Ngjarjet – Events

Sot bëhet spërkatja e parë kundër mushkonjave për këtë vit në Ulqin
Komuna e Ulqinit fillon një sërë aksionesh në asgjësimin e mushkonjave Sot bëhet spërkatja e parë kundër mushkonjave për këtë vit në komunën e Ulqinit. Sekretarijati për veprimtari komunale dhe mrojtëje të ambinetit në kuadër të masave të rritjes dhe sigurimit të cilësisë për sezonin turistik ka zhvilluar aksionin e asgjësimit të mushkonjave në gjithë territorin e komunës së Ulqinit. Akcioni është përqëndruar në lokalitetet nga Ada në Bunë, përgjatë gjitha lagjeve të Shtojit deri të Reçi,... Vazhdo

June 9, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Sot bëhet spërkatja e parë kundër mushkonjave për këtë vit në Ulqin
Tags:

FTESË – Lançimi i Seanema GREEN dhe pre-premiera botërore “In this climate”
Me rastin e prezantimit të “SEANEMA Green”, segmentit të ri të festivalit të filmit “SEANEMA”, si edhe në partneritet me Green Culture Montenegro, Organizata joqeveritare “iACT” Ju FTON Në pre-premirën botërore të filmit “In this climate”, e cila do të mbahet më date 10 qershor, 2017, me fillim në ora 21.00h në ishullin Ada pranë Barbanës. Me prezencën e tij do na nderojë regjisori i filmit, Tomas Auksas. Prezenca juaj do e lartesojë këtë ngjarje si edhe do të perforcojë përpjekjen tonë që të ndërgjegjësojmë... Vazhdo

June 7, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on FTESË – Lançimi i Seanema GREEN dhe pre-premiera botërore “In this climate”
Tags:

Mali i Zi në NATO, Rusia: Do hakmerremi ndaj Podgoricës – Video
Rusia kërcënon se do të hakmerret ndaj Malit të Zi për anëtarësimin e tij në NATO. Një ditë më parë, vendi i vogël buzë Adriatikut u kthye zyrtarisht në anëtarin e 29-të të Aleancës Veri-Atlantike dhe mori lëvdatat e Shteteve të Bashkuara për ndjekjen e kësaj rruge, pavarësisht presioneve ruse. Por ndërsa kryeministri malazez Dusko Markoviç ndodhej në Uashington për ceremoninë e mbajtur në Departamentin e Shtetit me rastin e anëtarësimit, Rusia e dënoi ashpër atë që e cilësoi “histeri anti-ruse”... Vazhdo

June 6, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Mali i Zi në NATO, Rusia: Do hakmerremi ndaj Podgoricës – Video
Tags:

Manifestimet Ditet e Shen Ndout nje tradite e vecante per qytetin tone
Per te nentin vit me radhe kane filluar manifestimet tradiconale ne qytetitn e Ulqinit. Nga data 26 Maj, me turnirin futbollistik, filluan edhe maniffestimet qe do te zgjasin deri me 13 Qershor. Nje manifestim i llojit te vacant qe organizon Kisha Katolike ne bashkpunim me rinine. Ajo qe u vrejt dukshem keto dite ishte dekorimi i qytetit te Ulqinit me ngjyrat e shkollave te futbollit te ardhura ne Ulqin per pjesmarrje ne turnrin mbarkombetar. Te pranishem ishin nga Shkupi, Gllogjani, Shkodra, Malsia dhe Ulqini. Suksesi ne gare ishte pak... Vazhdo

June 3, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Manifestimet Ditet e Shen Ndout nje tradite e vecante per qytetin tone
Tags:

Hajdukoviq i quan të pavërteta deklaratat nga kabieti i kryetarit Cungu
Qytetari Dushan Hajdukoviq, në një deklaratë për televizionin Teuta, tha se pohimet e Komunës së Ulqinit se ka zaptuar tokën shtetërore janë të pavërteta, çka e verteton tha ai edhe dokumentacioni që ka në dispozicion, raporton portali TV Teuta. Hajdukoviq thotë se me vendim të Gjykatës së lartë në vitin 2015 i është e njohur e drejta e pronës, dhe se ajo me kohë duhej të ishte regjistruar në Kadastër, çër çka ai ka ngritur edhe padi ndaj shefit Xhevdet Çapriq për moskryerje të detyrës. Ai shtoi se deklarata... Vazhdo

June 1, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Hajdukoviq i quan të pavërteta deklaratat nga kabieti i kryetarit Cungu
Tags:

Srušen enterijer diskoteke Fama u Ulcinj
Admimistartivno izvršenje rješenja o rušenju odnosilo se na terasu, otvoreni drveni šank i montažni objekat za stanovanje Autor: Samir Adrović Inspektori zaštite prostora rušili su enterijer diskoteke Fama na Pristana, zakupca Ulcinjanina Vedata Ljamovića, nakon što su prije nekoliko dana uklonili i reklame pored ulice. Admimistartivno izvršenje rješenja o rušenju odnosilo se na terasu, otvoreni drveni šank i montažni objekat za stanovanje, saznaju Vijesti. Radove je izvršila firma DM company iz Nikšića koju je... Vazhdo

May 30, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Srušen enterijer diskoteke Fama u Ulcinj
Tags:

Autoritetet ruse dëbuan nga Moska ligjvënësin malazez, Miodrag Vukoviq
Vukoviq, zyrtar i lartë i Partisë Demokratike të Socialistëve, ka kaluar natën në Aeroportin Domodedovo të Moskës, në zonën tranzite, përpara se të dëbohej. Policia kufitare e Rusisë e ka ndaluar atë dhe i ka kumtuar se është “person non-grata”. Vukoviq ka pasur destinacion – përmes Moskës – Minskun. Kryetari i Kuvendit të Malit të Zi, Ivan Brajoviq, tha se sjellja e rusëve ndaj Vukoviqit është “në kundërshtim me të drejtën ndërkombëtare dhe praktikën diplomatike”. Ai tha se pret kërkimfalje... Vazhdo

May 29, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Autoritetet ruse dëbuan nga Moska ligjvënësin malazez, Miodrag Vukoviq
Tags:

Më 5 qershor, Mal i Zi bëhet zyrtarisht vendi i 29-të i NATO-s
Mali i Zi, të enjten në Bruksel, për herë të parë mori pjesë si i barabartë në një takim të nivelit të lartë në Aleancën më të madhe në botë, atë të NATO-s. Nga 5 qershori vendi i Ballkanit, do të jetë edhe zyrtarisht anëtari i 29-të i Aleancës Veriatlantike. Ndërkohë, në Gjykatën Themelore të Podgoricës vazhdon procesi gjyqësor ndaj grupit të akuzuar për përgatitje të akteve terroriste dhe për grusht shtet në Mal të Zi, në ditën e zgjedhjeve parlamentare të vitit të kaluar. VAO  Vazhdo

May 28, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Më 5 qershor, Mal i Zi bëhet zyrtarisht vendi i 29-të i NATO-s
Tags:

Sot do të mbahet mbledhje komemorative me rastin e vdjekes se Mustafë Cafo Çapuni
KKSH organizon mbledhje komemorative me rastin e vdjekes se Mustafë Cafo Çapunit Sot në ora 13:30, me 24. Maj 2017. në Sallën e madhe të KK Ulqin organizohet mbledhje komemorative me rastin e vdekjes së Mustafë Cafo Çapunit. Genci Nimanbegu  Vazhdo

May 24, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Ngjarjet - Events :: Comments Off on Sot do të mbahet mbledhje komemorative me rastin e vdjekes se Mustafë Cafo Çapuni
Tags:

Asdren Çelaj: Akte qyqare të shtetit malazez!!
Rastet e diskriminimit kundrejt shqiptarëve nën Mal të Zi nuk kanë të ndalur, janë të përditshme dhe i janë bërë rutinë këtij pushteti! 1.Javën e kaluar, mëngjesin e 12 Majit papritmas në zemër të fshatit Martinaj (Plavë e Guci) disa persona të deleguar nga Kisha Ortodokse Serbe vijnë që të kryejnë ceremoni e rituale fetare te një objekt inekzistent, objekt apo Kishë e tyre ‘imagjinare’, të mbrojtur nga forca të shumta policore malazeze. Vijnë në befasi dhe nën masa të rrepta sigurie duke e... Vazhdo

May 19, 2017  :: Ngjarjet - Events :: Comments Off on Asdren Çelaj: Akte qyqare të shtetit malazez!!
Tags:

Page 5 of 224« First...34567...102030...Last »