Rajoni / Region

Bashkim i shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi – Hajdinaga nĂ« krye tĂ« listĂ«s zgjedhore
Ish-kryetari i Ulqinit dhe ish-ministri pĂ«r tĂ« Drejtat e Pakicave nĂ« QeverinĂ« e Malit tĂ« Zi, GĂ«zim Hajdinaga, Ă«shtĂ« pajtuar qĂ« tĂ« jetĂ« nĂ« krye tĂ« listĂ«s zgjedhore, e cila synon qĂ« pas shumĂ« kohĂ«sh t’i bĂ«jĂ« bashkĂ« sa mĂ« shumĂ« parti dhe organizata tĂ« shqiptarĂ«ve. “Jemi tĂ« sigurt se kjo listĂ« tĂ« cilĂ«n do ta udhĂ«heqĂ« Hajdinaga, si njeri i cili pĂ«r mĂ« sĂ« njĂ« dekadĂ« ka qenĂ« iniciues dhe realizues i shumĂ« projekteve mĂ« vlerĂ« pĂ«r shqiptarĂ«t, do tĂ« fitojĂ« votĂ«n e tyre dhe do t’i pĂ«rfaqĂ«sojĂ« me... Vazhdo

August 15, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Bashkim i shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi – Hajdinaga nĂ« krye tĂ« listĂ«s zgjedhore
Tags:

Një delegacion nga Decani po qëndron për vititë zyrtare  në Ulqin
Kryetari i Ulqinit  Nazif Cungu, kryetari i kuvendit dhe  nĂ«nkryetarĂ«t  pritĂ«n  delegacionin  e KomunĂ«s së  Decanit  tĂ« kryesuar nga kryetari i saj  z. Rasim Selmanaj. NĂ« njĂ« takim tĂ« hapur dhe vĂ«llazĂ«rorĂ« u prekĂ«n njĂ« sĂ«rĂ« cĂ«shtjesh  dhe fushat e  bashkĂ«punimit  ndĂ«rmjet dy  qyteteve. Qyteti ynĂ« Ă«shtĂ« i binjakĂ«zuar  me qytetin e Decanit dhe marĂ«veshtja e bashkĂ«punimit  po jetĂ«sohet nĂ« fusha tĂ« ndryshme. BashkĂ«biseduesit thanĂ« se ende ka vend qĂ« kjo marĂ«veshtje tĂ« avancohet , vecmas nĂ« sferĂ«n... Vazhdo

August 12, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on NjĂ« delegacion nga Decani po qĂ«ndron pĂ«r vititĂ« zyrtare nĂ« Ulqin
Tags:

KKSH: Në Shkoder fillon Seminari për mësim plotësues të gjuhës shqipe në diasporë
KËSHILLI NACIONAL I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI  NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN  NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO     Nr. 150 / 2016     Ulqin, 02.08.2016   KumtesĂ« pĂ«r Opinion     Me 01 gusht 2016 nĂ« ShkodĂ«r hapi punimet seminari XII mbarĂ«kombĂ«tar “PĂ«r mĂ«simin plotĂ«sues tĂ« gjuhĂ«s shqipe nĂ« diasporĂ«”. NĂ« hapjen solemne tĂ« seminarit ishte i ftuar kryetari i KĂ«shillit KombĂ«tar tĂ« ShqiptarĂ«ve nĂ« Mali e Zi, njĂ«herit edhe deputet z. Genci Nimanbegu. NĂ« fillim tĂ« punimeve... Vazhdo

August 2, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on KKSH: NĂ« Shkoder fillon Seminari pĂ«r mĂ«sim plotĂ«sues tĂ« gjuhĂ«s shqipe nĂ« diasporĂ«
Tags:

Abazoviq-Camaj: Ligje që cungojnë të drejtën në vetëqeverisje të plotë lokale
Ligjet pĂ«r vetĂ«qeverisje lokale tĂ« cilat KomunĂ«n e Tuzit (MalĂ«sisĂ«) e parashikojnĂ« komunĂ« nĂ« kuadĂ«r tĂ« kryeqytetit janĂ« cilĂ«suar si ligje diskriminuese tĂ« cilat bien ndesh me KushtetutĂ«n e Malit tĂ« Zi, kĂ«shtu kanĂ« vlerĂ«suar deputeti i pavarur nĂ« parlamentin e Malit tĂ« Zi, Dritan Abazoviq dhe kreu i LD nĂ« MZ, dega e MalĂ«sisĂ« NikollĂ« Camaj, tĂ« cilĂ«t kanĂ« ngritur iniciativĂ« nĂ« GjykatĂ«n Kushtetuese tĂ« Malit tĂ« Zi nĂ« lidhje me kĂ«tĂ« çështje. “QĂ« nga paralajmĂ«rimi dhe aprovimi i Ligjeve me tĂ« cilat MalĂ«sisĂ«... Vazhdo

July 29, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Abazoviq-Camaj: Ligje qĂ« cungojnĂ« tĂ« drejtĂ«n nĂ« vetĂ«qeverisje tĂ« plotĂ« lokale
Tags:

Serbia synon t’i kthejĂ« nĂ« KosovĂ« 11 mijĂ« refugjatĂ« nga Mali i Zi
GjatĂ« njĂ« vizite tĂ« cilĂ«n kryetari i listĂ«s “Srpska”, Sllavklo Simiq, ua ka bĂ«rĂ« refugjatĂ«ve serbĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi, kĂ«ta tĂ« fundit kanĂ« kĂ«rkuar tĂ« kthehen nĂ« KosovĂ«, “ndoshta jo nĂ« GjakovĂ«, Deçan e PejĂ«, por nĂ« MitrovicĂ« tĂ« Veriut, Leposaviq e GraçanicĂ«â€. Tani kur janĂ« duke u zhvilluar me intensitet tĂ« shtuar punimet nĂ« ndĂ«rtimin e vendbanimit “Lugina e diellit”, serbĂ«t janĂ« nĂ« kĂ«rkim tĂ« familjeve serbe qĂ« do tĂ« duhej tĂ« ktheheshin pĂ«r tĂ« jetuar nĂ« kĂ«tĂ« vendbanim, pĂ«r tĂ« cilin Serbia... Vazhdo

July 28, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Serbia synon t’i kthejĂ« nĂ« KosovĂ« 11 mijĂ« refugjatĂ« nga Mali i Zi
Tags:

Partia ultra-nacionaliste e Sheshelit garojnë në Zgjedhjet e Malit të Zi
Nga Dusica Tomovic, Milivoje Pantovic, BIRN Partia ultra-nacionaliste Radikale Serbe planifikon tĂ« ringjallĂ« aktivitetet e saj nĂ« Mal tĂ« Zi para zgjedhjeve tĂ« tetorit, duke premtuar njĂ« fushatĂ« tĂ« ashpĂ«r kundĂ«r anĂ«tarĂ«simit nĂ« BE dhe NATO. Partia Radikale Serbe e Vojisllav Sheshelit planifikon tĂ« riaktivizojĂ« veten nĂ« Mal tĂ« Zi para zgjedhjeve tĂ« ardhshme parlamentare tĂ« programuara tĂ« mbahen mĂ« 16 tetor. ZĂ«vendĂ«skryetarja e partisĂ«, Vjerica Radeta, tha se fushata do tĂ« fillojĂ« nĂ« kryeqytetin PodgoricĂ«, ku... Vazhdo

July 27, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Partia ultra-nacionaliste e Sheshelit garojnĂ« nĂ« Zgjedhjet e Malit tĂ« Zi
Tags:

Vendimi i qeverisë për legalizimet e ndërtimeve pa lejë në Ulqin
Qeveria malazeze ka pĂ«rgatitur dhe dĂ«rguar nĂ« procedurĂ«n kuvendore Planin e aksionit pĂ«r shndĂ«rrimin e vendbanimeve joformale nĂ« formale, raporton portali Ul.info. NĂ« Qeveri mendojnĂ« se pĂ«rveç dobisĂ« pĂ«r qytetarĂ«, tĂ« cilĂ«t do bĂ«jnĂ« investimin e vet legal dhe nĂ« kĂ«tĂ« mĂ«nyrĂ« do ta rrisin vlerĂ«n e tij nĂ« tretĂ«, administratat lokale do tĂ« mbledhin tĂ« ardhura tĂ« konsiderueshme nga pagesa e kompensimeve komunale pĂ«r rregullimin e tokĂ«s ndĂ«rtimore. VetĂ«m nĂ« territorin e komunĂ«s sĂ« Ulqinit nĂ« fund tĂ« vitit... Vazhdo

July 21, 2016  :: Rajoni / Region, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Vendimi i qeverisĂ« pĂ«r legalizimet e ndĂ«rtimeve pa lejĂ« nĂ« Ulqin
Tags:

Fotografia që i heq dilemat për Demarkacionin! Këtu është kufiri
NjĂ« fotografi e rrallĂ« Ă«shtĂ« publikuar e cila i heq disa dilema se ku Ă«shtĂ« pika kufitare me Malin e Zi. Kjo fotografi qĂ« po rrjedh neper internet, tregon qartĂ« se ku ishin tĂ« vendosura objektet kufitare me Malin e Zi para se tĂ« kryhej demarkacioni. NĂ« kĂ«tĂ« fotografi shihet se nĂ« tĂ« kaluarĂ«n Çakorri ishte pjesĂ« e territorit tĂ« PejĂ«s. Kjo foto tregon se ky territor ka qenĂ« i shfrytĂ«zuar nga banor shqiptar, ku kishin ngrit edhe njĂ« shtĂ«pi banimi tĂ« pĂ«rbashkĂ«t. NjĂ« shtĂ«pi e vjetĂ«r ,e cila nĂ« foto mban njĂ« mbishkrim... Vazhdo

July 20, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Fotografia qĂ« i heq dilemat pĂ«r Demarkacionin! KĂ«tu Ă«shtĂ« kufiri
Tags:

Festa e verës 2016 në Krajë
Festa e VerĂ«s 2016 nĂ« KrajĂ«, e cila nĂ« vazhdimĂ«si organizohet nĂ« kĂ«tĂ« trevĂ« etnike shiqptare prej vitit 1993, do tĂ« mbahet me datĂ«n 26 korrik tĂ« kĂ«tij viti, njoftohet nga organizatori. Manifestimi do tĂ« mbahet nĂ« oborrin e shkollĂ«s “Gjergj Kastrioti Skenderbeu” me fillim nĂ« ora 20.00. Ftohen tĂ« gjithĂ« dashamirĂ«sit qĂ« tĂ« marrin pjesĂ« nĂ« numĂ«r sa mĂ« tĂ« madh nĂ« kĂ«tĂ« festim unik tĂ« KrajĂ«s.  Vazhdo

July 17, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Festa e verĂ«s 2016 nĂ« KrajĂ«
Tags:

Zyrtarizohet Mësimi në Gjuhën Shqipe në Zarë të Kroacisë
Rreth 50 nxĂ«nĂ«s tĂ« komunitetit shqiptar do ta kenĂ« mundĂ«sinĂ« qĂ« nĂ« gjuhĂ«n e tyre t’i ndjekin mĂ«simet nĂ« lĂ«ndĂ«t e gjuhĂ«s dhe kulturĂ«s shqiptare, sipas vendimit tĂ« Ministri sĂ« Dijes, Arsimit dhe Sportit, raporton portali lokal i lajmeve Zadarski List. Viti i ri shkollor nĂ« ZarĂ« tĂ« KroacisĂ« do tĂ« nisĂ« me funksionalizimin e shkollĂ«s sĂ« parĂ« tĂ« mesme nĂ« gjuhĂ«n shqipe pĂ«r nxĂ«nĂ«sit e pakicĂ«s shqiptare nĂ« rrethinĂ«n e kĂ«tij qyteti. Rreth 50 nxĂ«nĂ«s tĂ« komunitetit shqiptar do ta kenĂ« mundĂ«sinĂ« qĂ« nĂ« gjuhĂ«n... Vazhdo

July 13, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Zyrtarizohet MĂ«simi nĂ« GjuhĂ«n Shqipe nĂ« ZarĂ« tĂ« KroacisĂ«
Tags:

Page 10 of 92« First...89101112...203040...Last »