Ngjarjet – Events

Pejovic: Solana ne utiče na otvaranje Poglavlja 27 – Video
U njemačkoj organizaciji za zaštitu prirode, Euronatur, koji već duži period insistiraju na zaštiti Solane, tvrde da bez rješavanja tog pitanja Poglavlje 27 ne može biti otvoreno. S druge strane, ministar evropskih poslova Aleksandar Andrija Pejović kaže da ni jedno pojedinačno pitanje ne može uticati na otvaranje tog značajnog poglavlja. Poglavlje 27 – o zaštiti životne sredine i klimatskih promjena jedno je od najzahtjevnijih i najskupljih u pregovorima sa EU. Pred Crnom Gorom su veliki izazovi nakon što se u pregovorima... Vazhdo

April 12, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Pejovic: Solana ne utiče na otvaranje Poglavlja 27 – Video
Tags:

Tërmeti i fuqishëm shkund Ulqinin dhe krejt Shqipërinë
Një tërmet i fuqishëm ka lëkundur Shqipërinë rreth orës 16:00 të kësaj të shtune, duke u ndjerë kryesisht në Tiranë. Lëkundja ka patur një magnitudë 5.2 ballë dhe epiqendra e saj është lokalizuar 2 kilometra pranë Kurbneshit, në Lezhë. Tërmeti është ndjerë edhe në qytete të tjera. Qendra Europiane Sizmologjike raporton se lëkundjet janë verifikuar në orën 15:53, 55 km në veri të Tiranës, 32 km në lindje të Lezhës dhe 5 km në veri-perëndim të Kurbneshit. Gjithashtu, sipas të njëjtit burim, tërmeti... Vazhdo

April 8, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Tërmeti i fuqishëm shkund Ulqinin dhe krejt Shqipërinë
Tags:

Zjarr në pyllin e bregdetit të Ulqinit, zjarrfikësit në vendngjarje – Video
Zjarr në zonën që lidh Kepin e Gjeranave me Pyllin e pishave Sot një zjarr masiv ka përfshirë pasditen e kësaj dite të shtune në  pyllin me pisha në Kepin e Gjeranave . Bëhet me dije se bëhet fjalë për pisha dhjetëra vjeçare, ndërsa shkaqet e zjarrit janë ende të paqarta. Drejt pyllit të Kepin e Gjeranave  janë nisur forcat zjarrfikëse për të vënë nën kontroll zjarrin. Sipas TV Teutës kjo ndodhi si shkak i pakujdesisë njerzore ,sot në zonën e cila lidh Kepin e Gjeranave me Pyllin e pishave ka shpërthyer... Vazhdo

April 8, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Zjarr në pyllin e bregdetit të Ulqinit, zjarrfikësit në vendngjarje – Video
Tags:

Në Davis Cup në tenis Rrezart Cungu mposht Granit Bajraliun
Kosova e ka humbur 3:0 përballjen e parë në Davis Cup në tenis, garë kjo që i mbledh përfaqësueset e botës në këtë sport, shkruan sot Koha Ditore. Të enjten në Sozopol të Bullgarisë, Kosova u mposht 3:0 nga Mali i Zi. Tenistët kosovarë në fakt ishin inferiorë përballë rivalëve nga Mali i Zi. Granit Bajraliu pësoi 6:1, 6:0 në sete nga Rrezart Cungu. Hyda Banjska pësoi 6:1, 6:1 nga Lubomir Celebiq, ndërsa 6:1, 6:0 pësoi Kosova në çifte, ku e prezantuan Burim Bytyqi e Meldin Mustafi. Kosova për herë të dytë... Vazhdo

April 7, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Në Davis Cup në tenis Rrezart Cungu mposht Granit Bajraliun
Tags:

TO Ulcinj na sajmu „Skopje Travel Market”
Sajam Skoplje 06-08.04.2017 Turistička Organizacija Ulcinj nastupa po treći put na sajmu u Skoplju u saradnji sa kolegama iz Turističkih organizacija Bara, Tivta, Kotora, Budve i Podgorice. Sajam u Skoplju je jedan od najznačajnijih u Makedoniji koja je važno tržište za Ulcinj jer broj gostiju iz ove zemlje raste iz godine u godinu. Sajam u Skoplju je počeo 06.04 i trajaće do 08.aprila, a očekuje se velika posjećenost i interesovanje za našu turističku ponudu. Na ovom sajmu učestuju oko 70 izlagača iz 35 zemalja što potvđuje... Vazhdo

April 7, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on TO Ulcinj na sajmu „Skopje Travel Market”
Tags:

Komuna Ulqinit aksion për gjelbërimin e qytetit
Nënshkruhet kontrata për mbjedhjen e pemëve dekoruese-,, Fotinia “.ndërmjet Komunës dhe N.P,, Veprimtaritë Komunale”. Komuna e Ulqinit në bashkëpunim me NP,, Veprimtaritë Komunale,, në vazhdën e aktivitetëve në fushën e gjelbërimit të qytetit nënshkruan kontratën për mbjedhjen e bimëve dekoruese të llojit ,, Fotinia “. Bimët dekoruese do të mbidhen në bulevardin ,, Gj.K.Skenderbeu ” , në pjesë të bulevardit ,, Nënë Tereza” si dhe në pjesë të bulevardit ,, Mehmet Gjyli “. Projekti... Vazhdo

April 6, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Komuna Ulqinit aksion për gjelbërimin e qytetit
Tags:

Sos telefoni Ulqin organizon tryez te rrumbullaket me 10.04.2017, në orën 09:00
FTESË Të nderuar/a “Sos telefoni për femra dhe fëmijë viktima të dhunës në Ulqin “organizon tryez të  rrumbullakët , e cila do të mbahet  në sallën e vogël të Komunës së Ulqinit,  ditën e hënë  me 10.04.2017, në orën  09:00. Tryeza e rrumbullakët organizohet në kuadër të aktiviteteve të projektit „ Përkrahja e viktimave të dhunës në familje dhe përmirësimi i pozitës së tyre“. Tema e tryezës së rrumbullakët është “Bashkëpunimi Ndërprofesional“, ndërsa pjesëmarrës do... Vazhdo

April 6, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Sos telefoni Ulqin organizon tryez te rrumbullaket me 10.04.2017, në orën 09:00
Tags:

200 euro për një kontratë pune dhe garanci ne Mal të Zi – Video
Urdhra të reja në doganën e Muriqanit – Asnjë punëtor ditor pa 200 euro në Malin e Zi Policia e Malit te Zi në Muriqan ka vendosur rregulla të reja për punëtorët shqiptarë që dalin e punojnë në shtetin fqinj. Ata nuk do të lejohen nëse nuk kanë kontratë pune apo 200 euro. Nga Oblika e Anës së Malit, çdo ditë kalon Muriqanin për të punuar në Malin e Zi si krasitës vreshtash. Por Martin Bërthaza nuk do ta ketë më këtë mundësi. Kësaj here ai i kthye mbrapsht. Në pikën e kalimit kufitar atij i... Vazhdo

April 3, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on 200 euro për një kontratë pune dhe garanci ne Mal të Zi – Video
Tags:

Rama në Podgoricë: vendoset mbledhja e përbashkët e dy qeverine në Shkodër – Video
Edi Rama ka mbërritur sot në një vizitë zyrtare në Podgoricë, ku sipas televizionit të Malit të Zi ka shprehur konfirmimin e fuqishëm të marrëdhënieve të mira fqinjësore mes dy vendeve. Këtë e bëri të ditur kryeministri malazez, Dushko Markoviç, gjatë konferencës për gazetarët së bashku me Edi Ramën. Rama u prit në Podgoricë me nderimet më të larta shtetërore dhe përshëndeti homologun e tij Markoviç. Në një konferencë të përbashkët për shtyp pas takimit, Markoviç tha se qeveritë e të dy vendeve... Vazhdo

April 3, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Rama në Podgoricë: vendoset mbledhja e përbashkët e dy qeverine në Shkodër – Video
Tags:

Glas za spas Solane: Umjetnici iz Ulcinja – Moramo da joj pružimo više ljubavi
Umjetnici iz Ulcinja dižu glas za spas Solane: Moramo da joj pružimo više ljubavi “Pjesma govori o tome kakva je Solana nekada bila, kakva je danas i kakvu je mi u budućnosti želimo” Autor: Suzana Ganić “Svijest” je naziv pjesme kojom umjetnici iz Ulcinja dižu glas za opstanak i spas Solane – za očuvanje tog značajnog staništa za ptice i za ponovno pokretanje proizvodnje soli. “Solana je naša, Solana je ulcinjska, crnogorska, Solana je svjetska. Ona ima toliko veliki značaj za sve nas,... Vazhdo

April 3, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Glas za spas Solane: Umjetnici iz Ulcinja – Moramo da joj pružimo više ljubavi
Tags:

Page 10 of 224« First...89101112...203040...Last »