Lajmet / Vijesti

Lajm.me: Deklarata e Abazoviqit zgjon reagime tek Shqiptarët e Malit të Zi
Deklarata e deputetit Abazoviq me rastin e ditës së shtetësisë së malit të Zi ku cilësoi Kongresin e Berlinit si dita më  e rëndësishme e Malit të Zi zgjoj revolt të madh në rrjetët socjale nga ana e shqiptarëve. Reagimet nepër Facebook u komentuan edhe në portalin malazez Ul-Info ku komentet në Facebook i konsidoroj si kërcënim me vdekje pasi që njëri nga komentuesit shkruan “Ky është tradhtar, e ka hallall një plumb në lule të ballit”.  Deputeti Abazoviq për këtë portal deklaron “E kam pare vetëm... Vazhdo

July 23, 2017  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Lajm.me: Deklarata e Abazoviqit zgjon reagime tek Shqiptarët e Malit të Zi
Tags:

Ulqin, në Shtoj prej vitit 2009 janë ndërtuar 1200 objekte joligjore
Gjithsej në mënyrë të paligjshme në Shtoj, janë ndërtuar 1200 objekte gjatë viteve prej 2009 deri sot, njoftoi sot Menaxheri i Komunës së Ulqinit Nazmir Sula, për televizionin Teuta. Menaxheri i Komunës së Ulqinit Nazmir Sula, tha për televizionin Teuta se komisioni i formuar nga Komuna e Ulqinit, ka arritur që deri tani të bëjë regjistrimin e të gjithë objekteve prej Adës e deri tek pika e karburantit “Kalamper”, dhe se në muajt në vazhdim do të kryhet edhe pjesa tjetër e qytetit. Me këtë regjistrim , tha... Vazhdo

July 23, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Ulqin, në Shtoj prej vitit 2009 janë ndërtuar 1200 objekte joligjore
Tags:

Komuna e Ulqinit realizojë më sukses pastrimin e bedenave të Kalasë
Sekretariati për veprimtari komunale është përkujdesur që punimet të realizohen në mënyrë të shpejtë dhe efektive pasiqë mbishkrimet dhe papastërtia në atë pjesë të qytetit të vjetër ishte pasqyrë e shëmtur për turistët e shumtë dhe qytetarët e Ulqinit. Kjo iniciativë ishte e mirëpritur pasiqë është kërkuar disa herë nga banorët e Kalasë dhe qytetarët e shumtë por pa mbeshtetje institucionale nuk ka mundur të realizohet. Komuna e Ulqinit garanton të gjithë qytetarët se iniciativa të tilla do merren... Vazhdo

July 23, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Komuna e Ulqinit realizojë më sukses pastrimin e bedenave të Kalasë
Tags:

Nimanbegu: PDS-si po shkel marrëveshjen e koalicionit
PDS pa arsye po vonon implementimin e marrëveshjes me pakicat Deputeti i koalicionit “Shqiptarët të vendosur”, Genci Nimanbegu deklaroi se Partia Demokratike e Socialistëve pa asnjë arsyetim real po vonon përmbushjen e detyrimeve nga marrëveshja e koalicionit, me fokus në kthimin e Valdanosit, ndarjen e funksioneve në pushtet dhe përdorimin e lirë të simboleve kombëtare, transmeton portali TV Teuta. Nimanbegu shtoi se Forca e Re Demokratike nuk jep përkrahje të pakushtëzuar dhe nuk do ta bëjë këtë as për zgjedhjet... Vazhdo

July 20, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Nimanbegu: PDS-si po shkel marrëveshjen e koalicionit
Tags:

Intervistë – Jetlir Kovaçi: Studimet në Turqi, një përvojë e madhe jetësore
Jetlir Kovaçi është student nga Mali i Zi, që ka përfunduar studimet për arkitekturë në Universitetin e Stambollit. Ai ishte i pari student nga Ulqini, i cili përmes Ambasadës së Turqisë në Podgoricë ka fituar bursë për të studiuar në Turqi… Mali i Zi dhe Republika e Turqisë tashmë njihen për raportet e tyre të ngushta në shumë fusha. Janë nënshkruar disa marrëveshje dhe memorandume bashkëpunimi. Në qendër të vëmendjes është dhe bashkëpunimi në fushën e arsimit. Janë shumë studentë nga Mali i... Vazhdo

July 19, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Intervistë – Jetlir Kovaçi: Studimet në Turqi, një përvojë e madhe jetësore
Tags:

Nika: Në kuvend së fundmi përsëri vendos Boroja, duke rikthyerer ligjshmërinë në rend të ditës ?!!
Shkruan Muhamet Nika Opinioni  tash më është i informuar që për shkak  të shkeljes së procëdurës , këshilltari Bashoviq   pat thënë   se e braktisë atë  deri sa  të mos institucionalizohet  puna e kuvendit. Nga materiali i fituar për kuvend   mbase   duket ndoshta  edhe  e pa besueshme  , por ky rend dite  i shpërndarë ,  del  të jetë  tepër i rreptë – ashtu  siç kërkonte   moti  këshilltari Bashoviq. Zakonisht  pikat e këtilla  kur hynin në kuvend ,  kuptohej se shërbenin    për... Vazhdo

July 19, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Në kuvend së fundmi përsëri vendos Boroja, duke rikthyerer ligjshmërinë në rend të ditës ?!!
Tags:

Zjarret e qëllimshme në plazhin “Kopakabana”, Piromanet serish shkak i zjarreve
Foto: Samir Adroviq Zjarrfikësit e Ulqinit të hënën mbrëma kishin shumë punë. Zjarri i cili pak pas orës 18 shpërtheu në pjesën e pasme të plazhit “Kopakabana” u fik saktësisht pas katër orëve të betejës me flakën, raporton portali Ul.info. I bartur nga era e fortë veriore zjarri u përhap shpejt, por aksioni i shpejt dhe efikas i 20 punonjësve të Shërbimit të mbrojtjes dhe shpëtimit, pesë makinave të zjarrfikësve dhe dy cisterna private. Por, vetëm gjysmë ore pas fikjes së zjarrit u shkaktua qëllimisht... Vazhdo

July 18, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Zjarret e qëllimshme në plazhin “Kopakabana”, Piromanet serish shkak i zjarreve
Tags:

Eskluzive: Fluks i madh pushuesish në pikën e kalimit kufitar të Muriqanit – Video RTSH
Fluks i madh qarkullimi në Pikën Kufitare Muriqan Sezoni i sivjetëm turistik po shoqërohet me një fluks të lartë kalimesh në pikat në të gjitha pikat kufitare të Shqipërisë. Në pikë kalimin e Muriqanit, në kufirin mes Shqipërisë dhe Malit te Zi, sidomos në fundjave, krijohen rradhë kilometrike automjetesh, kryesisht në dalje. Udhëtarët ankohen për pritjen e gjatë në kufi, ndërkohë që autoritetet thonë se po punojnë me procedura të përshpejtuara dhe personel të dyfishuar për përballimin e fluksit. Ardian... Vazhdo

July 17, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Eskluzive: Fluks i madh pushuesish në pikën e kalimit kufitar të Muriqanit – Video RTSH
Tags:

E rrallë/ Shkollat në Ulqin dhe Shqipëri që nga viti 1258, ja të dhënat e reja që sjellin studiuesit
Shkodra, që gjithnjë ka qenë një nga qytetet më arsimdashëse dhe të shquara për kulturën qytetare e artin, ka pasur shkolla që në shekullin XIII. Dëshmitë e ekzistencës së këtyre shkollave na vijnë nga arkivat e françeskanëve. Sipas studiuesit Sami Rrepishti, shkollat e para në gjuhën shqipe janë hapur në veri të Shqipërisë nga klerikët katolikë. Dhe pikërisht në Ulqin në vitin 1258, në Durrës në vitin 1278, në Shkodër në vitin 1345 dhe 1359, në Tivar në vitin 1349, në Pult në vitin 1397, në Drisht... Vazhdo

July 16, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on E rrallë/ Shkollat në Ulqin dhe Shqipëri që nga viti 1258, ja të dhënat e reja që sjellin studiuesit
Tags:

Në kufirin Shqipëri – Mali i Zi fluks i madh i automjeteve – Video
Sezoni turistik veror ka sjellë këtë të shtunë një fluks të madh turistësh në pikëkalimin e përbashkët kufitar të Muriqanit, në kufirin e Shqipërisë me Malin e Zi. Megjithëse autoritetet kufitare të të dy vendeve fqinje po punojnë me procedura të përshpejtuara dhe me pesë sportele, vargu i automjeteve që presin kalimin e kufirit arriti sot paradite në rreth 2 kilometra. Vetëm gjatë dy ditëve të fundit në pikëkalimin kufitar të Muriqanit kanë kaluar rreth 2500 automjete me 18 mijë përsona. Pikëkalimi... Vazhdo

July 15, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Në kufirin Shqipëri – Mali i Zi fluks i madh i automjeteve – Video
Tags:

Page 2 of 28112345...102030...Last »