? -Ju përgjigja jo!-jamë Shqiptar,i thashë. Pas këtyre pyetjeve,ai fillojë të fliste për shqiptarët dhe italianët,si... Vazhdo

May 6, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on H. Zeneli: Ku shkojne ulqinaket pse n’Ulqin nuk rrinë?
Tags:

Kreatorja Edita Nimanbegu paraqet koleksionin më të ri në Ulqin më 6 Maj
Sonte mbahet eventi madhështor ‘Ulcinj Fashion Night’ Kreatorja e modës Edita Nimnabegu nesër më 6 Maj nxjerrë defilen në qytetin e vjetër të Ulqinit që paraqet koleksionin më të ri për vitin 2017 pranverë – verë në ora 21:00. Ajo do i prezanton publikut koleksionin e fustaneve të mbrëmjes, të titulluar “(Un)Veiled” i “She Who Fell to Earth”“ në të cilin kanë dominuar modelet futuristike të punuar nga llojet e ndryshme të materialit. Në këtë koleksion ajo ka sjellë kryesisht fustane me dizajne... Vazhdo

May 5, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Kreatorja Edita Nimanbegu paraqet koleksionin më të ri në Ulqin më 6 Maj
Tags:

Gjonaj: Fryma antishqiptare në tempullin e demokracisë në Shkup
Gjekë  Gjonaj        Ajo çfarë ndodhi në Parlamentin e Maqedonisë të enjten e kaluar ishte vërtetë dramatike, shumë rrëngjethëse, frikëse, shqetësuese, e trishtë,   e papranueshme dhe aspak e denjë për një demokraci  parlamentare. Përshkallëzimi kulmoi   me zgjedhjen  për herë të parë  të një shqiptari , Talat Xhaferit ( ish komandant i Ushtrisë Kombëtare), në krye të Parlamentit të Maqedonisë. Ky lajm historik për shqiptarët e Maqedonisë  prodhoi dhunë brutale të paparë   ndaj   deputetëve... Vazhdo

May 5, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Gjonaj: Fryma antishqiptare në tempullin e demokracisë në Shkup
Tags:

Vdes piktori i shquar shqiptar ulqinak RUDI GOGA
04.05.2017 IN MEMORIAM: Të mërkuren, me 03.05.2017 në moshën 69 vjeçare ndërroi jetë RUDI GOGA Rudi Goga ka qenë një njeri modest, i qetë dhe i mirë. Ai ishte edhe njëri nga themeluesit e “Art Clubit”, ku ka dhënë një kontribut të madh për avansimin e kësaj Shoqate, të cilën unë e vlerësoj si Akademinë e arteve e shqiptarëve në Mal të Zi. RUDI ishte një piktor akademik i talentuar me grada të larta artistike, të fituar në Gjermani, ku ka studiuar dhe specializuar Grafikën. Në grafikë padyshim Rudi GOGA... Vazhdo

May 4, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Vdes piktori i shquar shqiptar ulqinak RUDI GOGA
Tags:

Kosovarët për “May Fest”: Në Ulqin, si në shtëpinë tonë – Video
Simbolika e kesaj dite e manifestimit “May Fest 2017” Ulqini ka nje tradite. Te ndeze atmsferen ne mbremje deri në orët e para të mëngjesit. Manifestimi “May Fest 2017” i akorduar për këto qëllime u mundeson qytetareve muzike live dhe nje pafundesi menyrash argetimi. Mbremja ne Ulqin mbushet me grupe rinore qe kercejne ne sheshe të ndryshme të Ranës dhe të plazhit të madhë si dhe në ishullin Ada. Ndryshe nga qytetet e tjera, gjate dites eshte qetesi por jo njaqë që mos të argëtohen të rinjët nga rajoni. Mbrëmë... Vazhdo

May 1, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Kosovarët për “May Fest”: Në Ulqin, si në shtëpinë tonë – Video
Tags:

Pronari i medies lokale në Shkodër, e pushon nga puna Simon dhe Eliona Shkreli
Pushohen nga puna dy gazetarë në Shkodër, shkak një status në Facebook Burë e grua, gazetarë të cilët punonin prej vitesh në një medie lokale në Shkodër janë pushuar nga puna pa paralajmërim, reaporton portali Shkodra News. Është fjala për Simon dhe Eliona Shkreli.Mësohet se shkak për këtë shkarkim të beftë është bërë një status i Simonit në profilin e tij në facebook. Gazetari ishte duke prezantuar bashkë me bashkëshorten e tij edicionin informativ të lajmeve, kur ka marrë lajmin se është pushuar... Vazhdo

April 30, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Pronari i medies lokale në Shkodër, e pushon nga puna Simon dhe Eliona Shkreli
Tags:

Cungu: Binjakëzimi i Ulqinit dhe Kayl të Luksemburgut në mbështetje të sektorit të mjedisit + Foto
Delegacioni i qytetit të Ulqinit në krye me kryetarin e komunës së Ulqinit Nazif Cungu, me kryetarin e Kuvendit Loro Nrekiqi, Hadixha Gjoni, Mustaf Gorana dhe Asllan Llunji, qëndruan në takimin përmbyllës me anëtarët e qytetit Kayl nga Luksemburgu kryesuar nga kryetari i saj Xhon Lorent. Bëra një vizitë në komunën Kayl të Luksemburgut, në kuadër të binjakëzimit që kjo komunë ka me Ulqinin. Miqve tanë iu shpreha mirënjohjen për dy projektet me të cilat na kanë përkrahur. Po ashtu, biseduam për tërheqjen e... Vazhdo

April 29, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Cungu: Binjakëzimi i Ulqinit dhe Kayl të Luksemburgut në mbështetje të sektorit të mjedisit + Foto
Tags:

Vazhdojnë përpjekjet për revitalizimin dhe rikonstruimin e “Beledijes” dhe “Shtëpisë së Pashës”
Mbrëmë me 28.04.2017 në Qendrën për kulturë të Ulqinit, Bashkësia islame e Ulqinit, Qendra për kultur dhe Bashkimi i krijuesve shqiptarë në Malin e Zi, kanë organizuar një “Tryezë të rumbullaktë” për revitalizimin dhe rikonstruimin e “Beledijes” dhe “Shtëpisë së Pashës”. Këto dy objekte kanë një rëndësi të veçantë për qytetin tonë, mirëpo, sipas vendimit e Entit Republikan për mbrojtjen e momenteve të kulturës nga Cetina, kanë qenë të kategorizuar në grupin e dytë të përmendorëve të... Vazhdo

April 29, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Vazhdojnë përpjekjet për revitalizimin dhe rikonstruimin e “Beledijes” dhe “Shtëpisë së Pashës”
Tags:

Ministri i Malit të Zi Ljumoviq dhe ministri Shala, bëjn shqiponjën
Ministrat e kulturës së dy vendeve, Janko Ljumoviq dhe Kujtim Shala, të shoqëruar edhe nga ambasadori i Malit të Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha, vizituan Parkun Arkeologjik “Ulpiana”, të parin e këtij lloji në Kosovë, ku u njoftuan për së afrimi me gjetjet e shumta arkeologjike në këtë vend. Në vazhdën e vizitës zyrtare në Kosovë dhe pas nënshkrimit të marrëveshjes për bashkëpunim kulturor ndërmjet Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Malit të Zi, ministrat e kulturës së dy vendeve, Janko Ljumoviq dhe Kujtim... Vazhdo

April 28, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Ministri i Malit të Zi Ljumoviq dhe ministri Shala, bëjn shqiponjën
Tags:

Page 10 of 281« First...89101112...203040...Last »