Lajmet / Vijesti

Kryetari Cungu pret anëtarët e Komisionit për politikën e jashtme të Republikës së Shqipërise
Kryetari I Komunës Nazif Cungu, kryetari i Kuvendit komunal dhe nënkryetarët e Komunës se Ulqinit pritën sot Kryetaren Arta Dade dhe anëtarët e Komisionit për politikën e jashtme të Kuvendit të Republikës së Shqipërisë dhe ambasadorin e Republikës së Shqipërisë në Mal të Zi z. Ernal Filo. Në takim u bisedua për çeshtjet e shqiptarëve në Mal të Zi, statusin, sfidat dhe problemet me të cilat përballen. Mes tyre anëtarët e Keshillit, kanë shprehur interesim të posaçëm për çeshtjen e Krypores, Valdanosit,... Vazhdo

February 9, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Kryetari Cungu pret anëtarët e Komisionit për politikën e jashtme të Republikës së Shqipërise
Tags:

Emërimet politike në sistemin arsimor  në Mal të Zi
Gjekë Gjonaj Ndikimi i politikës  në emërimin dhe shkarkimin e drejtorëve  të shkollave në Mal të Zi, përfshirë këtu edhe  shkollat me mësim në gjuhën shqipe,  është  shumë i madh. Politizimi në shkolla, ( lexo në të gjithë sistemin  arsimor parauniversitar  dhe universitar) respektivisht ndikimi i partive politike në emërimin e këshillave drejtuese dhe drejtorëve  është  përhapur në tërë Malin e Zi. Në  krye të të gjitha institucioneve  shkollore  ndodhen drejtorë politikë, sikur në sistemin... Vazhdo

February 9, 2017  :: Kulturë / Kultura, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Emërimet politike në sistemin arsimor në Mal të Zi
Tags:

Ruajtja e vlerave arkeologjike të qyteti të lashtë të Shasit – Video
Muzeu i Ulqinit po bën përpjekje të vazhdueshme për ruajtjen dhe restaurimin e materialeve arkeologjike të gjetura në Qytetin e Lashtë të Shasit. Kërkimet arkeologjike të kohëve të fundit në Qytetin e Shasit, që ndodhet në udhëkryqin mes Ulqinit dhe Shkodrës, nxorën zbulime nga kultura e lashtë shqiptare, e shumë vlerë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën: VIDEO:  Vazhdo

February 8, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Ruajtja e vlerave arkeologjike të qyteti të lashtë të Shasit – Video
Tags:

Nika: Artklubi deklaron: Të paditet pushteti vendor për diskriminim nacional të shqiptarëve
 Shkruan Muhamet Nika Shoqata e intelektualëve dhe artistëve shqiptarë  në Ulqin në kuvendin e saj të punës për vitin   2017 përkrahu  mendimin e iniciuar nga disa  krijues që të paditet pushteti vendor  për diskriminim gjuhësor të shqipes në komunikim , të cilën  , siç u tha, e ka nxjerrë  nga përditshmëria e  përdorimit në administratë edhe pse me kushtetutë, ligj dhe statut gjuhet janë të barabarta. Shtojmë se ankesat në këtë adresë janë të shumta, por mos pyesni  se  ku janë këtu “... Vazhdo

February 8, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Artklubi deklaron: Të paditet pushteti vendor për diskriminim nacional të shqiptarëve
Tags:

Cungu takohet me drjetorin e hotelit “Mediteran” z. Novak Bojaniq
Kryetari Cungu takohet me drjetorin e hotelit “Mediteran” z. Novak Bojaniq Kryetari i Komunës së Ulqinit Nazif Cungu me bashkëpunëtorë u takua me drejtorin e hotelit Mediteran Novak Bojaniq. Në takim është diskutuar për një sërë çështjesh më rëndësi për ofertën turistike të qytetit tonë. Drejtori Bojaniq njoftoi kryetarin Cungu me projektin ideorë të rekonstruimit të hotelit i cili momentalisht gjendet në fazën e kompletimit të dokumentacionit të nevojshëm për marrjen e lejes të ndërtimit. Kryetari Cungu... Vazhdo

February 7, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Cungu takohet me drjetorin e hotelit “Mediteran” z. Novak Bojaniq
Tags:

Cungu kërkon që kompetencat e inspeksionit për ndërtim ti kthehet komunës
Kryetari i Komunës së Ulqini Nazif Cungu , ka thënë për gazetën “Vijesti” se Komuna nuk ka kompetenca për ndalimin e ndërtimeve pa leje dhe se për përmirsimin e gjendjes duhet që kontrolli i tyre ti kthehet në jurisdiksion Komunës, raporton portali Lajm.me. Inspeksioni për kontrollin e këtyre ndërtimeve punon në kuadër të Drejtorisë për inspektime, me të cilët Komuna, sipas Cungut, ka bashkëpunim të mirë, por rezultatet në terren tregojnë se ai nu është efikas. Kryetari Cungu vuri në dyshim arsyen e... Vazhdo

February 6, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Cungu kërkon që kompetencat e inspeksionit për ndërtim ti kthehet komunës
Tags:

Gjoni: Ulqini dëshmoi se koalicioni po përkrahet nga qytetarët
“Koalicioni në nivel lokal funksionon dhe nuk ekziston asnjë problem brenda tij i cili nuk mund të tejkalohet dhe i cili mund të jetë frenë në funksionimin e tij të mëtejmë”, thuhet, përveç të tjerash, në përfundimet nga mbledhja e rregullt e koalicionit lokal e cila të shtunën mbrëma u mbajt në Ulqin, raporton portali Ul.info. Nënkryetarja e Komunës së Ulqinit dhe nënkryetarja e UDSH-së Hadixha Gjoni ka deklaruar për Portalin Ul-info se është qëndrim unik i koalicionit, të cilin e përbëjnë Partia Demokratike... Vazhdo

February 5, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Gjoni: Ulqini dëshmoi se koalicioni po përkrahet nga qytetarët
Tags:

Formohet Shoqata Kulturore Artistike “ Dulcinea “
SHKA DULCINEA ka për qëllim përparimin, organizimin dhe zhvillimin e kulturës dhe artit. Kjo shoqëri në rradhët e veta i tubon qytetarët, në rradhë të parë rininë shkollore dhe studentore, e cila ka afinitet ndaj punës kulturoro-artistike. Shoqata do te organizoj manifestime për përmbushjen e nevojave kulturore të qytetarëve dhe pjesëmarrje në manifestime, defile, festivale dhe manifestime tjera kulturo-artistike në vend dhe jashtë shtetit. Qëllimi i shoqatës është nxitja dhe iniciativa për zgjerimin e rrjetit... Vazhdo

February 4, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Formohet Shoqata Kulturore Artistike “ Dulcinea “
Tags:

Fillon peticioni për shfuqizimin e NP “Të mirat detare” nga Bokeški forum
Forumi i Bokës (Bokeški forum) ka iniciuar sot nënshkrimin e peticionit online për shfuqizimin e NP “Të mirat detare”, raporton portali Ul.info. Siç transmeton Boka news, kjo parti lokale e cila ka këshilltarin në Kuvendin komunal të Tivatit është kritik i ashpër i mënyrës se si Qeveria e Malit të Zi në mënyrë të centralizuar, nëpërmjet Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit dhe NP “Të mirat detare” nga Budva menaxhon resurset më me vlerë në komunat bregdetare – detin dhe bregdetin. “Ftojmë... Vazhdo

February 4, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Fillon peticioni për shfuqizimin e NP “Të mirat detare” nga Bokeški forum
Tags:

Nazif Cungu bënë homazhe për Dritëro Agollin
Shqiptarët sapo humbën një nga figurat më të shquara të botës së artit dhe kulturës, gjigandin e letërsisë sonë, Dritëro Agollin. Vepra e tij ka kultivuar breza të tërë me shije për të bukurën, me atdhedashuri si dhe me respekt për të drejtën dhe të vërtetën. Shpreh respektin më të madh për veprën e Dritëro Agollit dhe ngushëllimet më të sinqerta për familjarët, miqtë dhe bashkëpunëtorët e tij, shprehet kryetari i komunës së Ulqinit në faqen e tijë të Facebookut.  Vazhdo

February 3, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Nazif Cungu bënë homazhe për Dritëro Agollin
Tags:

Page 20 of 281« First...10...1819202122...304050...Last »