Reportazh / Reportaža

Deti Adriatik plehërishtë
Tërë hedhurinat hidhen në det Për fat të keq, analizat kanë treguar se uji i detit edhe në plazhet tona më të njohura nuk është në cilësinë e kënaqshme. Dhe ky fakt nuk e habit askënd, nëse dihet se gjatë 25 viteve të shkuara jo vetëm që nuk ka patur investime të rëndësishme në zgjerimin e rrjetit infrastrukturor të kanalizimit, por edhe mirëmbajtja e rrjetit ekzistues ka qenë reduktuar në minimum. Një ekip ndërkombëtar i ekspertëve i cili vitin e kaluar hulumtoi përbërjen e faunës së thellësirave... Vazhdo

August 10, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Deti Adriatik plehërishtë
Tags: , ,

Kush po gjuan me gurë Kosovarët
Është më se e qartë se nuk mund të cilësohet “pushim” për turistët që vijnë për të kaluar pushimet në Mal të Zi dhe të shoqërohen nga policia deri te destinacioni i sigurt. Vetë fakti se për shkak të sigurisë së tyre autobusët janë të detyruar të udhëtojnë në kolonë, të shoqëruar nga policia, krijon frikë dhe pasiguri te turistët Kaluan dy vjet nga rasti kur disa vandalë sulmuan autobusin e agjencisë “Barileva” në linjën Ulqin-Prishtinë, me ç’rast i thyen xhamat dhe i kërcënuan udhëtarët... Vazhdo

August 10, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Kush po gjuan me gurë Kosovarët
Tags: , , , ,

Ulliri është si nëna
Një nga thëniet e vjetra thotë se ulliri është si nëna: të jep pa rezervë madje edhe atëherë kur vite me radhë është e lënë pas dore. Ndryshe nga hardhia, e cila krahasohet me femrën: ndëshkon menjëherë çdo mungesë vëmendjeje. Ullishtat e Ulqinit janë lënë pas dore në vitet e shtatëdhjeta dhe tetëdhjeta të fundshekullit të kaluar. Asohere ulqinakët më me ëndje merreshin me turizëm me një biznes gjoja më të levërdishëm gjë që u tregua e suksesshme për ullishtarinë. Kjo sepse gjatë kësaj periudhe... Vazhdo

August 2, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Ulliri është si nëna
Tags:

U mbajt tryeza me titull “konsolidimi i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi”
Pa konsensus për çështjet që brengosin shqiptarët Podgoricë – Projekti për Marrëdhënie Etnike, një organizatë joqeveritare amerikane, organizoi të hënën në Podgoricë tryezën me titull “Konsolidimi i Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi”. Përveç temës themelore që ka të bëjë me rolin e Këshillit Nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi, në tryezë është diskutuar mbi temat që brengosin pakicën shqiptare në Mal të Zi dhe se a ekziston konsensusi në skenën politike shqiptare në Mal të... Vazhdo
Reportazh nga qyteti turistik Ulqini, mos na harroni!
Rëra e shëndetshme, uji i jodizuar i Detit Adriatik, së bashku me netët rinore, muzikën dhe trashëgiminë kulturore, presin edhe sivjet turistët kosovarë. Një rënie e lehtë e çmimeve paralajmërohet nga ulqinakët, ndërsa fjetja mbetet siç ka qenë vjet Muzgu mbi bregdetin e Ulqinit fton turistët të dalin në rrugët e vjetra dhe karakteristike të këtij qyteti. Kalaja e qytetit ka një pamje antike, por edhe të modernizuar. Ndonëse,ende në gjysmën e muajit qershor, rruga afër Plazhit të Vogël është e mbushur... Vazhdo
Lidhja ma lirë dhe ma e shpejt Kroaci – Mal të Zi – Kosovë – Shqiperi
Duke ditur se Kosovaret kan probleme me pasaportat e Unmikut dhe me pasaportat e Kosovës,jemi duke kërkuar për ju si ta kaloni pushimin në vendlindje ma lirë dhe ma ekonomik. Problemi i Kosovarëve asht që Bosna dhe Hercegovina nuk i pranon pasaportat e Kosovës,prandaj Kosovaret ndoshta jan duke kërkuar rrugë si ju del ma lirë. Ky asht solucioni i imi ma i miri me udhëtu napër Kroaci duke mos dal prej rruge deri në Ploçe të Kroacisë.Aty 10 Km ma tej gjindet kufiri i Bosnes,prandaj duhet marrur Trajektin apo Ferryn me kalu... Vazhdo
Pak optimizëm për sezon të mirë
Ethet e pragsezonit turistik në ulqin Gati askush në Ulqin nuk është optimist për sezonin e sivjetshëm turistik. Të gjithë e dinë se kriza e përgjithshme do të ketë ndikime negative. Kjo tashmë vërehet edhe në këtë prag sezoni jo vetëm në Ulqin, por edhe në tërë bregdetin e Malit të Zi. Të vetmit optimistë për suksesin e sezonit të sivjetshëm turistik duket se janë në Komunën e Ulqinit. Edhe pse në Ulqin ka filluar zyrtarisht sezoni turistik, Ulqini i ngjan një dimri të gjatë që duket se sivjet do... Vazhdo
Për të vërtetën mjafton vetëm një votë
Po të kishim këtë situatë atëherë kërkush nuk do të kishte nevojë që ta zëmë në këto zgjedhje të kërkonte deputetin e Anës së Malit i cili për hesapin tonë u demonstrua në mënyrë tepër subjektive dhe me një zë memec duke mbetur në pakicë në të gjitha vendvotimet e Anës së Malit. Kjo ndodhte jo sepse kemi të bëjmë me një ide të çoroditur, por sepse ideja nuk ishte në hap me kohën. Po provoj të tregoj atë që ndjeva gjatë dhe pas leximit të librit të Budisllav Kralit për parlamentarizmin në... Vazhdo

June 1, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Për të vërtetën mjafton vetëm një votë
Tags: ,

Diskursi politik: Zgjedhjet dhe deformimi i votës
Përvoja e deritashme dëshmon se në sistemet dhe shoqëritë pa traditë demokratike dhe ku është e pranishme struktura e pavolitshme sociale jo rrallë herë vota është bërë mjet i manipulimit nga subjekte të ndryshme politike të cilët nuk zgjedhin mjete për të arritur qëllimin e tyre, ku shembull tipik në këtë aspekt është Komuna e Ulqinit, dukuri kjo që është manifestuar si asnjëherë deri më tash në zgjedhjet e parakohshme parlamentare në Mal të Zi të cilat janë mbajtur më 29 mars të këtij viti. Paradigma... Vazhdo

June 1, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Diskursi politik: Zgjedhjet dhe deformimi i votës
Tags: , , , , , ,

Si i shoh unë marrëdhëniet ndërmjet Malit të Zi dhe NATO-s
DUKE PRITUR “NA (fakën) – TO (në)” NATO, pa dyshim, do të thotë siguri dhe ai për ne është gjithmonë i rëndësishëm dhe do të thotë mundësi më të madhe të progresit në të gjitha sferat. Rrëfimi ka filluar, vetëm se pritet epilogu i tij! Rrëfimi ka filluar në momentin kur Mali i Zi u përcaktua në mënyrë të qartë për integrime euro-atlantike dhe në këtë mënyrë i ka caktuar vetvetes objektiv që të bëhet anëtare e Aleancës së NATO-s. Mirëpo, çdo tregim ka versionet e veta të cilat,... Vazhdo

May 18, 2009  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Si i shoh unë marrëdhëniet ndërmjet Malit të Zi dhe NATO-s
Tags: , , ,

Page 50 of 58« First...102030...4849505152...Last »