Reportazh / Reportaža

Teuta Arifi nënshkruan memorandum bashkëpunimi me katër komuna shqiptare
Kryetarja e komunës së Tetovës, Teuta Arifi sot ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me katër komuna tjera të Tiranës, Prishtinës, Ulqinit dhe Preshevës. Ky memorandum vjen pasi këta komuna krijuan unionin e bashklive shqiptare në rajon, raporton TetovaSot. “Ne, Kryetarët e Bashkive të Tiranës, Prishtinës, Tetovës, Ulqinit dhe Preshevës, të mbledhur me dëshirën dhe vullnetin e mirë për të hedhur themelet e një bashkëpunimi të fortë, efikas, të qëndrueshëm e afatgjatë mes kryeqendrave urbane të hapësirës... Vazhdo

November 28, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Teuta Arifi nënshkruan memorandum bashkëpunimi me katër komuna shqiptare
Tags:

Festohet në Mal të Zi Dita e Pavarësisë së Republikës së Shqipërisë
Dje, në hotel Hilton, Ambasada organizoi pritjen zyrtare me rastin e Festës Kombëtare – Ditës së Pavarësisë. Të ftuar ishin përfaqësuesit e trupit diplomatik të akredituar në Mal të Zi, zyrtarët më të lartë të vendit, presidencës, parlamentit, qeverisë, Ministrisë së Jashtme, përfaqësues të insitucioneve të tjera zyrtare, forcave politike, mediave, të institucioneve artistike, përfaqësues të feve, përfaqësues të biznesit, etj, si dhe përfaqësuesit zyrtarë, të nivelit qendror e vendor, të komunitetit... Vazhdo

November 25, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Festohet në Mal të Zi Dita e Pavarësisë së Republikës së Shqipërisë
Tags:

Edi Rama grekëve: Shqipëria natyrore është Shqipëria evropiane – Video
“Ne kemi një histori interesante. Kemi Shqipërinë, Kosovën, kemi shqiptarë në Maqedoni, Malin e Zi dhe nuk ka asnjë plan apo ide për Shqipërinë e madhe, por ka një plan bashkimi të shqiptarëve të Bashkimit Evropian”, ka thënë Rama në një intervistë për televizionin grek “Skai”, e cila vjen pas ngritjes së tensioneve mes zyrtarëve të Tiranës dhe Athinës në lidhje me disa çështje pezull mes dy vendeve që de jure janë ende në luftë, transmeton Flaka. Gazetari Alexis Papahelase ka pyetur shefin e qeverisë... Vazhdo

November 23, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Edi Rama grekëve: Shqipëria natyrore është Shqipëria evropiane – Video
Tags:

Nisin hetime ndaj ish zyrtarëve komunal të Ulqinit
Në një njoftim për media thuhet se hetimet kan filluar për disa ish zyrtarë  të Komunës së Ulqinit, por edhe nga ato aktual, janë thirur dje në Prokurorinë speciale shtetërore në lidhje me disa çështje që i takojnë vitit 2011, mëson portali ynë, raporton portali Lajm.me. Sipas spekullimeve të pakonfirmuara, arsyet e kësaj thirrjeje kanë të bëjnë me parregullsitë në pagesën e komunalive për objektet  e ndërtuara në Ulqin, por edhe me punësimet e paligjshme gjatë periudhës që ndodhej në pushtet struktura... Vazhdo

November 14, 2016  :: Politika, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Nisin hetime ndaj ish zyrtarëve komunal të Ulqinit
Tags:

Shpallen fituesit e Garave te recituesve të rinj – Ulqin 2016
Të shtunën, më 12 nëntor 2016, në Galerinë e Arteve të Qendrës Kulturore – Ulqin, Fondacioni ,,Studenti” organizoi për të tretin vit më rradhë Garat e recituesve të rinj 2016, për shkollat në gjuhën shqipe në Malin e Zi. Në këto Gara morën pjesë 11 shkolla fillore dhe 4 të mesme nga të gjitha trevat shqiptare në Malin e Zi, që nga Plava, Gucia, Malësia, Kraja, Ana e Malit dhe Ulqini. Në fjalën e tij të rastit, kryetari i Fondacionit Studenti, z. Hajredin Kovaçi tha:,, Këto gara janë mundësi... Vazhdo

November 13, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Shpallen fituesit e Garave te recituesve të rinj – Ulqin 2016
Tags:

Halit Beci: Portreti i 85 vjeçarit me ngjyra të një detari nga Ulqini
Si ta përshkruash një njeri i cili më se 50 vjet ka lundruar më anije të ndryshme nepër detë nepër botë. Ta përshkruash një fizionomi markante, të jashtëzakonshme, gjithmonë të qeshur, të butë dhe të mirë, e të mos gabosh është vështirë. Halit BECI është i moshuar, ka 85 vjet, por edhe sot, për çdo ditë, del në pazar, shkon në xhami. Rri me shokë, shumica prej të cilëve janë më të rinjë se ai, pasi që ato të moshës së tij, shumica janë në “Meteriz” ose në “Pisnjesh”. Haliti... Vazhdo

November 10, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Halit Beci: Portreti i 85 vjeçarit me ngjyra të një detari nga Ulqini
Tags:

Prona në shitje: Fusha e kripores së Ulqinit për 900.000.000 €
Duhet cekur se toka e kripores  së Ulqinit është nën hipotekën e bankave ku pjesën më të madhe të kredisë e ka Prva Banka, kurse në shpallje për shitjen e sajë nuk ceket kush ashtë administratori duke shikuar shpalljen në websajtin  Premier Nekretnine. Në fushën e kripores së Ulqinit, pronari ka në plan të zëvendësojë teknologjinë ekzistuese me pajisje moderne për prodhimin e kripës. Prodhimi i kripës, futja e teknologjive të reja, nuk kërkon angazhimin e burimeve totale të hapësirës, me asgjësimin e... Vazhdo

November 7, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Prona në shitje: Fusha e kripores së Ulqinit për 900.000.000 €
Tags:

Sokol (Cok) Hiri Rudaj,  meriton të përjetësohet
Gjekë Gjonaj   Ishte  djali i vetëm i Hir Gjelit Rudaj, i cili gjatë gjithë jetës luftoi për përpjekjet e shqiptarëve për liri, për troje etnike e për flamur kuq e zi.  Lindi në vitin 1853 në fshatin Selcë të Kelmendit në një familje  të ndershme malësore, atdhetare me virtyte të larta  morale e njerëzore. Oda e burrave dhe kisha – shkolla e tij e vetme Rritet jetimë  pa babë, që nga mosha pesë vjeçare,  me ngjarjet e mëdha  që kalonte kombi ynë, të cilat lanë vragë të pashlyeshme në edukimin... Vazhdo

November 4, 2016  :: Kulturë / Kultura, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Sokol (Cok) Hiri Rudaj, meriton të përjetësohet
Tags:

Dy shqiptarë në  Unionin e Shkollave të Mesme në Mal të Zi
Në Budvë nga data  28 -30 tetor të këtij viti  u mbajt  Kuvendi i dytë i Unionit të Shkollave të Mesme të  Malit të Zi. U zgjodhën anëtarët e Kuvendit dhe Këshillit Drejtues si dhe u miratua Rregullorja e   punës. Morën pjesë nxënësit e shkollave të mesme nga pothuaj të gjitha  shkollat e mesme në Mal të Zi. Në mesin e tyre ishin edhe dy  shqiptarë, Amina Nikoviq nga Tuzi dhe Rajmond Gjonaj nga gjimnazi privat  “ Drita” – Ulqin. Në fjalën  përshëndetëse  kryetari  Këshillit Drejtues të Unionit... Vazhdo

November 3, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Dy shqiptarë në Unionin e Shkollave të Mesme në Mal të Zi
Tags:

Senad Dema peshkatar nga Ulqini zë peshkun 40 kg
Peshkatari Senad Dema nga Ulqini ka zën peshkun Gof prej 40 kg. Duhet të cekim që peshkimi në familjen Dema ka qënë dhe mbetet një traditë. Jo vetëm te moshat e  mëdhaja por edhe të rinj bëhen pjesë e kësaj tradite që ka ekzistuar dhe vazhdon të përcillet edhe sot brez pas brezi në ketë familje. Senad Dema më së shumti e zhvillonë këtë veprimtari për arsye ekonomike, por ai peshkimin e ka si sportin e tijë të preferuar dhe e zhvillonë për çdo ditë. Diçka mbi Familjen e Senad Demës që vazhdon i traditën... Vazhdo

October 29, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Senad Dema peshkatar nga Ulqini zë peshkun 40 kg
Tags:

Page 7 of 58« First...56789...203040...Last »