Shtypi / Mediji

Salla bosh në Ulqin, goditje e rëndë për  Mersihen dhe Adnanin
NĂ« pallatin e kultures nĂ« Ulqin me pak se 30 qytetarĂ« tĂ« Ulqinit u solidarizuan pĂ«r tĂ« ndihmuar Mersihen dhe Adnanin, duke lejuar qĂ« nĂ« njĂ« sallĂ« me mĂ« shumĂ« se 500 ulĂ«se shfaqja tĂ« ndiqet vetĂ«m nga njĂ« numĂ«r i vogĂ«l i tyre. Mosprezenca e njeriut si dhe mungesa  e solidaritetit i qytetarĂ«ve te Ulqinit, tĂ« cilĂ«t tashmĂ« ja kanĂ« kthyer  shpinĂ«n Mersihen dhe Adnanit i dhanĂ« njĂ« hije tĂ« keqe kĂ«tij manifestimi si dhe komunĂ«s sĂ« Ulqinit. TĂ« dĂ«shpĂ«ruar nga kjo shifĂ«r e tĂ« pranishmĂ«ve, pĂ«rveç organizatorĂ«ve... Vazhdo

May 18, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Salla bosh nĂ« Ulqin, goditje e rĂ«ndĂ« pĂ«r Mersihen dhe Adnanin
Tags:

Historia e familjeve fisnike të Ulqinit (Video)
HistoritĂ« e familjeve fisnike ulqinake, gjatĂ« MesjetĂ«s, kanĂ« lĂ«nĂ« gjurmĂ« tĂ« rĂ«ndĂ«sishme kulturore dhe arkitekturore. HistorianĂ«t dhe ekspertĂ«t e ndryshĂ«m theksojnĂ« se aktiviteti i tyre ishte shumĂ«shekullor. Monumentet e tyre me njĂ« bukuri tĂ« veçantĂ« arkitekturore tĂ« stilit barok, ende sot shĂ«rbejnĂ« si elemente dekorative nĂ« qytete tĂ« ndryshme nĂ« rajon. PĂ«r mĂ« shumĂ«, shikojeni storjen e pĂ«rgatitur nga Ali Salaj pĂ«r ZĂ«rin e AmerikĂ«s. VAO  Vazhdo

May 16, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Historia e familjeve fisnike tĂ« Ulqinit (Video)
Tags:

Qeverisë dhe Presidentit  të Malit të Zi i kërkohet amnistia për Nail Dragën
NĂ« tubimin joformal tĂ« njĂ« grupi pĂ«rfaqĂ«suesish tĂ« organizatave joqeveritare dhe intelektualĂ«sh nga Ulqini u soll vendimi qĂ« tĂ« iniciohet nĂ«nshkrimi i on-line peticionit me tĂ« cilin do tĂ« kĂ«rkohet publikisht nga kryetari i Malit tĂ« Zi Filip Vujanoviq qĂ« tĂ« amnistojĂ« Dr. Nail DragĂ«n, raporton portali Ul.info. ZĂ«vendĂ«s drejtori i QendrĂ«s pĂ«r kulturĂ« nĂ« Ulqin nga e hĂ«na po vuan dĂ«nimin gjashtĂ« mujor me burg tĂ« cilin ia caktoi vitin e kaluar Gjykata e lartĂ« nĂ« PodgoricĂ« pĂ«r shkak tĂ« “keqpĂ«rdorimit tĂ« pozitĂ«s... Vazhdo

May 11, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on QeverisĂ« dhe Presidentit tĂ« Malit tĂ« Zi i kĂ«rkohet amnistia pĂ«r Nail DragĂ«n
Tags:

2 ton peshk vritet me dinamit, masakĂ«r ekologjike nĂ« gjirin e Valdanosit – Video
Foto Vijesti 2 ton ose mĂ« tepĂ«r peshk vritet me dinamit, masakĂ«r ekologjike nĂ« gjirin e Valdanosit. NĂ« gjirin e Valdanosit dhe gjirin e Jaz  tĂ« Budves ka ndodhur njĂ« masakĂ«r e vĂ«rtetĂ« ndaj peshkut. SpecialistĂ«t e zonĂ«s denoncojnĂ« nĂ« media se janĂ« tĂ« paktĂ«n 20 ton peshk i ngordhur nĂ« ujĂ«rat e detit tĂ« Malit tĂ« Zi, i cili Ă«shtĂ« dĂ«mtuar mĂ« lendĂ« plasĂ«se. MegjithatĂ« autoritetet nuk kanĂ« ende tĂ« dyshuar si shkaktarĂ« tĂ« kĂ«saj masakre ekologjike nĂ« gjirin e Valdanosit dhe Jaz tĂ« Budves, e cila konsiderohet... Vazhdo

May 6, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on 2 ton peshk vritet me dinamit, masakĂ«r ekologjike nĂ« gjirin e Valdanosit – Video
Tags:

Cungu mban konferencë me gazetarë
KonferencĂ« me gazetarë  e Kryetarit tĂ« KomunĂ«s Nazif Cungu  mbajtur mĂ« 4 maj 2017 TĂ« nderuar pĂ«rfaqĂ«sues  të  medjeve   MĂ« lejoni qĂ« fillimisht  tju pĂ«rshĂ«ndes  tĂ« gjithĂ«ve dhe tju shpreh falenderimet pĂ«r angazhimin tuaj  gjatĂ« kĂ«tyre ditĂ«ve tĂ« majit dhe pĂ«r raportimet  qĂ« keni bĂ«rĂ« pĂ«r tĂ« gjitha aktivitetet qĂ« janĂ« realizuar  dhe ata qĂ« priten tĂ« bĂ«hen nĂ« ditĂ«t në  vijim. E kemi thirur kĂ«tĂ« takim me  Ju pĂ«r tĂ« dhĂ«nĂ« njĂ« pasqyrĂ« tĂ« asaj se cfarĂ« ka ngjarĂ« gjatĂ« kĂ«tyre ditĂ«ve ... Vazhdo

May 4, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Cungu mban konferencĂ« me gazetarĂ«
Tags:

Dritan Ylli: Duhen urgjent investime në rrugën që lidh Shqipërinë me Malin e Zi
Dritan Ylli, kandidati i LSI-sĂ« nĂ« Qarkun ShkodĂ«r ka reaguar sot pĂ«r gjendjen nĂ« tĂ« cilĂ«n ndodhet rruga kryesore qĂ« lidh ShqipĂ«rinĂ« me Malin e Zi. NĂ« njĂ« status nĂ« Facebook, Ylli shprehet se rruga qĂ« ka fluksin mĂ« tĂ« madh tĂ« automjeteve, pĂ«rveç se ka mungesĂ« ndriçimi nuk ka as hapĂ«sirĂ«n e duhur qĂ« duhet tĂ« ketĂ« njĂ« rrugĂ« turistike. Ylli u bĂ«n apel institucioneve tĂ« marrin masa urgjente nĂ« nisje tĂ« sezonit turistik. “Shikoni c’ndodh sot ne rrugen qe lidh Shqiperine me Malin e Zi, permes pikes doganore... Vazhdo

May 2, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Dritan Ylli: Duhen urgjent investime nĂ« rrugĂ«n qĂ« lidh ShqipĂ«rinĂ« me Malin e Zi
Tags:

Cungu: Binjakëzimi i Ulqinit dhe Kayl të Luksemburgut në mbështetje të sektorit të mjedisit + Foto
Delegacioni i qytetit tĂ« Ulqinit nĂ« krye me kryetarin e komunĂ«s sĂ« Ulqinit Nazif Cungu, me kryetarin e Kuvendit Loro Nrekiqi, Hadixha Gjoni, Mustaf Gorana dhe Asllan Llunji, qĂ«ndruan nĂ« takimin pĂ«rmbyllĂ«s me anĂ«tarĂ«t e qytetit Kayl nga Luksemburgu kryesuar nga kryetari i saj Xhon Lorent. BĂ«ra njĂ« vizitĂ« nĂ« komunĂ«n Kayl tĂ« Luksemburgut, nĂ« kuadĂ«r tĂ« binjakĂ«zimit qĂ« kjo komunĂ« ka me Ulqinin. Miqve tanĂ« iu shpreha mirĂ«njohjen pĂ«r dy projektet me tĂ« cilat na kanĂ« pĂ«rkrahur. Po ashtu, biseduam pĂ«r tĂ«rheqjen e... Vazhdo

April 29, 2017  :: Lajmet / Vijesti, Shtypi / Mediji :: Comments Off on Cungu: BinjakĂ«zimi i Ulqinit dhe Kayl tĂ« Luksemburgut nĂ« mbĂ«shtetje tĂ« sektorit tĂ« mjedisit + Foto
Tags:

Historike, Tuzi shpallet komunĂ« mĂ« vete. E dyta pas Ulqinit – Video
Parlamenti i Malit tĂ« Zi, nĂ« njĂ« votim historik pĂ«r shqiptarĂ«t atje, ka votuar pasditen e sĂ« enjtes pĂ«r shpalljen e Tuzit, komunĂ« me tĂ« drejta tĂ« plota. Ishte njĂ« e drejtĂ« qĂ« shqiptarĂ«t e Tuzit e kĂ«rkonin prej 27 vitesh dhe qĂ« u ishte mohuar. Ky lajm bĂ«het i ditur pĂ«r Top Channel nga deputeti shqiptar nĂ« Parlamentin e Malit tĂ« Zi, Nik Gjeloshaj. NĂ« votim kanĂ« marrĂ« pjesĂ« 42 deputetĂ«, nga 81 qĂ« ka Parlamenti, dhe me 42 voto pro Tuzi shpallet KomunĂ«. NĂ« votim nuk ka marrĂ« pjesĂ« opozita serbe dhe koalicioni “Çelsi”,... Vazhdo

April 28, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Historike, Tuzi shpallet komunĂ« mĂ« vete. E dyta pas Ulqinit – Video
Tags:

Salaj: Koha Javore dhe sfidat e mediave të shkruara
Ali Salaj 15 vjetori i gazetĂ«s “Koha javore” Ă«shtĂ« njĂ« jubile i rĂ«ndĂ«sishĂ«m pĂ«r gazetarinĂ« e shkruar nĂ« gjuhĂ«n shqipe nĂ« Mal tĂ« Zi, e cila nĂ« vetvete pĂ«rmban njĂ« mision tĂ« vĂ«shtirĂ«, gati-gati nĂ« kufijtĂ« e pamundĂ«sisĂ«. Misioni i parĂ« i kĂ«saj gazete ishte angazhimi nĂ« mbrojtjen e sistemit tĂ« vlerave, njĂ« mision qĂ« nisi me njĂ« staf tĂ« pakontaminuar nga politika dhe tĂ« paprekur nga klanet e interesit. Kjo frymĂ« u krijua dhe u ruajt me pĂ«rkushtim nga tĂ« gjithĂ« ata qĂ« morĂ«n pjesĂ« nĂ« thurjen e saj,... Vazhdo

April 24, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Salaj: Koha Javore dhe sfidat e mediave tĂ« shkruara
Tags:

Niveli i korrupsionit nĂ« Mal tĂ« Zi Ă«shtĂ« i lartĂ« – Video
Anketat e zhvilluara me qytetarĂ«t e Ulqinit nxorĂ«n nĂ« pah faktin se afro 90 % tĂ« qytetarĂ«ve mendojnĂ« se korrupsioni Ă«shtĂ« shumĂ« i pĂ«rhapur dhe se pĂ«rfshin njĂ« numĂ«r tĂ« madh tĂ« institucioneve publike. TĂ« anketuarit mendojnĂ« se mĂ« i korruptuar Ă«shtĂ« pushteti ekzekutiv, pastaj partitĂ« politike dhe shĂ«ndetĂ«sia, pĂ«r tĂ« vazhduar me policinĂ«, gjyqĂ«sorin dhe prokurorinĂ«. Rezultatet e anketĂ«s janĂ« tĂ« ngjashme me opinionin publik nĂ« qytete tĂ« tjera tĂ« Malit tĂ« Zi. Ali Salaj VAO  Vazhdo

April 23, 2017  :: Shtypi / Mediji :: Comments Off on Niveli i korrupsionit nĂ« Mal tĂ« Zi Ă«shtĂ« i lartĂ« – Video
Tags:

Page 3 of 18312345...102030...Last »