Lajmet / Vijesti

Radio Ulqini (s)kremton 30-vjetorin e themelimit !
Shkruan: Esat Mehmeti, redaktor i programit në gjuhën shqipe në Radio Ulqin Radio Ulqini, para 30 vitesh ishte radio e vetme lokale në këtë mjedis, ku informimi bëhej edhe në gjuhën shqipe. Gjatë gjithë kësaj kohe, kanë ndryshuar shumë gjëra, kështu që, ne sot, në një farë mënyre mund të krenohemi me të që është arritur. Një falenderim të veçantë e meritoni Ju të nderur dëgjues, sepse gjatë gjithë kësaj periudhe, Radio Ulqini ka pasur edhe kriza, por megjithatë, Ju i qendruat besnik, andaj edhe e meritoni... Vazhdo

July 13, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Komente (1)
Tags:

Debat i Ligjit për Simbolet Kombëtare në Mal të Zi – Lexo ligjin
NJOFTIM – SHQYRTIMI PUBLIK I DRAFTIT TË LIGJIT PËR SIMBOLET KOMBËTARE   Ministria për të Drejtat e Njeriut dhe të Pakicave i bën thirrje opinjonit publik për pjesmarrje në tryezat që do të organizohen për shqyrtimin e draftit të Ligjit për Simbolet Kombëtare. Organzimi i takimeve do të zhvillohen sipas këtij kalendari të publikuar nga Ministria: 17 korrik 2017 në Ulqin, në sallën e Kuvendit të Komunës, ora 11:00 ; 19 korrik 2017, në Tivat, në sallën e Kuvendit të Komunës , ora 11:00 ; 21 korrik 2017,... Vazhdo

July 12, 2017  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Debat i Ligjit për Simbolet Kombëtare në Mal të Zi – Lexo ligjin
Tags:

Avdiu, paralajmëron krizë për furnizimin me ujë të pijshëm
Në komunën e Ulqinit temperaturat e larta sjellin probleme në furnizimin me ujë, shoqëruar me mungesën e prurjeve po sjellin problemet e para të furnizimit me ujë të pijshëm në ketë qytet. Gjendja financiare në ndërmarrjen komunale “Ujësjellës Kanalizime”është tejet e rëndë.Kjo ndërmarrje nga 1 qershori i këtij viti është në bllokadë,si pasojë e borxhit ndaj Ujësjellësit Rajonal, raporton portali TV Teuta. Deri te kjo bllokadë sipas fjalëve të drejtorit Avdiu nuk do të kishte ardhur të kishin pasur... Vazhdo

July 12, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Avdiu, paralajmëron krizë për furnizimin me ujë të pijshëm
Tags:

Nika: Ulqini qytet i luleve – nuk e thonë kot – sabër selamet..?!
Shkruan Muhamet Nika Nuk e di ku e kam lëxuar e mbase  mund të jetë  edhe thënie profetike , e cila  na këshillon   : “  Përgëzoni e mos tmerroni, thjeshtësoni e mos vështirësoni…”. Por me sa duket ne në Ulqin edhe këtë  e kemi shumë të vështirë  ta  pranojmë e lëre  më  ta bëjmë …?! Me  aparatin tim- ose të një miku tim, para  pak kohësh  u bënë këto fotografi që shihni si  më poshtë  dhe flasin për punën e mirë që bënë ndërmarrja e qytetit në  drejtim të kultivimit të... Vazhdo

July 11, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Ulqini qytet i luleve – nuk e thonë kot – sabër selamet..?!
Tags:

Q. Osmani: Demokratizimi i partive politike
Zgjedhjet paraqesin njërën nga format më te randësishme të legjimitetit të pushtetit dhe të pjesëmarrjes së qytetarëve në jetën politike, do të thotë nëpërmjet zgjedhjeve qytetarëve u jepet mundësia që në mënyrë të tërthort nëpërmjet përfaqësuesve të vet gjegjësisht nëpërmjet obcioneve politike që i përkrahin, në njëfar mënyre të jenë pjesëmarës në realizimin e pushtetit. Zgjedhjet janë formë e të vendosurit dhe mënyrë e zgjedhjes së përfaqësuesve, bartësve të funsioneve politike dhe... Vazhdo

July 10, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Q. Osmani: Demokratizimi i partive politike
Tags:

Është koha për zgjerimin dhe modernizimin e pikës kufitare Muriqan – Sukubinë!
Nga Xheladin Zeneli Para 15 viteve, pra  në vitin 2002 u hap pika kufitare midis Shqipërisë dhe Malit të Zi në vendin Sukubinë-Muriqan, i cili gjindet në aksin rrugor Ulqin-Shkodër. Në një atmosferë të atëhershme solemne dhe në presencën e mijëra banorëve nga Ulqini, Ana e Malit, Tivari, Kraja, dhe Shkodra me rrethinë, të cilët shprehën gëzimin  dhe kënaqësinë e tyre që pas 50 viteve, banorët e të dy anëve të kufirit mund të lëviznin lirshëm dhe mund të ripërtrijnë marrëdhëniet e tyre vëllazërore... Vazhdo

July 9, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shoqëria / Društvo :: Comments Off on Është koha për zgjerimin dhe modernizimin e pikës kufitare Muriqan – Sukubinë!
Tags:

Karlsruhe, Merita Haxhibeti-Tafili nderohet me çmimin “Ludwig Lenz”
Në kuadër të një manifestimi solemn, nga profesorë dhe përfaqësues të kompanive gjermane arkitektes së sukseshme nga Ulqini Merita Haxhibeti Tafili, e cila punon dhe vepron ne Karlsruhe të Gjermanisë,  iu dorëzua çmimi që mban emrin e inxhinierit të shquar gjerman Ludwig Lenz, raporton portali Lajm.me. Ky çmim vjen si shpërblim për absolventen më të mirë të studimeve master në Universitetin e Karlsruhes, të cilat i perfundoi një vit më parë. Merita ishte nxënëse e dalluar edhe gjatë shkollimit në Ulqin.   Diçka... Vazhdo

July 8, 2017  :: Bota, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Karlsruhe, Merita Haxhibeti-Tafili nderohet me çmimin “Ludwig Lenz”
Tags:

Ndahet nga jeta në Ulqin, psikologia Dua Dauti-Kadriu nga Prizreni
Në moshën 36-vjeçare, është ndarë nga jeta tragjikisht psikologia Dua Dauti-Kadriu, në Ulqin, transmeton KTV. E ndjera ka humbur jetën në det, dje në orët e pasdites. Sipas familjarëve të saj, rreth orës 6 pasdite, dy fëmijët e saj ishin në ujë, ndërsa ishte ngritur flamuri i kuq i rrezikut nga valët e mëdha. Ajo kishte hyrë për t’i shpëtuar fëmijët, kishte arritur t’i nxjerrë ata, por vetë nuk kishte dalë nga uji. Sipas familjarëve, trupi i pajetë i saj është gjetur pas 3 orë kërkimesh. Dua Dauti-Kadriu... Vazhdo

July 7, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Ndahet nga jeta në Ulqin, psikologia Dua Dauti-Kadriu nga Prizreni
Tags:

Cungu: Prodhuesit vendorë, të rrezikuar nga importi
Prodhuesit në komunën e Ulqinit do të kenë përherë përkrahjen e strukturave komunale Importi i produkteve të njëjta nga vendet e tjera, mungesa e energjisë dhe mos mbështetja nga Qeveria e Malit të Zi, janë disa nga sfidat me të cilat përballën prodhuesit vendor nga Ulqini. Kryetari   i Komunës Nazif Cungu dhe bashkëpunëtorët e  tij  pritën në një takim  prodhuesit  agrarë, të cilët shprehën shqetësimin e  tyre  për  prodhimet  e  ndryshme  që  hyjnë në treg  ilegalisht , duke i bërë atyre... Vazhdo

July 6, 2017  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Cungu: Prodhuesit vendorë, të rrezikuar nga importi
Tags:

Publikohet video e Gold AG dhe Shemit “E mira e Ulqinit”
Reperi i njohur Gold AG dhe Shemi, vokalisti i grupit “Ilirët”, kanë publikuar bashkëpunimin e tyre më të ri. “E mira e Ulqinit” mban titullin kënga e tyre e re, e cila është ritmike verore dhe është publikuar në YouTube me një klip shumë interesant. Për tekstin dhe muzikën është përkujdesur vetë reperi, ndërkaq për orkestrimin Florent Boshnjaku, kurse rolin e bukuroshes së ulqinit u kujdesua  Rajmonda Cukaj. Nuk kishte se si xhirimet e këtij klipi të mos kryheshin në Ulqin, përderisa edhe kënga mban... Vazhdo

July 5, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Zbavitje / Zabava :: Comments Off on Publikohet video e Gold AG dhe Shemit “E mira e Ulqinit”
Tags:

Page 3 of 28112345...102030...Last »