Shtypi / Mediji

Njoftim per media Dr. Isat Jakupi – E verteta e te gith verteta
E verteta eshte e idhet dhe dhemb. Kam ndi obligim moral te drejtohem opinionit Shqiptar,rreth zhjedhjeve te fundit parlamentare dhe situated dtamatike mbreme ne kshillin zgjedhor republikan. Keshu dhe zoti Camaj u hidherua dhe u mundua ta hedh topin ne oborrin tim mbas mossuksesit te tij ne zgjedhjet parlamentare. Mbasi qe nepermes se burimeve te mija e zbulova ne momentin e fundit qellimet e tija te kqija politike, qe koalicioni i athershem i jon mund te shkoj ne drejtim te marveshtjes eventuale me Vojvoda Singjeliqa, UN i thira votuesit... Vazhdo

October 31, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Njoftim per media Dr. Isat Jakupi – E verteta e te gith verteta
Tags:

Mehmeti: Shqiptarët në Malin e Zi, në zgjedhjet parlamentare dolen të humbur !
Shkruan; Esat Mehmeti, gazetar në Radio Ulqin   Shqiptarët në Malin e Zi, në zgjedhjet parlamentare dolen të humbur !                                                (   ÇKA KANË MBJELLUR, KANË KORRË !  )   Zgjedhjet  parlamentare  të cillat u mbajten ditë më parë në Mal të Zi, nuk kanë përmbushur pritshmeritë e duhur. Nuk kënaqen asnjë subjekt politik, nga se rezultati i tyre nuk  dha  asnjë fitues absolut. Këtu, në mesin e  të pakënaqurve, padyshim janë... Vazhdo

October 23, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mehmeti: Shqiptarët në Malin e Zi, në zgjedhjet parlamentare dolen të humbur !
Tags:

Në 12 vjetorin e hapjes Materniteti në Ulqin nuk do të shërbejë më për lindjen e fëmijëve
Edhe disa muaj Materniteti i Ulqinit do të shënojë 12 vjetorin e hapjes së tij. Në vend të fillimit të aktiviteteve për shënimin sa më të mirë të këtij përvjetori të rëndësishëm, portali Ul info mëson se Ministria e shëndetsisë së Malit të Zi ka sjellur përfundimin se ky maternitet dë të shëndrrohet në stacionar dhe se për shkaqe të mospasjes së sallës për operim dhe transfuzionit nuk mund të shërbejë për lindje. Situata bëhet edhe më alarmante nga kërkesa që ministri i shëndetësisë Budimit... Vazhdo

October 21, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Në 12 vjetorin e hapjes Materniteti në Ulqin nuk do të shërbejë më për lindjen e fëmijëve
Tags:

Xhemal Peroviq: “Shqiptaret fituan pasqyrën e vet”
Njohësi i proceseve politike në Mal të Zi në një prononcim për Gazeta e Re, Xhemal Peroviq, konsideron se zgjedhjet e djeshme janë vazhdimësi e politikës monopoliste të, siç thotë ai “regjimit i cili kontrollon çdo segment të jetës dhe atë jo vetëm publik por edhe privatë”. “Mali i Zi është vend i vogël ku regjimi i korruptuar dhe krimi i organizuar, që lidhet me narkokartelet, ka mundësi të dirigjojë pothuajse çdo familje”, thotë Peroviq dhe shtonë se regjimi nuk ka fituar kurrë më shumë sesa i duhet,... Vazhdo

October 18, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Xhemal Peroviq: “Shqiptaret fituan pasqyrën e vet”
Tags:

Shqiptarët ia mundësojnë fitoren Millo Gjukanoviqit
Kryeministri malazez, Millo Gjukanoviq, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e mbajtura sot në Malin e Zi. Gjukanoviq ka siguruar 42 deputetë, bashkë me partnerët e partisë së tij DPS. Edhe pse kanë mbetur edhe pak vota për t’u numëruar, DPS-ja e Gjukanoviqit ka grumbulluar 41 për qind të votave ose 36 mandate, derisa Fronti Demokratik pro serb dhe pro rus, ka arritur të mbledh 20.4 për qind ose 18 mandate, transmeton lajmi.net. Parlamenti i Mali të Zi ka 81 deputetë, kurse për formimin e qeverisë duhet së paku 41 deputetë. E... Vazhdo

October 17, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Shqiptarët ia mundësojnë fitoren Millo Gjukanoviqit
Tags:

Gëzim Hajdinaga nga Koalicioni shqiptar i Malit të Zi: Të rishikohet çështja e Demarkacionit
Një ditë para zgjedhjeve parlamentare në Mal të Zi, Gëzim Hajdinaga, kryesues i Listës që përfaqëson koalicionin “Me një qëllim”, të përbërë nga Partia Demokratike, Iniciativa Qytetare-Tuz, Lidhja Demokratike në Mal të Zi dhe Lëvizja Qytetare “Perspektiva”, në një intervistë ekskluzive për emisionin ‘Alo Mirëmëngjesi’ të Radio Dukagjinit ka folur për pritjet dhe rëndësinë që kanë këto zgjedhje dhe për bashkimin e forcave shqiptare atje. Hajdinaga ka folur edhe për qëndimin e forcës së bashkuar... Vazhdo

October 16, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Gëzim Hajdinaga nga Koalicioni shqiptar i Malit të Zi: Të rishikohet çështja e Demarkacionit
Tags:

Mali Zi: Përçarja e politikanëve shqiptarë nuk sjell rezultate të favorshme në zgjedhjet parlamentare
Fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare në Malin e Zi mbyllet sot dhe nesër fillon heshtja zgjedhore para votimeve që do të mbahen këtë të diel. Shqiptarët në këto zgjedhje shkojnë sërish të përçarë dhe garojnë me 3 lista të ndryshme, nga 17 lista sa garojnë gjithsej në tërë Malin e Zi. Kjo është një përsëritje e situatës së zgjedhjeve të kaluara parlamentare në Mal të Zi, kur garuan 23 lista zgjedhore dhe 4 prej tyre ishin të partive shqiptare, përkundër që shqiptarët përbëjnë vetëm 5%... Vazhdo

October 15, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Mali Zi: Përçarja e politikanëve shqiptarë nuk sjell rezultate të favorshme në zgjedhjet parlamentare
Tags:

Gjukanoviq: E kemi njohur Kosovën, shqiptarët e kanë të qartë për kë do të votojnë të dielën
Kryeministri i Malit të Zi, Millo Gjukanoviq thekson se kundërshtarët e Malit të Zi të pavarur dëshirojnë që humbjen në referendumin e para 10 vjetësh ta kthejnë në fitore në zgjedhje. Gjukanoviq, në fushatë parazgjedhur të DPS-it të mbajtur në Tuz, ka thënë se në zgjedhjet e së dielës nuk vendoset se kush do të jetë në pushtet, “por a do të ketë Mal të Zi”, transmeton lajmi.net. Ai ka thënë se një pjesë e opozitës paralajmërojnë pengimin e Malit të Zi në rrugën drejt NATO-s, që sipas tij, është... Vazhdo

October 13, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Gjukanoviq: E kemi njohur Kosovën, shqiptarët e kanë të qartë për kë do të votojnë të dielën
Tags:

Nika: Në komunë merret vesh të ketë nisur vala e punësimeve të paligjshme të fushatës – reagon kryeadministratori Kapllamn Muça?!
Shkruan Muhamet Nika Në shkresën e vet  të  dërguar Cungut ,  kryeadministratori   që  deri më tash heshte  – duke  mos e bërë “qefin qeder”,  shohim  të ketë  cekur  rreth punësimit  të pa ligjshëm edhe këtë: “ ….Po ju njoftoj  që kontratat e punës  të cilat  më janë dorëzuar nga sekretari  … janë  të lidhura  në kundërshtim  me ligjin për funksionarë dhe zyrtarë të komunës , pastaj me ligjin për financim të partive politike dhe  të fushatave zgjedhore duke... Vazhdo

October 10, 2016  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Nika: Në komunë merret vesh të ketë nisur vala e punësimeve të paligjshme të fushatës – reagon kryeadministratori Kapllamn Muça?!
Tags:

Shpërngulje të frikshme nga Ulqini, familje të tëra drejt Amerikës
Shqiptari i parë i dokumentuar që ka emigruar në Shtetet e Bashkuara ishte Kolë Kristofori, i cili zbarkoj në Boston në fillim të viteve 1880′ dhe mbahet mend si pioner i grupit etnik shqiptar në SHBA. Shqiptarët nga Mali i Zi në përgjithësi dhe nga Ulqini në veçanti fillimet e emigrimit e tyre i kanë menjëherë pas luftës së II-të botërore por duke vazhduar në mënyrë të vazhdueshme dhe pa ndërpërerje deri në ditët e sodit. Por vitet e 70-ta, 80-ta dhe 90-ta do të shënojnë kulmin e kurbës e cila nuk ka... Vazhdo

October 5, 2016  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Shpërngulje të frikshme nga Ulqini, familje të tëra drejt Amerikës
Tags:

Page 10 of 183« First...89101112...203040...Last »