Reportazh / Reportaža

Skena politike shqiptare ulqinake: Per ke bien Kembanat
” Asnjenjeri nuk eshte nje ishull i mbyllur ne vetvete. Cdo njeri eshte nje peshe e Kontinentit nje pjese e Tokes. Nese nje copez toke largohet se bashku me dallget e detit atehere Toka pakesohet ne vetvete… Dhe keshtu mos te te shkoj kurre ne mendje te pyesesh per ke bie kembana: Ajo bie per ty.” John Donne Njerezit gjithmone preferojne te degjojne kembanen e te tjereve, se sa te ndodhi e kunderta – te degjojne te tjeret kembanen qe bie per ta. Pas rezultateve zgjedhore ne Ulqin, perderisa saga e negociatave po vazhdonte, rrjetet... Vazhdo

February 4, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Skena politike shqiptare ulqinake: Per ke bien Kembanat
Tags:

Mbahet mbledhja e Këshillit Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi
Këshilli Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi mbajti mbledhjen e radhës, me ç’rast u bë zgjedhja e nënkryetarëve të KKSH-së dhe e kryetarëve e anëtarëve të komisioneve të përhershme të KKSH-së. Anëtarët e KKSH-së votuan Programin e Punës dhe Planin Financiar për vitin 2015 dhe dhanë mendimin për emërimin e drejtorëve të shkollave në gjuhën shqipe. Nënkryetar të KKSH-së u zgjodhën Palë Dreshaj nga Tuzi dhe Bujar Hasangjekaj nga Plavë-Gucia. Këshillit Kombëtar mori përsipër që prej vitit 2015 të... Vazhdo

February 2, 2015  :: Rajoni / Region, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Mbahet mbledhja e Këshillit Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi
Tags:

Ali Bardhi: Ulqini ne librin “Tezakir-i Xhevdet”
Ahmet Xhevdet Pasha, autor i librit Tezakir-i Xhevdet ka lindur me 26 Mars 1823 ne Lofca te Bullgarise se sotshme. Pasi perfundoi shkollen fillore ne vendlindje, ne vitin 1839 shkoi ne Stamboll per t’u regjistruar ne medrese. Pasi emerohet si myderriz, ai meson persisht e frengjisht. Ka studiuar  dhe shkencat e tjera si: matematike, filozofi, kozmografi, etj. Ai ishte historian, jurist dhe poet i shquar. Ka punuar pune te ndryshme administrative ne vende te ndryshme te Perandorise Osmane. Pasi perfundoi tre vellimet e para te librit... Vazhdo

January 30, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Ali Bardhi: Ulqini ne librin “Tezakir-i Xhevdet”
Tags:

Ekskluzive: Ja sesi malazezët deformojnë historinë shqiptare në Ulqin – Video
Fati aktual i shqiptarëve të Malit të Zi është i lidhur me shkelje të shumta të të drejtave të tyre. Të çarë e përçarë në forca të shumta politike, të rrudhur në lirinë ekonomike e zhvillimore në zonat ku jetojnë, në pamundësi për të qenë vërtetë të lirë, në një tokë ku nuk janë të ardhur. Mjafton të shohësh diskriminimin në arsim, për të kuptuar më pas gjithë pjesën tjetër. Shqiptarët në Mal të Zi, qysh herët kanë qenë më pak në vëmendjen e autoriteteve shqiptare, që janë mjaftuar... Vazhdo

January 26, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Ekskluzive: Ja sesi malazezët deformojnë historinë shqiptare në Ulqin – Video
Tags:

Me gropa edhe rrugët më të reja të qytetit të Ulqinit – VIdeo
Infrastruktura rrugore, ku prej vitesh nuk është vënë dorë, është shqetësimi më i madh i banorëve të Ulqinit, me të cilin ata përballen sapo dalin nga shtëpitë e tyre. Mungesa e investimeve e ka çuar në degradim total rrugën në qendrën e Ulqinit, sikurse edhe pjesa e aksit nacional Ulqin- Sukobinë prej lagjes Kodra ku gropat  jam prezente, ku ë të gjithë gjatësinë dhe gjerësinë e saj, rruga është e mbushur me gropa dhe prej vitesh nuk është akorduar asnjë investim për përmirësimin e aksit ku kalojnë... Vazhdo

January 26, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Me gropa edhe rrugët më të reja të qytetit të Ulqinit – VIdeo
Tags:

Peza: Shqiptarët në Mal të Zi kanë nevojë për dorën tonë të ngrohtë
Skruan: Luftulla Peza Shkak për këtë shkrimi u bë deklarata mjaft e çuditshme dhe e pa pranueshme e ministrit shqiptarë të punëve të jashtme Ditmir Bushati. Gjatë muajit nëntor 2014 në Tiranë u organizuar një mbledhje ndërkombëtare , ku më pas ministri shqiptar i jashtëm dhe ministri i jashtëm malazez mbajtën konferencë shtypi. Në konferencë ministri Bushati marrëdhëniet Shqipëri-Mali i Zi i quajti “të shkëlqyera” dhe nuk i përmendi fare shqiptarët, që atje jetojnë nën dhunë të përhershme. Nga ana... Vazhdo

January 24, 2015  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Peza: Shqiptarët në Mal të Zi kanë nevojë për dorën tonë të ngrohtë
Tags:

Fshati Poprat dikur i populluar e sot pothuajse i boshatisur
Fshati Poprat i cili i takon bashkësisë Lokale të Trieshit dhe në kuadër të Komunës Urbane të Tuzit ndodhet rreth 28 kilometra nga kryeqyteti Podgoricë, raporton Portali Infoshqip.me. Emri i këtij fshati edhe pse jo i vërtetuar shkencërisht, rrjedh nga Ilirishtja që do të thotë rrafshlartë ose fshat mbi shkëmb. Fshati në fjalë kufizohet nga veri-lindja me bjeshkën e bukur të koritës, nga veriu e mbron mali i lartë i Kazhenikut, nga jug-lindja kufizohet me Shqipërinë dhe nga jugu kufizohet me fshatin Bekaj. Porprati... Vazhdo

January 23, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Fshati Poprat dikur i populluar e sot pothuajse i boshatisur
Tags:

Komuna e Ulqinit shpall  konkurs për zgjidhjen arkitektonike-urbanistike për Ranë
Kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka ka shpallur konkursin për zgjidhjen arkitektonike-urbanistike për Ranë,raporton Portali Ul.info. “Qëllimi i konkursit është përzgjedhja e Zgjidhjes më të mirë dhe më të përshtatshme ideore, e cila me zgjidhjet e veta të aplikueshme në mënyrën më efikase do të valorizojë potencialin e përgjithshëm të zonës së Ranës”, thuhet në konkurs. Anëtarë të jurisë për vlerësimin e projekteve të kandiduar përveç Gjekes do të jenë dhe arkitektët Rifat Alihoxhiq,... Vazhdo

January 21, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Komuna e Ulqinit shpall konkurs për zgjidhjen arkitektonike-urbanistike për Ranë
Tags:

Nimanbegu  priti në takim Ministrin Suad Numanoviq – Video
KËSHILLI KOMBËTAR I SHQIPTARËVE NË MALIN E ZI NACIONALNI SAVJET ALBANACA U CRNOJ GORI  ALBANIAN NATIONAL COUNCIL IN MONTENEGRO   Nr.4 / 15 Ulqin, me  19.01.2015   Kumtesë për Opinion Kryetari i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi z. Genci Nimanbegu priti në takim Ministrin për të Drejtatat e Njeriut dhe të Pakicave, z. dr. Suad Numanoviq, me bashpunëtorët e tij. Pasi që z. Nimanbegu i uroj mirëseardhje Ministrit për të Drejtatat e Njeriut dhe të Pakicave, z. dr. Suad Numanoviq, në vazhdim... Vazhdo

January 19, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Nimanbegu priti në takim Ministrin Suad Numanoviq – Video
Tags:

Hashim Thaçit në Ulqin do ti shtrohet edhe një darkë – Video
Foto: Ilmih Kasneci Para pak çastesh zv.kryeministri i Kosovës, njëherësh edhe ministri i punëve të Jashtme, Hashim Thaçi ka arritur në Ulqin. Ai është duke zhvilluar një takim me kryetarin e kësaj komune Fatmir Gjeka. Për nderë të vizitës së zv.kryeministrit Hashim Thaçi në Ulqin do të shtrohet edhe një darkë ku prezent do të jenë Genci Nimanbegu, Deputet në Parlamentin e Malit të Zi dhe Kryetar i Këshillit Kombëtar i Shqiptarëve në Mal të Zi, kryetari i Forcës së Re Demokratike, Nazif Cungu, kryetari... Vazhdo

January 16, 2015  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Hashim Thaçit në Ulqin do ti shtrohet edhe një darkë – Video
Tags:

Page 21 of 58« First...10...1920212223...304050...Last »