Reportazh / Reportaža

Tkurrja e shqiptarëve të Malit të Zi dhe heshtja e qeverive shqiptare
Adnan RRUSTEMI Zgjedhjet e fundit në Mal të Zi, përveç luhatjeve mbi orientimin e këtij shteti të Ballkanit në mes të vazhdimit të kursit euro-atlantik apo kthimit nën ndikimin e Serbisë dhe të Rusisë, u veçuan edhe nga zbehja gati deri në mospërfaqësim të plotë të shqiptarëve të atjeshëm në Parlamentin e këtij vendi, si shprehja më shqetësuese e politikave diskriminuese të qeverisë malazeze ndaj shqiptarëve. Për rrjedhojë, nga 81 anëtarë të Parlamentit, pavarësisht që së paku zyrtarisht paraqesin... Vazhdo

October 26, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Tkurrja e shqiptarëve të Malit të Zi dhe heshtja e qeverive shqiptare
Tags:

Koha për reflektim  të partive politike shqiptare në Mal të Zi
Nga Gjekë Gjonaj Shqiptarët në Malin e Zi  patën rastin dhe mundësinë që në zgjedhjet parlamentare të 16 tetorit  të  arrijnë sukses pozitiv. Kjo,  për fatin tonë të keq nuk ndodhi. Nga mosbashkimi i  subjekteve nacionale politike shqiptare  shqiptarët pësuan humbje të thellë, si asnjëherë më parë në epokën e pluralizmit politik. Shqiptarët në Kuvendin e ardhshëm të Malit të Zi,  siç dihet tashmë ,  do të kenë vetëm një përfaqësues autentik , në vend të tre sa   mund të kishin sikur të... Vazhdo

October 24, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Koha për reflektim të partive politike shqiptare në Mal të Zi
Tags:

Shpërthen ish-zv.ambasadori i Malit të Zi në Tiranë Met Gjoni: Ja fajtori i disfatës së shqiptarëve
Pas zgjedhjeve të Malit të Zi, ku shqiptarët përfunduan vetëm me një deputet në parlament, mes klasës politike ka nisur kërkimi i llogarisë dhe gjetja e fajtorëve. Zona e banuar nga shqiptarë në Mal të Zi është ndarë me pjesën e Ulqinit dhe Anës së Malit, në një anë, dhe me Malësinë e Madhe, nga ana tjetër, që edhe organizimin politik e kanë gati krahinor pas rënies së UDSH-së. Met Gjoni, nënkryetar i Komunës së Ulqinit dhe drejtues i njërës prej forcave politike që ka siguruar deputetin aktual në... Vazhdo

October 20, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Shpërthen ish-zv.ambasadori i Malit të Zi në Tiranë Met Gjoni: Ja fajtori i disfatës së shqiptarëve
Tags:

Nikollë Camaj: I vetmi që mori para për vete është Isat Jakupi
Pasi që portali jonë publikojë akuzat e Isat Jakupit drejtuar partnerit të tij Nikollë Camaj se është shitur për 22000 euro.Camaj në facebook ka sulmuar portalin Malësi.ME duke na quajtur portal të udbes.Portali jonë nuk ka asgjë kundra Nikollë Camaj dhe nuk mund të kuptojmë këtë sulm të Camaj drejtuar portalit tonë pasi që detyra jonë është të publikojmë lajme dhe ne nuk kemi shpikur asgjë por kemi publikuar atë që ka thënë partneri i tij. Camaj poashtu shkruan se prej 22000 eurave të fushates që u takojnë... Vazhdo

October 19, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Nikollë Camaj: I vetmi që mori para për vete është Isat Jakupi
Tags:

Tirana “bekon” koalicionet shqiptare në Malë të Zi – Video
Ministri i Jashtëm Ditmir Bushati inkurajoi shqiptarët e Malit të Zi të shprehin vullnetin për 3 koalicionet shqiptare: “Me një qëllim”, “Shqiptarë të Vendosur” dhe koalicioni “Lidhja Demokratike Shqiptare”, për të siguruar një përfaqësim më të mirë shqiptarë dhe rritjen e mëtejshme të të zgjedhurve në Parlamentin e ri. Ai priti në një takim përfaqësuesit e koalicioneve të partive politike shqiptare në Malin e Zi. Biseda u fokusua mbi gjendjen e shqiptarëve në Malin e Zi, si dhe u shkëmbyen pikëpamje... Vazhdo

October 8, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Tirana “bekon” koalicionet shqiptare në Malë të Zi – Video
Tags:

URA: Debat i ashpër mes pokitikanëve në TV Vijesti, dhe falsifikatët e qeverisë për Valdanosin dhe Kriporen
Kumtesa për opinion e KK LQ URA. Tërë opinioni i Malit të Zi mbrëmë kishte mundësi që në TV Vijesti të shohë planet e errëta të Qeverisë së kryeministrit Millo Gjukanoviq rreth Valdanosit dhe Kripores, raporton portali Ul.info. Kandidati për deputet i “Koalicionit të madh Çelësi” Dritan Abazoviq i bëri publike dokumentet që tregojnë si Qeveria mohon vullnetin e Ulqinakëve dhe si, me dhunë dhe turp, dëshiron që në këtë gji, njëjtë si në Kripore, të ndërtojnë qindra vila për shitje në tokën e cila... Vazhdo

October 5, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on URA: Debat i ashpër mes pokitikanëve në TV Vijesti, dhe falsifikatët e qeverisë për Valdanosin dhe Kriporen
Tags:

Shqiptari nga Ulqini ishte truprojë e Titos
Rrëfimi i shqiptarit që ishte truprojë e Titos Nga Gjekë Gjonaj Vetëm tani, pas më se shtatë dekadash Ejll Zagreda, veprimtar dhe humanist i dalluar i diasporës shqiptare nga fshati Reç i Komunës së Ulqinit, pranoi të rrëfejë njërin prej “sekreteve” më të mëdha të pjesëmmarrjes në gardën e sigurimit të jetës së Josip Broz Titos. Tito është njeriu i cili për mbi gjysmë shekulli drejtoi Partinë Komuniste të Jugosllavisë dhe qëndroi në krye të këtij shteti derisa vdiq. Zagreda pranoi të rrëfejë... Vazhdo

September 29, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Shqiptari nga Ulqini ishte truprojë e Titos
Tags:

Përplasja e politikanëve shqiptar në Zgjedhjet 2016 – Video
Deputeti i Forcës se re dDemokratike Genc Nimanbegu, gjatë një interviste për TV Pink M, ka hedhë poshtë thëniet se partitë shqiptare kanë shkuar në Tirane për të marrë mendimet e zyrtarëve shqiptarë për listë të përbashkët. Ai poashtu vlerësoi se mandati i deputetit shqiptarë është shumë i shtrenjtë për shkak të ligjit jofavorizues. Ne në vend që të kemi 4 ose 5 deputet, arrijmë të fitojmë vetëm dy ose tre. Në pyetjen e gazetarit se si e vlerëson korrupsionin politik, Nimanbegu tha se këtë veprim... Vazhdo

September 27, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Përplasja e politikanëve shqiptar në Zgjedhjet 2016 – Video
Tags:

Koalicioni “Shqiptarët të Vendosur” në Malin e Zi publikojn programin
Koalicioni shqiptar në Malin e Zi, ka publikuar programin para zgjedhjeve që do të mbahen më 16 tetor Pika e parë e programit parasheh avancimin e të drejtave të shqiptarëve në shtetin fqinj, për gjuhën shqipe, simbolet kombëtare, përmirësimin e teksteve shkollore, mësimi i historisë shqiptare-ilire etj, transmeton lajmi.net Ndërkaq, në ekonomi kërkohet ndërtimi i resorteve turistike me 4 dhe 5 yje në zonen e Plazhit të Madh dhe ishullit Ada e Bunës, dhe zhvillimi i turizmit bregdetar dhe atij sportive në këtë... Vazhdo

September 25, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Koalicioni “Shqiptarët të Vendosur” në Malin e Zi publikojn programin
Tags:

Partitë, Forca, UDSH, ASH me sloganin “SHQIPTARET TE VENDOSUR” – Video
Sot ne hotelin Mediteran ne Ulqin , koalicioni I perbere nga  tre subjektet me te medha shqiptare Forca, UDSH dhe ASH mbajten nje konference te perbashket per media ne te cilen u kane bere thirrje publike te gjitha subjekteve politike qe veprojne ne Mal te Zi qe ti bashkangjiten ketij korpusi politik shqiptare dhe te veprojne te gjithe ne nje liste te perbashket, raporton portali Teuta TV. Ky koalicion per here te pare sot ka dalur edhe me slloganin te cilin do ta perdorin gjate fushates se zgjedhjeve parlamentare “SHQIPTARET TE VENDOSUR”... Vazhdo

September 18, 2016  :: Reportazh / Reportaža :: Comments Off on Partitë, Forca, UDSH, ASH me sloganin “SHQIPTARET TE VENDOSUR” – Video
Tags:

Page 8 of 58« First...678910...203040...Last »