Reportazh / Reportaža

UBA: Trajnimi i liderave të rinj për çështje publike ne hotel Mediteran
UBA, Ulqin Biznes Asociaiconi, BKA, Biznes Klub Ana e Malit dhe Televizioni Teuta janë duke organizuar një trajnim për çështje publike për liderë të rinj. Nëse ju ndiheni një lider i ri dhe besoni se zotëroni aftësitë për të bërë për vete të tjerë, për të frymëzuar, mobilizuar apo për të drejtuar bashkëmoshatarët e tu apo nëse shikoni që mes miqve tuaj ju jeni personi që nxjerr idetë, thur planet apo merr i pari iniciativën apo merr përsipër përgjegjësi, atëherë ju jeni kandidati më i/e përshtatshëm... Vazhdo

November 28, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on UBA: Trajnimi i liderave të rinj për çështje publike ne hotel Mediteran
Tags:

Abazoviq: Mosmiratimi i rezolutës është mesazh i dobët për opinionin nga Brukseli
Me  refuzimin e rezolutës për integrimet evropiane në Parlament, opinionit malazezë dhe Brukselit i dërgohet mesazh i dobët, ka deklaruar anëtari i këshillit për integrimet evropiane Dritan Abazoviq, duke vlerësuar se Parlamenti duhet ta kontrollojë procesin negociator të cilin e udhëheq qeveria. Nënkryetari i parlamentit Branko Radulloviq e ka tërheq rezolutën nga procedura kuvendore, pasi që njëri nga propozuesit e këtij dokumenti, Miodrag Vukoviq, ka paralajmëruar tërheqjen e përkrahjes nëse deputetët e miratojnë... Vazhdo

November 26, 2013  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Abazoviq: Mosmiratimi i rezolutës është mesazh i dobët për opinionin nga Brukseli
Tags:

Po zhvendosen disa tornado (turmë) në detin e Ulqinit
Shpesh herë ne gjuhën lokale, ne Ulqinakët përdorim një shprehje nga trashigëmija e jonë, siç është kjo për ta përshkruar detin dhe motin e dobët. Kjo është një fjalë të cilën nuk mund ta gjeni askund tjetër, një shprehje e rallë, një lokalizëm i veçantë për Ulqin. Detarët dhe kapidanët gjithmonë kanë përdorë shprehjen, “është ba deti si Kulshedër”. Kjo ndodhë gjithmonë kurë është moti me shi, dhe deti është i “trazuar”, lokalizëm, kur “çohet deti” dhe janë... Vazhdo

November 25, 2013  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Po zhvendosen disa tornado (turmë) në detin e Ulqinit
Tags:

Intervistë me Asllan Zenelin – TV Teuta – Video
Intervistë me Asllan Zenelin kryetar i USP – dega Ulqin Kryetari i Lidhjes së Sindikatave të Lira të Malit të Zi, dega në Ulqin, Asllan Zeneli ka reaguar pas pushimit të njëzet punëtorëve të Kripores “Bajo Sekuliq” në Ulqin, ku 19 prej të cilëve janë shqiptarë, dhe që janë pushuar nga puna nga administrata e falimentimit në këtë ndërmarrje. Sipas z.Zeneli qytetarët e Ulqinit janë mesuar më me premtime të kota, por ato presin projekte konkrete. Në Komunen e Ulqinit situata është katastrofale dhe... Vazhdo

November 23, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Intervistë me Asllan Zenelin – TV Teuta – Video
Tags:

Rana dhe Zana dhe kopshti i luleve 2013 në Fotografi
“Parajsa Qiellore” në ranë të Ulqinit,ku ky kopsht të ofron një hapësirë përrallore, ku bukuria e ngjyrave dhe aromave të përziera të luleve bën të ndjehemi në një botë tjetër. Foto Ismet Karamanaga Facebook  Vazhdo

November 18, 2013  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Rana dhe Zana dhe kopshti i luleve 2013 në Fotografi
Tags:

Paula D Royster mbajti ligjëratë në Gjimnazin DRITA & Qendër për kulturë Ulqin + Foto
Në ditën e katërt, të qëndrimit në Ulqin, prof. Royster vizitoi Gjimnazin DRITA, u prit nga Kryetari i Komunes, u takua me gazetarë dhe në mbrëmje, mbajti ligjëratë për një publik të gjerë, në Qendrën Kulturore. Znj. Royster është lider në përkushtimin e Qendrës për zbulimin, ruajtjen dhe mbrojtjen e histories së diasporës afrikane dhe që është duke qëndruar në Ulqin lidhur me studimin e saj që ka të bëjë me gjurmët e pupujve afrikanë në Ulqin. Paula D Royster shpjegon se si në hulumtimet e saja... Vazhdo

November 15, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Paula D Royster mbajti ligjëratë në Gjimnazin DRITA & Qendër për kulturë Ulqin + Foto
Tags:

Nazif Cungu pret znj. Paula D Royster
Takimi me znj. Paula D Royster Sot Kryetari i Komunës Nazif Cungu priti në takim eksperten nga fusha e antropologjisë kulturore dhe gjenealogjisë nga SHBA znj. Paula D Royster. Znj. Royster është lider në përkushtimin e Qendrës për zbulimin, ruajtjen dhe mbrojtjen e histories së diasporës afrikane dhe që është duke qëndruar në Ulqin lidhur me studimin e saj që ka të bëjë me gjurmët e pupujve afrikanë në Ulqin. Ajo në takim me kryetarin Cungu shpjegon se si në hulumtimet e saja lidhur me rrugën e skllevërve afrikanë... Vazhdo

November 14, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Nazif Cungu pret znj. Paula D Royster
Tags:

Pushime Ulqinake
Në Revisten shqiptare të turizmit rajonal “Travel Albania” , në numrin e vjeshtës, ekspozohet reportazhi mbi eksperiencën e një pushimi familjar në Ulqin. Znj. Flora Xhemani Baba, redaktore e revistes, qendroi ne Ulqin së bashku me familjen e saj, e cila, si qellim dytësorë ishte nxjerrja e konkluzioneve konkrete mbi Ulqinin si destinacion i pershtatshëm per turistet jashte pikut te sezonit të verës. Në reportazhin per revisten “Travel”, ajo permbledh pershtypjet e saja me këndvështrimin e një turisti. Qendrimin... Vazhdo

November 10, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Pushime Ulqinake
Tags:

Aksion për pastrimin e shkolles se vjeter në Katërkollë + Foto
Në këtë aksioni mori pjesë drejtoresha e ndërmarrjes publike “Veprimtari komunale” Zana Sarvan. Aksioni ne fjale eshte kryer 90% nga punetoret e NP Vprimtarite Komunale, sektori i gjelberimit, te cileve ju kemi ardhur ne ndihm dhe nje pjes e mire e administrates se ndermarrjes.Kan qen te informuar dhe kryetari i Bashkesis lokale Katerkolle(i cili dhe ka marr pjese qe nga fillimi) dhe drejtori i shkolles(per fat te keq nuk ka pasur asnje nxenes dhe arsimtare). Ky aksion eshte vazhdimi i punes se ndermarrjes ne kthimin e vlerave... Vazhdo

November 3, 2013  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Aksion për pastrimin e shkolles se vjeter në Katërkollë + Foto
Tags:

Karamanaga: Shetitorja e Ulqinit e papastër – Video
” SOT-Si e gjejm ne mengjes dhe si e pastrojn punetoret e pastrimit. Ju gjykoni kush është fajtor…” në ket Fotografi…… Zana Sarvan Përmes këtij aktiviteti u bë e dukshme se Ulqini është kthyer një qytet të papastër. Këtë e dëshmojnë më së miri pamjet ee përditshme të grumbullimit të mbeturinave kudo nëpër shetitoren e Ulqinit. Kjo pamje e shetitores  është treguesi i urgjencës që nevojitet për ndryshimin rrënjësor të mënyrës së administrimit e qeverisjes së një qyteti. Është... Vazhdo

October 27, 2013  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Karamanaga: Shetitorja e Ulqinit e papastër – Video
Tags:

Page 30 of 58« First...1020...2829303132...4050...Last »