Rajoni / Region

TV Boin nuk përkrahet nga Komuna Urbane e Tuzit
TV Boin Ă«shtĂ« Televizioni i vetĂ«m i pavarur nĂ« gjuhĂ«n shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi, i themeluar 15 vite mĂ« parĂ«, nga i ndjeri TomĂ« Bojaj. Qellimi kryesor i veprimtarisĂ« sĂ« kĂ«tij televizioni ka qenĂ« dhe mbetet ruajtja dhe avancimi i tĂ« drejtave kolektive e individuale tĂ« pakicave, me theks tĂ« veçantĂ« tĂ« drejtat e shqiptarĂ«ve nĂ« Mal tĂ« Zi, si pakicĂ« e vetme me gjuhĂ«, tradita dhe kulturĂ« krejt tĂ« ndryshme nga gjuha, kultura dhe traditat e popujve tĂ« tjerĂ« nĂ« Mal tĂ« Zi. Nga kjo del si e pritur, madje obligative, nga... Vazhdo

January 28, 2017  :: Rajoni / Region :: Komente (1)
Tags:

Filo në takim me Kryetarin e Parlamentit të Malit të Zi, Ivan Brajovic
GjatĂ« bisedĂ«s vlerĂ«suam dhe ramĂ« dakord se tĂ« dy vendet nĂ« vazhdimĂ«si kanĂ« zhvilluar marrĂ«dhĂ«nie miqĂ«sore tĂ« bazuara nĂ« parimet e besimit dhe respektit reciprok. Fakti qĂ« mes dy vendeve tona nuk ka çështje tĂ« hapura, ka rĂ«ndĂ«si tĂ« madhe pĂ«r zhvillimin e mĂ«tejshĂ«m tĂ« bashkĂ«punimit tĂ« pĂ«rgjithshĂ«m dhe forcimin e stabilitetit rajonal. Konstatuam me kĂ«naqĂ«si se pjesĂ« e harmonisĂ« nĂ« marrĂ«dhĂ«niet politike midis dy vendeve janĂ« edhe mbĂ«shtetja e ShqipĂ«risĂ« pĂ«r anĂ«tarĂ«simin e MZ nĂ« NATO, shkĂ«mbimi i... Vazhdo

January 25, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Filo nĂ« takim me Kryetarin e Parlamentit tĂ« Malit tĂ« Zi, Ivan Brajovic
Tags:

Qytetarët e Malit të Zi e duan integrimin në BE
MĂ« shumĂ« se dy tĂ« tretat e qytetarĂ«ve tĂ« Malit tĂ« Zi do tĂ« mbĂ«shtesnin integrimin e vendit tĂ« tyre nĂ« Bashkimin Evropian. Sipas njĂ« studimi tĂ« publikuar sot nĂ« PodgoricĂ«, thuhet se nĂ« rast tĂ« mbajtjes sĂ« njĂ« referendumi, dy tĂ« tretat e qytetarĂ«ve tĂ« Malit tĂ« Zi do t’i thonĂ« po integrimit nĂ« BE. Rritet mbĂ«shtetja e qytetarĂ«ve tĂ« Malit tĂ« Zi pĂ«r BE-nĂ« PODGORICË (AA) – QytetarĂ«t e Malit tĂ« Zi kanĂ« qĂ«ndrim pozitiv pĂ«r Bashkimin Evropian (BE), meqĂ« bĂ«het fjalĂ« pĂ«r madje 61 pĂ«r qind tĂ« qytetarĂ«ve... Vazhdo

January 18, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on QytetarĂ«t e Malit tĂ« Zi e duan integrimin nĂ« BE
Tags:

Ministri Darmanoviq ka vizituar sot Shqipërinë
Ministri i PunĂ«ve tĂ« Jashtme i Malit tĂ« Zi, Srđan Darmanović (Srdjan Darmanoviç) ka vizituar sot ShqipĂ«rinĂ«, ku Ă«shtĂ« takuar me homologun e tij shqiptar, Ditmir Bushati, ndĂ«rsa nĂ« pĂ«rfundim tĂ« takimit tĂ« dy ministrat kanĂ« mbajtur njĂ« konferencĂ« tĂ« pĂ«rbashkĂ«t pĂ«r mediat, raporton Anadolu Agency (AA). Ministri Bushati gjatĂ« fjalĂ«s sĂ« tij u shpreh se me homologun malazez gjatĂ« takimit kanĂ« diskutuar pĂ«r disa çështje, si tĂ« karakterit dypalĂ«sh dhe pĂ«r sfidat gjeopolitike, qĂ« sipas tij pĂ«rballĂ«t Evropa dhe... Vazhdo

January 10, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Ministri Darmanoviq ka vizituar sot ShqipĂ«rinĂ«
Tags:

NĂ« kufirin SukobinĂ« – Muriqan, kapen me 20 kg marijuanĂ«, 3 vetĂ« nĂ« pranga
ShĂ«rbimet e PolicisĂ« Kufitare tĂ« ShkodrĂ«s kanĂ« bĂ«rĂ« tĂ« mundur arrestimin nĂ« flagrancĂ« tĂ« 3 personave nĂ« pikĂ«kalimin e Muriqanit, tĂ« cilĂ«t u kapĂ«n me 20 kg marijuanĂ«. Operacioni Ă«shtĂ« zhvilluar nĂ« bashkĂ«punim me specialistĂ«t e hetimit kundĂ«r lĂ«ndĂ«ve narkotike, teksa iu vunĂ« prangat shtetasve Edmond Mulgeci, 57 vjeç nga Tirana, si dhe Dugagjin Lyta dhe Ekrem Burovci, qĂ« tĂ« dy nga Kosova dhe respektivisht 48 vjeç e 34 vjeç. GjatĂ« ushtimit tĂ« kontrollit ndaj autobusit tĂ« linjĂ«s KosovĂ«-Gjermani, me targa... Vazhdo

January 9, 2017  :: Rajoni / Region :: Comments Off on NĂ« kufirin SukobinĂ« – Muriqan, kapen me 20 kg marijuanĂ«, 3 vetĂ« nĂ« pranga
Tags:

Haxhi Sulejmani: Akti i ndalimit të Z. Haradinaj në Francë i papranueshëm për botën demokratike
Reagim i PartisĂ« Demokratike me rastin e ndalimit (burgosjes) sĂ« Kryetarit tĂ« AAK dhe ish Kryeministrit tĂ« KosovĂ«s Ramush Haradinaj nga policia franceze PartinĂ« Demokratike dhe tĂ« gjithĂ« shqiptarĂ«t nĂ« Mal tĂ« Zi i ka shqetĂ«suar shumĂ« ndalimi i luftĂ«tarit tĂ« lirisĂ«, Kryetarit tĂ« AAK dhe ish Kryeministrit z. Ramush Haradinaj nĂ« FrancĂ«. Ndalimi i njeriut tĂ« cilin dy herĂ« Gjykata pĂ«r krimet e luftĂ«s nĂ« HagĂ« e ka shpallur tĂ« pafajshĂ«m, pĂ«r botĂ«n demokratike duhet tĂ« jetĂ« i papranueshĂ«m. NĂ« fakt, ky akt i autoriteteve... Vazhdo

January 8, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Rajoni / Region :: Comments Off on Haxhi Sulejmani: Akti i ndalimit tĂ« Z. Haradinaj nĂ« FrancĂ« i papranueshĂ«m pĂ«r botĂ«n demokratike
Tags:

Vujanoviq: Mali i Zi në NATO? Mund të ndodhë që në janar
Muajin e ardhshĂ«m, Senati amerikan mund tĂ« votojĂ« pĂ«r ratifikimin e kĂ«rkesĂ«s sĂ« Malit tĂ« Zi pĂ«r t’u bĂ«rĂ« anĂ«tar i 29-tĂ« i NATO-s. Aleanca zyrtarisht e miratoi kĂ«rkesĂ«n nĂ« konferencĂ«n e saj tĂ« korrikut nĂ« VarshavĂ«. Deri tani, 19 nga 28 aleatĂ«t e NATO-s e kanĂ« miratuar atĂ« zyrtarisht. Miratimi nga ligjvĂ«nĂ«sit e Shteteve tĂ« Bashkuara mund t’u sinjalizojĂ« tĂ« tjerĂ«ve pĂ«r t’i dhĂ«nĂ« dritĂ«n e gjelbĂ«r zgjerimit nĂ«pĂ«rmjet veprimeve tĂ« tyre legjislative. NĂ« njĂ« intervistĂ« me shĂ«rbimin serb tĂ« ZĂ«rit... Vazhdo

December 31, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Vujanoviq: Mali i Zi nĂ« NATO? Mund tĂ« ndodhĂ« qĂ« nĂ« janar
Tags:

Dresheviqi kundër zyrtarizimit të gjuhës shqipe: Camaj: Nuk do ta ndryshojmë Kushtetutën e Malit të Zi
NikollĂ« Camaj, Nexhad Dresheviqit: “NĂ«se tĂ« pengon shqipja, Sarajeva nuk Ă«shtĂ« larg” NĂ« faqen e vet, në  Facebook, kandidati pĂ«r deputet dhe bartĂ«si i listĂ« #guxim, z. NikollĂ« Camaj reagoi ashpĂ«r nĂ« kĂ«rkesĂ«ne dr. Nexhad Dresheviq, i cili kĂ«rkoi nga Gjyqi Kushtetues i Malit tĂ« Zi ndalimin e pĂ«rdorimit zyrtar tĂ« gjuhĂ«s shqipe nĂ« KomunĂ«n urbane tĂ« Tuzit. NĂ« vazhdim lexoni deklaratĂ«n e plotĂ«: TĂ« nderuar miq, Si bartĂ«s i listĂ«s dhe kandidat pĂ«r deputet i listĂ«s #guxim, si pjesĂ«tar i grupit tĂ« betuar se... Vazhdo

December 26, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Dresheviqi kundĂ«r zyrtarizimit tĂ« gjuhĂ«s shqipe: Camaj: Nuk do ta ndryshojmĂ« KushtetutĂ«n e Malit tĂ« Zi
Tags:

Mali i Zi, deputeti boshnjak kundër gjuhës shqipe në Komunën e Tuzit
KĂ«shilltari i PartisĂ« Boshnjake nĂ« Kuvendin e Tuzit njĂ«kohĂ«sisht dhe deputet nĂ« Parlamentin e Malit tĂ« Zi, Nexhad Dresheviç ka paraqitur iniciativĂ«n nĂ« GjykatĂ«n Kushtetuese pĂ«r shqyrtimin e kushtetueshmĂ«risĂ« dhe ligjshmĂ«risĂ« tĂ« nenit tĂ« Statutit tĂ« Kryeqytetit, i cili parasheh qĂ« nĂ« KomunĂ«n Urbane tĂ« Tuzit, nĂ« pĂ«rdorim zyrtar Ă«shtĂ« edhe gjuha shqipe. Dresheviç konsideron se ky nen nuk Ă«shtĂ« nĂ« pajtim me KushtetutĂ«n e Malit tĂ« Zi. Ai nĂ« kĂ«tĂ« iniciativĂ« thekson se ky nen i statutit nuk Ă«shtĂ« nĂ« pajtim... Vazhdo

December 24, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on Mali i Zi, deputeti boshnjak kundĂ«r gjuhĂ«s shqipe nĂ« KomunĂ«n e Tuzit
Tags:

Zëvendëskryeministri Kelmendi priti në takim ambasadorin e Malit të Zi, Ferhat Dinoshën
ZĂ«vendĂ«skryeministri i RepublikĂ«s sĂ« KosovĂ«s, Ramiz Kelmendi, ka pritur nĂ« takim Ambasadorin e Malit tĂ« Zi nĂ« PrishtinĂ«, Ferhat Dinosha. GjatĂ« takimit Ă«shtĂ« vlerĂ«suar lartĂ« bashkĂ«punimi nĂ« mes tĂ« dy vendeve dhe Ă«shtĂ« shprehur gatishmĂ«ria e vazhdimit tĂ« bashkĂ«punimit fqinjĂ«sor tĂ« dy vendeve. ZĂ«vendĂ«skryeministri Kelmendi ka kĂ«rkuar me kĂ«tĂ« rast intensifikimin e bashkĂ«punimit ekonomik, nĂ« veçanti rritjen e prezencĂ«s sĂ« bizneseve kosovare nĂ« Malin e Zi. Ambasadori Dinosha theksoi pĂ«rkushtimin e tij dhe... Vazhdo

December 22, 2016  :: Rajoni / Region :: Comments Off on ZĂ«vendĂ«skryeministri Kelmendi priti nĂ« takim ambasadorin e Malit tĂ« Zi, Ferhat DinoshĂ«n
Tags:

Page 5 of 92« First...34567...102030...Last »