Real Estate

Pobjeda: Malazezët që iu bashkuan ISIS, një nga Ulqini
E përditshmja shtetërore malazeze “Pobjeda” ka publikuar investigimet e saj për shtetasit malazez të cilët kanë humbur jetën ose luftojnë në Siri, Irak dhe Libi në anën e organizatës terroriste të quajtur “Shteti Islamik i Irakut dhe Levantit”(ISIL). Duke u bazuar në burime të mirëinformuara, kjo gazetë përmend emrat e katër shtetasve malazez të cilët humbën jetën si përfaqësues të ISIL-it. Shtohet që edhe tetë persona nga Mali i Zi luftojnë dhe se ato konsiderohen të “zhdukur”. Ndër to është... Vazhdo

March 30, 2016  :: Real Estate :: Comments Off on Pobjeda: Malazezët që iu bashkuan ISIS, një nga Ulqini
Tags:

Akademia Pegasi dekoron Ismet Karamanagën
Akademia Pegasi dekoron Ismet Karamanagën, “Mbrojtës e vlerave autoktone shqiptare” Në kuadër të nominimeve për krijuesit për vitin 2015, Lidhja ndërkombëtare e poeteve , shkrimtarëve dhe artisteve “PEGASI” Albania, në ceremoninë e mbajtur dje në Tiranë, ndau titujt e lartë Pegasian, për vitin 2015. Ndër çmimet e ndara për këtë vit ishin edhe ato për krijusit kreative shqiptare nga Mali i Zi. Me propozimin e zonja Migena ARLLATI, kryetare e “Pegasi” Kosovë dhe me miratimin e z. Kristaq SHABANI,... Vazhdo

March 29, 2016  :: Real Estate :: Comments Off on Akademia Pegasi dekoron Ismet Karamanagën
Tags:

Bejte për të thyer mërzinë e Silver Kordiqit për Ulqin
KALALESHA SI PERRI Viti një mijë e shtatëqind e gjashtë Kalaja ishtë thelbi Ulqinit Shpijat për rreth me baltë dhe kashtë bejlerët ngrënin me lugë floririt E kam pas një stërgjysh zenjin ka shërby në Oborr të Dauletit kur ishte kthye në Ulqin ka ndërtua shtëpi afër detit Në Ranë fëminia si në përralla jam rritur, u bëna njëzetë vjeçar për martesë m‘ kishte ardhur rralla dasmat kushtonin Napolona me ar N‘ Kala u rrit vajza e efendi Asllanit ishte bërë edhe ajo për fejesë ka dal zëri se me vetulla... Vazhdo

March 27, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Bejte për të thyer mërzinë e Silver Kordiqit për Ulqin
Tags:

Fatmir Gjeka ia dorëzoi Ulqinin, Nazif Cungut – Video
Nazif Cungu ka pranuar sot zyrtarisht detyrën e re, atë të kryetarit të Ulqinit. Cungu është pritur në zyrën e të parit të Ulqinit, nga ish kryetari Fatmir Gjeka. Pas Seancës solemne të Kuvendit Komunal, ku Kryetar i Komunës së Ulqinit u zgjodh Nazif Cungu, ish kryetari Gjeka bëri zyrtarisht dorëzimin e postit të kryetarit të sapo emeruar pranë kabinetit.  Vazhdo

March 21, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Fatmir Gjeka ia dorëzoi Ulqinin, Nazif Cungut – Video
Tags:

Po thahen dhe po zhduken palmat e bregdetit të Ulqinit – Video
Ne qytetin bregdetar të Ulqinit po priten palmat te cilat jane infektuar prej 3 viteve. Paraziti mesohet se ka bere deme edhe ne shtete si Spanje Greqi e Italine e Jugut. Mbi palmat pemen simbol te qytetit bregdetar te Ulqinit ku numron afër 364 palma, tashme ka filluar te degjohet zhurma e motosharrave, kështu që për momentin ju është prerë vetëm maja. Duhet cekur se qyteti i Ulqinit është vlerësuar si qyteti i palmave që prej vitit 1960 kur në plazhin e vogël të Ulqinit u mbollën masivisht palma gjat shetitores. Sipas... Vazhdo

March 17, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Po thahen dhe po zhduken palmat e bregdetit të Ulqinit – Video
Tags:

Dr. Kaliniq: Prevenca është hapi i parë në zgjidhjen e problemeve me shputën diabetike
Shoqata e diabetikëve “ Rrethi i kaltër” në Ulqin organizoi një aktivitet shumë të suksesshëm sensibilizues . Ky aktivitet u organizua ditën e diel në Shkollën e Muzikës. Internistja endokrinologe dr.Valentina Kaliniq me këtë rast mbajti një ligjëratë për kujdesin ndaj shputës diabetike, duke vënë në pah rëndësinë që ka ky problem me rëndësi shumë të madhe jetësore për pacientët me diabet. Sipas endokrinologes Kaliniq problemet e mëdha për diabetikët fillojnë me plagë të vogla në shputë të cilat... Vazhdo

March 6, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Dr. Kaliniq: Prevenca është hapi i parë në zgjidhjen e problemeve me shputën diabetike
Tags:

Kriza politike në Ulqin çdo ditë më e thellë
Ulqini në krizë të thellë politike   Gjekë Gjonaj   Zhvillimet në skenën politike të Ulqinit gjithnjë   po përkeqësohen dhe po ashpërsohen përtej mase. Ato kulmuan me shkarkimet e paradokohsme  të tre sekretarëve të sekretariateve kryesore të komunës nga ana e kryetarit dhe shkarkimi i kryetarit të Bashkësisë lokale “ Katërkollë”. Këto dhe mosmbajtja e dy seancave të fundit të Kuvendit të Komunës së Ulqinit, të kërkuara nga kryetari i komunës,   dëshmojnë se Ulqini vërtet është në... Vazhdo

March 3, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Kriza politike në Ulqin çdo ditë më e thellë
Tags:

Banorët e Pistullës i dërgojnë peticion kryetarit Gjeka
Banorët e zonës së Pistullës afër Ulqinit, i kanë dërguar peticion me 100 nënshkrime kryetarit të Komunës Fatmir Gjeka, me të cilin i kërkojnë ndalimin e industralizimit të kësaj zone, raporton portali Lajm.me. Ato ankohen se po vazhdon ndërtimi i objekteve afariste, çka këtë zonë bujqësore po e shëndërron në industriale, fakt me të cilin ato nuk janë të kënaqur. Banorët kërkojnë që të mos jepen leje ndërtimi për objekte të tilla, pasi ato dëshirojnë që Pistulla të mbetet zonë bujqësore. Ato shpresojnë... Vazhdo

March 1, 2016  :: Real Estate :: Comments Off on Banorët e Pistullës i dërgojnë peticion kryetarit Gjeka
Tags:

Ognjen Jovoviq: Nuk e di kush është pronari Kripores – Video
Administratori i falimentit në Kripore Ognjen Jovoviq ka thënë se nuk është i njohur pronari i ndërmarrjes më të vjetër në Ulqin, raporton portali Ul.info. “Nuk dihet kush është pronar i Kripores, është shumë e diskutueshme kush e shfrytëzon, kush është pronar, cilat janë të drejtat e çdokujt në këtë proces, për çfarë mund të përdoret Kriporja, a është vetëm park i natyrës, prodhim i kripës, apo ka edhe veprimtari tjera komplementare, pra që mund të zhvillohen në këtë hapësirë. Kemi të bëjmë... Vazhdo

February 29, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Real Estate :: Comments Off on Ognjen Jovoviq: Nuk e di kush është pronari Kripores – Video
Tags:

Gjeka: Cungu i ka borxh Komunës së Ulqinit disa  mijëra euro
Kryekomunari i Ulqinit Fatmir Gjeka ka thirr liderin e Forcës së re demokratike Nazif Cungun të paguajë detyrime që ka ndaj Komunës së Ulqinit, raporton portali Ul.info. „Thërras Cungun të shlyejë detyrimet e veta prej disa dhjetëra mijëra euro të cilat i ka ndaj Komunës së Ulqinit për objektet e veta në bazë të tatimit për patundshmëri. Prej kur ishte në pushtet, në periudhën prej 2011 deri në 2015 ka paguar vetëm një nga pesëmbëdhjetë fatura që iu dorëzuan në mënyrë të rregullt”, tha Gjeka për... Vazhdo

February 27, 2016  :: Real Estate :: Comments Off on Gjeka: Cungu i ka borxh Komunës së Ulqinit disa mijëra euro
Tags:

Page 4 of 23« First...23456...1020...Last »