Lajmet / Vijesti

Shpallen fituesit e Garave te recituesve të rinj – Ulqin 2016
Të shtunën, më 12 nëntor 2016, në Galerinë e Arteve të Qendrës Kulturore – Ulqin, Fondacioni ,,Studenti” organizoi për të tretin vit më rradhë Garat e recituesve të rinj 2016, për shkollat në gjuhën shqipe në Malin e Zi. Në këto Gara morën pjesë 11 shkolla fillore dhe 4 të mesme nga të gjitha trevat shqiptare në Malin e Zi, që nga Plava, Gucia, Malësia, Kraja, Ana e Malit dhe Ulqini. Në fjalën e tij të rastit, kryetari i Fondacionit Studenti, z. Hajredin Kovaçi tha:,, Këto gara janë mundësi... Vazhdo

November 13, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Shpallen fituesit e Garave te recituesve të rinj – Ulqin 2016
Tags:

Zyrtarë të komunave të Kosovës vizitojnë Ulqinin
Zyrtarët e komunave të Prishtinës, Lipjanit dhe Fushë Kosovës vizitojnë Ulqinin Kryetari i Komunës së Ulqinit Nazif Cungu dhe bashkëpunetorët e tij priten në një takim pune përfaqësuesit e drejtorive të administrates për disa qytete të Kosovës – Prishtinë, Fushë Kosovës dhe Lipjanit. Në fakt kjo është një vizitë studimore ku u trajtuan një sërë çështjesh siç është digjitalizimi, barazia gjinore, bashkepunimi me OJQ -të, bashkësit lokale si dhe funksionimi i administratës. Ata prezantuan arritjet... Vazhdo

November 11, 2016  :: Ekonomia / Ekonomija, Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Zyrtarë të komunave të Kosovës vizitojnë Ulqinin
Tags:

Halit Beci: Portreti i 85 vjeçarit me ngjyra të një detari nga Ulqini
Si ta përshkruash një njeri i cili më se 50 vjet ka lundruar më anije të ndryshme nepër detë nepër botë. Ta përshkruash një fizionomi markante, të jashtëzakonshme, gjithmonë të qeshur, të butë dhe të mirë, e të mos gabosh është vështirë. Halit BECI është i moshuar, ka 85 vjet, por edhe sot, për çdo ditë, del në pazar, shkon në xhami. Rri me shokë, shumica prej të cilëve janë më të rinjë se ai, pasi që ato të moshës së tij, shumica janë në “Meteriz” ose në “Pisnjesh”. Haliti... Vazhdo

November 10, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Halit Beci: Portreti i 85 vjeçarit me ngjyra të një detari nga Ulqini
Tags:

Mali i Zi goditet nga një tërmet 3.9 shkallë të rihterit
Tërmeti 3.9 ballë trondit Malin e Zi Tërmet me intensitet prej 3.9 ballë sipas shkallës së Rihterit e goditi pasdite Malin e Zi, kumtoi Qendra seizmologjike mesdhetare evropiane. Epiqendra e goditjes është në 78 kilometra në veriperëndim të Podgoricës dhe 53 kilometra në verlindje nga Dubrovniku, në thellësi në 10 kilometra nën sipërfaqen e tokës, ndërkohë termeti është dëgjuar edhe në Kroaci dhe Bosnjë dhe Hercegovinë, me epiqendër në Bileqe, kurse ashtë dridhur edhe në Herceg Novi. Nga atje nuk lajmërohet... Vazhdo

November 9, 2016  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on Mali i Zi goditet nga një tërmet 3.9 shkallë të rihterit
Tags:

Situata alarmante, niveli i ujit në lumin Buna afër maksimales – Video
Me qindra hektarë tokë kanë përfunduar nën ujë në Shkodër, Lezhë dhe Gjirokastër. Rreth 200 hektarë janë përmbytur në Bushat të Shkodrës. Rruga nacionale nuk ka patur probleme, por uji i është afruar zonës së quajtur Harku i Bërdicës. Lumenjtë Buna dhe Drini janë afër kuotave maksimale. Ministria e Bujqësisë thotë se përmbytjet janë shkaktuar si pasojë e prurjeve të lumenjve, por se hidrovoret dhe kanalet kulluese janë në funksionim të plotë në këtë zonë. Deri tani nuk ka shtëpi apo biznese të... Vazhdo

November 8, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Situata alarmante, niveli i ujit në lumin Buna afër maksimales – Video
Tags:

Nika: Kush na shet dhe kush na blenë…?
Shkruan Muhamet Nika Nëse këtë këngë Cungu- ma këndonte  mua në pushtet – si kryetar Kuvendi-  që s’kisha lidhje me Hajdinagën në shitje : tash ne (unë) po ia këndoj(kujtoj) atij  ,  por  unë nuk shita  …?!! Duke  mos dashur t’ ju lodhim më me këso lajmesh të shitjes së Kripores , por vetëm për të ndihmuar  , po shtojmë vetëm atë që duhet të thuhet , për lajm ku thuhet: “Prona në shitje: Fusha e kripores së  Ulqinit për  900.000.000 € NOVEMBER 7, 2016   | LAJMET / VIJESTI se toka... Vazhdo

November 8, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Opinione :: Comments Off on Nika: Kush na shet dhe kush na blenë…?
Tags:

Prona në shitje: Fusha e kripores së Ulqinit për 900.000.000 €
Duhet cekur se toka e kripores  së Ulqinit është nën hipotekën e bankave ku pjesën më të madhe të kredisë e ka Prva Banka, kurse në shpallje për shitjen e sajë nuk ceket kush ashtë administratori duke shikuar shpalljen në websajtin  Premier Nekretnine. Në fushën e kripores së Ulqinit, pronari ka në plan të zëvendësojë teknologjinë ekzistuese me pajisje moderne për prodhimin e kripës. Prodhimi i kripës, futja e teknologjive të reja, nuk kërkon angazhimin e burimeve totale të hapësirës, me asgjësimin e... Vazhdo

November 7, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Prona në shitje: Fusha e kripores së Ulqinit për 900.000.000 €
Tags:

Hapet tenderi për qiradhënien e shtëpizave ne brigjet e Lumit Buna
  Për çeljen e katalogut kliko në fotografi Me iniciative te Kryetarit te Bordit drejtues te Mirave detare te MZ, z. Xhaudet Cakuli , ne Mbledhjen e Bordit drejtuaes te te Mirave detare te mbajtur te merkuren, me 2 Nentor u aprovua Perfundimi qe lokacionet dhe objektet e  e peshkatareve, gjegjesisht te pronareve te objekteve te cilet ne vitin 2015 kishin lejen per peshkim afarist apo sportiv, te mos perfshihen ne thirrjet vijuese publike (Tendera), por te lihen per fundin e ketije procesi, deri sa te kryhet procedura e perfshirjes... Vazhdo

November 7, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Hapet tenderi për qiradhënien e shtëpizave ne brigjet e Lumit Buna
Tags:

“Sirena e Liqenit”  të shkrimtarit  Ibrahim Berjashi në panairin e librit të Tiranës
Në Panairin e librit “Tirana  2016”, i cili  mbahet  nga data 9 deri më 13 të këtij muaji,në standin e Entit të librit dhe të mjeteve mësimore nga Podgorica,të enjten  do të prezantohet  edhe libri me  tregime për fëmijë i shkrimtarit  nga Kraja,që jeton e krijon në Ulqin, IBRAHIM BERJASHI. Libri ka një titull shumë simbolik “SIRENA E LIQENIT” ,ku janë përfshirë tregimet më të suskseshme të këtij autori. Përzgjedhjen, redakturën dhe parafjalën e ka bërë DIMITROV POPOVIQ,redaktor i botimeve shqip... Vazhdo

November 7, 2016  :: Lajmet / Vijesti :: Comments Off on “Sirena e Liqenit” të shkrimtarit Ibrahim Berjashi në panairin e librit të Tiranës
Tags:

Taekwondo Ulqini kthehet me medalje të artë nga turneu në Mostar
TAEKWONDO MOSTAR OPEN 2016 Me datë 05.11.2016 në qytetin e Mostarit u mbajtë turneu internacinal në sportin olimpik të Taekwondo-së. Në këtë aktivitek sportiv morën pjesë vendet rajonale si Kroacia, Bosna, Sllovenia, Serbija, Mali i Zi etj, me 600 garues në diciplinën e ndeshjes dhe të formave. Klubi i Taekwondo-së Ulqini u paraqit me katër garues dhe një refer.  Të sukseshem ishin garuesit e Ulqinit. Sumeja Bisha ishte garuesja më e sukseshme e cila fiton medaljen e artë në një konkurrencë fortë.  Amra Dushku... Vazhdo

November 6, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Sporti / Sport :: Comments Off on Taekwondo Ulqini kthehet me medalje të artë nga turneu në Mostar
Tags:

Page 30 of 281« First...1020...2829303132...405060...Last »