Reportazh / Reportaža

Rama dhe Thaçi u vlerësuan në Ulqin me titullin “Qytetar Nderi – Video
Kryeministri shqiptar Edi Rama dhe zëvendëskryeministri dhe ministri i Jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçi, u vlerësuan sot nga komuna e Ulqinit me titullin “ Qytetar Nderi”.  Në ceremoni ishte i pranishëm edhe Presidenti i Malit të Zi, Filip Vujanoviç. Rama është ndjerë i nderuar për vlerësimin që i bëri Komuna e Ulqinit. Ajo që ia shtoi më shumë vlerat ceremonisë sipas kryeministri shqiptar, ishte prezenca e Presidenti të Malit të Zi. “Kënaqësi prej nderit të madh që më bëni. Ceremonia na bashkon ne si... Vazhdo

April 4, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Rama dhe Thaçi u vlerësuan në Ulqin me titullin “Qytetar Nderi – Video
Tags:

KKSH: Homazhe për 70-vjetorin e Masakres se Tivarit
KËSHILLI KOMBËTAR I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI ALBANIAN NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO                                                Br. 66/15 Ulqin, 01.04.2015 .   Komunikat per opinion Sot më 1. 04. 2015 Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi organizoj ceremonin e vendosjes së kurorës me lule në Tivar në përkujtim të 70 vjetorit, të një nga ngjarjet më të tmerrshme, të quajtur edhe si MASAKRA E TIVARIT, e cila ka ndodhë... Vazhdo

April 1, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on KKSH: Homazhe për 70-vjetorin e Masakres se Tivarit
Tags:

U shenua 70-vjetori i Masakres se Tivarit nga KKSH
70-vjetori i Masakrës së Tivarit(1945-2015)   Të ndëruar të pranishëm,   Jemi mbledhur sot këtu për të përkujtuar një ngjarje tragjike e cila njihet me emrin Masakra e Tivarit, e cila ka ndodhur para 70-të viteve, pikërisht me 1 prill të vitit 1945. Ishte kjo tragjedia e shqiptarëve nga Kosova, e cila ishte planifikuar nga strukturat ushtarake jugosllave të kohës dhe e realizuar sipas një skenari të përgatitur më parë për qellim hakmarrje ndaj shqiptarëve. Ne lidhje me numrin e të vrarëve varësisht prej burimeve... Vazhdo

April 1, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on U shenua 70-vjetori i Masakres se Tivarit nga KKSH
Tags:

Kabil Kurti: Ja pse ndodhin përmbytjet në Ulqin – Video
Duhet cekur që përmbytjet kanë shkaktuar dëme të mëdha në Ulqin. Mbushja e kanalizimeve dhe dalja e përrenjëve nga shtrati ka vënë në rrezik jetën e shumë personave, ndërkohë që dëmet materiale janë shumë të mëdha, si në bujqësi ashtu edhe në shtëpitë  e shumë lagjave në komunën e Ulqinit. Dëme janë shkaktuar në zonën idustriale të lagjes Bratica, bash tek fabrika e mobiljeve “Kurti” tek gjimnazi i Ulqinit, në lagjen Gjerana, Shtoji etj. Me bllokimin e kanaleve kulluese dhe reshjet e forta... Vazhdo

March 26, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Kabil Kurti: Ja pse ndodhin përmbytjet në Ulqin – Video
Tags:

Rruga Plavë – Podgoricë përfundon më 2016
Presidenti i Shqipërisë, Bujar Nishani, dhe ai i Malit të Zi, Filip Vujanoviq, kanë vlerësuar sot se nuk ka çështje të hapura në raportet ndërmjet dy vendeve. Presidenti Nishani, në fillim të vizitës së tij në Malin e Zi, i tha homologut të tij Vujanoviq se Mali i Zi për shqiptarët nuk është vetëm vend fqinj, por edhe vend miqësor. Pas bisedimeve me Nishanin, Vujanoviq tha se rruga ndërmjet Plavës e deri në Podgoricë, e cila pjesërisht kalon edhe nëpër Shqipëri, do të përfundojë në vitin 2016. Nishani... Vazhdo

March 23, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Rruga Plavë – Podgoricë përfundon më 2016
Tags:

In Memoriam – Hilmi Hoxha – Veteran i folklorit dhe këngës Ulqinake
Sot në moshën 76 vjeçare vdiq bashkvendasi ynë Hilmi Hoxha, veteran i këngës dhe i folklorit të vendit tonë – Ulqinit, raporton portali Ul.info. I takon plejadës të figurave më të njohura të kulturës së Ulqinit që kanë lënë gjurmë në jetën kulturore e shpirtërore të vendit. Me vdekjen e tij jeta kulturore e Ulqinit humb një kolegë dhe mik të dashur të cilin do ta kujtojmë për jetë, brezi i tij dhe brezat e ardhëshëm. Prof.dr.Ruzhdi Ushaku Jusuf Lika, prof.  Vazhdo

March 19, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on In Memoriam – Hilmi Hoxha – Veteran i folklorit dhe këngës Ulqinake
Tags:

Konkurs i UE për gazetari investiguese në Mal të Zi
Delegacioni i UE në Mal të Zi  ka shpall konkursin për ndarjen e shpërblimeve për gazetari investiguese  në Mal të Zi për tekstet që kontribuojnë transparencës dhe për raportet mbi çështjet shoqërore  lidhur me shpërdorimin e pozitës , të drejtat themelore , për korrupsion dhe kriminalitetin e organizuar. Konkursi do të jetë i hapur deri me 15 .prill dhe shpërblimet do të ndahen për shkrimet më të mira investiguese ne vitin 2014 ,2015 dhe 2016. Shefi i delegacionit të UE ,Mitja Drobniç ka theksuar se kjo... Vazhdo

March 19, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Konkurs i UE për gazetari investiguese në Mal të Zi
Tags:

Apel për ndihmë per familjen e Sulltana Omeragiq në Ulqin – Video
Të reshurat  e dendura të shiut që shkaktuan përmbytje të mëdha në territorin e komunës së Ulqinit të enjten e kaluar ka shkaktuar dëme të mëdha materiale që komisioni për vlerësimin e dëmeve do të ketë angazhim të gjatë për të kryer vlerësimet e kërkesave që kanë arritur. Kësaj radhe dëmet janë në objekte si afariste ashtu ato banimi, raporton portali TV Teuta. Jeta e vështir e nënës së vetme 37 vjeçare Sulltana Omeragiq që lufton për rritjen dhe  për sigurimin e ushqimit për gjashtë fëmijët... Vazhdo

March 12, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Apel për ndihmë per familjen e Sulltana Omeragiq në Ulqin – Video
Tags:

Në Budve gjendje alarmante nga shembjet e tokës – Video
Është e pabesueshme rrëshqitja kaq e madhe e dheut, që ka shkatërruar edhe rrugën magjistrale Budvë-Cetinje në Mal të Zi. Situata është alarmante në magjistralen Budva – Cetinje, që është e mbyllur për qarkullim dhe pikëpyetje është se kur do të mundet të lëvizet në këtë aks rrugor, sepse të reshurat e shumta të shiut kanë inicuar rrëshqitjen e tokës që e ka shkatërruar rrugën në fshatin Markoviqi. Rreth 100 metra asfalt është shembur dhe fundosur për 80 centimetra, por janë paraqitur edhe plasaritje... Vazhdo

March 9, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Në Budve gjendje alarmante nga shembjet e tokës – Video
Tags:

Malazezët në krye të Evropës: Më shumë telefona celularë se banorë
Malazezët janë ngjitur në krye të Evropës kur është fjala për përdoruesit e telefonave celularë. Në këtë vend ballkanik, në një mijë banorë ka 1.580 telefona celularë, treguan të dhënat e fundit. Sipas Agjencisë për komunikime elektronike dhe shërbimet postare (EKIP), në fund të janarit të këtij viti në Mal të Zi ka pasur 987.555 konsumatorë të telefonisë mobile rrjedhimisht më shumë se popullsia e përgjithshme e vendit bazuar në regjistrimin e fundit të popullsisë. Duke pasur parasysh se Mali i Zi... Vazhdo

March 4, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Malazezët në krye të Evropës: Më shumë telefona celularë se banorë
Tags:

Page 19 of 58« First...10...1718192021...304050...Last »