Reportazh / Reportaža

Eposi i Kreshnikëve, një trashëgimi e veçantë shqiptare në Malin e Zi
Shqiptarët në Mal të Zi janë të njohur për këngët e eposit të kreshnikëve, të cilat ende sot gjallojnë në Malësi, Plavë e Guci, Krajë dhe në Anë të Malit. Studiuesit e kësaj fushe vlerësojnë se eposi i kreshnikëve është monument i veçantë i poezisë gojore shqiptare, që pati një ndikim të fuqishëm edhe tek popujtë tjerë në Ballkan. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën: VAO VIDEO:  Vazhdo

February 13, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Eposi i Kreshnikëve, një trashëgimi e veçantë shqiptare në Malin e Zi
Tags:

Ruajtja e vlerave arkeologjike të qyteti të lashtë të Shasit – Video
Muzeu i Ulqinit po bën përpjekje të vazhdueshme për ruajtjen dhe restaurimin e materialeve arkeologjike të gjetura në Qytetin e Lashtë të Shasit. Kërkimet arkeologjike të kohëve të fundit në Qytetin e Shasit, që ndodhet në udhëkryqin mes Ulqinit dhe Shkodrës, nxorën zbulime nga kultura e lashtë shqiptare, e shumë vlerë. Korrespondenti i Zërit të Amerikës Ali Salaj përgatiti kronikën: VIDEO:  Vazhdo

February 8, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Ruajtja e vlerave arkeologjike të qyteti të lashtë të Shasit – Video
Tags:

Dhjetë mijë euro investime të reja në Shkollën e Mesme “ Vëllazërim-Bashkim të Ulqinit
Vazhdojn donacionet për shkollat publike në Ulqin nga biznesmenët ulqinakë Ilmi Kurti dhe Bajram Maxharri Biznesmenët ulqinakë Ilmi Kurti dhe Bajram Maxharri  vazhdojnë të investojnë në përmirësimin e infrastrukturës në Institucionin Publik, Shkolla e Mesme “Vëllazërim-Bashkim  në Ulqin. Falë donacioneve të tyre në shumë prej 9.000 dollarësh amerikanë (Kurti 7.000 $ e Maxharri 2.000 $) dhe 1.500 euro investime nga mjetet buxhetore të shkollës,   gjatë pushimeve dimërore, u bë rikonstruksioni i disa hapësirave... Vazhdo

February 2, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Dhjetë mijë euro investime të reja në Shkollën e Mesme “ Vëllazërim-Bashkim të Ulqinit
Tags:

Reportazh nga qyteti i vjetër e Liqeni i Shasit nga Besim Toska
Një atraksion mahnitës me bukuri të shumta natyrore Një tjetër atraksion i vërtetë është qyteti i vjetër i Shasit me një histori të lashtë, përkatësisht liqeni i saj, ku ofron një natyrë të pasur e panoram të mrekullueshme, e rrethuar nga lëndina e male të gjelbëra në mes saj gjindet kaltërisa e Liqenit të Shasit. Rrethë dhjetë kilometra nga kufiri Shqipëri (Muriqan)-Mali Zi (Sukobin) të rrugës që të shpije në Ulqin duhet kaluar për të shkuar e përjetuar bukuritë që ofron Shasi. Qindra mijra turistë... Vazhdo

January 30, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Reportazh nga qyteti i vjetër e Liqeni i Shasit nga Besim Toska
Tags:

Nje ishull arbnesh ne Kroaci – Zarë – TVSH Reportazh
Reportazhi “Një ishull arbnesh në Kroaci”, është realizuar gjatë muajit shkurt 2014, nga ekipi i TVSH-së me gazetar Genc Ymeraj, ku jane shfrytëzuar pamjet-imazhet nga Arbneshi i Zarës, vetë Zara dhe ajo që e pasuron e fisnikëron këtë reportazh janë bashkëbiseduesit: Alma Stipçeviq, – e motra e ilirologut Akademik prof. Dr. Aleksandër Stipçeviq, vetë Aleksandër Stipçeviqi, ish basketbollisti dhe traineri Josip – Pino Gjergja, futbollisti Pino Petani, gazetari Shenoll Selimoviq etj.  Vazhdo

January 27, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Nje ishull arbnesh ne Kroaci – Zarë – TVSH Reportazh
Tags:

Hajnat ne aksion në dyqanin kuranik të Ulqinit – Video
Kamerat e sigurisë së një dyqani Kuranor në qytetin e Ulqinit, kanë filmuar çastet e vjedhjes së 2 personave, raportohet në You Tube nga pronari i duqanit  Hysein Ukoshata. Në momentin e vjedhjes marketi dukët të ketë qenë i vetmuar pasi që personat që hyrën për të vjedhur, kaluan pa u pënguar nga askush. Para objektit ku u ndodhi kjo ngjarje ishte stacionuar një makinë nga e cila kanë zbritur 4 persona, ku 2 prej tyre hyrën në dyqan për të vjedhur dhe 2 duke berë rojen, të cilat nga gjirimet dukët të jenë... Vazhdo

January 24, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Hajnat ne aksion në dyqanin kuranik të Ulqinit – Video
Tags:

URA Ulqin: ​Apel për ndihmë ekipit të futbollit Otrant Olympic
Me nevojë, çdo herë duhet komentuar gjërat negative dhe të pa pëlqyeshme që po i ndodhin këti qytet, në veçanti sportit e në këtë rast futbollit të Ulqinit. Institucionet Komunale Vitin e kaluar i japen veçëse një infuzion ekipit Otrant Olympic, atëher kur dhe ne apeluam për ndihmë, por disa menduan se do të fitonim poena politik. Ekipi i futbollit Otrant njëherit dhe i vetmi në qytet ka nevoj më shumë se kurrë për ndihmë, andaj, në pamundësi për ta ndihmuar finansiarisht i bashkangjitemi apelit të administratës... Vazhdo

January 23, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on URA Ulqin: ​Apel për ndihmë ekipit të futbollit Otrant Olympic
Tags:

Filo – Nikoliq: Për një bashkëpunim më intensiv ndërparlamentar
Ambasadori, z. Ernal Filo zhvilloi sot një takim me Kryetarin e Komisionit për Marrëdhëniet Ndërkombëtare dhe Emigrantët në Parlamentin e Malit të Zi, z. Andrija Nikolic. Bashkëbiseduesit vlerësuan marrëdhëniet shumë të mira dhe miqësore midis dy vendeve tona në të gjitha fushat si dhe rolin që luajnë parlamentet respektive në konsolidimin e bashkëpunimit. Gjatë takimit u fol edhe për impulsin që marrëdhëniet tona duhet të kenë në kuadër të integrimeve evropiane dhe euroatlantike, si dhe bashkëpunimin... Vazhdo

January 19, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Filo – Nikoliq: Për një bashkëpunim më intensiv ndërparlamentar
Tags:

Videolajm/ Qyteti i Ulqinit mbulohet nga bora
Një video nga bora e parë që ka mbuluar qytetin e Ulqinit para disa ditëve. Reshjet e tilla në këtë qytet janë shumë të rralla. Nga natyra e mrekullueshme nga Ulqini, Ada Buna, Ana Malit të realizuara nga Foto Rozafa janë publikuar në faqen zyrtare të Vimeos dhe të Facebookut. Bora që ka rënë ditët e fundit në Ulqin ka bërë bujë jo vetëm në mediat vendore, por edhe në ato Ballkanike. Rënia drastike e temperaturave dhe reshjet,e borës që kanë përfshirë rajonin,para disa ditëve kanë dhënë efektin e tyre... Vazhdo

January 15, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Videolajm/ Qyteti i Ulqinit mbulohet nga bora
Tags:

Vdes shkrimtari Ramiz Kelmendi, ku vendlindja e tijë letrare ishte Ulqini
Shkrimtari i njohur kosovar, Ramiz Kelmendi, ka ndërruar jetë të mërkurën, në moshën 86-vjeçare. Lajmin për vdekjen e Ramiz Kelmendit e ka dhënë gazetari Adriatik Kelmendi, nëpërmjet një njoftimi në rrjetin social Facebook. “Me pikëllim të thellë e zemër të thyer, të dashur familjarë, miq e dashamirë, ju njoftoj se sonte u nda nga jeta axha im, që e kisha shumë më shumë se axhë, Ramiz Kelmendi, në moshën 86-vjeçare”, ka shkruar Adriatik Kelmendi. Ramiz Kelmendi, përveç si shkrimtar, njihej... Vazhdo

January 11, 2017  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Vdes shkrimtari Ramiz Kelmendi, ku vendlindja e tijë letrare ishte Ulqini
Tags:

Page 5 of 58« First...34567...102030...Last »